Zmarł najstarszy biskup świata. Miał 104 lata - zdjęcie
05.05.21, 21:07Fot. screenshot - YouTube (Manorama News)

Zmarł najstarszy biskup świata. Miał 104 lata

5

W wieku 104 lat zmarł dziś w indyjskim stanie Kerala biskup Philipose Mar Chrysostom. Indyjskie media przekonują, że wywodzący się z tradycji protestancko-anglikańskiej hierarcha był najstarszych biskupem świata. Posługę biskupią pełnił przez 68 lat. Był z ramienia wspólnot protestanckich obserwatorem Soboru Watykańskiego II. Został wyróżniony przez władze Indii Orderem Zasługi.

- „Syryjsko-prawosławny Kościół Malankara-Mar-Thoma (chrześcijan od św. Tomasza) w Kerali powstał w czasach, gdy pod panowaniem kolonialnym Wielkiej Brytanii zaczęły się krzewić idee reformatorskie. Jest to jeden z dawnych tradycyjnych Kościołów Wschodu, pozostający we wspólnocie wiary i komunii z Kościołem anglikańskim i starokatolickimi Kościołami Unii Utrechckiej. Stanowi autonomiczny Katholikat Indii w łonie Syryjskiego Kościoła Prawosławnego Antiochii. Obecnie w 12 diecezjach tego Kościoła żyje ok. 900 000 wyznawców. Liczbę wszystkich chrześcijan od św. Tomasza ocenia się na 3,5 mln”

- informuje Katolicka Agencja Prasowa.

W Kościele katolickim najstarszym kapłanem jest dziś Polak, o. Jerzy Tomziński. Paulin ma 102 lata. Jest doktorem prawa kanonicznego i cenionym kaznodzieją. Trzykrotnie pełnił urząd przeora klasztoru jasnogórskiego, dwukrotnie generała Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, był też prokuratorem generalnym Zakonu przy Stolicy Apostolskiej. Jest ostatnim żyjącym Polakiem, który uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie
A światłość wiekuista niechaj Mu świeci
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym
Amen!

kak/KAI

Komentarze (5):

Apel2021.05.6 8:40
Niektóre komentarze na Frondzie, sygnowane przez nicki: Anonim, AAATomek, Po 11, katolicka kretynizacja Polski pl i in., są od dawna rynsztokiem antypolskich i antychrześcijańskich inwektyw pełnych cynicznej nienawiści i wulgaryzmów. Obsesją tych wpisów jest np. kłamliwe przypisywanie wszystkim księżom skłonności pedofilskich przy jednoczesnym propagowaniu obrzydliwych wynaturzeń LGBT. Każdy sukces aktualnych władz jest deprecjonowany. Furię wywołuje postać Matki Bożej i osoba świętego Jana Pawła II, co tylko dowodzi szatańsko-masońskich inspiracji tych wpisów. Szczególnie znienawidzony jest o. Rydzyk, posądzany o rzekomą pazerność, tylko dlatego, że skutecznie przerwał tradycyjny żydowski monopol medialny na robienie gojom-podludziom wody z mózgu. Jak zatem raz na zawsze wykurzyć Anonima i jego bandę z forum Frondy? Administracja portalu ma w nosie ich bluzgi, chamstwo i bluźnierstwa. Gdzie indziej to nie do pomyślenia. (Np. na forum osławionej Gazety Wyborczej, ledwo już dyszącej żydowskiej gadzinówki dla Polaków, panuje ścisła cenzura – to jest tzw. „wolna” prasa, przynajmniej wg lewaków.) Proponuję więc nadal pod wymienionymi nickami pisać sensowne lub jawnie ironiczne komentarze. Nie widzę innego wyjścia. Oni, oczywiście, będą jazgotać ze zdwojoną siłą, będą rozdzierać szaty na temat "kradzieży nicków przez prawiczków-katoliczków", będą też parodiować niniejszy apel. A gdy już zabraknie pomysłów, to zawsze mogą wulgarnie zakląć lub obleśnie zarechotać: „buhahahaha”. Faryzejscy obłudnicy, taka już ich natura.
BiskupaDoCeliZanimDopadnąGoRobakiRozkładu2021.05.6 7:50
Skoro biskup wykitował, więc teraz wreszcie będzie można ujawnić, ile nakradł się przez całe pasozytnicze życie i kogo krzywdził. A nie, zaraz... Przecież to nie był biskup z Polski...
JANOSIK2021.05.6 0:08
Polscy lekarze podejrzewaja Indyjska odmiane, natomiast Niedzielski kazal zapisac jako covid-19 bo lepiej zarobia a problem w tym czy Morawiecki wysle samolot bo lapiduchy i krematoria tez chca zarobic tylko pytanie -kto za to zaplaci ,no jak to kto ,no najbiedniejsi Polacy bo zawsze bogaci.Pozdro
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.5 21:32
wiadomo już ile dziecięcych ofiar ma na swoim koncie ten pedofilny 102 letni paulin?
marek2021.05.6 8:42
Myślisz że on jest taki sam jak ty czerska przybłędo?