Zbigniew Kuźmiuk: Potrzebujemy pracy, nie kłótni!   - zdjęcie
31.05.20, 06:08Fot. screenschot: Youtube - Prawo i Sprawiedliwość

Zbigniew Kuźmiuk: Potrzebujemy pracy, nie kłótni!

21

1. Wczoraj Prawo i Sprawiedliwość opublikowało nowy spot pod znamiennym tytułem „Praca, a nie kłótnie”, w którym z jednej strony przedstawiono zgodną współpracę kolejnych rządów Zjednoczonej Prawicy z prezydentem Andrzejem Dudą, która zaowocowała szybkim wprowadzeniem wielu programów o charakterze społecznym, z drugiej strony pokazano chaos jaki do zaproponowania ma opozycja, a czego dobitnym wyrazem są działania Senatu, gdzie opozycja ma większość.  

Rzeczywiście dobra współpraca kolejnych rządów, zarówno rządu premier Beaty Szydło jak i premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Andrzejem Dudą spowodowała, że bardzo szybko były przyjmowane przez Parlament kolejne ustawy wprowadzające programy społeczne i równie szybko były podpisywane przez prezydenta i wchodziły w życie.

Program Rodzina 500 plus został przyjęty przez Parlament i podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę zaledwie 1,5 miesiąca, a pieniądze z tego programu zaczęły trafiać do polskich rodzin już od 1 kwietnia 2016 roku, równie szybko została wprowadzona wyprawka 300 plus, podobnie było 13. emeryturą pod koniec marca 2019 roku trafiła do Sejmu, w kwietniu została uchwalona, a już od 1 maja dodatkowe świadczenia zaczęto wypłacać.

Czasami z inicjatywą ustawodawczą występował prezydent Andrzej Duda, tak było przy obniżeniu wieku emerytalnego, do czego zobowiązał się w kampanii wyborczej, tu także projekt przeszedł szybką ścieżkę legislacyjną i od 1 października 2017 roku, kobiety z powrotem mogą przechodzić na emeryturę po ukończeniu 60 roku życia, a mężczyźni po ukończeniu 65 roku życia.

2. Ta dobra i zgodna współpraca pomiędzy rządem i prezydentem jest wręcz niezbędna podczas wychodzenia polskiego życia gospodarczego i społecznego z kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa.

Szybkie wprowadzenie, aż czterech kolejnych wersji tarczy antykryzysowej, było możliwe dzięki ścisłej współpracy większości parlamentarnej w Sejmie i ośrodka prezydenckiego, choć niestety spowalniającą instytucją był Senat pod przewodnictwem marszałka Tomasza Grodzkiego.

Tylko ogromna presja środowisk przedsiębiorców na Senat spowodowała, że nie przetrzymywał on projektów ustaw uchwalonych przez Sejm przez 30 dni jak to robi w przypadku nowelizacji kodeksu wyborczego.

3. Jak mogłyby wyglądać relacje pomiędzy obecnym rządem, a prezydentem pochodzącym z opozycji, można wnioskować po zachowaniach obecnej większości w Senacie tworzonej przez Platformę, PSL i SLD.

Regularna obstrukcja, przysłowiowe często szukanie dziury w całym, publiczne twierdzenie, że próbuje się dany projekt poprawić, zamawianie analiz, opracowań eksperckich, żeby pod koniec okresu, który ma do dyspozycji Senat czyli 30 dni, zagłosować za odrzuceniem ustawy w całości, bez wprowadzenia żadnych poprawek.

Albo inna forma obstrukcji, umawianie się przez marszałka Grodzkiego z senatorami Prawa i Sprawiedliwości, którzy są w Senacie w opozycji na konkretne rozwiązania, by nagle zmienić zdanie i przegłosować co innego.

W Senacie przygotowuje się także koncepcje przejmowania władzy, tak obecnie marszałek Grodzki ponoć dysponuje ekspertyzami, które stwierdzają, że będzie on pełnił obowiązki prezydenta RP, gdy upłynie kadencja obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, a wybory prezydenckie się nie odbędą, a więc po 6 sierpnia tego roku.

Dlatego za zgodą marszałka Grodzkiego wprowadzona została poprawka do ordynacji wyborczej, że wybory prezydenckie odbędą się dopiero po 6 sierpnia tego roku, choć na razie nie została ona przyjęta na posiedzeniu plenarnym.

4. Większość senacka to koalicja chaosu, a sam Senat został zamieniony w izbę obstrukcji, która blokuje ważne ustawy, bez względu na gospodarcze i społeczne skutki, choć może to robić tylko przez 30 dni.

Gdyby na fotelu prezydenta zasiadł kandydat opozycji, to w jego arsenale znajdują się daleko skuteczniejsze możliwości blokowania ustaw niż w przypadku Senatu, a przecież podkreślmy to jeszcze w czasie wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa potrzebna jest praca, a nie kłótnie.

Nie można do tego dopuścić, dlatego potrzeba jest druga kadencja Andrzeja Dudy, bo przecież przez najbliższe 3,5 roku rządził będzie rząd Zjednoczonej Prawicy, a jak zdecydują wyborcy to być może także po roku 2023.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (21):

Kazik2020.05.31 15:42
Fantastyczna piosenka,kupuję na pniu i włączam do swego repertuaru
Polak2020.05.31 10:47
To zamiast się kłócić, pracujcie. Cały świat widzi że dzięki waszej bezsensownej kłótliwości zmarginalizowaliście znaczenie Polski.
MementoMori2020.05.31 10:08
PiS “reglamentuje” posłów Konfederacji w Sejmie Przez obostrzenia wynikające z pandemii rządzący chyba bardzo zatęsknili za długo zamkniętymi cyrkami, więc postanowili, że zorganizują go sobie w Sejmie. Władza w sposób skandaliczny i niesprawiedliwy zdecydowała, że zamiast dwóch posłów na sali plenarnej #Konfederacja może mieć tylko JEDNEGO posła. Jednocześnie zwiększyli liczbę miejsc dla swoich posłów (do 28) oraz Koalicji Obywatelskiej (do 16) i Lewicy (do 6). Mało tego poseł Grzegorz Braun został też ukarany obcięciem części pensji poselskiej za mocne słowa prawdy o ministrze Szumowskim,który kompletnie się pogubił, wymyślając kolejne absurdalne obostrzenia, zakazy i nakazy, a do tego zamieszany jest w afery finansowe. Nergal wczoraj powiedział chwaląc Hołownie że " satanista będzie szanował katolika który wyznaje poglądy ekumeniczne który buduje mosty" . Iście zastanawiające
anonim2020.05.31 8:21
Wyczuwam konflikt tlący się pomiędzy Kuźmiukiem i Bodakowskim. Ciekawe kiedy wybuchnie?
katolicka kretynizacja polski2020.05.31 8:02
PiSdzielce zawsze przed każdymi wyborami zamieniają się w partię miłości i dialogu...
Koroner2020.05.31 7:40
PiS najbardziej potrzebuje posłusznych podatników, takich "parafian"*. Wtedy mogą robić numery "na maseczkę", "na respirator", niebawem zapewne "na szczepionkę". * https://sjp.pwn.pl/sjp/parafianin;2570608.html
..2020.05.31 7:20
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,25986571,mamy-tutaj-czarno-na-bialym-niechec-polskiego-rzadu-do-korzystania.html#s=BoxOpImg11
PPppPP2020.05.31 7:06
I kto to mówi...
JanP2020.05.31 6:58
PiS wkroczył na ścieżkę ortodoksyjnego liberalizmu gospodarczego. Dowodem są te śmieszne tarcze antykryzysowe.
JosekP2020.05.31 7:47
Dla was icek wszystko co polskie to jest smieszne wiec spadaj do izraela tam spotkasz prawdziwych ortodoksow.
JanP2020.05.31 8:02
Wypróżniłeś się dzisiaj, ruski trollu?
Leszek2020.05.31 6:54
https://jerzyzieba.com/polityka
Leszek2020.05.31 6:50
W serii Biblioteka Rządzących i Rządzonych ukazały się: 008 Mirosław Matyja 007 Magdalena Spendel 006 John Glubb 005 Joanna Lampka 004 Anatolij Fiedosiejew 003 Ludwig von Mises „Szwajcarska demokracja szansą dla Polski?” „Jak Zostać Tygrysem Europy” „Cykl Życia Imperium” „Czy wiesz, dlaczego nie wiesz, kto jest prezydentem Szwajcarii?” „Zapadnia. Człowiek i socjalizm” „Biurokracja” 002 Ludwig von Mises 001 Ludwig von Mises „Planowany chaos” „Mentalność antykapitalistyczna” Świat Oczami Przedsiębiorcy To seria wywiadów dostępna na naszym kanale YouTube. Przybliżamy w  niej sylwetki i  historie ludzi, którzy dzięki własnej pomysłowości, konsekwencji, a  przede wszystkim wytężonej pracy odnieśli sukces zawodowy. Chcemy pokazać, jak z  perspektywy małych i  średnich firm wygląda polska gospodarka, „kuchnia” zarządzania firmą i  codzienność na froncie walki o klienta. Wierzymy, że nasi rozmówcy – praktycy biznesu – zachęcą do aktywnego działania mającego na celu dobro naszej Ojczyzny. Za pomocą tej serii pragniemy zerwać ze stereotypem z  czasów PRL, który przedstawiał przedsiębiorców jako aferzystów, wyzyskiwaczy i  krwiopijców. My chcemy pokazywać ich prawdziwe oblicze. To oni – jak powiedziała Margaret Thatcher – przez swoją ciężką pracę dźwigają na
Leszek2020.05.31 6:48
umożliwiający obywatelom decydowanie o  sprawach publicznych. 14. Władza liczy się ze społeczeństwem, bo ma świadomość siły narzędzi, jakimi ono dysponuje. 15. Każdy obywatel rozlicza swoje podatki sam i  w  związku z  tym doskonale wie, ile i  z  jakiego powodu musi ich płacić. 16. W gminie każdy obywatel ma pełny dostęp do deklaracji podatkowej innego obywatela tej gminy. 17. Wiedza polityczna społeczeństwa funkcjonującego w  demokracji bezpośredniej stoi na wyższym poziomie niż w  systemach opartych na demokracji przedstawicielskiej. 18. Kreowanie prawa przez obywateli dla obywateli na pewno nie jest polityczną utopią, lecz szansą na podejmowanie w określonych warunkach optymalnych decyzji politycznych. 19. W Polsce szczególna odpowiedzialność w  tym względzie spoczywa na mediach i  politykach, którzy winni przełamać swą „niechęć” do społeczeństwa i  zainicjować proces wcielania instrumentów demokracji bezpośredniej. 20. Oczywiście proces wprowadzania demokracji bezpośredniej będzie długotrwały, ale im wcześniej zostanie zapoczątkowany, tym lepiej dla przyszłości polskiej państwowości i  polskiego społeczeństwa obywatelskiego.
Leszek2020.05.31 6:46
krytykowania działań w  innych kantonach. Można to porównać do zasady, na jakiej funkcjonują konkurujące ze sobą firmy, które nie krytykują się nawzajem, lecz bacznie przyglądają się stosowanym przez inne metodom. Jeśli dana metoda się sprawdza, to każdy natychmiast zaczyna ją stosować u siebie. 8. Gminy były w  Szwajcarii przez stulecia uosobieniem oddolnej demokracji. 9. Rządy w Szwajcarii są tylko na tyle scentralizowane, na ile to konieczne; i  tak zdecentralizowane, jak to tylko możliwe. 10. Zdaniem liberałów osoba bez własności i wykształcenia nie była zdolna do podejmowania decyzji politycznych w  oparciu o  rozsądek i  mając na względzie dobro wspólne. 11. Z kolei według radykalnych demokratów zasada suwerenności narodu nie oznacza, iż obywatele powinni przekazywać swoją władzę wyłonionym w  wyborach reprezentantom, ale że to lud winien mieć ostatnie słowo w procesie decyzyjnym. 12. Należy podkreślić, że dojście do obecnej postaci szwajcarskiej demokracji bezpośredniej było procesem stopniowym, który rozpoczęto na poziomie gmin i  kantonów, a  dopiero później przeniesiono go na poziom federacji. 13. Referendum to podstawowy, kształtowany przez stulecia instrument demokracji bezpośredniej,
Andrzej2020.05.31 6:46
Pis nie wygra kolejnych wyborów opowiadając o 500+, jak widać zabieranie jednym aby dać drugim to jedyne, co pis potrafi. Poza tym ludzie widzą, co się dzieje, kasa na 500+ bierze się przecież od pracowników i przedsiębiorców, których pisowska policja tak bardzo lubi ostatnio pałować.
JosekP2020.05.31 7:48
icek od palowania to byla kopaczki milicja
Leszek2020.05.31 6:44
Główne przesłania 1. System polityczny Szwajcarii nie jest idealny, lecz z pewnością najlepszy spośród istniejących. 2. Po 1848 roku, kiedy wprowadzono w  życie szwajcarską konstytucję i  obowiązujący do dziś ustrój, Szwajcaria przekształciła się z  zacofanego i  biednego narodu w  społeczeństwo cieszące się niespotykanym w  świecie dobrobytem i  stabilnością polityczną. 3. Gminy i kantony były nie tylko zróżnicowane, lecz także skłócone. To właśnie wola i  kompromis oraz związana z  tym akceptacja poglądów przeciwników politycznych leżą u  podstaw systemu demokracji bezpośredniej. 4. Szwajcarów nazywa się stereotypowo narodem policyjnym, ponieważ każdy dobrze strzeże wspólnego dobra. 5. Szwajcarskie państwo federacyjne stosuje demokrację bezpośrednią, w  której najwyższą władzę państwową sprawuje naród, a  obywatele kreują prawo za pomocą referendum. 6. Referendum jest narzędziem kontroli władz, kształtowania ustroju i wyrazem woli społeczeństwa. 7. Silna tradycja federalistyczna wymaga od władz w  poszczególnych kantonach zajmowania się własnymi problemami i  powstrzymywania się od
MaxFiend2020.05.31 8:54
Trzeba do tego dodać szwajcarską społeczną mentalność, a takiej w Polsce nie ma i jeszcze ze sto lat nie będzie.
tylko bez PIARu Soku z Buraka2020.05.31 6:26
daje milion baksów - jak ktoś lub urząd, czy Ratusz zmuszą Bąka z Zoppot i ćwierćBąka Czaczkowskiego do pracy
zdrowe, Pożyteczne i wskazane2020.05.31 6:24
po wygranej 28 czerwca - po programie CELA+ dla POplatfysów; należy uruchomić program Prace Społeczne +++ dla POplatfusów. Oscardy , grabie i szpadle na ramię, miarowy stuk Podkutych butów, czerwone flagi Anfify, bez zwolnień dla LGTB, śpiew "Wyklęty Powstań ludu ziemii...."