Ketchup jest bogatym źródłem likopenu - to czerwony barwnik, przeciwutleniacz, który m.in. zmniejsza ryzyko zawału serca i rozwoju nowotworów, w tym raka prostaty i szyjki macicy. Dieta bogata w likopen może ochronić przed nadmierną utratą tkanki kostnej. Likopen chroni także skórę przed słońcem.

Głównym źródłem likopenu są pomidory - te dojrzewające na słońcu, nie szklarniowe lub spod folii. Świeże pomidory zawierają średnio 0,7 – 20 mg likopenu w 100 g. Jednak tej prozdrowotnej substancji najwięcej znajduje się w jego przetworach (koncentraty pomidorowe, ketchupy, soki, sosy i przeciery), ponieważ jest uwalniana podczas rozdrabniania, gotowania czy smażenia. Warto wiedzieć, że keczupy o większej procentowej zawartości koncentratu pomidorowego mają większą zawartość likopenu, a tym samym wyższą aktywność przeciwrodnikową niż te, w których jest niewiele tego składnika.

Likopen usuwa z organizmu wolne rodniki, które są odpowiedzialne m.in. za rozwój chorób nowotworowych, a tym samym zmiesza ryzyko powstania raka. Wysokie spożycie likopenu może zmniejszyć ryzyko zachorowania m.in. na raka prostaty. Potwierdzają to badania przeprowadzone na grupie 48 tys. mężczyzn, których zwyczaje żywieniowe obserwowano przez 4 lata. U mężczyzn, którzy jedli 10 lub więcej dań z pomidorów tygodniowo, ryzyko rozwoju raka było mniejsze o 34 proc., a u tych jedzących 4-7 dań tylko o 20 proc. mniejsze. Ponadto dieta bogata w likopen może również wspomóc leczenie raka prostaty. Tak wynika z badań przeprowadzonych wśród mężczyzn, którym trzeba było usunąć gruczoł krokowy. Przez 3 tygodnie podawano im 15 mg likopenu dziennie. Okazało się, że u 80 proc. badanych rozmiary prostaty zmniejszyły się.

Uwagaj! Kupując sklepowy keczup, uważaj na różne ,,dodatki'', którymi nierzadko (na szczęście już coraz rzadziej) raczą nas producenc. W dobrym keczupie ne powinno być takich składników jak: barwniki, syrop glukozowo-fruktozowy, benzoesan sodu, acetylowany adypinian diskrobiowy czy skrobia modyfikowana.

Najlepiej więc zrobić własny ketchup. Oto przepis:

  • 1,5-2 kg pomidorów
  • 100 ml octu jabłkowego
  • 50 g cukru lub podobnego słodzika
  • 100-150 g cebuli (1 średnia)
  • 2-3 ząbki czosnku
  • łyżka oleju kokosowego lub masła klarowanego
  • przyprawy

Przepis: pokrój pomidory w ćwiartki, usuń twardą część. Cebulę i czosnej pokrój w kostkę. Wlej ocet jabłkowy do garnuszka, dodaj przyprawy i zagotuj. Potem odstaw garnek i przykryj - na około 30 minut, by nasycił się przyprawami. Przecedź napar przez sito.
Dalej w dużym garnku rozgrzej nieco oleju, np. kokosowego.

Dodaj cebulę i czosnek, duś je przez około 5 minut. Dodaj pokrojone pomidory, nieco pieprzu cayenne oraz cynamonu. Zagotuj - i gotuj na małym gazie około 20 minut, niekiedy mieszając. Po tym czasie wlej ocet, zamieszaj i gotuj jeszcze przez 30-40 minut.

Teraz sito umieść nad dużą miską i przelewaj przez nie cały wywar z warzywami, tak, by dostała się do niej masa bez skórek i pestek.

Wreszcie dodajemy coś do słodzenia oraz sól, wrzucamy masę z powrotem do garnka i gotujemy około 45 minut.

mod