Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Czy wojna z Iranem byłaby sprawiedliwa? - zdjęcie
19.02.19, 13:15

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Czy wojna z Iranem byłaby sprawiedliwa?

28

Niedawno zakończona a mająca miejsce w Warszawie międzynarodowa konferencja na temat Bliskiego Wschodu wzbudziła liczne kontrowersje, między innymi dlatego, iż jest ona w niektórych kręgach odbierana jako część przygotowań do nowej wojny, którą USA wraz z Izraelem mieliby wszcząć przeciwko Iranowi. Można więc zastanowić się, czy ewentualne wszczęcie takiej wojny byłoby aktem sprawiedliwości oraz w związku z tym, czy Polska powinna przynajmniej w sensie moralny wesprzeć takie działanie ze strony USA i Izraela?

Otóż, ze wszystkich zarzutów, które administracja Stanów Zjednoczonych stawia Iranowi zaledwie dwa zasługujące na poważniejsze zastanowienie się, czy wojna z tym krajem zasługiwałaby na miano sprawiedliwej i słusznej. Pierwszym z nich jest przypisywane irańskiemu rządowi dążenia do wszczęcia nowego holocaustu, czyli całkowitego zniszczenia żyjącego na terenie współczesnego Izraela narodu żydowskiego. Drugi zarzut to domniemane gorliwe wspieranie przez Iran światowego terroryzmu.

Zacznijmy od tej drugiej kwestii. Otóż, choć trudno jest całkowicie zaprzeczyć związkom rządu w Teheranie z niektórymi islamskimi terrorystami (być może nawet Al-Kaidą) to przynajmniej w ostatnich kilku bądź kilkunastu latach zaangażowanie Iranu w tym podobne działanie nie wydawało się być zbyt duże. Przeciwnie, jeśli chodzi o największą wylęgarnię terrorystów, którą jeszcze nie tak dawno było niesławne "Państwo Islamskie" to wszak właśnie Iran był gorliwie zaangażowany w jego zwalczanie. Oczywiście, pozostaje problem prawdopodobnie ciągle aktualnego wsparcia Teheranu dla palestyńskich terrorystów z Hamasu i Hezbollahu, jednak działania tych organizacji mają lokalny i bardzo ograniczony zasięg. W związku z tym powstaje pytanie, czy rozsądne oraz mądre byłoby wszczynanie z powodu poparcia Iranu dla tych ugrupowań wojny, która mogłaby jeszcze bardziej zdestabilizować i tak mocno niepewną oraz napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie oraz pochłonąć nawet miliony ludzkich ofiar?

Co do zaś domniemanych planów Iranu w kwestii rozpętania nowego holocaustu to same deklaracje irańskich polityków oraz duchownych nie są zbyt jednolite oraz jasne. Chyba najbardziej znaną wypowiedzią na ów temat miały być słowa byłego prezydenta Iranu Mahmouda Ahmadinejada, który w październiku 2005 roku – wedle niektórych tłumaczeń – wezwał do "wymazania Izraela z mapy". Tak szczegółowe tłumaczenia, jak i interpretacje owych słów Ahmadinejada znacznie się jednak od siebie różnią i nie wszystkie z nich idą w kierunku aprobaty czy sugestii dokonania masowego mordu na żyjących w Izraelu Żydach. Poza tym, zaznaczmy, iż Mahmoud Ahmadinejad przestał być prezydentem Iranu w 2013 roku, a obecne władze tego kraju niedawno odcięły się od planów wszczęcia nowego holocaustu. Oczywiście, nie można wykluczyć, iż rząd USA mając do dyspozycji różne dane wywiadowcze wie coś więcej na ów temat. Z drugiej jednak strony wszyscy pamiętamy, że w przypadku inwazji na Irak ówczesna administracja Stanów Zjednoczonych powoływała się na twierdzenie swego wywiadu odnośnie rzekomego posiadania przez reżim Saddama Husajna broni masowego rażenia, co zasadniczo nie pokrywało się ze stanem faktycznym.

Tym nie mniej jednak, gdyby rząd Iranu rzeczywiście miał konkretne plany np. atomowego ataku na Izrael i podejmował by w tym celu określone działania, można by na poważnie rozważać, czy wypowiedzenie wojny Teheranowi byłoby sprawiedliwe. Takie zamierzenia Iranu rzeczywiście byłyby bowiem ludobójcze gdyż zmierzające do masowego mordowania milionów niewinnych ludzi. Użycie siły militarnej w celu odparcia takiej agresji byłoby wówczas moralnym obowiązkiem tych, którzy dysponowaliby odpowiednimi środkami, by taką ludobójczą napaść powstrzymać. Ale nawet w takim wypadku, najpierw należałoby wykorzystać wszelkie inne dostępne a dające nadzieję na powodzenie, niemilitarne oraz pokojowe środki powstrzymania Iranu przed owym działaniem.

Mirosław Salwowski

Komentarze (28):

Lolek2019.02.20 8:44
nie ma wojen sprawiedliwych !!!
Foster2019.02.19 20:25
Proponuję redaktorze Salwowski spróbować samemu, albo wysłać na tę wojnę swojego syna.
ciekawy2019.02.19 19:31
Sprawiedliwa wojna jest tylko w obronie własnego Narodu i Państwa.
sas2019.02.19 20:15
i żydów
mek2019.02.19 18:57
czy towarzysz autor możne napisać ile krajów napadł Iran w ciągu ostatnich 100 lat a ile USA?
Stanislaw znad Dunajca2019.02.19 16:09
Po co takie głupie tematy wysuwać? Żeby amerykańska PRASA ŻYDOWSKA ZROBIŁA NA NAS NAGONKĘ?
Olej2019.02.19 16:16
....Odp... się od Iranu! Rozwalony niemal cały Bliski Wschód, Afganistan, Afryka Północna i co .... jest lepiej?? ..... Poniekąd słusznie Z jednym ale; Jeżeli kraje i narody arabskie będą trzymane za mordę to ich dzierżymordy szybko mogą powziąć decyzję wspólną, kończącą dzieje Izraela. I ów fakt Izrael uwzględnia stosując starą maksymę dziel i rządź. Izrael jest pośród swoich, tj. ludów semickich, których kultura pozbawiona jest empatii wobec wrogów. W walce z przeciwnikiem trzeba się spodziewać wszystkiego co niesie ze sobą podstęp, przewrotność i zdrada. To jest węzeł żmij i zgromadzenie jadu zdolnego zatruć cały świat. Lepiej dla świata gdyby ów diabelski efekt został zneutralizowany i rozlazł się po kościach. Pytanie czyje to będą kości ?
Grizzly2019.02.19 15:32
Odp... się od Iranu! Rozwalony niemal cały Bliski Wschód, Afganistan, Afryka Północna i co .... jest lepiej?? To są kraje gdzie ludzie chcą być trzymani za pysk podobnie jak w Rosji inaczej grozi anarchia! Te wojny spowodowały tylko radykalizację islamu w postaci ISIS. W tym regionie należy postępować dokładnie odwrotnie niż chce Izrael! Dopiero to przyniesie pokój na tych obszarach!
Olej2019.02.19 15:04
Pozorowane dyskusje sowieckich mo rd i troli na ich utrzymaniu. Model tresowania opinii publicznej przećwiczyła carska ochrana puszczając w ruch społeczny swoich tzw. dziennikarzy i ludzi wpływowych. Oni to nieraz w jednej osobie potrafili pisywać artykuły wzajemnie sprzeczne w poglądach, które to poglądy grupowały i napuszczały przeciw sobie Polaków. W pewnych momentach społeczeństwo warszawskie potrafiło skakać sobie do gardeł z powodu za przeproszeniem ,,d u p y Maryni’’ Obecnie sowiecka agentura robi dokładnie to samo armią płatnych szubrawców, których nigdy nie brakowało i nie brakuje. Werbowanych z motłochu jak wtedy gdy bolszewia instalowała władzę ludową. Motłoch pisze jak widać po wpisach plugawiących polski język i obyczaje. Co sprawniejsi łotrzy jakoby sugerują, że jakaś wszawa opinia jest powszechna i uznawana ba. Ma nawet cechy naukowości ! Zalewa nas fala plugastwa, gooo wn a pomieszanego z ,,błyskiem myśli komandira’’ i na tej fali ma coś popłynąć. Tym czymś ma być cały ogłupiony naród. Taki bynajmniej cel stawiają sobie ci z centrali dezinformacji FSB w Petersburgu.
słowiczek poznański2019.02.19 14:25
Pytanie retoryczne, czy wojna z III Rzeszą, prewencyjna w 1933-36 byłaby niesprawiedliwą? Odpowiedź jest na to jednoznaczna.
anonim2019.03.1 19:53
Odpowiedź jest na to jednoznaczna, słowiczek durak.
koszyk2019.02.19 13:50
Sprawiedliwa czy nie - to nie nasza wojna!
michu2019.02.19 14:03
Wojna seniora to też wojna lennika ;).
anonim2019.02.19 14:18
Nie można myśleć w tych kategoriach. Polecam lekturę poniższego tekstu: http://salwowski.net/2019/02/18/skandaliczna-wypowiedz-posla-jacka-wilka/
Jacek2019.02.19 13:47
W przeszłości Irak został w imię demokracji i pokoju zaatakowany. Ofiary, dezintegracja, chaos, al-kaida i żadnego dowodu na broń masowego rażenia. Poparliśmy wojnę, choć pamiętam jak Św. Jan Paweł II kategorycznie się tej wojnie sprzeciwiał mówiąc, że to koszmarne i nieodwracalne w skutkach działanie. Niby jesteśmy tacy, że pomniki, obrazki, "nasz papież" a jednak daliśmy się wciągnąć. Teraz szykuje się coś podobnego. Polska nie ma żadnego interesu żeby realizować Izraelską politykę na bliskim wschodzie. Istnieje w Iranie autorytarny, religijny rząd ale to ich prawo. Jeżeli nie mają do tego prawa to dlaczego mają prawo do autorytarnego reżimu np. Chiny. Rozumiem też, że chcą mieć bombę atomową bo ma ją Izrael. Nie tylko Iran jest antyizraelski ale i Izrael jest antyariański.
michu2019.02.19 14:02
No właśnie. Dlaczego jedni mogą mieć broń atomową a inni nie? Dlaczego żaden z MON nie czyni starań aby Polska też miała???
Jark_o2019.02.19 22:06
Polska podpisała i ratyfikowała układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Myślę, że i tak nic by nam nie dało posiadanie broni jądrowej. Nie mamy strategicznego rozpoznania, środków przenoszenia, kontrolowanego przez nas systemu zarządzania polem walki i w związku z tym możliwości podjęcia niezależnych, strategicznych decyzji. Poza tym czym musiałaby dysponować Polska żeby zrównoważyć potencjał rosyjski?
słowiczek poznański2019.02.19 14:29
- "Izrael jest antyariański." - A kto to są "arianie"?
Beno2019.02.19 15:30
Masz całkowitą rację, oby tyk myśleli wszyscy,
S\305\202awek2019.02.19 13:46
Dureń. Nie ma czegoś takiego jak sprawiedliwa wojna! Wojna - zawsze i każda - jest straszna.
michu2019.02.19 14:00
Czyli jak przyjdą Tatarzy żeby Ci zabrać zabawki to nie będzie można stawiać im oporu bo będzie to straszne. Faktem jest, że jest coś takiego jak dureń ;).
S\\305\\202awek2019.02.19 16:08
Nie widzisz różnicy między agresją a obroną? Wojny zawsze wynikają z niskich pobudek, umiejętnie podsycanych przez władców/polityków/kapłanów. Oni sami nigdy na front nie idą:-)
anonim2019.02.19 14:20
Polecam uwadze poniższe opracowanie: http://salwowski.net/2017/10/30/przemoc-w-starym-i-nowym-testamencie/
michu2019.02.19 13:45
A wojna z Litwą o odzyskanie Wilna byłaby sprawiedliwa? Czy nie podejmuje się tematu, bo nikt ze starszych i mądrzejszych nie zaproponował???
Czarny2019.02.19 13:24
I tak "polski" rząd zrobi to, co każe Iz... przepraszam - USA. I, o zgrozo, ku uciesze większości prawaków i lewaków.
lolek kremówka2019.02.19 13:21
Na bombę w ... bali nas Amerykanie, którym liżemy przestrzeń międzypośladkową
słowiczek poznański2019.02.19 14:26
Jesteś w tym arcymistrzem. Jeszcze nie tak dawno jako aktywista TPPR-u i PZPR-u lizałeś aż język ci zrogowaciał i w końcu smak straciłeś.
Gepetto2019.02.19 18:19
A teraz wszyscy z pisu robią to Kalksteinowi.