Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Abp Paetz wciąż czeka na surowe ukaranie - zdjęcie
28.01.19, 12:30fot. Stiopa, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edytowane

Z ambony strzeleckiej Salwowskiego: Abp Paetz wciąż czeka na surowe ukaranie

25

Jak w ostatnich dniach doniosła Gazeta Wyborcza abp Juliusz Paetz mimo nalegań Stolicy Apostolskiej wciąż uczestniczy w różnych uroczystościach kościelnych. Ostatnio, miał on na przykład koncelebrować w poznańskiej katedrze Mszę świętą pogrzebową za duszę ks. prałata Mariana Lewandowskiego, który przez wiele lat pracował jako kustosz, a następnie dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Nie tak dawno zaś abp Paetz uczestniczył w uroczystościach kanonizacyjnych papieża Pawła VI.

Przypomnijmy, że ów hierarcha pod naciskiem Watykanu w 2002 roku podał się do dymisji w funkcji poznańskiego metropolity po tym, jak w mass mediach pojawiły się zarzuty odnoszące się do seksualnego molestowania księży i młodych kleryków, jakiego miał dopuszczać się abp Paetz. Choć on sam nigdy (przynajmniej publicznie) nie przyznał słuszności tymże oskarżeniom, to jednak wymowa postępowania Stolicy Apostolskiej w jego sprawie de facto uznaje prawdziwość stawianych mu zarzutów. Najpierw bowiem za pontyfikatu Jana Pawła II na arcybiskupa Paetza nałożono zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, przewodniczenia publicznym uroczystościom, a następnie w 2013 roku rozszerzono ową sankcję na sam udział w nich. Po tym zaś, jak w mediach pojawiały się kolejne doniesienia o tym, iż abp Paetz w lekceważący sposób odnosi się do nałożonych na niego zakazów, Watykan wystosował względem niego "zaproszenie do życia w odosobnieniu, w postawie skruchy i modlitwy". Wszystkie te działania stanowią co prawda – w moim głębokim przekonaniu stanowczo zbyt łagodne – ale jednak pewne nieco bardziej konkretne środki dyscyplinujące, których nie podejmuje się wobec niewinnych hierarchów. Ba, można by przecież wskazać na znane przypadki – również przynajmniej jednego z polskich biskupów – których pewne obyczajowe nadużycia są szeroko znane – a którzy mimo to nie są w żaden podobny sposób karani (gwoli ścisłości chodzi o pewnego nadużywającego alkoholu hierarchę). Jeśli więc, abp Paetz jest tak właśnie dyscyplinowany to można uznać niemal za pewnik, iż rzeczywiście dopuścił się przynajmniej części zarzucanych mu czynów.

Dlaczego zatem, przy aprobacie przynajmniej niektórych polskich biskupów abp Juliusz Paetz wciąż lekceważy nałożone na niego sankcje kościelne? Przecież i tak w świetle bardziej tradycyjnej dyscypliny kościelnej są one wręcz skrajnie łagodne. Przypomnijmy wszak, że np. św. Bazyli Wielki zalecał stosowanie następujących kar wobec duchownych winnych homoseksualnych występków:

"Każdy kleryk czy mnich, który bałamuci młodych mężczyzn czy chłopców, lub który zostanie schwytany na całowaniu, czy w innej karygodnej sytuacji, będzie publicznie wychłostany i straci swoją duchowną tonsurę. Tak ogolony będzie zhańbiony przez naplucie mu w twarz, zakuty w łańcuchy żelazne i przez 6 miesięcy trzymany w ścisłej izolacji, trzy dni w tygodniu żywiony jedynie samym chlebem jęczmiennym. Po tym czasie ma spędzić kolejne 6 miesięcy na małym wydzielonym dziedzińcu pod kuratelą starszego brata, zajęty pracą fizyczną i modlitwą, na czuwaniach i modlitwach, skąd wychodzić może tylko w towarzystwie dwóch braci, nigdy już więcej nie będzie już mu wolno pracować z młodymi mężczyznami".

Rad byłbym, gdyby podobnego rodzaju kary, były stosowane wobec duchownych winnych homoseksualnych występków. O tym, jednak w kontekście współczesnej rzeczywistości kościelnej i polityczno-prawnej można tylko pomarzyć. Niech zatem, będą egzekwowane przynajmniej takie łagodne sankcje jak zakaz udziału w uroczystościach kościelnych czy też "zaproszenie dożycia w odosobnieniu, w postawie skruchy i modlitwy".

Mirosław Salwowski

Komentarze (25):

Marek2019.01.29 9:43
fronda.pl to dzieło szatana, nieustanne ataki na święty kościół pokazuje że szatan kieruje tym portalem. Jeszcze nie jest za późno aby się nawrócić.
lolek kremówka2019.01.28 21:54
Czy jest jakikolwiek pedryl w sutannie, który odsiaduje lub odsiedział wyrok????
anonim2019.01.28 18:15
A tak przy okazji .Coś sobie przypomniałam . Gdy jeszcze należałam do tego " kółka " byłam na jakiejś peregrynacji Matki Bożej . Było dużo ludzi . Stałam akurat w pierwszym rzędzie a przede mnę podwyższenie dla biskupa . Zaczął mówić kazanie o odpustach zupełnych . Patrzył na mnie a ja tak szyderczo doń się uśmiechnęłam , że jąkając się wyklepał ostatnie zdanie i nastąpiło .....Amen .
anonim2019.01.28 17:13
Nie mam rozeznania w tych biskupach i arcy . itp .Jeśli na zdjęciu jest ten biskup , którego posądzono o pedofilię , to nie mam złudzeń . Nie jest Słowianinem . Słowianie są zbyt głęboka związani z naturą i jej prawami ,żeby do takich czynów się dopuszczać . Nawet kogut czeka aż kurka seksualnie dojrzeje . "A kto by zgorszył jednego z tych maluczkich ......itd " Zalecane jest aby zawiesił sobie kamień młyński u szyi i się utopił . To zalecenie dla Żydów . Widocznie tak postępowali skoro taką naukę dostali . Nie , będzie skamlał ,szukał opiekuna . Zero dumy i honoru . Za to pycha , zarozumiałość i arogancja niebotyczna . Nie może też być wierzącym w Boga tak jak i jego opiekunowie . Założę się , że jest ateistą . A znam środowisko kleru i wiem co piszę .
Dumny GEJ Polak Ateista2019.01.28 15:29
Fuuuj jaki oblech! Jak oni mogli mu loda robić i tyłek lizać :/ Za żadne apanaże, kariery i profity nie poszedłbym z nim do łóżka nawet z zamkniętymi oczami... Wstyd klerze gejowski!
Vistula2019.01.28 16:40
Cos takiego ciota tak sie ciotce wyraza. Pewnie jestes tym jego 'bratem' z Haify
vvv2019.01.28 20:44
Jedna ciota wpędza w poczucie winy inną ciotę .... tego jeszcze nie było!
Jan Radziszewski2019.01.28 15:23
ABp Paetz nie jest pedofilem - a oskarżał go kleryk pełnoletni który tez ma pełną świadomość swojej winy jako Sodomity tak ostatnio propagowanej przez GW - i dodam pod wpływem wice-rektora Seminarium który liczył szantażując ABp że zostanie Bp i gdyby była to Prawda toby nie opuścił stanu Kapłańskiego i Niech nie liczy G W że ich redaktorzy w NIEBIE BUDIET - bo już dawno w PIEKLE mają miejsce zaklepane u swojego cezara /J 19,15) Ojciec kłamstwa /8,44) ich przygarnie na pewno, bo już im przygotował odpowiednie do win miejsce wiecznej kary
Piotrek2019.01.28 14:39
Rozumiem, ze gdyby wykorzystywal mlode kobiety, to juz by bylo calkiem ok? Autor chyba nie rozumie, na czym polega domniemywana haniebnosc zarzucanych mu czynow. Nie chodzi tu bynajmniej o plec wykorzystywanego/wykorzystywanej. Ale czego sie spodziewac po frondelkowych fanatykach.
Jan Radziszewski2019.01.28 14:35
ABp Paetz nie jest pedofilem - a oskarżał go kleryk pełnoletni który tez ma pełną świadomość swojej winy jak Sodomity tak ostatnio propagowanej przez GW - i dodam pod wpływem wice-rektora Seminarium który liczył szantażując ABp że zostanie Bp i gdyby była to Prawda toby nie opuścił stanu Kapłańskiego i Niech nie liczy gadzinówka G W że ich redaktorzy w NIEBIE BUDIET - bo już dawno w PIEKLE mają miejsce zaklepane u swojego cezara /J 19,15) Ojciec kłamstwa /8,44) ich przygarnie na pewno, bo już im przygotował odpowiednie do win miejsce wiecznej kary
Andrzej2019.01.28 14:54
Mt 7 "1 Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. 2 Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. 3 Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? 4 Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku? 5 Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata." Klania sie rowniez pierwszy z grzechow glownych oraz pierwsze przykazanie. Widze, ze kolega Boga nie potrzebuje, gdyz przejmuje jego kompetencje. I zapomina, ze Syr 10 "6 Za każdy zły czyn nie unoś się gniewem na bliźniego i nie czyń nic, co jest dziełem zuchwalstwa. 7 Pycha jest obmierzła Panu i ludziom, a ciemiężenie [innych] uważają oni za [wielkie] przestępstwo. " Milo mi, ze moglem dopomoc w rachunku sumienia. Zal za grzechy to juz jednak sprawa indywidualna, nie moge w tym pomoc. Prosze pamietac, ze bez tego rozgrzeszenie nie nastepuje.
Sławek2019.01.28 14:29
Kościół od lat jest ekspertem od bicia się w piersi.. Najlepiej cudze.
bgx2019.01.28 13:46
To jak to jest z tym chrześcijaństwem miłosierdziem ewangelią . to jakaś hipokryzja kościelna,. Myślę że Pan jest odmienny niż te kościelne dziania nienawiści . A po za tym każdy człowiek jest wolny i ma prawo do nawrócenia.
Michał Pasierb2019.01.28 13:32
Dziwaczny tytuł- ..".wciąż czeka.."-.jakby się nie mógł doczekać...
Jozin z bazin2019.01.28 13:05
A Biedroń wam nie przeszkadza jak się obnaża ze swoim homoseksualnym trybem życia i ze swoim partnerem lata po plaży trzymając się za rączkę ? fuj jak chłop z chłopem może, ohyda !!!
Maria Błaszczyk2019.01.28 13:52
Nie, ani trochę nam nie przeszkadza. W przypadku abp Peatza nie jego orientacja seksulna jest problemem - abp nie trafia w moje gusta, nie planuję z nim zwiazku tworzyć, a tym samym jego życie intymne pozostaje poza obszarem moich zainteresowań. Problemem jest fakt, że wykorzystywał młodych ludzi wykorzystując stosunek zależności - a to jest przemoc, obrzydliwa i bardzo trudna do poradzenia sobie dla ofiar.
Jozin z bazin2019.01.28 14:13
moralne dno
Maria Błaszczyk2019.01.28 21:53
Pełna zgoda. Nie wolno gwałcić ludzi.
StaryPedałWciążMożeSięKoncelebrować2019.01.28 12:51
Naplucie w twarz ten stary zbok w złotej sukni Paetz mógłby odebrać jako element gry wstępnej. To samo z chłostą i zakuciem w łańcuszki. Kler katolicki spętany celibatem, to ostoja pedalstwa i pedofilii. Wieszanie na latarniach to świetny sposób napominawczy dla tego środowiska. Żadne tam plucia czy dyby.
słowiczek poznański2019.01.28 14:02
Chce ci towariszcz durak tylko przypomnieć, że proponowane przez was towariszcz metody postępowania były popularne pośrod enkawudowców, ubeków i esbeków. Ciśnie się pytanie towariszcz durak, czy wy towariszcz nie zauważyliście, że wasze czasy już się skończyły. Wreszcie, co was towariszcz durak to obchodzi, ani wy katolik, ani wy jesteście opodatkowani.
Jozin z bazin2019.01.28 12:47
gdzie jest naczelny nowak p. i nie broni Biskupa ?
Beno2019.01.28 12:47
Panie Swawolski. 1. Petz to biskup, a nie arcybiskup. 2. Bp. Petz do niczego się nie przyznał i nikt mu nic nie udowodnił. 3. Nikt mu nie zabronił sprawowania mszy świętej. 4. Mszę świętą sprawował za zmarłego kapłana, kolegę - modlił się za niego - i co w tym jest złego. Czyn trzeba potępiać, ale nie wolno potępiać człowieka. Dla grzesznika jest spowiedź i Boże miłosierdzie. Nie sądź, abyś nie był sądzony. Biskup Petz od kiedy podał się do dymisji - nikt o nim nie słyszał, nie pisał do gazet, że prowadzi grzeszne życie. gdyby tak było, mielibyśmy kilka razy na tydzień artykuły o grzesznym życiu biskupa. Jeżeli żyje spokojnie, modli się, nie wyrządza nikomu krzywdy, a przez modlitwę czyni dobro - to zostawmy człowieka w spokoju, może najwyższy już czas, by go nie piętnować.
Michał Pasierb2019.01.28 13:29
Jednak abp...https://g.co/kgs/bZqtP7
Andrzej2019.01.28 14:39
Jest arcybiskupem
Beno2019.01.28 19:59
A jeśli nawet to był, a dzisiaj nie jest.