Wojsko i Wody Polskie budują nowa przeprawę mostową, Trzaskowski niezadowolony - zdjęcie
09.09.20, 16:51fot. tt/mon

Wojsko i Wody Polskie budują nowa przeprawę mostową, Trzaskowski niezadowolony

32

1.Wczoraj specjalistyczne oddziały wojska rozpoczęły budowę mostu pontonowego na Wiśle, na którym zostanie ułożony rurociąg awaryjny odprowadzający ścieki do oczyszczalni Czajka.

Budowa ma być zakończona już w najbliższy czwartek, chodzi bowiem o maksymalne skrócenie czasu kiedy to nieoczyszczone ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafiają bezpośrednio do rzeki.

Przedsiębiorstwo Wody Polskie dostarczyło nieodpłatnie na plac budowy wszystkie rury razem z osprzętem, z których ma być budowany rurociąg, razem ze wszystkim planami, które zostały przygotowane podczas jego budowy w związku z awarią kolektora ściekowego dokładnie rok temu.

Rok temu, Wody Polskie wydatkowały na ich zakup i przygotowania do budowy przeprawy kwotę około 12 mln zł, teraz udostępniły miastu te wszystkie zasoby zupełnie nieodpłatnie.

2. Mimo tego wszystkiego władze Warszawy , a w szczególności prezydent Rafał Trzaskowski są wyraźnie niezadowolone, bo tym razem za budowę rurociągu i jego eksploatację na moście pontonowym, musi być odpowiedzialne miasto, inaczej jak rok temu, kiedy za wszystko odpowiadał rząd.

Co więcej rok temu wojsko i przedsiębiorstwo Wody Polskie wybudowali most pontonowy i rurociąg na nim razem ze zbiornikiem, z którego były pobierane ścieki w ciągu 10 dni, teraz jak twierdzą władze miasta do zbudowania mostu potrzebne będą aż 3 tygodnie, żeby zbudować cała infrastrukturę aby znowu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy były kierowane nie do Wisły, a do oczyszczalni Czajka.

A przecież już za kilka dni minie dwa tygodnie od awarii i w konsekwencji przez cały ten czas nieoczyszczone ścieki komunalne i przemysłowe leją się do Wisły szerokim strumieniem, do tej pory to już blisko 3 miliardy litrów.

Jeżeli rzeczywiście budowa rurociągu awaryjnego miałaby potrwać jeszcze 3 tygodnie to ta ilość ścieków które trafią do Wisły ulegnie podwojeniu albo nawet potrojeniu, a to zagraża nieodwracalnymi zmianami zarówno w Wiśle jak i w Bałtyku.

Najprawdopodobniej dojdzie do reakcji kilku krajów nadbałtyckich, które z coraz większym zaniepokojeniem przyglądają się powiększającemu się zanieczyszczeniu wód Morza Bałtyckiego.

3. Druga już poważna awaria kolektora ściekowego pokazuje zupełną bezradność prezydenta Trzaskowskiego i jego ekipy i zachowania od ściany do ściany, z jednej strony obrażanie się na rząd, że natychmiast nie zajął się tą awarią, tak jak zrobił to rok temu, z drugiej wyciąganie ręki i prośby „rządzie ratuj”.

Jak rozchwiany emocjonalnie musi być prezydent Trzaskowski pokazuje sytuacja z ostatniego czwartku, najpierw zwrócił się on do przewodniczącej Rady Warszawy o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia, aby wyjaśnić przyczyny awarii, a przede wszystkim przedstawić sposoby zaradzenia nieuchronnie zbliżającej się katastrofie ekologicznej, a następnie na nim się nie pojawił, delegując swojego zastępcę.

4. Ba zbudowanie tej przeprawy i rurociągu na niej rozwiązuje problem odprowadzenia ścieków maksymalnie na 3 miesiące, później przyjdzie zima i most trzeba będzie rozebrać.

Jeżeli do tego czasu miasto nie wykona „przecisku” pod dnem Wisły dwóch rur do stałego odprowadzania ścieków z lewobrzeżnej Warszawy, to w grudniu nieoczyszczone ścieki znowu trafią do Wisły.

Miasto do tej pory za to się jeszcze nie zabrało i nic nie wskazuje na to żeby prezydent Trzaskowski był w stanie zrealizować nowy kolektor ściekowy w tak krótkim czasie.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (32):

Anonim2020.09.10 7:47
Skoro warszawska waadza popierała tęczowe szmaty na pomnikach a zwłaszcza na figurze Chrystusa to Bóg pokazał warszawskiej waadzy co o nich myśli. Jak w tym powiedzeniu: "Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie". Z tym, że Bóg ma znacznie większe możliwości... No Rafałku i Pawełku, jeszcze możecie nawtykać Panu Bogu. Do woli... Cała Warszawa i pół Polski po prostu nie mogą się doczekać... z wyjątkiem Grinpicu i innych ekomłotów. Oni troszczą się o żuczki na Mierzei Wiślanej tak jak troszczą się o korniki, a zwłaszcza o to troszczą się ekolodzy radzieccy.
Kochany PISie2020.09.10 1:30
Zlitujcie się nad głupim Rafałkiem i odwołajcie go z funkcji prezydenta Warszawy.Przecież on zachowuje się jak dziecko we mgle.Zlitujcie się!!!
po owocach ich poznacie2020.09.10 1:18
Opisany przez Frondę klub LGBT na Politechnice Warszawskiej niech naprawia swoje szambo rury, zwłaszcza że nieudacznicy z tej uczelni wystawiali kłamliwe zaświadczenia po przeglądach jak w chwili startu ledwo się to kupy trzymało. Żeby to stwierdzić wystarczy mieć oczy, nie trzeba być inżynierem, no ale jak ktoś nie potrafi chłopa z babą odróżnić to co się dziwić
warszawa strefą fekaliowego relaksu2020.09.10 1:30
Mówią że rury były gówno warte. Niewątpliwie że sam materiał był śmieciowy, ale też elementy były krótkie podobnie jak złącza. Słowem wszystko było zrabane na maxa. Sądzę że nawet włożenie jednej rury w drugą nie rozwiązało by problemu rozkładu naprężeń. Od początku trzęsło się jak galareta, próbowano usztywniać pianobetonem i skandalem jest że ogóle te partactwo podpisał. Zbrodnią z kolei jest że nie wybudowano alternatywnego kanału i co gorsza olano sprawę przez ostatni rok. "Silny prezydent" z ręką w nocniku
Anonim2020.09.10 1:44
To wszystkie jest do rozbiórki. O ile zrobienie czegoś od zera jest relatywnie czasochłonne o tyle sprzątanie zabetonowanego gówna o wiele trudniejsze. Na pewno jednak prostsze niż zrobienie 2 nowych kanałów pod Wisłą. Bo poza tym jednym musi być oddzielna alternatywa na wszelki "wypadek" . Nie jestem specjalnie przesądny ale Trzaskowski jest pechowy - wielkie szczęście że nie został prezydentem Polski. Choć jako sympatyk piłki zgadzam się z racjonalną teorią co pecha że każdy głupek bije w słupek.
Anonim2020.09.9 22:05
Powinien zostać rozpisany przetarg na wodogłowie czaskowskiego. Woda mineralna niegazowana "CZASGóWIANKA".
Darek2020.09.9 21:04
Skoro to nie pomoc rządu a płatna usługa to powinien zostać rozpisany przetarg.
Grizzly2020.09.9 21:24
... noooo, rozstrzygniecie nastąpiłoby w 2050!
T.2020.09.9 20:45
Z tego co widać, to wojsko z tą przeprawą się za bardzo nie spieszy (wojsko do budowy "szykowało się" już chyba z tydzień). Dzięki temu TVP będzie mogło tygodniami informować o tym jak właśnie rząd buduje most "dla Trzaskowskiego". A to jednak prostsze niż zbudowanie nowego kolektora (swoją drogą - w normalnych warunkach przygotowanie dokumentacji do budowy nowego tunelu to by były miesiące, więc nic dziwnego, że jeszcze nie kopią ("bo jakoś to będzie"). Takie budowy normalnie wykonuje się latami, często wychodzi po drodze wiele problemów technicznych, czasem zdarzy się usterka. To nie wojskowy most pontonowy, który powinien być gotowy w kilka godzin.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.9 20:19
to gnida jest
Ja sie pytam!2020.09.9 20:18
PO twierdzi, że szambo nie wpływa na jakość wody w Wiśle a ryby nie umierają od tego. To po kiego gwinta Gronkiewicz wpuściła w te oczyszczalnie tyle miliardów złotych. Po co wy to zbudowaliście skoro teraz twierdzicie, że szambo w Wiśle to nic takiego?
Fryjanek2020.09.9 20:07
Ja to sobie myślę, że skoro za grube pieniądze Trzaskoski był w stanie zbudować Warszawiakom strefę relaksu z palet to teraz te komfortowe palety można by było zainstalować w gabinetach warszawskiego ratusza. Dajmy im tę odrobinę komfortu.
Arek2020.09.9 20:04
Za chwilę się okaże, że to na co PO wydało 1 miliard złotych płacąc niemieckim partaczom, Wojsko Polskie lub inna polska instytucja są w stanie zrobić za jakieś kilkadziesiąt milionów złotych.
Most pontonowy przez TRZY dni?2020.09.9 19:24
I ci szweje chcą odbijać Królewiec, Lwów i Wilno?
Staś2020.09.9 20:11
Biorąc pod uwagę to ,że Czajkowski nie był w stanie zbudować mostu przez dwa tygodnie to trzy dni budzą podziw i uznanie. W końcu Warszawa to najbogatsze miasto a jej prezydent miał być takim błyskotliwym manago. Znów się rozczarowałem.
Który to most Czajkoski miał zbudować w 2 tyg.?2020.09.9 21:03
j.w.
Zatroskany2020.09.9 19:06
Kupić najtańsze deski na tartaku pomalować na tęczowo, zmontować tratwę, następnie usadowić pracowników ratusza warszawskiego... i w świat.PO drodze zabiorą kogoś z Gdańska, z POznania dopłyną do nich Wartą. Tak super rządzących przyjmą na pewno gdzieś w Anglii czy gdzieś w "nowoczesnym" świecie z otwartymi rękami, już nie będą musieli cierpieć w tej niedobrej według nich Polsce.
Anonim2020.09.9 18:25
Więcej LGBT na uniwersytetach i politechnikach a niedługo Chińczyki będą budować najprostsze chodniki bo się okaże że z winy Kaczyńskiego w stolicy było za dużo zwichnięć kończyn
Randka juz dzis2020.09.9 18:13
Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania Mam na imię Monia 24 wiosny.... wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu- https://erooo.pl Znajdź mnie- Monikj- napisz do mnie i spotkajmy sie!
Ostrzegam2020.09.9 20:14
umówimy się i co dalej? Kto mi zwróci zdrowie i zapłaci za wenerologa? Trzeba omijać takie sporśne i świńskie brudem cuchnące burdele. Nawet internetowe. Zobacz jak ropieją ludziom chorym na kiłę twarze. Nie warto ryzykować żeby poterm w męczarniach umierać latami na kiłową zniliznę.
Informuję dziadku2020.09.9 22:54
że choroby weneryczne "za naszych czasów" są w pełni uleczalne. Smuteczek?
poczworna daweczka penciliny2020.09.10 1:31
moze juz nie skutkowac i takze moze sie odbic znaczaco na zdrowiu. Kto glupi niech ryzykuje syfa a ja zaprosza swoja na kolacje to moze mi da.
Andrzej2020.09.9 17:30
Zaraz zaraz, przez całą kadencję Kaczyńskiego gówno lało się do Wisły i wtedy katastrofy nie było, a teraz przez 3 tygodnie zatruje się cała Wisła i Bałtyk?
man.of.Stagira2020.09.9 18:44
3,7 MLD Złotych PO wydało na obecne rozwiązanie. ZASRAŁ T. p o n a d podziałami.
Ciekawy2020.09.9 20:16
No właśnie, skoro tamto g...no nikomu nie przeszkadzało to po co HGW i Trzaskoski wydali miliardy na to co sie teraz psuje? Przecież podobno z tym szambem woda jest nadal czysta. To po co były te wydatki?
w Polsce (nie)rząd panuje2020.09.9 17:30
:/
Panie Kuźmiuk (ex-ZSL)2020.09.9 17:20
co pan zrobił dla Polski oprócz bicia piany?
Fakt2020.09.9 17:08
Warszawiacy postawili na złodziei kamienic i ściekowe ciapy.
ANIA2020.09.9 17:02
Ciacho poskarż się HANI.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.9 17:00
W Giżycku rozpoczęła się budowa restauracji na wodzie. JUDE VERBOTEN !
Anonim2020.09.9 22:07
Juden
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.9 16:55
W Giżycku rozpoczęła się budowa restauracji na wodzie "Wodny Świat" Roberta Lewandowskiego. Koszt to około 71 mln złotych.