Wojciech Jasiński: Jestem przekonany, że Andrzej Duda wygra te wybory! - zdjęcie
11.12.14, 09:18Andrzej Duda (fot. Telewizja Republika/YouTube)

Wojciech Jasiński: Jestem przekonany, że Andrzej Duda wygra te wybory!

14

6 grudnia Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości podjęła przez aklamację uchwałę, na mocy której Andrzej Duda został oficjalnie wyznaczony na naszego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Tym samym PiS postawiło na osobę będącą całkowitym przeciwieństwem urzędującego prezydenta. Wbrew twierdzeniom rządowych propagandystów, wszystko wskazuje na to, że mamy ogromne szanse na odsunięcie od władzy skompromitowanego Bronisława Komorowskiego.

Zacznę od tego, że najważniejszym powodem wskazania Andrzeja Dudy są jego kwalifikacje. Nasz kandydat ma w sobie wszelkie przymioty konieczne do sprawowania roli głowy państwa, których w dużej mierze brakuje Komorowskiemu. Jego dotychczasowe doświadczenie to jednak nie tylko wiedza teoretyczna doktora prawa, lecz również praktyka na urzędach wiceministra sprawiedliwości oraz ministra w Kancelarii Prezydenta. Zwycięstwo posła Dudy w tych wyborach to pewność, że każdy aspekt sprawowania urzędu prezydenckiego zostanie potraktowany z należytą godnością i powagą.

Po drugie, świetne wyniki PiS w dużych miastach podczas minionych wyborów samorządowych pozwalają przypuszczać, że Andrzej Duda jest w stanie porwać za sobą młodzież. Młody, dynamiczny i przygotowany merytorycznie kandydat zmierzy się z wypalonym prezydentem, mającym problemy nawet z poprawną polszczyzną. Polacy bez wątpienia wykorzystają szansę, by pozbyć się z urzędu głowy państwa osoby, która w swoim czasie nawet nie wiedziała, czy Norwegia jest państwem członkowskim Unii Europejskiej.

Należy również odnotować, iż wbrew staraniom prezydenta nie udało mu się wytworzyć wrażenia wyniesienia się w swoim urzędowaniu ponad swoje środowisko polityczne. Bronisław Komorowski podczas 7 lat rządów Platformy Obywatelskiej pełnił kolejno funkcje Marszałka Sejmu oraz prezydenta, będąc jednym z najważniejszych filarów tego obozu władzy. Prezydent jest bezpośrednio odpowiedzialny za ogrom niepowodzeń koalicji rządzącej, przede wszystkim dlatego, że nie wykorzystywał swoich konstytucyjnych prerogatyw. Przypomnę, że Komorowski zaniechał m. in. zawetowania ustawy „reformującej” system emerytalny i wspiera wejście Polski do strefy euro.

Natomiast Andrzej Duda proponuje Polakom powrót do wypracowanego przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego modelu aktywnej prezydentury, odpowiadającej randze urzędu głowy państwa oraz mandatowi uzyskanemu w bezpośrednich wyborach. Przypuszczam, że Bronisławowi Komorowskiemu po prostu brakuje kompetencji, by móc podjąć się podobnego wyzwania, stąd wybór koncepcji „żyrandolowej” sprawowania swojego urzędu.

Prof. Lech Kaczyński, z którym Andrzej Duda miał zaszczyt współpracować, był dla naszego kandydata najważniejszym nauczycielem pełnienia funkcji publicznych i dbania o polską rację stanu. Eurodeputowany Duda jest świadomy, że głowa państwa powinna mieć całościową wizję polityki państwowej oraz ambicję, by wyznaczać jej główne kierunki. Prezydent powinien wychodzić z inicjatywami wzmacniającymi polskie bezpieczeństwo militarne oraz energetyczne, a także bronić społeczeństwo przed złymi decyzjami rządu i parlamentu poprzez weto ustawodawcze. Wreszcie, pierwszy obywatel Rzeczpospolitej ma stać na straży suwerenności państwa, a jako najwyższy przedstawiciel Polski w stosunkach zagranicznych powinien prowadzić asertywną i zgodną z interesem narodową politykę zewnętrzną.

Wojciech Jasiński/Salon24.pl 

Komentarze (14):

anonim2014.12.11 9:23
Z tą pewnością rożnie bywa. Obawiam się że zbytnio zadufacie się w sobie i naród źle was będzie odbierał.
anonim2014.12.11 9:51
Nie jest to wykluczone, pod warunkiem że głęboko się zastanowi nad systemem wartości, który zamierza reprezentować. Jego ostatnia wypowiedź nt. obozów CIA w Polsce jet zwyczajnym skandalem, całkowicie go dyskredytującym jako polskiego polityka z ambicjami. http://www.fronda.pl/forum/jeszcze-jeden-samoboj,61025.html
anonim2014.12.11 9:56
Ciekawe, ilu wyborców nie ma pojęcia kim jest ten pan i myli go z Piotrem Dudą.
anonim2014.12.11 10:11
Z całym szacunkiem do tego pana, ale szanse z Bulem to on ma mizerne. Po prostu mało kto, łącznie ze mną, o nim wcześniej słyszał.
anonim2014.12.11 10:59
Kszysiu, to Pan jesteś człowiek nadzwyczaniej reprezentacyjny i zwyczajnie mało lotny.
anonim2014.12.11 11:16
Gdyby nie potężne wsparcie ściekowych mediów głównego nurtu to bronek żyrandol mógłby zostać co najwyżej sołtysem w Psiej Wólce.
anonim2014.12.11 11:17
Sorry, oczywiście, że to nie jest system prezydencki. Ale głowa państwa ma sporo uprawnień z których korzysta, podpisując choćby koślawe ustawy.
anonim2014.12.11 11:54
Prezydent który potrafi i rozumie w języku angielskim, to jest zasadnicza sprawa, i ważna . Reszta też jest oke .
anonim2014.12.11 12:41
Musieliście pomylić zdjęcie. Szef Solidarnosci wygląda inaczej.
anonim2014.12.11 12:54
Duda, jeśli miałby być prezydentem suwerennego państwa, musiałby pokazać, że sam potrafi być suwerenny w swoich decyzjach. I tu mam poważną wątpliwość, bo nie wierzę, że w PiSie można zachować suwerenność wobec prezesa. Lech Kaczyński nie potrafił i wszyscy o tym wiedzą.
anonim2014.12.11 13:28
Mówiąc o Andrzeju ze jest to nikt w polityce, jest świadomą marginalizacją jego osoby. Przeczytajcie życiorys a później gadajcie głupoty. Byle łapciuch wymyśli bajkę a wy naiwniacy polityczni w to wierzycie. Zacznijcie myśleć i nie opierajcie się tylko na wiedzy z TV. http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Duda
anonim2014.12.11 16:20
"on jest politycznie nikim" bo nie złożył hołdu ruskiego i pruskiego? gratulacje , myślenie niewolnika
anonim2014.12.11 17:36
nie wygra bo nawet jak wygra to go Bronek- Debilek zamota że przegra Duda
anonim2014.12.11 18:35
Pan Wojciech Jasiński najwyraźniej jest skrajnie naiwny jeżeli uważa, że PiS w ciągu roku jest w stanie z niczego zrobić konkurenta dla siermiężnego wuja.