Włodzimierz Zatorski OSB: Taki człowiek nie rozpozna Chrystusa zmartwychwstałego - zdjęcie
29.03.21, 11:35Screenshot Youtube - Tyniec

Włodzimierz Zatorski OSB: Taki człowiek nie rozpozna Chrystusa zmartwychwstałego

7

Jeżeli ktoś jest obojętny na drugiego – nie mówiąc już o nienawiści (!) – to taki człowiek jest po prostu zamknięty na tajemnicę zmartwychwstania i nie rozpozna Chrystusa zmartwychwstałego. Jest to niemożliwe, podobnie jak nie mogli spotkać Chrystusa zmartwychwstałego wrogowie ani ludzie Mu obojętni.

Wiara w zmartwychwstanie nie sprowadza się do intelektualnego uznania prawdy, że istnieje zmartwychwstanie jako życie po śmierci. Ta wiara oznacza zawierzenie słowu Chrystusa, że będziemy razem z Nim żyli nowym życiem. Przy czym to zawierzenie nie odnosi się jedynie do życia, które pojawi się kiedyś po naszej śmierci, ale wyraża się naszym życiem dziś, naszym udziałem we wspólnocie, w życiu braterskim, w spotykaniu się z innymi w miłości. Wierzyć w zmartwychwstanie znaczy wierzyć, że we wszystkich spotykamy Chrystusa, że jest On bratem wszystkich. Dlatego św. Jan pisze w swoim liście:

Jeśliby ktoś mówił: Miłuję Boga, a brata swego nienawidził, jest kłamcą, albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi (1 J 4,20).

Jeżeli ktoś jest obojętny na drugiego – nie mówiąc już o nienawiści (!) – to taki człowiek jest po prostu zamknięty na tajemnicę zmartwychwstania i nie rozpozna Chrystusa zmartwychwstałego. Jest to niemożliwe, podobnie jak nie mogli spotkać Chrystusa zmartwychwstałego wrogowie ani ludzie Mu obojętni. Do dzisiaj nie ukazuje się On ludziom obojętnym. Ukazuje się czasem nawet wrogom, ale takim, jak Szaweł, którzy autentycznie szukają Boga i chcą Mu służyć, czyli ludziom autentycznie pragnącym więzi z Bogiem, choćby nie umieli tego bliżej określić. Ich autentyczność wyraża się natomiast prawdziwą otwartością na innych i gestem miłości w odniesieniu do każdego znajdującego się w potrzebie. Jeżeli natomiast w swoim życiu nie wchodzimy w autentyczną więź z innymi, jeżeli nie dotyka nas ich cierpienie, nie budujemy z nimi komunii, to nie jesteśmy w stanie rozpoznać Tego, który jest miłością i trwa w komunii z każdym „najmniejszym bratem” niezależnie od tego, kim on jest, skąd pochodzi, jakiej jest narodowości i jakiego wyznania / Fragment książki Droga duchowa

Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Pełnił funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta. Zmarł 28 grudnia 2020 r.

CSPB.pl

Komentarze (7):

Grizzly2021.04.19 9:58
Kłamstwo na kłamstwie. Bujda na macpersonach.
Anonim2021.03.30 14:12
"Krew Jego na nas i na dzieci nasze".
Obraza uczuć religijnych.2021.03.30 7:20
Dla tego Jezusowi księżom i wszystkim oprócz mnie i paru wyjątków należy się piekło. Bo budowaliście komunie z wolną wolą kobiet, Czyż nie jest tak że nie ważne czy z prawa czy z lewa bylibyście bardziej litościwi dla dziwki niż dla jej klienta? Bo ona miała dzieci, bo była jako kobieta głupia i to wina mężczyzn że ją zmanipulowali Bo jest słabsza fizycznie a słabszych szczególnie kobiet się nie bije bo to nie honorowe. A ten facet co do niej przyszedł był za słaby żeby szukać sobie dziewczyny. Hańba mu bo nie wykazał się wojennym sprytem i siłą żeby pokonać rywali, wziąć tą kobietę z jej własnej woli. A dziwka Jezus by pobłogosławił jego związek pokojem.
Jawny2021.03.30 14:14
Najpierw wytrzeźwiej, weź kompres, dopiero potem pisz. Najlepiej referat o fenomenologii R. I.
rebeliant2021.03.29 19:54
"że we wszystkich spotykamy Chrystusa" - no na przykład taki mały wyr.uchaniec spotkał Chrystusa w swoim śfiąłtobliwym gwałcicielu.
YTR2021.03.29 11:52
Ale herezja.
Anonim2021.03.29 11:40
"Jeżeli ktoś jest obojętny na drugiego – nie mówiąc już o nienawiści (!) – to taki człowiek jest po prostu zamknięty na tajemnicę zmartwychwstania i nie rozpozna Chrystusa zmartwychwstałego"............................................... Czy to dotyczy portalu Fronda i redaktorów którzy nienawidzą wszystko co nie jest związane z PiS?