Większość partii w Bundestagu chce dokończenia Nord Stream 2 - zdjęcie
19.09.20, 09:00fot. pixabay.com/Piotr Mahhonin via Wikipedia, CC 4.0

Większość partii w Bundestagu chce dokończenia Nord Stream 2

11

1.Wczoraj w Niemieckim Bundestagu odbyła się na wniosek Zielonych debata dotycząca zablokowania dokończenia gazociągu Nord Stream2, realizowanego przez Gazprom i wspieranego przez niemiecki rząd.

Wprawdzie kanclerz Angela Merkel wręcz od zawsze podkreśla, że jest to projekt biznesowy ale nie ulega wątpliwości, że jest on wspierany przez niemiecki rząd, a skalę tego wsparcia można było zobaczyć od momentu kiedy jego dokończenie stanęło pod znakiem zakończenia na skutek amerykańskich sankcji.

Dwa dni temu niemieckie media poinformowały, że na początku sierpnia niemiecki minister finansów Olaf Scholz zaproponował amerykańskiemu ministrowi finansów USA Stevenowi Mnuchinowi wsparcie kwotą 1 mld euro budowy dwóch terminali do odbioru amerykańskiego gazu ziemnego (LNG).

Odebrano to jako swoistą próbę przekupstwa amerykańskiego rządu aby ten nie wprowadzał kolejnych sankcji na przedsiębiorstwa uczestniczące w inwestycji Nord Stream2 i pozwolił ją dokończyć.

2. Mimo presji na Niemcy ze strony wielu polityków europejskich szczególnie po próbie zamordowania Navalnego przez rosyjskie służby specjalne, okazuje się że większość partii zasiadających w Bundestagu, chce dokończenia Nord Stream2.

Tylko reprezentanci Zielonych bardzo twardo domagali się zaprzestania wspierania tej inwestycji przez niemiecki rząd, reprezentanci pozostałych ugrupowań, włącznie z rządzącymi CSU-CDU i SPD, twierdzili że inwestycję trzeba dokończyć.

Ba jak widać z opisanej wyżej propozycji niemieckiego ministra finansów skierowanej do Amerykanów, chcą nawet dołożyć pieniądze publiczne, aby można było Nord Stream2 dokończyć.

3. Wydaje się, że jedyna realna nadzieja na zablokowanie Nord Stream 2, to działania amerykańskie, które w ostatnich miesiącach są zintensyfikowane.

Przypomnijmy, że przed Świętami Bożego Narodzenia w 2019 roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę zawierającą sankcje na wszystkie firmy uczestniczące w budowie gazociągu Nord Stream2 i natychmiast szwajcarska firma Allseas ogłosiła, że wstrzymuje prace przy jego budowie.

Jej dwa specjalistyczne statki układające rury tego gazociągu na dnie Bałtyku „Pioneering Spirit” i „Solitaire”, zaprzestały prac, a firma ogłosiła w komunikacie, że oczekuje niezbędnych wyjaśnień prawnych od instytucji amerykańskich.

Do tej firmy napisali podobny list amerykańscy senatorowie, komunikując wprost, że jeżeli po podpisaniu ustawy o sankcjach przez prezydenta Trumpa, będzie ona dalej pracowała przy układaniu gazociągu „przedsiębiorstwo stanie w obliczu dotkliwych i potencjalnie zagrażających jego egzystencji sankcji prawnych i gospodarczych”.

4. Z kolei na początku lipca tego roku Departament Stanu USA zniósł klauzulę, która chroniła Nord Stream2 przed sankcjami wynikającymi z wcześniej przyjętej Ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA).

Wtedy sekretarz Stanu Mike Pompeo powiedział, że jest to jasne ostrzeżenie dla firm zaangażowanych w projekty budowy rosyjskich gazociągów przy czym rozumie się to bardzo szeroko (a więc dotyczy nie tylko firm bezpośrednio budujących ale także firm dostarczających materiały do tej budowy, a nawet porty w których przebywają statki przy pomocy których gazociąg jest budowany).

I znowu trzej amerykańscy senatorowie zwrócili się z listem do Fahrhafen Sassnitz GmbH, zarządcy niemieckiego portu w Sassnitz i Murkan, będącego centrum logistycznym budowy Nord Stream2.

W liście tym ostrzegają że dalsza kontynuacja współpracy z rosyjską spółką Nord Stream2, spowoduje nieodwracalne szkody dla portu i miasta i dodają, „że list ten jest ostatnim ostrzeżeniem i należy go traktować jako formalna notę prawną”.

Być może próba otrucia Nawalnego będzie dodatkowym argumentem także dla Amerykanów aby dołożyć wszelkich starań aby Nord Stream2, nie powstał.


Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (11):

katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 i spółka2020.09.28 21:02
Jak ja nienawidzę tej katolickiej Polski! Jak ja nienawidzę Kościoła, Krzyża, Eucharystii, Bożego Miłosierdzia! Nie dziwcie mi się, nie oburzajcie. To mój pan, szatan, przegrany na całą wieczność anioł zła i kłamstwa, który nie chciał służyć Bogu, tak mi każe... Dzięki Kościołowi tyle dusz unika w Polsce piekła! A ja tak się staram… I wszystko to na nic!
Moshe Cvel2020.09.20 7:45
Tak ja w Smoleńsku rosyjscy zaweiadowcy lotniska spowodowali katastrofę samolotu z Prezydentem Lechem Kaczyńskim tak przy NS2 niemieccy zawiadowcy tego gazowego huba na Europę spowodują zwiekszenie i tak wielkiego monopolu Niemiec i potomków nazistowskich na decyzje EU i Komisji Europejskiej. To ma służyć dalszemu niewolnictwu dla nowych członków starej unii. USA do tego nie dopuszczą marzenie ściętej posnazistowskiej bestii.
Szybka Randka2020.09.19 10:41
Hejk- Szukam miłego i kulturalnego faceta na spotkania Mam na imię Monia 24 wiosny.... wiecej moich fotek i kontakt do mnie tu- https://erooo.pl Znajdź mnie- Monikj- napisz do mnie i spotkajmy sie!
JM2020.09.19 10:24
Wielokrotnie pisałem, że szwab to jest szwab. Historia pokazała jakie to przyjazne pństwo!!! Pod tym względem nic się nie zmieniło. To tylko pozory tej "przyjaźni"! Korzystamy to chwalimy, jeżeli nie to mamy was w d.....e. Robimy swoje by nam było dobrze. Z takim samym dystansem musimy też podchodzić do wschodniego sąsiada. Ten jest jeszcze gorszy bo oficjalnie traktuje nas za wrogów i poniżająco! Nie tylko nas, bo Ukrainę też. Białorusinom też Putin mydli oczy! Oby historia się nie powtórzyła. Jest w internecie na You Tube bardzo mądry wykład St. Michalkiewicza poświęcony sutuacji w Europie na przestrzeni wielu lat,do współczesnych czasów. Warto go obejrzeć i wysłuchać!
Anonim2020.09.19 10:23
Chcą nam tu w Polsce na plecach Unii Europejskiej wespół z Putinem urządzić drugi pakt Ribbentrop-Mołotow na pohybel bandytom, zbrodniarzom, mordercom a nadodatek złodziejom.
kgb2020.09.19 9:33
niedawno pisaliście, że nie chcą, byle pisać, ble co , głupi wyznawca PIS tępy niedouczony polaczek i tak nic nie rozumie
Anonim2020.09.19 10:30
piesek na liście płac syjonu
PiS to gangrena2020.09.19 9:19
Trudno żeby byli przeciwko, jeśli jest to w interesie Niemców. W Polsce to dziwi, bo jak nie PO na pasku Niemców to PiS na powrozie żydków chodzi.
oficer LWP2020.09.19 9:41
PIS - Partia Interesu Syjonu
Anonim2020.09.19 10:27
piesek na liście płac syjonu
Anonim2020.09.19 10:28
piesek na liście płac syjonu