Polscy śledczy wystosowali pismeną prośbę o pomoc prawną w sprawie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego oskarżonego o zarzut pedofilii. Stolica Apostolska przesłała odpowiedź w której czytamy, że Abp Wesołowski jest obywatelem Watykanu, a watykańskie prawo nie przewiduje jego ekstradycji. Jednocześnie w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary trwa postępowanie ws. zarzutów pedofilii wobec byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie.

Polska prokuratura, jak informuje TVN24, chciała sprawdzić "czy państwo watykańskie prowadzi swoje postępowanie dotyczące abp. Józefa Wesołowskiego i czy będzie możliwa jego ewentualna ekstradycja do Polski".

We wniosku prokuratorzy mieli zapytać Stolicę Apostolską o to, czy abp Wesołowski posiada obywatelstwo watykańskie; czy odpowiednie organy państwa watykańskiego prowadzą swoje postępowanie w sprawie czynów zaistniałych w Republice Dominikany; czy prawo państwa watykańskiego dopuszcza możliwość ekstradowania swoich obywateli; czy czyny polegające na czynnościach seksualnych z wykorzystaniem osób poniżej lat 15 i utrwalaniu treści pornograficznych z małoletnimi poniżej lat 15 objęte były immunitetem dyplomatycznym przyznanym abp. Józefowi Wesołowskiemu na Dominikanie, a jeśli tak, to czy po zakończeniu misji dyplomatycznej immunitet taki byłemu nuncjuszowi wciąż przysługuje?

mod/TVN24