Watykan stanowczo przeciw Komunii dla protestantów  - zdjęcie
24.09.20, 18:48Fot. via: Pixabay

Watykan stanowczo przeciw Komunii dla protestantów

18

Kongregacja Nauki Wiary stanowczo przeciwstawiła się planom wprowadzenia w Niemczech tzw. „interkomunii”, czyli przyjmowania wspólnie Komunii św. przez katolików i protestantów. Watykan zwrócił uwagę na fakt, że istnieją „znaczące różnice doktrynalne”, które uniemożliwiają wspólne uczestnictwo w Eucharystii.

Kongregacja w piśmie do biskupa Georga Bätzinga, przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemiec, zwróciła uwagę na kwestię rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii, Eucharystii jako ofiary oraz sukcesji apostolskiej, które nie są wspólne z luteranami. Kwestie te zdaniem Kongregacji Nauki Wiary nie mogą być traktowane jako sprawy obojętne, a wspólne uczestnictwo w Komunii św. byłoby naruszeniem depozytu wiary. Watykan zwraca uwagę także na to, że taka „interkomunia” wpłynęłaby również negatywnie na dialog z Kościołem prawosławnym.

List Kongregacji Nauki Wiary z czterostronicowym wyjaśnieniem jest odrzuceniem argumentacji teologicznej, jaką zaprezentowano we wspólnej deklaracji ekumenicznej grupy roboczej teologów protestanckich i katolickich „Razem przy stole pańskim. Ekumeniczne perspektywy celebrowania wieczerzy Pańskiej i Eucharystii”. Dokument ten został przegłosowany we wrześniu 2019 r. i przesłany do Watykanu do zatwierdzenia w maju tego roku.

57-stronicowa deklaracja już wcześniej budziła wątpliwości z powodu swoich „fundamentalnych wad”, a wśród nich pomniejszania znaczenia sukcesji apostolskiej i redukowania Eucharystii do wspólnej wieczerzy z pominięciem kwestii transsubstancjacji. Także kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zauważył, że katolicka Eucharystia i protestancka wieczerza Pańska nie są tożsame.

Jules Gomes z portalu „Church Militant” przypomina, że niemieckich biskupów mogło ośmielić wydarzenie z roku 2015, kiedy papież Franciszek odwiedził wspólnotę luterańską w Rzymie. W czasie spotkania protestantka, która wyszła za mąż za katolika, spytała, dlaczego nie może wspólnie z mężem przyjmować Komunii św. Ojciec święty powiedział wówczas m.in., że jest to kwestia indywidualnego sumienia, a także do rozstrzygnięcia przez teologów. Przytoczył też przykład biskupa episkopalnego, który miał żonę katoliczkę.

Jak relacjonował wówczas tygodnik „Niedziela”: „Franciszek poradził więc zadającej mu pytanie luterance, by wraz z mężem zastanowiła się, jakie konsekwencje mogą wyciągnąć z tego, że (...) jest jeden Pan, jedna wiara i jeden chrzest. – Rozmawiajcie z Panem i idźcie naprzód. Nie odważę się powiedzieć więcej – zakończył Ojciec Święty”.

Tym razem według kardynała Kocha sam papież poparł stanowisko Kongregacji Nauki Wiary w sprawie interkomunii. Powiedział on także, że ojciec święty wyrażał zaniepokojenie propozycją Konferencji Biskupów Niemiec także w prywatnych rozmowach.

 

jjf/ChurchMilitant.com; m.niedziela.pl

Komentarze (18):

modlitwa szturmowa2020.09.25 8:25
wafel to wafel
Anonim2020.09.26 21:37
Głupiec zawsze głupcem zostanie.
Glaudiusman2020.09.25 0:44
To jest oczywiste, że sekciarze, którzy nie mają u siebie sakramentów, przecież nie mając wiary, nie mogą uczestniczyć w inter-komunii w KK.
ladychaplel2020.09.25 8:39
Aco ty wiesz o protestantach...
ladychapie2020.09.25 11:25
A co ty wiesz o chapaniu
azor2020.09.24 21:49
a co, chleba w domu nie ma aby się nim za darmo połamać? czy co?...
Randka juz teraz, teraz ...2020.09.24 19:51
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. . . . Zajrzyj tu: [email protected] i umów się. ========================= I słowo od mojego sponsora: Spółka Państwowa GM offeruje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
"Czy Maryja miała miesiączkę?"2020.09.24 19:10
Prof. doktor Jan Hertrich-Woleński - wybrane cytaty.
"matka boska jest wredna i fałszywa."2020.09.24 19:09
Prof. doktor Jan Hertrich-Woleński - wybrane cytaty.
"są również fragmenty napletka Jezusa"2020.09.24 19:08
Prof. doktor Jan Hertrich-Woleński - wybrane cytaty.
"Jebałem Jezusa w dupę a Maryję w mordę!"2020.09.24 19:08
Prof. doktor Jan Hertrich-Woleński - wybrane cytaty.
Po 11 ...2020.09.24 18:59
Proponuję metodę naukową roztrzygnięcia sporu, czyli eksperyment. Nazwijmy go "zapasem hostii". Bierzemy dwa komunikanty, katolicki i protestancki i umieszczamy w klatce. Czekamy, aż wyłoni się zwycięzca - hostia która zagryzła drugą. Ponieważ obie startowały w tej samej wadze, wygrana oznacza wsparcie boga. Tak ustalimy, który kościół ma bardziej boską hostię. Oczywiście w międzyczasie zbieramy zakłady (dochód na dzieła Tadeusza z Torunia)
Anonim2020.09.24 19:24
Piszesz i nie wiesz zupełnie o czym,nie masz pojęcia,ani o katolikach,ani o protestantach . Chcesz byś zabawny,a jesteś po prostu głupi.
Po 11 ...2020.09.24 19:39
Masz rację. Brakuje obiektywnego sędziego. Maca! Maca będzie sędziować. Oczywiście Maca bez krwi zamordowanych chrześcijańskich niemowląt.
Anonim2020.09.24 19:56
Dalej trenujesz głupotę, nieżle ci idzie ,coraz głupszy jesteś,ale czy ci to na dobre wyjdzie?
Po 11 ...2020.09.25 0:37
No, ja się tu jestem z prawdziwą przyjemnością, dobrze bawię. A jak Tobie nie odpowiada ten satyryczny portal, to nikt tu Ciebie pod pistoletem nie trzyma.
Anonim2020.09.25 10:42
Jak ciebie bawi własna głupota to się baw .Inteligentni ludzie szukają rozrywek na poziomie,ciebie nie stać na to widać ,jak trzeba być nieszczęśliwym człowiekiem,żeby jedyną rozrywkę mieć wyśmiewaniu innych ludzi .Możliwe ,że w ten sposób leczysz swoje kompleksy ,jesteś nieudacznikiem ,samotnym bez rodziny i przyjaciół ,człowiek szczęśliwy nie musi śmiać się z innych ,bo ma inne ciekawsze rzeczy do zrobienia . Współczuję ci takiego życia,bo to smutne życie i takie w sumie bez sensu ,ale twój wybór .
Anonim2020.09.24 22:58
Heh, nie wiedziałem że taką macę też produkują bez krwi chrześcijańskich niemowląt - to jakaś wersja wegańska tak?