03.01.16, 18:00

Waszczykowski: Bazy NATO za socjal dla Polaków

Polska jest gotowa do ugody z Wielką Brytanią w sprawie baz NATO – donosi Reuters. W zamian za stałą obecność natowskich sił na naszym terytorium Warszawa poszłaby na ustępstwa w sprawie świadczeń socjalnych dla Polaków na Wyspach.- Cały czas uważamy się za członka NATO drugiej kategorii, bo w Europie Środkowej (…) nie ma, nie licząc rotacyjnej obecności, znaczących sił, ani instalacji wojskowych. To daje Rosjanom możliwość prowadzenia rozgrywek w tym regionie – powiedział Reutersowi minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Brak natowskich sił jest skutkiem ugody zawartej przez NATO z Rosją jeszcze w latach 90., gdy do Paktu przyjmowano nowe kraje. W zamian za brak sprzeciwu z jej strony, NATO obiecało Rosji, że w nowych krajach nie będzie stałych baz wojskowych. Relacje Paktu z Kremlem bardzo się jednak pogorszyły po zajęciu przez Rosję ukraińskiego Krymu.

Zdaniem Reutersa, Warszawa mogłaby się zgodzić na ograniczenia świadczeń socjalnych przez Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, gdyby w zamian za to Londyn poparł budowę natowskich instalacji w Polsce.

- Trudno byłoby nam zaakceptować jakąkolwiek dyskryminację – powiedział o świadczeniach socjalnych Waszczykowski. - Chyba, że Wielka Brytania realnie pomogłaby nam w sprawie naszych celów obronnych podczas [tegorocznego] szczytu [NATO] w Warszawie.

Według Reutersa, Polska sama zrekompensowałaby swoim obywatelom utracone świadczenia.KJ/reuters.com 

Komentarze

anonim2016.01.3 18:11
W Braniewie płonie kościół a wy o pierdołach piszecie, co to za poświęcony portal.
anonim2016.01.3 19:12
Czysta groteska takie "negocjacje". Jeżeli w Polsce powstaną bazy NATO to na pewno nie dlatego, że Polska tak chce ale, że chcą tego Stany Zjednoczone. Stany Zjednoczone bowiem, nie będą sobie psuły stosunków politycznych z Rosją dla jakiegoś "widzi mi się" Polski, tylko same z siebie mają taki plan w globalnej rywalizacji, którą prowadzą. W takim razie Polska powinna się domagać SOLIDNEGO wsparcia ze strony USA. Finansowego, militarnego, technologicznego itd. A tu nie dość, że to nie nam będą płacić za to, że USA zabezpiecza SWOJE interesy lokując w Polsce swoje wojska, to jeszcze to my będziemy ponosić koszty. Pewnie nas za to z uznaniem poklepią po plecach
anonim2016.01.3 20:47
Dobry deal, niech wracają do Polski bo z tego, że tam pracują nasz kraj i tak nie ma żadnego pożytku.
anonim2016.01.4 3:57
Myślałam że Polakom podniosą świadczenia w Anglii za pozwolenie budowy NATOwskich baz na terenie Polski. Przecież Anglia na tym skorzysta że to u nas zatrzyma się rakiety lecące na Anglię. Czy korzenie PISowców są na pewno polskie? Robią wrażenie jakby 3 pokolenia temu srali do fortepianów.