Wąsik: Doszło do buntu w ośrodku dla migrantów. Demolowano budynki, ranny został strażnik - zdjęcie
26.11.21, 09:11Fot. Screenshot You Tube Telewizja wPolsce

Wąsik: Doszło do buntu w ośrodku dla migrantów. Demolowano budynki, ranny został strażnik

7

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik przyznał, że w lubuskim ośrodku Straży Granicznej w Wędrzynie, gdzie oczekują osoby ubiegające się o pobyt stały w Polsce doszło do buntu.

„Trzeba to nazwać po imieniu - doszło do buntu. Wczoraj (25.11.) grupa ponad 100 migrantów rozpoczęła demolować budynki, w których mieszka, wybijała szyby, wyrywała kraty, domagając się wolności, lepszych warunków, decyzji przeniesienia do Niemiec albo deportacji do Iraku. Postulaty były dosyć chaotyczne” – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MSWiA.

„Do tych 100 osób dołączyła reszta osób tam przebywających - około 600 osób. Doszło do sporego zamieszania. Jeden strażnik graniczny uderzony stołkiem został ranny. Niemniej jednak chciałbym zapewnić, że straż graniczna razem z policją, która udzieliła szybko pomocy, zapanowała nad sytuacją. Część osób została zatrzymana. Są oczywiście spore straty materialne, w tej chwili trwają postępowania, oględziny, żeby ocenić straty i przeprowadzić postępowania” – poinformował Maciej Wąsik.

„W ośrodku w Wędrzynie przebywają osoby w wieku 20-30 lat, to są osoby, które zazwyczaj trafiały do Polski bez paszportu. To są osoby, w których telefonach ujawniano mnóstwo niepokojących informacji na temat chociażby związków z terroryzmem albo innych przestępstw, także na tle seksualnym. To są osoby, którym przede wszystkim musimy ustalić tożsamość. Większość z nich to Kurdowie, czyli obywatele Iraku, ale duża część z nich to także są Syryjczycy, Jemeńczycy, Afgańczycy” – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych.

„Polska udziela azylu uchodźcom, ale nie migrantom, którzy przybywają tutaj po to, żeby z Unii Europejskiej brać zasiłek. Takie są generalnie zasady na całym świecie, że udziela się azylu osobom, którym w krajach zamieszkania grodzi niebezpieczeństwo, wojna, prześladowania na tle religijnym czy rasowym” – skonstatował Wąsik.

 

ren/Polskie Radio 24

Komentarze (7):

nie ślepy2021.11.26 14:46
Dlaczego ich jeszcze nie wy...no z Polski na zbity pysk?! To bydło niby czeka na pobyt w Polsce, no wolne żarty?! Mamy jeszcze robić na takich s...synów, no chyba śnię?!
robaczek2021.11.26 10:08
PISIUSKOM pasuje to do narracji ..................................... to jest dopiero PATO- CHRZESCIJANIZM pisowski ..................... wstyd
Anonim2021.11.26 10:25
Z chrześcijaństwem to nie masz nic wspólnego wiec nie wycieraj sobie gęby czymś w co nie wierzysz i nie wiesz nawet co głosi. Nazywacie chrześcijaństwem wszystko co pasuje do waszej narracji ale aborcje już popieracie, obłudnicy i kłamcy
robaczek2021.11.26 11:10
NO JA SIE BAAAAARDZO CIESZE ze nie mam juz do czynienia z waszym patologicznym chrzescijanswem. ....... a oceniac moge. ........ skoro i tak sie zrzucam na tą czarną zaraze z całym spoleczenstwem .....................MAM PRAWO KOMENTOWAC.................... jeszcze mamy wolnoc slowa............. pis robi wsyzstko zeby uciszyc wszystkich ktorzy mysla inaczej.... ale my damy rade ;] ............................ POCZEKAMY .................... SAMI PRZEMINIECIE ................. jesteście takim krzykiem umietrającyh idei ....... tyle ........... nic więcej.
Jesteś głupi od urodzenia2021.11.26 11:14
czy życie cię pokiereszowało?
O tym @ren już ci nie napisze2021.11.26 9:56
"To właśnie ten ośrodek był opisywany w październikowym raporcie RPO jako miejsce, w którym panują bardzo złe warunki. "Budynki mieszkalne przypominają zakłady karne, sale są przeludnione, odgłosy strzałów z pobliskiego poligonu mogą prowadzić do pogłębienia traum" - wskazywano."
Pojedź2021.11.26 13:14
zobacz potem pisz idioto. Z lasu to luksus byle magazyn z dachem nad głową i ciepłym posiłkiem. Jeszcze za mało ?