12.08.19, 17:54(fot. flickr-porp-ccbysa20)

Warszawa dała 150 mln zł na nową siedzibę Teatru Żydowskiego. Trzeba o tym powiedzieć USA przy raporcie 447!

Warszawa wydała 150 milionów złotych na adaptację budynku przy ul. Próżnej 14 w Warszawie na potrzeby Teatru Żydowskiego. Warto o tym wspomnieć Stanom Zjednoczonym przy raporcie ws ustawy 447. 

W 2018 roku rządzona przez Platformę Obywatelską i Hannę Gronkiewicz-Walc, Warszawa przeznaczyła 150 milionów na Teatr Żydowski. Budowa nowej siedziby Teatru Żydowskiego była jedną z najważniejszych inwestycji samorządowych władz stolicy.

Przez wiele lat właścicielem nieruchomości przy Placu Grzybowskim w Warszawie było Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów w Polsce. To właśnie tam mieściła się siedziba Teatru Żydowskiego. Jednak w 2015 roku Towarzystwo postanowiło sprzedać budynek deweloperowi. 

Jak wynikało z ustaleń z deweloperem, po wybudowaniu wieżowca, teatr miał wrócić na swoje miejsce. Jednak była prezydent Warszawy postanowiła wyjść przed szereg i nie czekając na realizację ustaleń z deweloperem - przyznała 150 milionów na budowę teatru w innej lokalizacji. 

W ubiegłym roku warszawscy radni przyznali 150 milionów złotych na rewitalizację i adaptację kamienicy przy ul. Próżnej 14, co do której w sądach toczy się postępowanie reprywatyzacyjne, ponieważ o zwrot nieruchomości zgłosili się spadkobiercy przedwojennych właścicieli.

Ale to już nie jest zmartwienie byłej prezydent stolicy, w końcu nie wydaje z własnej kieszeni. W ciągu kilku lat budynek stanie się stałą siedzibą Teatru Żydowskiego. 

Zbliża się termin, kiedy amerykański departament stanu ma opublikować raport z realizacji postanowień zawartych w ustawie 447. Jak wynika z Dekaracji Terezińskiej z 2009 roku, do której odwołuje się amerykańska ustawa 447, "Zajęcie się prywatnymi roszczeniami ofiar Holokaustu dotyczącymi nieruchomości byłych właścicieli, spadkobierców lub ich następców, w drodze albo restytucji in rem albo rekompensaty, tak jak to będzie właściwe, w sprawiedliwy, wszechstronny i niedyskryminacyjny sposób, zgodny z prawem krajowym i odpowiednimi regulacjami, jak również umowami międzynarodowymi. Proces takiej restytucji lub rekompensaty powinien być szybki, prosty, dostępny, transparentny i ani uciążliwy, ani kosztowny dla osoby występującej z roszczeniem".

W Deklaracji Terezińskiej znalazł się fragment, mówiący o tym, że "majątek, dla którego nie ma spadkobierców mógłby służyć jako podstawa do zapewnienia ciągłej edukacji o Holokauście, jego przyczynach i konsekwencjach".

Przekazanie 150 milionów publicznych pieniędzy na Teatr Żydowski, to właśnie realizacja tegoż zalecenia. Warto  o tym przypominać władzom USA, by powyższe informacje znalazły się w raporcie Departamentu Stanu na temat realizacji postanowień zawartych w ustawie 447.

 

tb/polsatnews.pl/fronda.pl

 

Komentarze

:)2019.08.13 23:23
szkoda że tyle pieniędzy poszło na coś takiego uważam że nie jest to nic złego jednak są o wiele WIELE WIELE ważniejsze sprawy którym chociażby część tych pieniędzy by się przydała
helena2019.08.13 12:05
Swoj POPIERA SWOJAKA !!!!!!! tylko szkoda ze lupia przecietnego POLAKA Z KRWI I KOSCI DAC ZYDOM REKE A WYRWIA JA Z CALYM TULOWIEM POLACY ODSUNAC CALKOWICIE ZYDOKOMUNE I TECZOWYCH OD WLADZY . DO WYBOROW JAK JEDEN MAZ
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.13 10:47
Okręgowa Inspekcja Pracy: w zwolnieniu pracownika IKEA nie ma nieprawidłowości Nowa informacja w sprawie mężczyzny grożącego gejom śmiercią Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie wydała za pośrednictwem rzecznika praw obywatelskim Adama Bodnara oświadczenie w sprawie homofobicznego byłego pracownika sklepu IKEA, zwolnionego za cytowanie fragmentów Biblii mówiących o karaniu gejów śmiercią. Stwierdzono, że w decyzji firmy nie doszukano się żadnych nieprawidłowości. Pojawiła się nowa informacja w sprawie byłego pracownika sklepu IKEA, który został zwolniony po tym, jak w odpowiedzi na artykuł antydyskryminacyjny zamieszczony w wewnętrznym intranecie firmy, napisał na Facebooku: "Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia. Pismo Święte mówi: 'Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich'. A także: 'Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich'". W sprawie zwolnienia interweniował rzecznik praw obywatelskich, Adam Bodnar. Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie nie wykryła nieprawidłowości, dlatego kolejnym krokiem będzie zbadanie zdarzenia przez sąd. Bodnar zajął się sprawą z urzędu, zwracając się do firmy IKEA o zajęcie oficjalnego stanowiska oraz przekazanie odpowiedniej dokumentacji. Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie sprawdziła m.in. wewnętrzne regulacje firmy, takie jak Regulamin Pracy i Kodeks Postępowania Grupy IKEA, a także sprawdzono legalność zatrudnienia i zakres prawnej ochrony, bezpieczeństwa i higieny pracy. Kluczowe informacje w regulaminach firmy dotyczą m.in. wsparcia dla fundamentalnych praw wszystkich ludzi i braku akceptacji dla dyskryminacji. RPO wydał komunikat, w którym czytamy: "W odniesieniu do wypowiedzenia umowy z pracownikiem, którego dotyczy sprawa, stwierdzono, że 'podano w sposób szczegółowy przyczynę wypowiedzenia ze wskazaniem naruszonych przez pracownika przepisów prawa pracy, w tym regulaminów wewnętrznych'". https://queer.pl/news/203214/decyzja-okregowej-inspekcji-pracy-w-krakowie-w-sprawie-homofobicznego-pracownika-ikea
PIP2019.08.13 14:59
Geju..."! Nie powtarzaj się już to wstawiłeś ! Jesteś leń ! Zle pracujesz ! Zwolnię cie i nie zapłacę ! A Panst. Insp. Pracy ci nie pomoże !
Toni2019.08.13 10:02
Gronkiewicz swoim rodakom kamienice oddawała, teatry budowała, a Polaków na bruk wypędzałaa.
anonim2019.08.13 7:46
zaraz zaraz. jeżeli deweloper miał zbudować żydom teatr a teatr zbuduje miasto to ten deweloper zrobi z tą kasą co ją zoaszczędził. niezły przekręt. za pieniążki nasze polskie żydy mają nówkę teatr deweloper nówkę wieżowiec zdodatkowym miejscem po teatrze którego nie muszą budoeać a bufetowa kupiła sobie żydowskie poparcie dla swoich interesów
nikt o2019.08.12 22:45
Jasne , dała moje pieniądze lekką ręką swoim ziomkom na krzewienie ich kultury w moim kraju . To okradanie mnie " na żywca " A na moją , słowiańską kulturę pieniędzy oczywiście nie ma . A czy to ona jedna jest grabieżcą na mojej ziemi ? Walka o wpływy toczy się na ostro . Podsuwam Frondzie tematy , co ? A to , co niewygodne się przesuwa lub usuwa ? Jakie to wszystko jest naiwne i zabawne . Mnie to nie przeszkadza bawi mnie to .
Krzysiek2019.08.12 20:52
Co to jest 150 mln zł? Przy żydowskich apetytach - 150 miliardów. Na początek. Oni się przyzwyczaili żądać. Nawet we własnych kawałach śmieją się sami ze swej legendarnej pazerności.
kalinka2019.08.12 21:43
ale maja w Polin wielkiego żydowskiego sprzymierzeńca - Partię Interesu Syjonu (PIS)
prosty2019.08.12 20:03
100 mln na cmentarze, muzeum POLIN, dopłaty tu i tam - podobnie jak Żydzi, trzeba założyć katalog i ewidencjonować każdą złotówkę, zamiast opowiadać, że nie damy ani złotówki, trzeba wyłożyć listę, ile wydaliśmy, plus rachunek Niemcom za wojnę, plus lista Żydowskich (i nie tylko) ubeków, z wyrokami, jakie wydali i tymi, których bez wyroku zabito. Tylko taki język tam rozumieją.
Tomek2019.08.12 19:31
Czy ktoś słyszał o jakimś wybitnym artystycznym dorobku Teatru Żydowskiego w Warszawie? Czu ktoś zna choć jednego aktora tego teatru będącego jakimś wybitnym talentem?
Krzysiek2019.08.12 20:55
Oni są wszyscy wybitni *z definicji*. (Nawet jak nie są.) Zaprzeczanie temu, czy choćby poddawanie w wątpliwość, to czysty antysemityzm.
kalinka2019.08.12 21:41
właśnie tak chciałem napisać, 100/100
KDJ2019.08.12 19:25
Haka Grundbaum zwana swojsko Gronkiewicz dba o swoich 150 milionów zł złupione od gojów, to coś. Podobnie minister Gliński -100 milionów zł na Cmentarz Żydowski. I to wszystko z pieniędzy polskich podatników. Nie ma już biedy w Polsce? Wyniki głosowania na 100 mln Glińskiego: głosowało 416 posłów, 406 było za, 4 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. Widać czyje interesy są w Polsce PO i PiS chronione w pierwszym rzędzie. ,,Polski sejm" jest doskonałym świadectwem. To nie jest wolna Polska.
szcze na PiS i rydzykowi w ryj2019.08.12 19:24
Jakoś katolom nie przeszkadza gdy do klechów trawiają miliardy złotych na czczenie jakiegoś żydka i jego żydowskiej matki!
Dyzma2019.08.12 20:10
buda kundlu,bo gorąco dzisiaj i miski z wodą możesz nie dostać
Krzysiek2019.08.12 20:58
Dzielnicowy to fenomen. Chory z nienawiści. Musi bluzgać. To się nazywa naukowo koprolalia. Choćby nawet nie chciał, to musi. Na to nie ma lekarstwa.
em.2019.08.12 21:05
dzielnicowy nienawiść do Polaków i ich wiary wyssał z mlekiem matki.
Platon2019.08.13 8:30
Zdychając szmaciarzu będziesz go wzywał. Przekonasz się.
Jana2019.08.13 9:22
Klechy to Polacy i polska sprawa,a Wy powinniście być niezmiernie wdzięczni Polakom.
kalinka2019.08.12 19:12
żydów od 2015 roku jak nastała Partia Interesu Syjonu (PIS) finansuje także zażydzony MON , najpierw przez obłąkańca smoleńskiego Antoniego a teraz przez będącego na żydowskiej smyczy Mariuszka , nieodpłatnie udostępniają sale, transport raz wszelką inną "pomoc", w tym samym czasie koszer Gliński chce zamykać niedofinansowane małe polskie muzea, w ramach służalczości żydowskiej wydał polecenie aby dyrektorzy muzeów zrobili kwerendę i podali co w muzeach jest żydowskie, przekształcanie Polski w Polin idzie pełną parą, jak to ostatnimi czasy powiedziała gubernator na Polin żydowskiego USA ambasador Mosbacher sprawę roszczeń należy wreszcie doprowadzić do końca więc żydki z PIS zwiększają ilość żydojankieskiecgo wojska w Polin aby zapewnić niczym nie zakłóconą spłatę roszczeń żydowskich
anonim2019.08.12 18:25
Sam pobyt zydow w Polsce juz jest teatrem tragicznym. Wydatek ten dopisac HGW do zwrotu
Ja 2019.08.12 18:17
Smutne to wszystko. Tragiczne wręcz. Jedyny przyjazny im naród szkalowany. Bóg osądzi nas Wszystkich. Ten Sam. Chrześcijan i Żydów. Ja wierzę. Do mnie przyszła babcia. Dziadek też miał podobne doświadczenie.
Bebik2019.08.13 9:26
Myślę, że to nie ten sam Bóg.
dzielnicowy judaszu czekamy2019.08.12 18:15
gdzie jest dzielnicowy zydek dlaczego jeszcze nie skrytykowal hajke ze wydala na niepotrzebny polakom teatr zydowski az 150 mil zlotych
zasmucony2019.08.12 18:55
dla żydów każda ilość pieniędzy jest za mała
J.P2019.08.12 19:24
Myślę, że dla każdego każda ilość pieniędzy jest za mała, problem w tym, że zazdrościmy im i cały świat tej umiejętności i jedyne co mozemy my jako frustraci to pisać takie teksty jak Ty (bez obrazy)
diag2019.08.12 18:05
No i mają tam głupią prezes teatru. I po co to było ?