Ks. Józef Kloch dla Fronda.pl: „W kwestiach moralnych nie może być kompromisu” - zdjęcie
27.08.14, 16:52Ks. dr hab. Józef Kloch (fot. media)

Ks. Józef Kloch dla Fronda.pl: „W kwestiach moralnych nie może być kompromisu”

39

Fronda.pl: W czasie ostatniego spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych dyskutowano m.in. o kwestiach bioetycznych związanych z procedurą in vitro. Czy w ocenie tej metody uda się wypracować jakiś konsensus między stanowiskiem Kościoła a zwolennikami in vitro?

Ks. dr hab. Józef Kloch: W kwestiach moralnych nie może być kompromisu. Zasada, że życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia nie jest nową zasadą. Ta zasada była głoszona przez Kościół od dawna. Biskupi są jednomyślni w wyrażaniu przekonania, że ta metoda nie jest do pogodzenia z postulatem ochrony życia ludzkiego. Choć co któraś z prób doprowadza do urodzenia się dziecka, to jednak wiele istnień ludzkich w poprzednich próbach ginie, zarodki są zamrażane itd. To nie jest etyczne postępowanie. Istnieje alternatywna, etyczna metoda – naprotechnologia, która potrafi leczyć niepłodność, a nie tylko obchodzić problem. Zespół ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski (KEP) opracowuje właśnie kolejny dokument bioetyczny. Wstępne informacje na ten temat przekazał przewodniczący zespołu, abp Henryk Hoser. W Zespole Ekspertów pracują genetycy, bioetycy, ginekolodzy, prawnicy oraz specjaliści w zakresie teologii moralnej. Są to osoby o dużych kompetencjach z tytułami naukowymi doktorskimi i profesorskimi. Jej przewodniczący jest nie tylko biskupem, ale też lekarzem. Co kilka miesięcy rada publikuje nowy dokument zakorzeniony w wymienionych dyscyplinach nauki.

Decyzją Rady Biskupów Diecezjalnych, mają zostać utworzone cztery ośrodki wsparcia dla ofiar pedofilii w Kościele wśród dzieci i młodzieży. To chyba pierwszy tak wyrazisty gest ze strony polskiego duchowieństwa wobec poszkodowanych przed pedofilię w Kościele?

Utworzenie tych ośrodków ma być wsparciem dla działalności, którą już rozpoczął o. Adam Żak, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, tworząc Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie. Na jego ręce została skierowana także prośba, aby opracował wytyczne dotyczące sposobu pracy tych ośrodków. Ta decyzja biskupów świadczy o tym, że KEP nie poprzestaje na wytycznych, na dokumentach, ale podejmuje kolejne kroki.

Na spotkaniu był poruszany m.in. także problem apostazji w Kościele. Czy dla pasterzy Kościoła w Polsce jest to dziś wyzwanie?

Kontekstem do rozmowy na ten temat w czasie spotkania biskupów diecezjalnych był wyrok sądu (przyznający zresztą rację proboszczowi parafii). Jak wiemy z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, przypadków apostazji jest niewiele (ostatnie dane pochodzą z 2010 r., wtedy zarejestrowano 459 takich przypadków), ale to wcale nie oznacza, że z tego powodu jest to zjawisko obojętne duchownym pracującym w parafiach. Dla wszystkich księży każde odejście z Kościoła jest poważnym wyzwaniem duszpasterskim, zawsze pojawia się pytanie o przyczyny apostazji. Wyrazem troski Kościoła o osoby, które decydują się na odejście z Kościoła są m.in. wskazania instrukcji, która zakłada, spotkanie proboszcza i osoby zamierzającej dokonać aktu apostazji. Wyklucza natomiast przesyłanie takiej deklaracji pocztą. Kościół instytucjonalny prosi takie osoby o spotkanie się z duszpasterzem i ponownie przemyślenie swojej decyzji.

Rozmawiała Emilia Drożdż

Komentarze (39):

anonim2014.08.27 17:10
"Zasada, że życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia nie jest nową zasadą. " To nie tylko "zasada", ale po prostu fakt. Natomiast jeżeli jakaś metoda powoduje, że przeżywa jedynie co dziesiąty tą metodą potraktowany, gdyż metoda ta śmierci zarodków nie traktuje jako przypadku, naturalnego zgonu, ale jako jedną z procedur metody, czyli ZABIJANIE poczętych istot ludzkich jest wkalkulowane w metodę, to jest to metoda ZBRODNICZA.
anonim2014.08.27 17:11
jak może być kompromis gdy chodzi o życie ludzkie?
anonim2014.08.27 17:11
@GenesisX ... "A jak osoba nie ma ochoty na spotkanie z proboszczem?" To znaczy, że nie ma ochoty na uregulowanie tej sprawy, ale jedynie na "bicie piany".
anonim2014.08.27 17:13
@follador... Tu jest Polska, a nie Hiszpania.
anonim2014.08.27 17:14
@GenesisX ... Jak się tak "czujesz" to idź z tym "czuciem" do prokuratury. Ciekawe co na twoje "czucie" odpowiedzą. Wyślą na konsultacje do Tworek?
anonim2014.08.27 17:17
Wytłumaczcie mi drodzy katolicy jak to jest, protestanci wierzą w tego samego boga co Wy, czytają tą samą biblie co Wy a In Vitro popierają w pełni i każdą metodę a Wy nie.
anonim2014.08.27 17:18
Non possumus! Brawo biskupi! Może jednak uda się uratować Naród...
anonim2014.08.27 17:22
@Racjonalny_Ateista Protestanci to nazwa fałszywa. Heretycy odłączyli się w 1517 r. i od tego samego momentu NIE WIERZĄ W TEGO SAMEGO BOGA! Stworzyli sobie boga na miarę swoich oczekiwań. Nauczanie apostołów jest w pełni przechowane tylko w Kościele Rzymskim. Do Soboru Watykańskiego II było to oczywiste...
anonim2014.08.27 17:23
@cjonalny ateista-poczytaj o reformacji to się dowiesz-a tak obrazowo to taka jak między szyitą a sunnitą
anonim2014.08.27 17:27
@krzysiek Się nie da, bo jest rozdział Kościoła od państwa... Nie można unieważnić Chrztu Świętego, podobnie jak innych sakramentów. Nawet kapłaństwa i małżeństwa...
anonim2014.08.27 17:31
@marekwu i @elektryk właśnie lekką ręką wysłaliście miliard ludzkiej populacji do piekła dobrze się z tym czujecie? Zadałem proste pytanie na które nie jesteście w stanie odpowiedzieć... Protestanci mówią dokładnie to samo o Was co Wy o nich i też twierdzą że to oni mają rację a Wy się mylicie. Ciekaw jestem jakie stanowisko byście zajmowali jakby katechizm Wam nie pokazał jak myśleć ;)
anonim2014.08.27 17:50
„W kwestiach moralnych nie może być kompromisu" Nie może być
anonim2014.08.27 18:11
@krzysiek Jeżeli jesteś ochrzczony to jesteś włączony Kościół Święty, czy się to Tobie podoba, czy nie. Natomiast co tym zrobisz, to Twoja sprawa. " Kto zaprze się mnie przed ludźmi, tego i Ja zaprę się przed Ojcem" " Kładę przed tobą życie i śmierć - wybieraj" Kościół jest o wiele starszy niż prawo stanowione. Instrumenty prawne nie dotykają duchowości. Zrób sobie młotek z masła i spróbuj kuć żelazo...
anonim2014.08.27 18:20
@GenesisX Brak wiedzy w temacie. W islamie nowsze zapisy koranu unieważniają starsze i nazywa się to doktryna znosząca. W Kościele katolickim nie ma takiej instytucji. Prawdą zaś jest, że dokumenty soborowe pod dyktando masońsko-heretyckich organizacji zostały sformułowane tak niejednoznacznie, ze dają spore pole interpretacji, co nie zmienia jądra dokumentów. Na przykład wystarczy zapisać - "zaleca się to i to", żeby można było się dostosować, lub nie. W starszych dokumentach Kościoła używano formuły " ma być tak i tak" precyzyjnie tak, aby nie dało się wcisnąć szpilki...
anonim2014.08.27 18:24
Jednak udało się pójść na kompromis moralny z rozwodnikiem Chazanem.
anonim2014.08.27 18:53
@krzysiek No cóż, możesz sobie nie życzyć...
anonim2014.08.27 19:02
@genesisx Ten "wielokomórkowiec" to też człowiek taki jak ty tylko że o wiele mniejszy! Postawię pytanie, jaką moralnością ty dysponujesz?
anonim2014.08.27 19:06
@krzysiek No a czy twój pracodawca nie terroryzuje ciebie jako obywatele jakimś regulaminem? I co sprawia że tak ochoczo przestrzegasz tego regulaminu? Czyżby kasa, obłudniczku?
anonim2014.08.27 19:33
@krzysiek Czy Twój wolny rozum jest w stanie przyjąć do wiadomości, że pewnych rzeczy po prostu nie można zrobić? Czy Ty uważasz, ze w swojej wolności jesteś nieograniczony?
anonim2014.08.27 19:37
@krzysiek Może raczej, nie wolna wola, ale pewien interes reakcja wiązana że tak napiszę. Bo wątpię żeby twoja wolna wola zmuszała cię do tolerowania regulaminu nawet gdyby był zupełnie idiotyczny. Swoja drogą ciekawe jak to by wyglądało gdyby Kościół "płacił" za personalia? Kościół nie trzyma cię za wszelką cenę. Możesz dokonać apostazji i jesteś wykluczony. Proste. To że widniejesz w księgach chrzcielnych to konsekwencja przyjęcia chrztu! Bierzesz chrzest za łaskę zbawienia wycierpianego przez Chrystusa. To że "wypiszesz" się z Kościoła nie oznacza że przestaniesz być chrześcijaninem. Pozostaniesz nim zawsze ale martwy duchowo. Dawanie kasy wcale nie jest wskaźnikiem katolicyzmu lecz norma postępowania wg wytycznych wiary.
anonim2014.08.27 19:43
@GenesisX Nie rozumiesz. Mówię o istocie sakramentów (wiem trudne słowo). Nie ma instytucji na tym świecie, która może to unieważnić. To jest inny wymiar. Chcenie tam nie działa...Nawet jakbyś bardzo chciał latać, czy chodzić po wodzie to nie dasz rady...Tak to działa. To nie ma nic wspólnego z niechęcią do kogokolwiek. To wiąże się z walką duchową ze złem, które jest w stanie oślepić człowieka i ogłuszyć, żeby nie widział i nie słyszał Boga. Wtedy jest w stanie uwierzyć w cokolwiek. Tego też nikomu nie odbieram. Niech zakłada swój portal poświęcony, wierze w cokolwiek i dyskutuje tam, z kim chce...
anonim2014.08.27 19:43
@genesisx A ja zapytałem jaką ty masz moralność i starym sposobem nie odpowiedziałeś za to atakujesz werbalnie i co? Mam napisać że wy "niekatoliści" macie taką nagminną skłonność ze jeżeli brak racjonalnych argumentów to pozostaje wam tylko agresja w komentarzach?
anonim2014.08.27 19:48
@liczbapi Ale przecież z Kościoła możesz się wypisać. Wystarczy akt apostazji. Pewnie nic bym z tym nie zrobił wystarczyło by mi to ze wypisałem się z instytucji która mi nie odpowiada. Przecież i tak nie miał bym pewności czy "komitet centralny" nie zachomikował gdzieś moich danych mimo oficjalnego wymazania "gumką myszką" :))
anonim2014.08.27 19:49
@GenesisX OK. Przez dwa tysiące lat przez Kościół przewinęło się miliardy ludzi. Może jakiś JEDEN przykład tego, jak Kościół zabraniał i zabrania KOMUKOLWIEK odejść. Niech Krzysio kieruje swoje Żale do mamusi i tatusi...Aha... może też skopać chrzestnych . Nic mi do tego...
anonim2014.08.27 19:52
@GenesisX Zarodek ludzki to koń. Przecież wszyscy o tym wiedzą...
anonim2014.08.27 19:55
genesisx No nie wiem czy taka fajna! Kiedyś na pewno się o tym przekonasz i sądzę że nie będzie to rybka Bułhakowa! Co do apostatów to nie podlegają władzy kościelnej więc bredzisz kolego okrutnie, podejrzewam że tylko po to żeby coś tam pleść trzy po trzy...
anonim2014.08.27 20:02
Kościół Jezusa Chrystusa NIE PODLEGA instytucjom żadnego prawa, ani państwa, ponieważ ustanowił go sam Bóg, Stwórca wszystkiego, łącznie z Wszechświatem, z tą Galaktyką, z tym Układem Słonecznym, z tą Ziemią, z tym, prawe, z tym państwem. To nie jest instytucja założona przez ludzi.
anonim2014.08.27 20:04
Napisałem łącznie z Wszechświatem, bo na chwilę obecną, nic nie wiemy, co jest poza nim...:)
anonim2014.08.27 20:06
A w jaki sposób Kościół ogranicza twoją wolność? Skoro byłeś nieświadomy to gdzie ta twoja wolna wola? Nie przesadzaj z trudnością apostazji! Dodatkowo zostaje odnotowana w księdze chrztu wiec de facto twoje dane są do tego potrzebne. Przecież to ty napisałeś że regulamin nie może ograniczać obywateli. Ja ci tylko wskazuję że może czy ci się to podoba czy nie i co więcej że w wielu przypadkach chętnie go akceptujesz.
anonim2014.08.27 20:10
Ad meritum. "Świecka etyka" zostawiła po sobie nieprzeliczone ofiary i cierpienia. Może jednak dalsze eksperymenty nie są już potrzebne?
anonim2014.08.27 20:16
@krzysiek To się nazywa zbieżność prawna, wynikająca z prawa naturalnego. Przypomnę, że w momencie, gdy Mojżesz przyszedł z pewnymi tablicami. na świecie wcale nieoczywiste było, aby nie zabijać... To akurat kretyński przykład ...
anonim2014.08.27 20:22
@GenesisX Nie. Mówię tylko, że "świecka etyka" ewoluuje. Zapoznaj się proszę, jak francuskie damy spacerowały po ulicach Paryża w turbanach z parujących ludzkich jelit, to mniej więcej zrozumiesz o czym mówię. Musi istnieć wzorzec moralności do którego zawsze można się odwołać. Ludzie odłączeni od moralności zamieniają się w zwierzęta i historia ma na to za dużo dowodów...
anonim2014.08.27 20:28
@krzysiek Oczywiście że Kościół respektuje prawo w kwestiach współżycia i wspólnej egzystencji społecznej. I tutaj hameryki nie odkryłeś bo tak jest , było i będzie. Co do praw moralnych, sumienia i wiary to Kościół ma tylko jednego ustawodawcę, Boga? Prawa stanowione nie mają tutaj żadnego zastosowania a jeżeli myślisz inaczej to po prostu za dużo ci się wydaje być może to efekt ogólnego prania mózgu które fundują wam postępowe media i środowiska co to chcą być mądrzejsze od Pana Boga! Ej @krzysiu nieładnie, wyłażą z ciebie zapędy dyktatorskie, marzy ci się totalitaryzm? Zobacz co się dzieje na bliskim Wschodzie? Rajcuje cię to? Zresztą chłopie nie ma co marzyć. Kościół od początku swego istnienia zawsze był atakowany, zawsze ktoś podobny w myśleniu do ciebie "marzył" żeby zniszczyć dzieło Chrystusa Pana. I co? wielki be! A wiesz dlaczego? Bo tak powiedział Bóg. I czy to się podoba takim jak ty czy nie, możecie tylko bezsilnie powylewać frustracje na forach. Historia doskonale pokazała jak kończą tacy marzyciele. Kościół jak istniał tak istnieje a po tych "reformatorach" i wojownikach z Kościołem nawet już i intelektualnego smrodu nie ma! Przykre @krzysiu ale prawdziwe...
anonim2014.08.27 20:34
@krzysiek To powiedz to rodzicom że wykorzystali cię w sposób cyniczny i bezczelny. Powiedz im też że wykorzystali cię tak samo posyłając na siłę do szkoły bo ty biedaku mając wolną wolę wcale nie chciałeś tam iść. A co tam powiedz im jeszcze że na siłę wychowywali cię do tych ustawowych 18 tu i byli na tyle cyniczny i bezczelni że ty teraz życzysz sobie zmiany nazwiska i wymazania ich z metryki i aktu urodzenia bo "ograniczyli" twoją wolną wolę! Czy ty chłopie czytasz co piszesz? Ośmieszasz się permanentnie z takimi argumentami...
anonim2014.08.27 20:49
@genesisx Tak się podjarałeś że kompletnie odleciałeś. Marudzisz coś bez ładu i składu rzucając jakimiś oklepanymi frazesami z portalu agnosiewicza. Idź spać, dobrze ci to zrobi bo pewnie tętniczka niebezpiecznie pika! Dobranoc...
anonim2014.08.27 22:17
@krzysiek To się właśnie nazywa fanatyzm. A to że nie zabijają się w imię ateizmu nie oznacza że tak nie było. Historia się kłania. Katolobby piszesz?! A może twoi rodzice po prostu wierzą a wręcz przeciwnie to ty padłeś ofiarą katofobii i antyklerykalizmu. Przecież jest dużo par które nie chrzczą dzieciaków więc coś to blado wygląda w zestawieniu z twoim "przymusem" chrzczenia bo to chyba sugerujesz. Obaj wiemy że to bzdura i nie ma potrzeby udowadniać że jest inaczej. Prawo do wglądu i ingerencji jak najbardziej masz co do wymazania to się nie zgodzę muszą być adnotacje personalne do choćby apostazji jak już zaznaczyłem. Zresztą prawo do wglądu i ingerencji w swoje dane masz i w USC ale czy do usunięcia? Weź się i usuń i pochwal się tutaj efektami. Powodzonka tutaj życzę bo prędzej bąka puścisz niż choćby jedną literkę wymażesz w USC. Zresztą ta dyskusja zaczyna schodzić w krzaczory. Nie ma chyba sensu udowadniać że białe jest czarne, prawda?
anonim2014.08.28 15:06
@krzysiek No bo to jest właśnie fanatyzm jak pisałem. Tam religia jest tylko pretekstem do masowych zbrodni. Jak można być osobą wierzącą a nie praktykującą. To coś jak żyjący a nie jedzący. Da się? Zdaję sobie sprawę że takich "katolików" z nazwy jest dużo nie wiem, może rzeczywiście tych prawdziwych którzy w życiu kierują się zasadami życia zgodnego z wiarą i prawami Bożymi jest 40 albo i 20% ale co to zmienia? Lepiej żeby było 20% prawdziwych niż 90 byle jakich albo marnych jak piszesz o swoich rodzicach! Bo te 20 będzie wiernych prawu Bożemu i dogmatom Kościoła niż te 90 które robi więcej zła niż dobra swoją letniością i bylejakością! Nie wiem skąd takie brednie które tutaj wypisujesz, pewnie jak pisałem to efekt dobrego "wyprania" albo zwykłej złośliwości bo przecież stosunki państwo - Kościół reguluje konstytucja i osobna ustawa?! Wiec skąd w Kościele wg twojej filozofii jakieś regulaminy nie mające żadnej mocy obowiązywania?! Przecież to co piszesz to totalna bzdura! Ogarnij się chłopie bo to raczej twoje urojone życzenia nie mają żadnego sensownego uzasadnienia. Jeszcze raz powtarzam że skoro ci nie pasuje bycie członkiem Kościoła to nikt cię na siłę nie trzyma i nie będzie płakał jak się "łaskawie" wyniesiesz z organizacji której nienawidzisz. Dla chcącego nic trudnego chyba żeś totalny niemota to jeszcze bardziej rozpłaczesz się na forum... Nie widzę dalszego sensu prowadzenia tej dyskusji bo jeżeli ma ona dotyczyć tylko i wyłącznie twoich żalów to wybacz ale nie ja jestem od tego żeby cię przytulić i pogłaskać...:))
anonim2014.08.28 16:50
@GenesisX Szacuje się, że katolików żyjących ŚCIŚLE w/g zasad KKK jest około16%. To i tak nieźle. W Europie Zachodnie to są promile...
anonim2014.09.4 22:47
@Krzysiek... "Co się tyczy moich rodziców oni padli ofiarą katolobby tak samo jak ja z dziada pradziada ten sam schemat wpędzania w religię niczego nieświadomych noworodków." Ty się ciesz, że nie padłeś ofiarą "żydolobby" i nie latasz po świecie z obrzezanym fiutem. Apostazja od obrzezania wydaje mi się cokolwiek trudniejsza od apostazji od wiary katolickiej...