Jeżeli, Czytelniku, lubisz sobie czasem wspomnieć o „ciemnym średniowieczu”, od dziś bardziej uważaj co mówisz. Nie wykluczone, że przyda się ciekawy film przypominający pewne niezbite fakty.  Film ten znajduje się od 26 maja 2013 na kanale YouTube PragerUniversity, wirtualnej instytucji oferującej różnego rodzaju budujące kursy. Profesor Providence College Anthony Esolen, w jasny, edukacyjny sposób pokazuje, dlaczego "Dark Ages" (Ciemne Wieki) lepiej określać jako "Ages Brilliant" (Wieki Błyskotliwe).

Oto argumentacja:

teza 1 - Ludzie średniowiecza uważali, że ziemia jest płaska.
- Już starożytni Grecy i rzymianie przestawiali swoje bóstwa z ziemią w postaci kuli, także wizerunki średniowieczne podobnie wyglądają.
- Aby wiedzieć, że ziemia jest kulista nie potrzeba zaawansowanej technologii, wystarczy uważnie zaobserwować, w jaki sposób statek odpływający od lądu znika za horyzontem.

teza 2 - Świat średniowiecza był nudny i szary.
- Ależ, było wręcz przeciwnie, kolory tego życia uwiecznione są na obrazach. Ubierano się kolorowo, często urządzano przedstawienia teatralne, obchodzono huczne zabawy, zwłaszcza w karnawale.

teza 3 - W Średniowieczu nie podróżowano, ludzie byli pozamykani w swoich okolicach i nie znali świata.
- Ależ, przeciwnie. Podróżowali, choćby pielgrzymowali do Ziemi Świętej, jeździli na wykłady autorytetów odbywające się na różnych uniwersytetach.

teza 4 - Ludzie byli niewykształceni
- następuje tu krótkie przypomnienie o środków uniwersyteckich działających w średniowieczu. Na uniwersytetach działała wspólnota międzynarodowa, współpracująca ze sobą niezależnie od odległości. (Nawiasem mówiąc szkoda, że na mapie nie ma przypomnianego Krakowa i Torunia)
- Święty Tomasz z Akwinu zdobywał doświadczenie podróżując. Autorytety religijne, uprawiały także naukę, np. św. Albert Wielki był także biologiem.
- Mikołaj Kopernik był duchownym, związanym z polskim uniwersytetem, ufundowanym w średniowieczu.

teza 5 - Budowano prymitywnie
- Ależ, przyjrzyjmy się średniowiecznym katedrom.

teza 6 - Pisano pisma tylko religijne
- A Dante? A Opowieści Kanterberyjskie? A legendy Arturiańskie?

teza 7 – Grano prymitywnie
- Ludzie średniowiecza wytworzyli oryginalny zapis nutowy, tony chorału gregoriańskiego.

teza 8 - Społeczeństwo było prymitywne
- a szpitale? A struktury cechowe?

Wnioski: nazywajmy średniowiecze nie „Wiekami Ciemnymi”, lecz raczej „wiekami zachwycającymi”

MP/PragerUniversity

Film: