Najpierw RODO, teraz... No właśnie, czy Unia Europejska szykuje potężny cios w internet, który tak naprawdę pogrzebie wolność sieci? 

W Parlamencie Europejskim opracowuje się przepisy, które mają zmienić spojrzenie na prawo autorskie. W efekcie może dojść do zmian reguł publikacji w sieci, a nawet do zmian zasad linkowania. Eksperci nie wykluczają, że skutki dla internetu mogą być wprost katastrofalne.

,,Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego zaakceptowała projekt dyrektywy o prawie autorskim na rynku cyfrowym. Kolejne głosowanie może się odbyć już nawet 3-5 lipca. Komisja Europejska zamierza wprowadzić nowe narzędzie, rzekomo do ochrony praw autorskich, a w rzeczywistości do podporządkowania rynku informacji największym korporacjom medialnym'' - czytamy na stronie art13.eu, gdzie mówi się o proteście przeciwko ograniczaniu wolności słowa w internecie.

Jak wskazują jej autorzy, najbardziej kontrowersyjne są dwa artykuły przygotowywanej ustawy:

Art. 11 – wprowadza obowiązkową opłatę za dzielenie się materiałami w sieci, oznacza to zahamowanie przepływu informacji, pozbycie się małych wydawców oraz ograniczenie nawet linkowania do stron (tzw. „podatek od linków”).

oraz

Art. 13 – dotyczy właścicieli platform internetowych, którzy będą musieli zapewnić o legalności zamieszczonych treści. Oznacza to, że treści użytkowników platform takich jak np. Facebook, Twitter, Google czy Onet, Wirtualna Polska, będą obowiązkowo monitorowane. Bezpośrednio uderza to w swobodę wymiany informacji, prawo do prywatność czy wolność wypowiedzi.

Sprawa jest naprawdę poważna. Pisało o niej już wiele portali. ,,Nie będzie można publicznie dzielić się linkami, każde zdjęcie i film będą sprawdzane przed wrzuceniem. Mali wydawcy i twórcy treści znikną, zostaną tylko internetowi giganci. Nie będzie nawet memów. Taka przyszłość zapisana jest w europejskiej dyrektywie'' - podawała między innymi ,,Wirtualna Polska''.

Obszerną analizę problemu można przeczytać między innymi na stronie Bezprawnik.pl

Protesty przeciwko ustawie odbędą się 29 czerwca w Lublinie, Katowicach, Krakowie i Poznaniu, a 30. czerwca we Wrocławiu. Szczegóły tutaj

mod