TYLKO U NAS. Prof. Chwedoruk: Jesteśmy okcydentalistami, ale kolejne pokolenie może być bardziej unijnosceptyczne - zdjęcie
19.11.20, 18:30Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

TYLKO U NAS. Prof. Chwedoruk: Jesteśmy okcydentalistami, ale kolejne pokolenie może być bardziej unijnosceptyczne

25

Sondaż przeprowadzony przez pracownię United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM pokazuje, że większość ankietowanych,  konkretnie 57 proc., popiera weto polskiego rządu wobec wiązania funduszy unijnych z mechanizmem praworządności. Wynik sondażu wydaje się interesujący o tyle, że stanowisko rządu znalazło poparcie także ze strony osób które z Prawem i Sprawiedliwością niekoniecznie się identyfikują. O komentarz poprosiliśmy politologa, prof. Rafała Chwedoruka.

 

Rozmówca portalu Fronda.pl uważa, że wyniki sondażu mimo wszystko nie powinny być wielką niespodzianką, gdyż w pewnej mierze odzwierciedlają istniejące podziały polityczne w społeczeństwie:

"Gdybyśmy popatrzyli uważnie w tym sondażu jak układają się w nim różne procenty, kto jest bardzo za, kto trochę za, kto trochę przeciw, kto bardzo przeciw, zapewne byłby to podział nie odbiegający szczególnie od podziałów w skali ujawnionej podczas kampanii wyborczej."

Równocześnie, komentując poparcie  weta polskiego rządu przez procent ankietowanych Polaków znacznie przekraczający deklarowane poparcie dla PiS, prof. Chwedoruk z jednej strony wskazał na naturalne poparcie pewnej grupy respondentów dla działań aktualnie rządzących, niezależnie od tego, kto sprawuje władzę.

"W pewnym stopniu stopniu może to być, ze strony niezaangażowanych w spory ideowe  obywateli, także funkcja stosunku do  władzy państwowej. Ten kto teraz rządzi  otrzymuje tego rodzaju premię."

Nasz rozmówca,  zapytany, na ile tak wyraźna rezerwa Polaków wobec proponowanych mechanizmów praworządności w unijnych procedurach dotyczących funduszy świadczyć może o wzroście postaw eurosceptycznych czy też eurorealistycznych, odpowiedział m.in.:

"Patrzyłbym na to bardziej w kategoriach pragmatycznych niz traktował to jako sygnał jakiegoś zwrotu unijnosceptycznego. Zapewne kiedyś taki zwrot nastąpi, natomiast moim zdaniem jest to kwestia kolejnego pokolenia. Bo tak to z reguły już jest, że to pokolenie, które przeżywa dużą zmianę społeczną (czy to przez migrację, czy to przez zmianę na miejscu), z reguły akceptuje nowy porządek, szczególnie gdy chciało tej zmiany.  Natomiast ci, którzy w tym porządku się urodzą i wychowają, widzą ten porządek jako normę, buntują się. Podobnie, jak nie buntowali się wychodźcy ze wsi do miast w XIX w., ale buntowały się ich dzieci. Podobnie, bunt przeciwko PRLowi nastąpił, gdy pojawiło się pokolenie w pełni ukształtowane w PRLu."

Zdaniem prof. Chwedoruka cała sytuacja zakończy się prędzej czy później wypracowaniem jakiegoś konsensusu. Równocześnie zwrócił uwagę na silne poczucia bycia częścią Zachodu przez polskie społeczeństwo oraz poczucie bycia bezpiecznym w owym okcydentalizmie:

"Powiedziałbym, że jestesmy społeczeństwem bardzo silnie okcydentalistycznym. Tak silnie, że często  nie przyjmujemy do wiadomości, że obecny swiat zachodni jest pod wieloma względami zupełnie inny niż ten, który funkcjonował w wyobrażeniach ukształtowanych za czasów Gierka i Jaruzelskiego. I myślę, że po wejściu do Unii czujemy się w tym okcydentalizmie bezpieczni i stąd w makroskali nikt chyba nie bierze na sero pod uwagę polexitu. Wielu obywateli traktuje tego typu sytuacje po prostu jako taktyczne rozgrywki, jak to w świecie polityków, gdzie następuje przerost formy nad treścią a za daleko posuniętymi słowami nie podążają równie  daleko posunięte czyny. Myślę, że dopiero w kolejnych pokoleniach zobaczymy, jak będą się rozkładały akcenty pomiędzy okcydentalizmem motywowanym pragmatycznie (jesteśmy związani z zachodem bo jest tam bogato, a zawsze każdy chce być bardziej bogaty niż biedny) czy też kryje się za tym coś innego..."

Z prof. Rafałem Chwedorukiem rozmawiał Tomasz Poller

Komentarze (25):

Anonim2020.11.20 14:17
I jeszcze jedno . Przykład chłopów wypływających z miast w XIX w. Nie trzeba się fatygować i popisywać znawstwem historii skoro ma się przykłady pod ręką a wystarczy chociaż odrobinę myśleć . Każdy poprawiając chociaż trochę swój byt najpierw się zachłyśnie a nieco później widzi jego mankamenty . Dzieci widzą już tylko mankamenty . I to jest oczywista oczywistość dla każdego , ale nie dla Fedoruka . On musi tę oczywistość ubrać w pokraczne słowa i podać publice jako twór własnego umysłu . No , z czegoś żyć trzeba jak niczego się nie potrafi i niewiele wie .
Nowak2020.11.20 11:35
Sam Pan goń sobie zachód to głupsze niż zielone światło dla rolników Polska jest wstanie wyżywić się sama ,zachód jest parszywieńki o do odzyskania jest Nieśwież itd
Anonim2020.11.20 11:23
I jeszcze jedno . Bogactwo nie daje poczucia bezpieczeństwa . Być może tak sądzi żydowska część społeczeństwa polskiego , która ma inną mentalność od rodzimej . Bogactwo daje pewność siebie . Rodzi jednak arogancję i strach przed utratą swojego bogactwa . Żydzi już powinni się nauczyć biorąc pod uwagę historię swoich dziejów że pomimo bogactwa następowały ich pogromy . A jednak jedną z przyczyn tych pogromów było właśnie to bogactwo zdobyte przede wszystkim lichwą kosztem innych . Drugą z przyczyn była zawiść i chęć przejęcia ich bogactwa . A Żydzi nadal tkwią w swojej mentalności i historia znów się powtórzy . Słowianom poczucie bezpieczeństwa daje Bóg i ziemia na której tkwią od wieków . To daje im nie tylko poczucie bezpieczeństwa ale i siłę . Te dwie mentalności nigdy się nie pogodzą i stąd ciągłe różnice zdań i konflikty wewnętrzne . Ale by zrozumieć polskie społeczeństwo nie wystarczy śledzenie danych i na ich opierać swoje wywody . Trzeba dziesiątek lat obserwacji w terenie i rozwijać swoje myślowe horyzonty a nie skupiać się na wąskim paśmie często bzdurnej literatury . I wychodzi z tego kolejna bzdurna , oderwana od życia literatura .
Anonim2020.11.20 8:08
Pisia biomasa która wykorzystuje 500+ na wodke to napewno woli pisich
ladychapel2020.11.20 7:30
Polacy mają doświadczenie w sprawie weta. Swój kraj nim rozdupcyli, teraz rozdupco UE.
o tobie nawet nikt nie wie2020.11.20 8:17
więc cie nie rozdupco, tylko sam trollu wyp********j!
Anonim2020.11.19 23:31
Zapomniałam dodać ........WODOLEJSTWO . Pseudointeligencja . Mało że niewiele treści to jeszcze nieprawdziwej . Ale wystarczy , że są obce słówka by ludziom się wydawało że to wartościowy artykuł . A wielu uważa go za wybitność co Frondo ? OPINIOTWÓRCZY . :):):):):):):):):):)
Anonim2020.11.19 23:19
Czytam to jeszcze raz i ten politolog w ogóle nie zna Polaków . Wynika z jego słów , że część respondentów popiera aktualną władzę dla samej władzy . Dla jej nadrzędności nad swoim rozumowaniem . Nie. Robią to z powodu braku jakiegokolwiek zainteresowania polityką i tym co robią rządzący . Trzeba mieć praktykę a nie snuć niesprawdzone teorie . Ja byłam jednym z takich ludzi . Przez 9 lat nie wiedziałam nawet kto i jak tym krajem rządzi . Było mi to obojętne gdyż zamknęłam się w kręgu własnych codziennych spraw . A takich ludzi jest masa . Niezaangażowanych w spory ideowe zaś obywateli jest połowa . Zauważcie , że jedynie ponad połowa uprawnionych chodzi na wybory . Siedmiu na dziesięciu nie interesuje to co się obecnie dzieje ani czy będą dotacje bo ich nie dostaje . Samorządy często marnotrawią unijne dotacje i zwykłemu Kowalskiemu na nich nie zależy . I nie wiem czy 1 na 10 zwykłych ludzi zależy na bycie częścią Zachodu .Jakimi kryteriami kieruje się ten politolog w swych opiniach to nie wiem. Pewnie bierze pod uwagę tylko mieszkańców Warszawy . Ten człowiek zupełnie nie zna polskiego społeczeństwa . Za co on bierze pieniądze ? I jeszcze pisze " my " się czujemy . Końcówka jest prawie zgodna z rzeczywistością .
globalne zamrożenie mózgów2020.11.19 21:49
Światowa Organizacja Zdrowia (2018) szacuje, że rocznie może grypa dotknąć 5-10% dorosłych i 20-30% dzieci. Śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1-0,5% (tzn. umiera 1 do 5 na 1000 osób, które zachorowały), przy czym 90% zgonów występuje u osób po 60 roku życia. Ile wynosi śmiertelność koronawirusa? Oficjalnie w Polsce 1,5% a nieoficjalnie 0,15-0,3% procenta bo mamy mocne niedoszacowanie statystyk co zauważa nawet prof Simon. Czyli tyle samo co grypa.. Zabawy PISu beda kosztowac życie 100 tysięcy ludzi którzy umrą przez teleporady i minimum 300 miliardów pożyczek. Unia zmuszała PIS do faszyzmu?
man.of.Stagira2020.11.19 21:25
Dopóki polski Trybunał Konstytucyjny decyduje o prawidłowej interpretacji polskiej Konstytucji dopóty ŻADEN Traktat Lizboński nie jest nam w stanie dyktować jak ma wyglądać praworządność w Polsce. PROPOZYCJA BERLINA to umożliwienie Komisji Europejskiej żeby SAMA interpretowała -według większości głosów- CO JEST a co NIE jest prawem w Polsce. To tak jakby Rząd w Polsce samowolnie mógł decydować -a nie sąd- co jest a co nie jest zgodne z Ustawą. Z POMINIĘCIEM sądu. Non possumus!
Anonim2020.11.19 21:00
widziałem wczorajsze występy Lempartystek, tak nie zachowują się nawet pijane dworcowe k....
Anonim2020.11.19 20:36
Tyle wodolejstwa a nic konkretnego nie powiedział . Żadnej myśli przewodniej , żadnych refleksji , żadnych wniosków . Pełno poplątanych niby filozoficznych rozważań pogmatwanych z psychologią tłumu . I nie wiem skąd czerpie informacje o Polakach , gdyż te jego spostrzeżenia są z sufitu a wnioski wysnute z pajęczyny . " Weszliśmy do Unii i czujemy się w tym okcydentalizmie bezpieczni " . Musiałam sprawdzić co znaczy ten okcydentalizm bo nie wiedziałam . Puknij się człowieku w głowę i żyj w tym swoim wyimaginowanym świecie własnej plątaniny myśli gdyż nie znasz rzeczywistości . W ogóle nie znasz ani Polaków , ani Żydów , ani Żydopolaków , czyli ludzi zamieszkujących ten kraj i nie masz pan najmniejszego pojęcia co to społeczeństwo myśli , czego oczekuje i czego się po nim spodziewać a tym bardziej jak będzie reagować w przyszłości . Bogactwo daje poczucie bezpieczeństwo tak ? Tak myślą Polacy ? To zależy która z tych polskich nacji . Moja tak nie myśli i nie kwapiła się do wejścia do UE . Moja już wtedy widziała zagrożenia jakie to wejście może przynieść i nader szybko przyniosło . A młodzi coraz sceptyczniej patrzą na to dostatnie życie na Zachodzie chociaż w tym dobrobycie się nie urodzili bo Polska nadal do tego bogatego grona nie należy .
Szybka Randka2020.11.19 20:22
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: ------ http://lexlale.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Marikax2 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
Stefan2020.11.19 20:04
Polska będzie tylko wtedy silna kiedy silny będzie polski Kościół czyli Kościół Chrystusa. Szanujmy naszych kapłanów bo bez nich nie otrzymamy sakramentów: nie przystąpimy do spowiedzi do Eucharystii i o to chodzi w tym wszystkim - chodzi o nasze zbawienie.
Arek2020.11.19 20:01
Niemcy wypowiedziały Polsce wojnę informacyjno gospodarczą. Mamy w rękach potężne narzędzie - to są nasze portfele. Nie kupujmy produktów niemieckich. Nie zasilajmy niemieckiego kapitału niszczącego Polką. Nie kupujmy mercedesów, bmw, czy volkswagenów bo te pieniądze które im płacimy są przeciwko nam wykorzystywane.Potrzeba jest teraz dużo modlitwy. Powierzajmy Polskę Matce Bożej, naszej potężnej Królowej.
Marian2020.11.20 6:14
To co napisałeś powinno być dla każdego Polaka oczywiste. Przed wojną też były podziały, były liczne mniejszości narodowe i chociaż Polska była na pewno biedniejsza jak obecnie, narzuconą nam przez Niemcy wojnę celną, wygraliśmy.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.19 19:50
najważniejsze że młodzi szczą na kościół a klechów postrzegają jako pedofilów i pazernych na kasę kütasów!
Anonim2020.11.19 20:18
dorosną to zmądrzeją
Anonim2020.11.19 20:25
Zanim nadeszła epidemia zauważyłem że duża część, wcale nie takich młodych ludzi na stadionach w trakcie meczu gapiła się na telefony, a w trakcie przerw niemal wszyscy. Kościół nie ma szans w starciu z elektroniką dlatego na zawsze będzie oszczany jak to ujął komentator wyżej. Ksiądz to bardzo mało perspektywiczny zawód.
Anonim2020.11.19 20:27
Napiszę więcej. Wiele sektorów codziennego życia, choćby tradycyjna prasa, zostanie oszczanych a kościół będzie jednym z nich.
Anonim2020.11.19 19:37
Komunistom tez się zdawało ze zrobia z nas wielbicieli Stalina 30 lat religii a kosciol szanuje 9% młodzieży
Grizzly2020.11.19 19:30
Kochałem kiedyś Niemca a on mnie zdradził sku...syny te Niemce, dlatego często piszę i zaprzeczam sam sobie bo jestem chory
Grizzly2020.11.19 19:31
Mendo zaje... odp.. się od mojego nicka! Niemiec mnie dalej kocha!
Art2020.11.19 19:21
Ale teorie, z koziej d... Przecież gołym okiem widać ze młode pokolenie nie widzi żadnej alternatywy dla UE. To chyba oczywiste dlaczego.
Na zyczenie kleru2020.11.19 19:08
Następne pokolenie to będzie kosciolosceptyczne i nasze czarne będą sprzedawać koscioly bo będą stały puste