TYLKO U NAS! Platforma tonie? Tomasz Sakiewicz: Kolejne odejścia to tylko kwestia czasu - zdjęcie
22.01.21, 12:00Fot. Elekes Andor via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

TYLKO U NAS! Platforma tonie? Tomasz Sakiewicz: Kolejne odejścia to tylko kwestia czasu

42

Tomasz Wandas, Fronda.pl: W Sejmie lada chwila powstanie nowe koło, reprezentujące "Polskę 2050" Szymona Hołowni. Po tym, jak w szeregi tego ugrupowania wstąpili posłanka Lewicy Hanna Gil-Piątek oraz senator KO Jacek Bury, teraz Szymona Hołownię ma reprezentować Joanna Mucha. Co sądzi Pani o tym wydarzeniu? O wyraźnie lewicowym kierunku, który obiera na początku Hołownia?

Tomasz Sakiewicz, szef Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie: Szymon Hołownia bierze to, co się „przykleiło”, gdyby na podobny transfer zdecydował się ktoś o konserwatywnych poglądach, pewnie też by się cieszył i przyjąłby (go czy ją) z otwartymi ramionami. 

Czy jednak nie kłócił się to, z jego wizerunkiem?

Hołownia faktycznie chciał mieć urok niezależnego, społecznego ruchu - co oczywiście byłoby kompletną nieprawdą w jego sytuacji. Z drugiej strony nie da się inaczej liczyć politycznie, polityki nie da się uprawiać wyłącznie na „ulicach”, w mediach - trzeba mieć pewne możliwości i w Parlamencie, w związku z tym, zdecydował się przyjmować poszczególnych polityków. To, że uciekają oni od partii, które już wyglądają na „masę upadłościową”, świadczy o sile i kondycji opozycji. Wszystko to może doprowadzić do tego, że życie „na lewo” od PiS kompletnie się rozproszkuje, jak faktycznie będzie, pokaże czas…

O swojej decyzji parlamentarzystka Mucha poinformowała podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie. „To był dobry czas dla mnie, dla Polski i tego wszystkiego, co razem zrobiliśmy. To są moje zrealizowane polityczne cele, wiele nauki, przyjaźnie i niezwykle intensywny czas” – wspominała 18 lat spędzonych w szeregach Platformy Obywatelskiej. Czy faktycznie był to dobry czas? Jakie owoce po tych latach zostawiła po sobie pani Mucha?

Zapewne nikt nie jest w stanie powiedzieć, co przez te lata robiła w Sejmie pani Mucha.

O czym to świadczy?

Świadczy to o tym, że słabo nagłaśniała swoje działania albo, że nic nie robiła. Natomiast, jeśli chodzi o czas istnienia Platformy, to trzeba przyznać, że ostatnie pięć lat jest bardzo dobre dla Polski. 

Ostatnie pięć lat?

Tak, a to dlatego, że PO jest w opozycji. Kiedy Platforma rządziła, było zdecydowanie gorzej, czy pani Mucha miała na to większy wpływ? Pewnie nie miała, zdaje się, że jest ona politykiem typu „kwiatka do kożucha”.

Jednak jest rozpoznawalna, społeczeństwo kojarzy ją choćby ze słynnego „nie pucz kiedy odjadę”…

 Tak, jest rozpoznawalna, stąd jej transfer do ruchu Hołowni zapewne jest dużym ciosem wizerunkowym dla Platformy. 

Tłumacząc powody odejścia, pani Mucha powiedziała: „Od jakiegoś momentu zauważyłam, że moja droga z drogą PO zaczyna się coraz bardziej rozchodzić. Najsilniej odczułam to wtedy, kiedy przewodniczący Grzegorz Schetyna (były szef partii – przyp. aut.) ogłosił, że Platforma będzie „totalną opozycją”. Nie zgadzałam się z takim podejściem, uważałam, że ono jest niewłaściwe i znalazłam się nagle gdzieś na uboczu mojej Platformy. Coraz częściej się z nią nie zgadzałam i byłam w wewnętrznej opozycji. I nie byłam w niej bierna”. O czym świadczą takie słowa pani Muchy? Czy jest to wyraźny sygnał, że Borys Budka niczego w Platformie nie zmienił? 

Bez wątpienia tarcia w Platformie będą powodowały dalsze pęknięcia i kolejne odejścia. Joanna Mucha zakłada, że większe szanse na istnienia polityczne będzie miała z nową formacją niż z tą, która przegrała wybory osiem razy z rzędu. Klucz jest pewnie w tym, że próbuje się ona załapać na statek, który przynajmniej jej zdaniem płynie, niż na okręt, który nabiera wody. 

Okręt, który tonie?

Platforma jest dosyć mocno zakorzeniona w samorządach, w różnych lobby, ma duże wsparcie za granicą. Jeśli główny patron polityczny w Berlinie, nie zdecyduje się, żeby poświęcić PO, to będzie ona istnieć - pozostaje tylko pytanie, na które ciężko odpowiedzieć, czy Platforma ma w ogóle szansę wygrywać w przyszłości jakiekolwiek wybory?

Rozumiem zatem, że Szymon Hołownia na tę chwilę taką nadzieję na przetrwanie daje, przynajmniej daje ją pani Musze?

Pani Musze tak, odbiera natomiast Platformie dlatego, że dzieli nie tylko posłów PO, ale i jej elektorat. Platforma, przy sukcesie Hołowni ma jeszcze mniejsze szanse na przetrwanie, kiedy tylko ta wiedza stanie się powszechna, kolejne transfery tylko przyspieszą. Ci, którzy zostaną, podzielą się wokół logiki „załapania się” na miejsca bieżące - wielce prawdopodobne, że na tym się skończy. 

Mam świadomość, że politycznie przeszłaś długą drogę. Dziś zaczyna się jej nowy etap. Bardzo się cieszę, choć polityka w ostatnich latach nie wykorzystywała twojego potencjału i myślałaś o powrocie na uczelnię i zajęciu się pracą naukową, że jednak w tej polityce z nami zostaniesz” – zwracał się bezpośrednio do nowej parlamentarzystki swojej formacji Szymon Hołownia. Czy tego typu słowa nie są sprzeczne, z tym że ten sam Hołownia jeszcze niedawno mówił o potrzebie odświeżenia polskiej polityki?

Być może według Hołowni „odświeżenie" będzie polegało na tym, że ktoś z trzeciego rzędu zastąpi kogoś z pierwszego rzędu - niestety, ale w elitach III RP tak często to wygląda. Natomiast sam Szymon Hołownia nie jest niczym „świeżym”, choć w polityce pojawił się po raz pierwszy, to całe zaplecze, które go stworzyło, to są konstruktorzy wielu projektów politycznych, którzy tutaj tworzyli koalicję, nie ma więc mowy o realnym odświeżeniu, jest mowa o rebrandingu i być może do usprawnienia tego procesu pani Mucha mu się przyda. 

Szymon Hołownia zapowiedział też, ze wkrótce zostanie powołane koło parlamentarne Polski 2050. Oprócz Joanny Muchy znajdą się w nim: łódzka posłanka związana wcześniej z Lewicą Hanna Gil-Piątek i lubelski senator Jacek Bury, który o odejściu z klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej i nawiązaniu współpracy z Hołownią poinformował w ostatni poniedziałek. Mocna, odpowiednia reprezentacja jak na początek? Czy Hołownia może czuć satysfakcję? Dopytuję, gdyż we wcześniejszej odpowiedzi wspomniał Pan, że Hołownia bierze wszystkich, że brałby też posłów o konserwatywnych poglądach…

Z pewnością przyjąłby każdego, gdyż zależy mu na tym, aby pozostać niewyrazistym politycznie. W tym składzie wartościowy jest jedynie senator Bury - fakt ten łamie większość senacką opozycji, gdyby ich senator zaczął głosować z koalicją radzącą (co jest oczywiście bardzo mało prawdopodobne, ale w jakichś głosowaniach może się tak zdarzyć) to wtedy opozycja nie ma już większości. 

Wartościowy jest tylko Pan Bury… a Szymon Hołownia informuje, że widzi panią Muchę we władzach swojego ugrupowania, kiedy zostanie ono oficjalnie zarejestrowane jako partia polityczna. Czy Hołownia zgodziłby się z taką opinią, że wartościowy jest tylko pan Bury?

Z pewością nie. Fakt, że ktoś do niego przechodzi, być może jest dla niego korzystny - odbiera mu może efekt świeżości, ale pokazuje siłę. Natomiast mówienie, że ktoś będzie we władzach jego partii czy ugrupowania, jest pustosłowiem dlatego, że wiemy, iż są komitety polityczne, dwuosobowe zarządy, tak naprawdę liczy się lider i osoby, które wykonują dla partii kluczowe sprawy: skarbnik, osoby, które kontrolują relacje z mediami, służby terenowe itd. To, że ktoś będzie się nazywał członkiem komitetu politycznego czy członkiem jakiegoś kilkunastoosobowego zarządu, to nie jest silna pozycja, to po prostu tylko ładnie brzmi. 

Czy odejście pani Muchy może rozpocząć liczniejsze transfery z PO na rzecz Hołowni?

Na pewno, jeśli pójdzie za tym spadek notowań Platformy, to pójdą za nią inni. 

Dziękuję za rozmowę. 

 

Komentarze (42):

Anonim2021.01.23 16:28
Sanepid Jelenia Góra OBYWATELSKIE aresztowanie Dyrektorki za prześladowanie restauratorów i hotelarz ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, https://www.youtube.com/watch?v=s9XHpF7d2WE&feature=youtu.be
Walter2021.01.23 16:16
Polska potrzebuje nowej polityki i nowych ludzi dlatego Szymon Hołownia ma przed sobą duże możliwości. Dotychczasowa polityka dla dobra kraju musi zostać zmieniona. Opozycja powinna w wyborach parlamentarnych w 2023 wystawić wspólną listę. Podsumowanie dokonan polityków związanych z PiS-em. Andrzej Duda złamał następujące artykuły Konstytucji: art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 194. Gdyby nie interwencja Unii Europejskiej cała Puszcza Białowieska zostałaby wykarczowana. Doprowadzono do ruiny stadninę w Janowie. Spółki skarbu panstwa pod zarządem "misiewiczów" z nadania PiS-u mają 30 mld zł strat. Miliony wydawane są na przekopanie Mierzei Wiślanej, po której będą mogły pływać tylko statki o małym zanurzeniu, a takie po Bałtyku nie pływają. Ogromne pieniądze wydawane są na przegotowania do budowy centralnego Portu Komunikacyjnego, który nigdy nie będzie zbudowany. Dyrektorzy zatrudnieni przy tym zarabiają miesięcznie 50 tys zł za pilnowanie trawy. Łukasz Szumowski wydał miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Jacek Sasin wydał 70 mln zł na wydrukowanie kart do głosowania bez podstawy prawnej, wyborów 10 maja 2020 roku nie było. Od 2015 roku tj od czasu przejęcia władzy przez PiS zadłużenie finansów publicznych wzrosło o 500 mld zł. W Świnoujściu zlikwidowano stocznie, która zbankrutowała. Likwidowane są kopalnie, wbrew przedwyborczym zapewnieniom. Zbigniew Ziobro chce zawetowania unijnego budżetu, co mogłoby spowodować miliardowe straty dla naszego kraju. Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny nie chce powiązania praworządności z unijnymi dotacjami. Dla łamania praworządności gotowy jest poświęcić unijne dotacje. Według polityków z PiS-u "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego. Długość trwania procesów sądowych od 2015 roku zwiększyła się trzykrotnie. Przekazano roczną dotację na TVP w wysokości 2 mld zł, która oczernia polityków opozycyjnych za pieniądze z naszych podatków. Przekazano z budżetu panstwa ogromne pieniądze na fundacje Tadeusza Rydzyka, w zamian za polityczne poparcie. Zadłużenie szpitali od 2015 roku zwiększyło się wielokrotnie. Jak można głosować za kontynuacją takiej polityki?
jle_ffm2021.01.23 16:39
Wszystkie te karygodne fakty z życia partii władzy są znane. Istotne jest aby zjednoczona opozycja przedstawiła dobry program jako alternatywę dla szkodliwej władzy PiSu i także aby z tym dotrzeć do ludzi i pokazać że to wszystko co zaproponują ma sens i będzie lepsze dla Polski, niż to co robi i proponuje PiS.
Foster2021.01.23 15:05
To jest właściciel Gazety Polskiej ?. Jeżeli tak to musi być bardzo obiektywny (z naciskiem na musi). W końcu PIS i obecny rząd to jego sponsor.
Ela2021.01.23 14:34
Jak tam Albicla Panie Tomku, czy już zawojowała świat. Facebook już odnotowuje spadki na giełdach ? Narodek potrzebuje takich sukcesów, nowych skarpet do sandałków bo w tych co nosi to się dziura zrobiła.
Tomasz2021.01.23 13:45
Może tonie ale też szykuje sobie tratwę ratunkową w postaci Hołowni , skąd my to znamy ?( Petru , Palikot ) co więcej ?
Foster2021.01.23 10:46
Jakie to gówno fałszywe. Cieszy się, ale powiada, że martwi. Typowe dla ludzi małego formatu.
x2021.01.23 9:49
To niech wreszcie utonie i da spokój ze swoimi teoriami.
jezdema babcia Powska 100 letnia2021.01.23 7:59
podnoszę w górę kiecę i do młodzieżówki 2050 lecę
jezdem TW i POpłakuję2021.01.23 7:58
do Hołowni lecę - tichosza
opty2021.01.23 6:34
"Platforma Obywatelska" zrobiła swoje, "Platforma Obywatelska" może tonąć.
Laki2021.01.23 4:54
Jak to Sakiewicz mówi to musi być prawda, on jest taki prawdomówny.:)))
third time's a charm2021.01.22 17:18
Jaka "polska" (celowo z małej) taki też "serwis społecznościowy". Uprasza się o niekopanie leżącego. Ewentualnie - o kopanie z umiarem: https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/poznalismy-haslo-do-bazy-albicla-com-po-raz-trzeci-plus-wyciek-kodu-serwisu/
"katolik' narodowy polsko-radziecki2021.01.22 15:36
Gloryfikowali zbrodniarza i terroryste Eric Rudolph, potem Shelley Shannon. NIE WYSZŁO! Teraz chcą zdyskwalifikować szczepionki ratujące zycie. - - - NIE WYSZŁO! - - - - Pierrdolili o JAKIŚ WYIMAGINOWANYCH statystykach! - - - - NIE WYSZŁO! - - - Teraz te K U R W Y ŁUKASZENKI z "Gorzowa", "Łysowa" pierrdolą o Bidenie, PIS-ie, PO, tylko ANI słowa o ŻYDACH z Konfederacji na usługach PUTINA!- - - - JAKIE TO WSZYSTKO PRYMITYWNE! - - - Nie dość, że piszą kremlowską "polszczyzną", powtarzają brednie PIESKOWA - PUTINA szczekaczka!
toWarzysz piwo ???2021.01.22 15:10
... co ma wisiec ... nie utonie ...
Piwo później2021.01.22 17:21
najpierw wyniesienie śmieci i napełnienie kaszą gryczaną michy wilczurowi! Nie godzi się, by gadzina w dzień święty głodna chodziła.
Magda2021.01.22 15:03
Czy ktoś nie kuma czy nie chce zrozumieć, że miedzy Hołownią a PO nie ma asbsolutnie żadnej, ale to żadnej róznicy? Panie Sakiewiczy czy pan rżnie głupa, czy tutaj tylko tacy juz zaglądają? Ludzie, tak jak KOD- ziaży zastepują obecnie dziewuchy czy jak im tam... błyskawice... Tak samo Hołownia a PO to ten sam mocodawca.
matis892021.01.22 15:46
Warto dodać że PO i Hołownia to to samo co PIS.
katolik2021.01.22 14:59
Takie samo zatonięcie czeka wkrótce PIS, to samospełniająca się klątwa dla zdrajców Narodu, nie ma i nie będzie odwrotu, dlatego, że Bóg widzi krzywdę jaką zrobiliscie społeczenstwu wchodząc w układ z nazistą gatesem i sorosem, masonami celem HOLOCAUSTU, powstania przez szczepionki BEZPŁODNOSCI U KOBIET I MĘŻCZYZN< RAKA
geOwy maRucha2021.01.22 15:13
... to abra kadabra ... no i zas wyszed ... POlin ...
fdf2021.01.22 14:59
Kaczyński wstrzymał film dokumentalny mówiący prawdę o zabójstwie Byłego prezydenta.
Antek z Czerniakowa2021.01.22 14:52
A co na to kundelek niemiecki zwany Donkiem, czyżby padł mu ten biały rumak, na którym miał wrócić do Polski i pokonać Kaczora ????????
don kichol2021.01.22 15:17
... a wylonduje se jeszcze ... w kejkutach ... na moym pegazie ...
Grizzly2021.01.22 14:39
To się nazywa wycofaniem na z góry upatrzone POzycje do (C)H...owni tefałenowskiej!
jula2021.01.22 14:10
PO KO to zombi, dziwne, że tuzy i potencjalny reemigrant, ten od białego konia co był padł, tego nie widzą/wiedzą. Skąd ten brak rozeznania?
Jakie są realia życia politycznego w Polsce?2021.01.22 14:08
CHAOS. - - - PO jest na wykończeniu, PIS podobnie. PIS ma skostniałą strukturę "kolesiów" opartą na jednym człowieku, z innej epoki. Elektorat PIS-u się kurczy z tej racji, bo jest STARY. Ani PO, ani PIS, ani inna żadna partia NIE MA programu, "seksapilu" nie tylko do młodych, ale żadnej innej generacji. PIS się okopał, ale jest oczywistym, że następne wybory będą dla PIS-u ostatnimi. Obawiam się, że Polskę czeka "bałkanizacja" partii politycznych. Nikt nie będzie miał większości tym samym sformowanie rządu/-ów będzie niemal niemożliwe. - - - Czyja to wina? Zgredów z PRL-u. Nie potrafią odejść!
matis892021.01.22 13:56
PO tylko zmienia nazwę na Hołownia-PISTVN+. Ale dalej będzie to ta sama partia POPIS.
Michał Jan2021.01.22 13:36
Tonąca Platforma, to pełne portki u pisowców. Kim będą straszyć elektorat?
Michał Jan2021.01.22 13:35
Myślałem, że chodzi o tonącą platformę internetową, z której p. red. Sakiewicz tak był dumny, a na którą strach było wrzucać jakiekolwiek dane osobiste.
jle_ffm2021.01.22 13:32
Panie Sakiewicz, pańskie opinie i w ogóle podejście do tematów politycznych jest tak samo istotne i tyle warte ile ten portal/'serwis' Al..coś tam przez was zrobiony,
cal.502021.01.22 14:05
Najwidoczniej ten portal jest coś wart, skoro taki sowiecki troll jak ty, pajacu, o nim piszesz. Każdego komucha to boli , więc ciebie też.
jle_ffm2021.01.22 15:27
Zapewniam Cię że wcale mnie to nie boli, ale tylko i wyłacznie śmieszy. Całe to nadęcie, nazywanie tego polskim FB a gamonie nawet własnego regulaminu nie potrafią wymyśleć tylko kopiują z FB razem z linkami :) łamiąc polskie prawo (choćby prawo autorskie ). I taka jest naga prawda o Sakiewiczu , jego GP i całym tym pełnym nieudaczników pisim obozie , przez pomyłkę tylko nazwanym 'dobrą zmianą'.
cal.502021.01.23 15:03
A jednak cię boli. I bardzo dobrze. Niech każdego lewusa boli.
POtwór2021.01.22 12:50
UUuuu!!!!! EEuuuUU!!!! Zdychaaaam! Bleeeee...
zboczenie nie może rządzić2021.01.22 12:48
No cóż Mucha pewnie była otwarta na dialog . A w PO był beton więc odeszła i dobrze zrobiła Niech PO zdycha z nienawiści do PIS Czekam na ich koniec
XYZ2021.01.22 12:35
Tylko nikt nie chce przejść do PISu
Mirek2021.01.22 14:04
Ci którzy chcieliby przejść boją się że PiS może złodziei nie przyjąć i co wtedy .
organista2021.01.22 20:56
no bo kto dorówna takim złodziejom jak ci z Pisu
Albicla tonie2021.01.22 12:16
Zaatakowano ich tysiącami fejk-kont.
Polak2021.01.22 12:45
Na faceeboku są miliony fejk kont i żyje.
Natalja Siwiec2021.01.22 12:12
Panie Ssakiewycz, jak tam wasza społeczność bez "cęzury"?
(Już były) webmaster albicla.com2021.01.22 12:04
Odchodzę!