Tylko u Nas! Gen. Polko: Dla żołnierzy najważniejsza jest służba, nie „micha” - zdjęcie
18.11.21, 13:30fot. yt/tvp/screen

Tylko u Nas! Gen. Polko: Dla żołnierzy najważniejsza jest służba, nie „micha”

49

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Dzisiaj w nocy resort obrony narodowej odnotował próbę przedarcie się grupy około 100 migrantów, a akcja ta – jak wynika ze zgromadzonych przez MON dowodów – był nadzorowana przez białoruski specnaz. Najpierw białoruscy funkcjonariusze uszkodzili ogrodzenie, następnie w odległości ok. 400 metrów dalej obrzucano polskich żołnierzy kamieniami, a następne miała miejsce próba przedarcia się migrantów. Co prawda wczoraj największy jak do tej pory atak w Kuźnicy został odparty przez polskie służby, ale jak widać reżim białoruski nie ustępuje w próbach nielegalnego przerzucania migrantów do Unii Europejskiej. Czy te działania będą dalej prowadzone przez Łukaszenkę?

Gen. Roman Polko: Niestety, ale musimy się wciąż z tym liczyć. Pokazał to bardzo dobrze europoseł Jacek Saryusz-Wolski stwierdzając, że tak naprawdę został uruchomiony „Nord Stream 3”. A ponieważ Łukaszenka otrzyma pieniądze na tych migrantów z funduszy Unii Europejskiej, to jest to sytuacja czysto paradoksalna. Pojawia się pytanie, czy za te środki nie będzie on ich szkolił z dywersji na przykład? W mojej opinii będzie on w najbliższym czasie grał tymi migrantami, tak jak czasem gra nimi Turcja. W tym przypadku jest zupełnie podobnie, ponieważ Łukaszenka zobaczył, że mu się to opłaca. Co więcej, pod presją ostatnich wydarzeń, zaczęto go traktować jako prezydenta Białorusi, chociaż te wybory zostały przecież sfałszowane. Proszę zwrócić uwagę, że rozmowy nie są prowadzone z opozycją, ale kanclerz Merkel już przecież dwukrotnie z nim rozmawiała. To jest dla niego częściowy sukces, a negocjując z terrorystami, z tym handlarzem ludźmi doprowadza się niestety do tego, że Łukaszenka utwierdza się w przekonaniu, że strategia, którą przyjął, jest słuszna.

Jak Pan generał ocenia wypowiedzi niektórych byłych wojskowych, jak np. pana gen. Różańskiego, który na antenie Radia ZET powiedział:
- Dochodzą sygnały, że żołnierze nie jedli od 3 dni. Nie jest to najlepszy obraz, jeśli armia musi być karmiona przez społeczeństwo?

Kiedyś śp. rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do mnie, żebym został jego zastępcą i rzecznikiem ds. służb mundurowych. Miało to miejsce po tym, jak media rozdmuchały rzekomą aferę, że kadra oficerska je posiłki na talerzach porcelanowych, a zwykli żołnierze na melaminowych. Ja mu wtedy rzecz jasna odmówiłem, ponieważ to są oczywiste bzdury, którymi zajmować się w wojsku nie należy.

Przede wszystkim należy więc podkreślić, że żołnierze służb mundurowych są przygotowani do funkcjonowania w warunkach, które są pozbawione komfortu. Wczoraj był przecież nadawany materiał pokazujący, że nasi funkcjonariusze mają cztery posiłki na dobę, a przecież mało kto ma takie warunki. Te posiłki podawane są w budynkach stacjonarnych, w stołówkach polowych i to funkcjonuje bardzo dobrze.

Z tego jasno wynika i widać to jak na dłoni, że takie „newsy” to kompletne bzdury i nikt rozsądny w to nie uwierzy. Ja osobiście jestem bardzo zdziwiony, że ktoś tak doświadczony jak gen. Różański powiela takie fejki, tak jakby nie znał tej wojskowej rzeczywistości. A co więcej, tego typu wpadki przytrafiają mu się już nie po raz pierwszy.

Ponadto, nawet gdyby się jakiemuś żołnierzowi zdarzyło, że jakiś czas nie je, to nie jest to nic nadzwyczajnego. Ja osobiście na kursie „Rangers” przez 62 dni miałem jeden posiłek i suchą kolację dziennie i z tego powodu się nie skarżyłem, bo do takich działań jestem przygotowany. Żołnierze 6. i 25. Brygady, WOT, czy Straży Granicznej czy też policjanci – oni wszyscy naprawdę z ogromnym poświęceniem realizują swoje zadania i to morale u nich jest silne. To nie jest typ ludzi, dla których najważniejsza jest – mówiąc żargonem – „micha”. Oni naprawdę z ogromnym poświęceniem wykonują swoją służbę. Tak więc jakiekolwiek sugestie, jakoby się żalili są dla nich obraźliwe.

Ale jeszcze bardziej obraźliwe jest co innego. Jeśli przyjmują oni posiłki od lokalnych mieszkańców, to należy traktować jako zacieśnienie więzi, wdzięczność tych ludzi, serdeczność, uprzejmość. Oni pewnie nawet nie są głodni, ale z uprzejmości nie wypada im odmówić. To też daje satysfakcję tym lokalnym ludziom, którzy odczuwają potrzebę podziękowania za ich służbę.

Na pewno nie dzieje się tak dlatego, jakoby rzekomo źle funkcjonowała wojskowa stołówka.

Gen. Różański przecież sam był dowódcą, tak więc z większym szacunkiem powinien się odnosić do swoich następców.

Uprzejmie dziękuję za rozmowę

Komentarze (49):

Filip2021.11.20 14:25
A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
Filip2021.11.20 9:09
Wstrząsające informacje przekazali dziś europosłowie Platformy Obywatelskiej, Andrzej Halicki i Jan Olbrycht. ◾️ Zgodnie z ich słowami dzieje się to, co podejrzewaliśmy od miesięcy. Polski rząd nie prowadzi ŻADNYCH negocjacji z Brukselą w sprawie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy! 👉🏻 Kiedy inne państwa rozliczają się już z wydatkowania pierwszej transzy miliardowych dotacji, Polska nie otrzymała nawet zaliczki funduszy z KPO! ⚫️ Jasno widać, że to działanie sprzeczne z polskim interesem narodowym i racją stanu! Warto podkreślić, że nie są w żaden sposób realizowane te obietnice, które złożył Mateusz Morawiecki, czyli rozwiązanie Izby Dyscyplinarnej oraz stworzenie Komitetu Monitorującego, w którym znaleźliby się przedstawiciele nie tylko rządu, ale i opozycji oraz samorządów 🔴 Chodzi o niebagatelną kwotę 4,7 mld euro (ponad 21 mld zł), czyli 13 proc. Krajowego Planu Obudowy, który w sumie w formie dotacji, ale i kredytów, ma wynieść około 57 mld euro. Jest to zaliczka na poczet projektów na odbudowę gospodarki po kryzysie związanym z pandemią, czyli pieniądze, które można byłoby wydawać bezwarunkowo, a nie na konkretne projekty. Te pieniądze muszą być przyznane do końca 2021 r.
Suweren2021.11.20 8:59
A ja głupi myślałem, że armia maszeruje na żołądkach.
Tymczasem w prawdziwym świecie2021.11.19 23:35
Pacjentce, której w 21. tygodniu ciąży odeszły wody płodowe, lekarze w poznańskim szpitalu położniczym przy ul. Polnej nie chcieli wykonać aborcji. Zmienili zdanie dopiero po interwencji Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz posłanki Katarzyny Kretkowskiej.
Tekst jest wart uwagi2021.11.19 22:13
Ale czytam te komenarze. Naprawdę nie stać Państwa na nic bardziej wartościowego? Sam dziś nic nie napiszę.
lelo2021.11.19 16:54
to odwrotnie niż politycy
Rodryg2021.11.19 14:58
Polska jest katolickim krajem więc żołnierze muszą cierpieć jak Pan Jezus.
jula2021.11.19 14:08
Różański złoty zaciąg Jaruzela. Tyle
Anonim2021.11.19 9:09
Postawić na granicy pisowca obok pisowca i mamy mur z pustaków za friko !!!!!
Krakus2021.11.19 8:45
Brak ciepłego pożywienia przez 3 dni, narodowa zbiórka pieniędzy na termiczne kubki dla żołnierzy - co za obciach, co za kompromitacja! No pięknie Macierewicz i PiS zdemolowali Polskie Wojsko!
Jacuś2021.11.19 8:05
NSZZ "Solidarność" w jedności ze służbami mundurowymi broniącymi naszej granicy na wschodzie. Msza Święta za w/w służby w Bazylice św. Brygidy w dniu 21.11.2021 r. godz. 11,00.
uiwoq2021.11.18 21:57
BRAWO GEN. POLKO ..........!!!!!!!!!!!!
Anonim2021.11.18 22:07
Brawo A teraz do czynu. Niech przekaze pensje generalska Caritasowi i wraca do słuzby jako szeregowy bronić granic. Bo napisać to kazdy potrafi.
PO PRAWDZIWIE POLSKIE, nie NIEMIECKO-SOWIECKIE2021.11.18 23:31
SASZA, wiem , chciałbyś aby WOJSKIEM POLSKIM DOWODZILI Twoje SOWIECKIE "ZUPAKI", PRAWDZIWYCH POLAKÓW PATRIOTÓW GENERAŁÓW byś wysłał do korpusu SZEREGOWCÓW, NIE DOCZEKANIE TWOJE SASZA i TWOJEGO CARA WSZECH CCCP-ów. WOJSKIEM POLSKIM będą DOWODZILI GENERAŁOWIE PRAWDZIWI POLACY PATRIOCI dla których "POLSKOŚĆ TO NORMALNOŚĆ".
Andrzej2021.11.19 8:44
A w razie wojny pierwsi uciekną zagranicę jak w 39 roku.
Anonim2021.11.19 12:01
Pisz normalnie jak normalni ludzie,bo nie można tego przeczytać.
Filip2021.11.18 21:36
Być może konflikt na granicy polsko-białoruskiej ma odwrócić uwagę od przygotowań do zajęcia znacznej części Ukrainy. Szef Sztabu Armii Federacji Rosyjskiej Walerij Gierasimow ma już dawno przygotowany plan uderzenia na Ukrainę. Jednak zajęcie całej Ukrainy byłoby dla Rosji bardzo kosztowne, a z utrzymaniem pod okupacją takiego dużego terenu byłyby problemy. Być może Armia Rosyjska będzie chciała zając takie ziemie, żeby połączyć na lądzie Krym z Federacją Rosyjską. W przypadku zajęcia całej Ukrainy pierwszego dnia zrobiono by desant pod Kijowem i zajęto miasto. Zniszczono by ośrodki dowodzenia i doborowe oddziały. Jednak ukraiński ruch oporu działałby bardzo skutecznie, będąc wcześniej przygotowany na taką sytuację. Rosjanie mają satelity szpiegowskie do swojej dyspozycji i doskonale znają rozlokowanie Armii Ukraińskiej. Ukraińcy otrzymują informacje wywiadowcze od amerykanów i również znają rozlokowanie Armii Rosyjskiej. W przypadku wojny straty byłyby duże po obu stronach.
gość2021.11.18 19:46
Różański - zdrajca na żołdzie rosyjskim! Szkód, jakie wyrządził w Wojsku Polskim tak prędko nie da się odrobić!
Filip2021.11.19 9:36
Największe szkody Wojsku Polskiemu wyrządził Antoni Macierewicz!
Klapaucjusz2021.11.18 18:15
Nauczyciele służą, żołnierze służą, pielęgniarki służą a taki prezes Obajtek cierpi za miliony, które mu się po prostu należą.
Saki Faki2021.11.18 20:34
A klapnąwszy już gruchę? Mam gadżet Palikmiota, wypożyczam na godziny.
Anonim2021.11.18 17:59
Taaa - rząd się wyżywi . . . . .
Żydek Eustachy jak żydek Skrzypek co sra z dachu2021.11.18 16:42
zamiast do mojżesza modli się: O! akbar allahu!
Skrzypek na dachu2021.11.18 16:41
Stara fotka. Pan Polko jest dwugwiazdkowym generałem.
­2021.11.18 16:36
Micha jest ważna, bo Polak jak głodny, to zły.
Żydek Eustachy jak żydek Skrzypek co sra z dachu2021.11.18 15:53
zamiast do mojżesza modli się: O! akbar allahu!
Skrzypek na dachu2021.11.18 15:47
Jakim prawem KE finansuje turystow Lukaszenki kiedy niektorzy zaplacili az 35tys dolcow aby zobaczyc puszcze .
Eustachy2021.11.18 15:34
Brawo Wojsko Polskie !
Eustachy2021.11.18 15:33
Moskal, Niemiec nie osiędzie , dobędziem pałasza , hasłem naszym zgoda będzie i ojczyzna nasza !
JanP2021.11.18 14:55
Dobrze, ze nie trzeba im dowozić hamburgerów i coca coli.
Pozwole się nie zgodzić p. Generale.2021.11.18 14:44
Napoleon mówił ustawicznie, że wojsko maszeruje na pełnym brzuchu. A to, że wojsko pilnujące granicy ma kolacje zamiast o 18-tej ma na drugi dzień wraz, że śniadaniem, to jest NORMALNE. Podobnie bywa na manewrach.
pije mocz po 13 tej,2021.11.18 14:35
rabina Schudricha, żeby nie było niejasności.
stara wiedzma cyganka2021.11.18 20:41
To ty Po 11 ...?
harry2021.11.18 14:21
A bajecznie bogate kraje islamskie nie mogą przyjmować swoich ubogich braci w wierze w Allaha? Musi to robić Europa? Bo Polska wcale nie musi i nie ma zamiaru.
Ja2021.11.18 14:12
A LPaństwowe drewno na ogniska, to z nudów i fantazji :-)
B522021.11.18 14:10
wyobraźcie sobie gdyby nadal przy władzy teraz była postkomuna
rocznik 732021.11.18 13:53
W ramach walki z inflacją proponuję narodowy kurs „Rangers” przez 62 dni z jednym posiłkiem dziennie i suchą kolacją! Naród z partią!
Anonim2021.11.18 13:58
a Kaczyński - nasz król Polski - w wojsku nie był bo to ciepła klucha jest.
pije po 13 tej2021.11.18 14:07
on nawet kuwety swojego kota nie ogarnia to w wojsku strach było by go trzymać .
Tusk2021.11.18 18:40
był w dwóch wojskach. Generał!!!!
Anonim2021.11.18 14:04
coś mi się zdaję że za inflację to musisz podziękować bolszewikom z Brukseli bo towarzysze jak zwykle o gospodarce po prostu nie mają pojęcia
Anonim2021.11.18 14:05
Partia z narodem!
rezerwa 20162021.11.18 13:48
co on bredzi, byłem niedawno na ćwiczeniach rezerwy i jedynie co słyszałem odo pisowskich trepów to tylko za ile, resztę mają w żopie, możesz tak się nie płaszczyć przed Błaszczakiem, dla niego ne jesteś wiarygodny
Anonim2021.11.18 14:07
Mam podobną opinię o żołnierzach, policjantach i strażakach. Chodzi im o kasę. I nie jest to zarzut! Normalne podejście. Jest okazja dobrze zarobić i tyle, reszta to pierdoły do opowiadania w rozmaitych telewizjach.
Jacuś2021.11.18 13:48
Szacunek dla wszystkich Polskich ludzi w mundurach.
Anonim2021.11.18 13:42
Teraz już wiem, dlaczego suka która hodowali Gromowcy w Iraku miała na imię Roman. 😁😁😁
Po 11 ...2021.11.18 13:44
Dokarmiali też szczura Antoniego.
NIECH2021.11.18 19:28
ktoś dokarmi szczura Po 11 ...
Saki Faki2021.11.18 21:23
Ja mu komin czyszczę kwiczy i czerwieni się ze hej. A ze szczur to szczera prawda, ugryzł mego huzara ale połknął nie powiem.