TYLKO U NAS. Dr hab. Bartłomiej Biskup: Podziały w partii Gowina działają na korzyść PiSu - zdjęcie
08.02.21, 16:33fot. yt/telewizja repulika

TYLKO U NAS. Dr hab. Bartłomiej Biskup: Podziały w partii Gowina działają na korzyść PiSu

19

Pan Bóg jeden raczy wiedzieć, co się tam dzieje.” – z uśmiechem zastanawia się Biskup, odpowiadając na pytanie o konflikt w Porozumieniu. „Myślę, że jeżeli chodzi o wyrzuconych posłów, to zapewne przejdą oni do PiSu. Nie sądzę, że zostaną wolnymi elektronami.” Na temat ostatnich wydarzeń w partii Jarosława Gowina rozmawiamy z dr hab. Bartłomiejem Biskupem, politologiem, wykładowcą UW.

Tomasz Poller. Jeszcze przed niespełna rokiem przewidywał Pan rozpad Porozumienia, wskazując na wyraźny podział na konserwatystów i liberałów. Jak odniósł by się Pan do tego, co dzieje się w tym momencie w tej partii?

Dr hab. Bartłomiej Biskup: Pan Bóg jeden raczy wiedzieć, co się tam dzieje… Myślę, że trochę mamy do czynienia z odpryskiem tego, co działo się w zeszłym roku. Mieliśmy tą całą sytuację z panią minister Emilewicz. Teraz już jej nie ma, ale problem, jak widać, pozostał i jakieś tarcia tam są. Myślę, że to są zbliżone frakcje czy grupy: frakcja w której była pani Emilewicz i frakcja, która kojarzona jest z panem Bielanem. To można odczytywać jako dalszy ciąg tej sytuacji z wiosny czy z lata. Tam w pewnym momencie po prostu Jarosław Gowin miał bardzo słabą pozycję. Natomiast, nie jest to już ta sama rzeka, gdyż pozycja Gowina w lecie a dzisiaj to jest po prostu niebo a ziemia. Tamtym razem Gowin się utrzymał, Emilewicz nie stworzyła ani większej frakcji ani nie przejęła partii. Od tego czasu Gowin się tylko wzmocnił. Miała też miejsce kolejna rekonstrukcja rządu, podczas której został na powrót wicepremierem. Jest jedną z twarzy walki z pandemią, stawia się w takim świetle, tak kreuje swój obraz. Odzyskał władzę nad partią i jest dzisiaj aktywny. I dlatego, jeżeli nawet by próbować tego, co robi poseł Bielan (i nawet być może ma rację, pod względem statutowo literalnym, bo nie czarujmy się, nie były te procedury zachowane) to decyduje tutaj jednak ta pozycja polityczna.

O ile grupa Gowina doprowadziła do wyrzucenia z partii posłów Bielana i Bortniczuka, poseł Bortniczuk odwzajemnił się opowieścią dla mediów, jak to Gowin wiosną rozmawiał z opozycją, która obiecywała mu tekę premiera, był już nieomal dogadany… Czy Pana zdaniem chodzi tu o jakoś uprawdopodobnione fakty czy też po prostu poseł Bortniczuk chce się przy pomocy takich przekazów po prostu Gowinowi odgryźć?

Trudno powiedzieć… Rozmawiał, nie rozmawiał… Jarosław Gowin był wcześniej w rządzie z Donaldem Tuskiem, zna ich tam wszystkich, myślę, że ci politycy mają ze sobą cały czas kontakt. Czy rozmawiał o tym, by odejść z koalicji z PiSem, to szczerze wątpię. Wiosną, kiedy ta jego pozycja była słaba mógł odejść. Było poruszenie, gdy miała miejsce sprawa z wyborami. Wtedy jego przejście miałoby jakiś sens, ale nawet wówczas powtarzał, że największą wartością jest „Zjednoczona Prawica”. Raczej bym wykluczał, że chciał zmieniać koalicję.

Jakie mogą być prawdopodobne polityczne następstwa tego, co dzieje się teraz w Porozumieniu?

Myślę, że jeżeli chodzi o wyrzuconych posłów, to zapewne przejdą oni do PiSu. Nie sądzę, że zostaną wolnymi elektronami. PiS ich przygarnie. Dla Gowina może to oznaczać mniejszy udział w rozgrywkach koalicyjnych. Musi kalkulować, ile ma szabel. Ta sytuacja osłabia Porozumienie i działa na korzyść Prawa i Sprawiedliwości.

Komentarze (19):

Autokracja Anarchia2021.02.10 7:35
WOLNOŚĆ SŁOWA UMIERA W CISZY. DZIŚ BARDZO GŁOŚNO APELUJEMY DO POLITYKÓW O ODEJŚCIE OD POMYSŁU NOWEGO PODATKU OD MEDIÓW -MEDIA BEZ WYBORU Tu powinien być Twój ulubiony serwis internetowy. Dzisiaj jednak nie przeczytasz tu żadnych treści. Przekonaj się, jak będzie wyglądać świat bez niezależnych mediów. Ruszyła akcja Media bez wyboru. Przeczytaj nasz list otwarty do władz Rzeczpospolitej Polski. Dla nas najważniejsze jest, abyś TY miał wybór. Dziękujemy użytkownikom i partnerom handlowym za zrozumienie i wsparcie. Szanowny użytkowniku! Podejmujemy dziś krok, którego nikt z nas podejmować nie chce, bo idzie wbrew wszystkim wartościom, jakie jako dziennikarze wyznajemy. Na 24 godziny znikają wszystkie serwisy Ringier Axel Springer Polska. Bierzemy udział w tym proteście razem z dziennikarzami wielu innych tytułów i serwisów należących do polskich i zagranicznych właścicieli, bo wierzymy, że nie mamy innego wyboru. Propozycja nowego podatku od mediów jest kolejnym już w ostatnich latach ciosem zadanym mediom w Polsce. Nowy podatek uderzy w nasze redakcje, już bardzo mocne doświadczone epidemią niszczącą naszą gospodarkę. Z powodu trwającego już prawie rok lockdown’u cierpią nasi reklamodawcy i nasi czytelnicy. Spadają nakłady gazet, maleją wydatki na reklamę. Teraz państwo chce zrzucić na nas dodatkowe, wielomilionowe obciążenia. Nasi wydawcy w liście do polskich władz słusznie ostrzegają, że nowy podatek uderzy w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę oraz ograniczy możliwość finansowania treści jakościowych, a także lokalnych, jednocześnie zwiększając i tak już potężny wpływ władzy na rynek medialny w Polsce. Dziś wszyscy przekonamy się, jak wygląda Polska bez wolnych mediów. Wierzymy jednak, że tak drastyczna akcja jest konieczna, bo bez wolnych mediów nie ma wolnego wyboru, a bez wolnego wyboru nie ma wolności. Nie liczymy już na to, że władza pomoże tym mediom, zwłaszcza mniejszym, które z powodu epidemii znalazły się na skraju upadłości. Liczymy jednak na to, że władza zrozumie, jak ważne są dziś słowa Thomasa Jeffersona, jednego z ojców założycieli naszego najbliższego sojusznika, który już 234 lata temu wiedział, jak ważne dla demokracji są wolne media: “Gdybym to ja miał podjąć decyzję, czy powinniśmy mieć rząd bez gazet, czy gazety bez rządu, nie wahałbym się ani chwili i wybrałbym to drugie”.
ladychapel2021.02.9 20:42
Czopek prezesa twierdzi też, że Gowin od lat trzech był prezesem partii nielegalnie - wbrew statusowi partii. Jeżeli partia działa wbrew statusowi - działa nielegalnie - nielegalne i nieważne są zatem wszelkie głosowania, w których partia taka brała udział
Anonim2021.02.9 18:07
CHYBA GO MERKEL HABILITOWAŁA ZA ZA SKRADZIONĄ POLSCE SZWABSKĄ KASĘ.
Mirek2021.02.9 11:38
Dla PiS-u najlepiej byłoby aby w następnych wyborach wystartował bez Gowina i bez Ziobry które to ugrupowania mają w sondażach poparcie śladowe . Dostaliby nauczkę ponieważ do sejmu by nie weszli .
Karino2021.02.9 11:58
Myślisz jak oszołom z PZPR. Każdy, kto inaczej myśli, nam zagraża. A jedność może oznaczać różnorodność, jak u Pana Boga. Tylko wolność w różnorodności daje długofalową szansę na rządy PISu!
abc2021.02.9 10:19
Najlepiej dla PiSu byłoby gdyby w Porozumieniu nie było awantur ale, żeby działało popierało ono uczciwie wspólne sprawy a nie wkładało kije w szprychy
ladychapel2021.02.9 7:10
Gowin od dawna jest dla Kaczyńskiego niewygodny - to wie i przyzna każdy - z prawa i lewa. I cała ta sytuacja - to rokosz Kaczyńskiego. Chciał najzwyczajniej przejąć Porozumienie i osadzić na jego czele swojego czopka - Bielana. Sąd partyjny Bielana usunął z partii a ten twierdzi, że jest jej przywódcą. Czopek Kaczyńskiego twierdzi poza tym, że Gowin zasiadał na czele partii nielegalnie - wbrew ststutowi partii. Skoro tak to: partia, która działa wbrew swemu statutowi - DZIAŁA NIELEGALNIE - czy nie mam racji? A skoro partia działa nielegalnie - nielegalne są również wszelkie głosowania, które odbyły się i w których brali udział członkowie tejże partii
Kot2021.02.8 21:41
To niech się dalej dzielą jeśli to ma służyć PiSowi
Anonim2021.02.9 18:10
Nie dzielić tylko WYPIER........ć Gowina i niech idzie szubrawiec skąd przyszedł. I sPOkO w Porozumieniu i Rządzie.
Wiedzon2021.02.8 18:26
Mało ... Na początku dawałem 13-15 mln, po wyroku w spr. pani wykorzystywanej w dzieciństwie przez księdza, uznałem że kwota powinna opiewać na 20 -23 mln. Natomiast obecnie uważam że Pan Tomasz powinien otrzymać ok. 27 - 30 MILIONÓW ZŁOTYCH odszkodowania , ze szczególnym uwzględnieniem obciążenia takich budżetów instytucji jak policja , prokuratura, Sąd oraz Instytucje kancelarii adwokackich .Na dzień 2021.02.08. Dokładnie ... najbardziej niesprawiedliwe jest TO ... że SPRAWCY ... jego tragedii nie odczują ŻADNYCH konsekwencji !.. co więcej Prokuratorzy i Sędziowie nawet chełpią sie tym wyrokiem i z DUMĄ ? OSWIADCZAJĄ że takiej zbrodni dokonali by poraz drugi ?
Ala2021.02.8 17:28
Gowin nie jest głupi. Widzi koniec pisu.
Anonim2021.02.8 18:23
ala ma picke
Anonim2021.02.9 18:13
Tylko tłumok zdrajca i bałwan.
Michał Jan2021.02.8 17:23
Ten zarzut o spotkanie p.p. Gowina i Tuska jest przezabawny wobec tego, że w Sejmie wszyscy ze wszystkimi równo gorzałę golą.
Karol2021.02.8 18:30
Tez dostales kielicha, ze wiesz ??
NEOS com pl2021.02.8 16:55
.............Hołownia: "Gowin musiałby się określić po dobrej stronie" ... "Gowin musiałby się określić po dobrej stronie" .... hehe ... to jak ... pejsy i obrzezany kun to w ...POlin .... za Mao ...... https://www.facebook.com/mateuszjarosiewiczII/videos/przypomnienie-wa%C5%BCnych-fakt%C3%B3w-o-konstrukcji-3rp-i-pseudo-demokracji/886709032096392/?__so__=permalink&__rv__=related_videos
Po 11 ...2021.02.8 16:37
Czy jest choć jedna rzecz, jedna okoliczność w całym Wszechświecie, która NIE działa na korzyść PiSu??? Cokolwiek???
przed 172021.02.8 16:44
nawet taki głąb jak troll, co to po 11 już chodzi nawalony, działa na korzyść PiSu
AAAtomek2021.02.8 16:51
Czas! tiktak.., tiktak... - za 10 lat wszystko się rozpadnie: imperium Prezesa i imperium Tadeusza...