TYLKO U NAS! Arkadiusz Czartoryski: Cywilizacja śmierci kiedyś w Auschwitz, dzisiaj w Plymouth - zdjęcie
27.01.21, 17:30fot. yt/telewizja republika

TYLKO U NAS! Arkadiusz Czartoryski: Cywilizacja śmierci kiedyś w Auschwitz, dzisiaj w Plymouth

41

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: W dniu dzisiejszym obchodzimy rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W odniesieniu do tego wydarzenia pan minister Zbigniew Ziobro napisał na Twitterze: „W rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r., obchodzoną jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, czcimy miliony ofiar niemieckiego ludobójstwa i przypominamy, że zbrodnie te nie zostały rozliczone ani ukarane.” Jak by Pan się odniósł do niemieckich zbrodni na Polakach i Żydach oraz ich rozliczenia?

Arkadiusz Czartoryski, poseł PiS, historyk: Ja bym ten problem ujął nieco inaczej. To nie jest tak, że nikt nie został ukarany. Moim zdaniem sytuacja wygląda inaczej. Otóż, po II wojnie światowej, ci zbrodniarze z Auschwitz-Birkenau, których udało się schwytać w Europie czy w innych miejscach, to niektórzy z nich , jak na przykład komendant obozu czy inni zostali powieszeni na terenie Auschwitz. Rzesza tych SS-manów została ukarana. Nie wszyscy oczywiście.

Co więcej, to co się stało w Auschwitz-Birkenau weszło do podręczników, nawet w czasach PRLu i było to dla wszystkich oczywiste. Natomiast obecnie sytuacja jest moim zdaniem taka, że w tej chwili następuje odwrót, a nawet regres w stosunku do tego, jaka była świadomość w Europie na temat Auschwitz, kto ten obóz założył, kto był mordercą, a kto ofiarą, kto był katem a kto prześladowanym. Społeczeństwa w latach 50-tych, 60-tych, 70-tych i 80-tych więcej wiedziały niż obecnie. Teraz mamy do czynienia z regresem wiedzy. Podejrzewam nawet, że jest gorzej, że ten regres jest zaplanowany. To znaczy mówiło się, że to nie byli Niemcy tylko mityczni Naziści, następnie, że nie wiadomo, kto tam zginął. I następuje stopniowy regres tej wiedzy i w podręcznikach i w powszechnej świadomości. I to jest właśnie bardzo niepokojące.

Proszę zwrócić uwagę na tę haniebną decyzję Facebooka, który zablokował firm o obozie koncentracyjnym dla dzieci w Łodzi. A tego typu przypadki zdarzają się coraz częściej, jak na przykład termin „polskie obozy koncentracyjne”. Kiedyś nie było co do tego żadnych wątpliwości.

Jak mam 55 lat i w latach 70-tych czy 80-tych nikt nie miał wątpliwości, kto założył obóz koncentracyjny w Auschwitz, a teraz to się zaciera niestety. To jest moim zdaniem kluczowy problem. Ten właśnie regres wiedzy i pogarszanie się świadomości Europejczyków – kto był ofiarą i z jakiego powodu te obozy zostały założone i takie czy inne narodowości były tam prześladowane.

Ja spotkałem się z taką koncepcją, że hasło „polskie obozy śmierci” zostało wymyślone i rozpropagowane przez grupę Reinharda Gehlena, albo nawet przez niego samego. Już wtedy zdawano sobie sprawę z tego, jak na przestrzeni lat będzie się zmieniało znaczenie tego sformułowania i jak będzie planowana na lata narracja zacierania śladów po Niemiecki zbrodniach z okresu II wojny światowej. Początkowo oznaczało to „na terenie Polski” dzisiaj ma to natomiast całkowicie inne znaczenie i inny wydźwięk – z ofiar próbuje się robić katów.

Dużą dobrą pracę dla Polski w tym względzie wykonuje Reduta Dobrego Imienia, a także polski rząd poprzez odpowiednio do tego powołane instytucje. Tu jestem rozczarowany niektórymi dyrektorami wybranych instytucji. Jeśli chodzi natomiast o Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych itd. W sumie tych inicjatyw jest sporo. Obecny rząd robi dużo na tej niwie walki o prawdę historyczną. Czasami jako państwo możemy odczuć pewne osamotnienie i obojętność w Europie, bo to powiela w Anglii, we Francji czy w Niemczech, to my jednak bezwzględnie musimy walczyć o tą prawdę historyczną jako Polska. Dlatego, że my ponieśliśmy największe ofiary, a z drugiej strony polski rząd w Londynie, czy polskie państwo podziemne wykonało najwięcej w walce o ratowanie chociażby Żydów w czasie II wojny światowej. I o tą prawdę musimy bezwzględnie walczyć i nie dać sobie wmówić, że byliśmy w szeregu tych państw, które współpracowały z Niemcami.

Jak skomentowałby Pan ostanie wydarzenia związane ze śmiercią Polaka w Wielkiej Brytanii, które niektórzy porównują do takich Auschwitz i śmierci głodowej? Pan Jan Pospieszalski umieścił wczoraj na Twitterze taki wpis:

- Ambasada #WielkaBrytaniazaprasza jutro 27.01 na Dzień pamięci o Holokauście. Dzisiejsza zbrodnia szpitalna w Plymouth to inauguracja. W Auschwitz, właśnie w ten sposób, mordowano więźniów w bunkrach głodowych

To jest niestety cywilizacja śmierci w natarciu. Wpis pana Pospieszalskiego jest oczywiście redakcyjny i pisze on w taki sposób jako redaktor publicysta, ale jest bez wątpienia w tym, że ta cywilizacja śmierci to jest obecnie coś realnego, z czym mamy teraz do czynienia. Nie ma bowiem żadnego realnego ludzkiego wytłumaczenia na to, żeby nie oddać pacjenta, jeśli samemu się go nie chce czy nie potrafi leczyć.

Jak dla mnie jest absolutnym skandalem, że nie wydano naszym służbom obywatela Polski, a uchwycono się zapisu prawa brytyjskiego, które mówi, że wola opiekuna prawnego jest decydująca. Nie wpuszczono nawet polskiego konsula do szpitala do naszego rodaka.

To zdarzenie można podsumować tylko jako ordynarny brutalny akt cywilizacji śmierci, która w Europie wprowadza eutanazję. Te wszystkie fakty, które tu miały miejsce to jest uparte pokazanie, że osoba, która jest ciężko chora nie jest warta życia.

Co więcej nie ma czegoś takiego w naszym systemie prawnym, że w szpitalu służby medyczne ratują kogoś, a ktoś z rodziny przyjdzie i powie, żeby go nie ratować. W warunkach naszego całego dziedzictwa kulturowego, naszej cywilizacji polskiej i chrześcijańskiej jest tak, że lekarze mają obowiązek ratowania każdego życia.

Wracając do tematu prawdy historycznej oraz właściwej narracji na temat II wojny światowej oraz niemieckich zbrodni na Polakach, Żydach i innych narodach jakie działania powinny być w tym obszarze podejmowane?

Powinniśmy działać na wszystkich możliwych frontach. Po pierwsze działać prawnie. Następnie działać przez różnego rodzaju fundacje społeczne, które publikują różnego rodzaju materiały i nagrania. Działać przez nasze instytucje kultury i edukacji. No i bezwzględnie próbować podnosić te tematy na forum politycznym. Oczywiście muszą za tym jeszcze iść odpowiednie środki finansowe.

Widzę też bardzo dużą rolę mediów, żeby te sprawy podnosić i nagłaśniać.

Dziękuję uprzejmie za rozmowę

Komentarze (41):

duchowny2021.01.28 19:15
W Auschwitz Niemcy zagłodzili św. Maksymiliana Kolbe - w Anglii zagłodzono pana chorego Sławomira. A więc nic sie nie zmieniło. Tragedia. Czy będzie nowa Norymberga?
Nie pozwól mi się onanizować samemu.2021.01.28 12:59
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 72 lat ale zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: ---- https://tinyurl.com/y5rd2uvc ---- Wyszukaj mnie tu: [email protected] napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
PracaWsieci.2021.01.28 12:49
Zarabiaj 20 000zł miesięcznie nie wychodząc z domu! Cześć :) Od ponad roku inwestuje w kryptowaluty na platformie http://pracawsieci.online Jak wiadomo cena bitcoina szybko rośnie 1btc kosztuje 60 000zł na ten moment i jest to najlepsza opcja na zarabianie w internecie. Na start nie wymagało to ode mnie żadnej wiedzy, wszystkiego się nauczyłam tam od specjalisty który doradzał mi co i jak robić. Aktualnie zarabiam około 10 000zł miesięcznie przy inwestycji tylko 250euro. Wystarczy wejsć na stronę http://pracawsieci.online wypełnić szybki formularz kontaktowy. Po chwili skontaktuje się z Tobą konsultant, który wprowadzi Cię krok po kroku, oraz dostaniesz dostęp do poradników zrobiony przez ekspertów.!
Mark2021.01.28 8:44
Kupię Pana chałupę. Nie wiem po ile bo ciągle Pan zmienia jej wartość. Zależy gdzie jest wykazana.
Moly2021.01.28 1:12
Arkadiusz powiedzial co wiedzila. Brzmi tak gornolotnie...A ze g..o prawda; szczegol. Szczegol. Arkadiusz teraz jest zajety pisaniem nastepnych wypocin i od myslenia boli go glowka
Jan2021.01.27 23:58
I właśnie dlatego potrzebne są badania psychiatryczne posłów. Aby takich bredni nie mówić, bo to kompromituje polski sejm
moly2021.01.28 1:13
Polski sejm: czy to jeszcze cos znaczy. Z cyrkiem, kanapkami, srodkowymi palcami.
Obszczymurek2021.01.27 22:00
Lewacy do pracy
NEOS com pl2021.01.27 20:48
... dr mengele ... POPO ciaga kazdego zyda ... city london...
Poważnie pytam2021.01.27 19:45
Jaka cywilizacja była w katolickim sierocińcu (prowadzonym przez zakonnice) w Tuam w Irlandii gdzie w szambie znaleziono szczątki prawie ośmiuset dzieci?
Zbrodnia jest zbrodnią!2021.01.27 19:51
Nie odwracaj kota ogonem! A głód w Somalii, zbrodnie w Etiopii ... Co to ma wspólnego z zamordowanym Polakiem?!
oloo2021.01.27 20:15
Nie ma nic wspólnego, Polak nie został zamordowany tylko zmarł nie będąc sztucznie podtrzymywany przy życiu.
ZAGŁODZONY!2021.01.27 20:49
ZAGŁODZONY, pozbawiony zwyklej wody.
Co za kurwa świat!2021.01.27 19:42
Jest taki filozof australijski Peter Singer, który pokazał się również na innych kontynentach, krajach, w tym na czołowym amerykańskim Ivy League - Princeton University, a jaka jest jego "filozofia"? Można określić jako diaboliczno - "spartańska". Uważa, że rodzice MAJĄ prawo zlikwidować dziecko nawet już chodzące i mówiące. Sędzia Cohen i Spółka z UK wydają się być jego wyznawcami. - - - Polska oferowała opiekę, transport, wszelkie formalności legalne wystarczyłaby tylko zgoda tych BARBARZYŃCÓW. Zagłodzili CZŁOWIEKA i jest to bez znaczenia, że Polaka. - - - W tym samym czasie poślica do UE Rospurek łzy wylewa nad karpiami.
Zapierdlać im za miskę2021.01.27 19:37
mówi Mateusz… _________________________________________________________________________________________________ https://www.youtube.com/watch?v=hZ8su8s8mOI
Ferdek2021.01.27 18:53
Anglia słynie z ukrywania zbrodni. Do tej pory ukrywają śmierć gen. Sikorskiego a teraz doszła jeszcze śmierć pana Sławka. Nie wspomnę o największych podbojach kolonizacyjnych w przeszłości
Po 11 ...2021.01.27 19:04
Boże to gen. Sikorski nie żyje???
Saki Faki2021.01.27 19:34
Chcesz w dupcie?
Anonim2021.01.27 18:42
"SZOKUJĄCY RAPORT" o karabinku Grot to atak na Polskę? Bartosz Saramak .................. https://www.youtube.com/watch?v=I6MDrk7a9h8
mord rytualny na Polakach2021.01.27 18:37
Cywilizacja życia to PiS - miska ryżu i najwięcej śmierci w Europie bez udowodnionej winy wirusa. W tym roku będzie jeszcze lepiej. Oczywiście dla naszego dobra. Jak to mówił Cejrowski o Tusku. PiS kocha Polskę ale od tyłu i jest na każde skinienie Merkel.
Cwel2021.01.27 18:27
Cywilizacja śmierci kiedyś w Auschwitz dzisiaj w polskich karetkach i w izbach przyjęć.
Sanitariusz Pogotowia2021.01.27 19:35
Udowodnij śmieciu cwelu.
Po 11 ...2021.01.27 17:57
Moje przepowiednie stają się ciałem. Powstaje nowa religia smoleńska, z tym, że plymoutska. Konstrukcja taka sama: spisek, morderstwo, PiS zrobił wszystko co mógł, zostaliśmy oszukani, racja, moralność są po naszej stronie. Jak tam czarne pelikany? Łykacie? Tak łykacie bez popitki???
Anonim2021.01.27 18:04
Stare trumny się zużyły, potrzebne były nowe.
pp2021.01.27 18:55
Kto nowym Antonim?
Anonim2021.01.27 18:30
A czym oni różnią się od ciebie? Łykasz identycznie że zboczenia to orientacja i nazywasz chorych nowoczesnością. Paradoksalnie nie kryjesz że sam jesteś lekko zboczony (cytuję) czego nie mam ci za złe.
Po 11 ...2021.01.27 18:50
Nigdy nie nazywałem "zboczeń" nowoczesnością. Dlaczego? Dlatego że te "zboczenia" są obecne od ZAWSZE, u ludzi i u innych zwierząt. Więc nie są żadną nowością, ani tym bardziej nowoczesnością. A moje lekkie zboczenie? No pewnie. Zresztą czym niby jest norma? Czym jest w/g ciebie norma? Seks oralny? Petting? Co dla ciebie jest normalnością???
Anonim2021.01.27 19:06
Narkotyki też są od zawsze ale są granice rozsądku i oddawanie im duszy nie nazwał bym normalnym. Mamy kochać Georga Michaela za to że był pedałem, narkomanem czy dobrym muzykiem? Nie obchodzi mnie jakie figury geometryczne sobie tam tworzysz ale i tak jest to sto razy mniej zboczone od pedalstwa.
Po 11 ...2021.01.27 19:49
Ja jestem za legalizacją. Nie rozumiem jak to możliwe, że twardy narkotyk, alkohol jest dostępny, a THC nie. Jak to możliwe, że hodujemy przestępców, a ścigamy dzieciaki ze skrętem. Nie rozumiem też tego dylematu z Georgem M. To tak samo głupie jak takie zdanie: "Mamy kochać Jarosława Kaczyńskiego za jego wzrost, stan uzębienia, czy za to jakim jest politykiem?". No i na koniec, homoseksualizm to nie zboczenie. To jedna z wielu orientacji seksualnych.
Anonim2021.01.27 20:01
Narkotyki są mało inwazyjne póki nie miesza się z alkoholem ale ile osób nie ulega pokusie? Ty sobie kochaj Kaczyńskiego a ja będę kochać G.Michaela mimo że miał wiele chorób psychicznych które doprowadziły go do śmierci.
Felek2021.01.27 17:42
Skąd ci Pisowcy biorą tych wszystkich debili? Mają jakąś fabrykę na Podlasiu czy może mają wewnętrzny konkurs z nagrodami pieniężnymi, kto powie największa głupotę dnia?
Anonim2021.01.27 17:50
Specjalne kursy kończą, po których unieważnia się maturę (jeśli któryś ma).
Grizzly™️2021.01.27 18:05
Potem tylko "doktorat" na KULu i PiSdzielec jak malowany.
Grizzly2021.01.27 18:14
A tam na KUL-u… Im wystarczy licencjat szkoły Rydzyka.
Ksiądz Grizzly2021.01.27 19:38
Przecież na KULu to zakamuflowane bolszewiki. 50 lat temu to był KUL.
Grizzly2021.01.27 22:45
Won złodziejskie mendy bolszewickie od mojego nicka!
Historyk2021.01.27 17:39
Oboz w Auschwitz nie zostal wyzwolony w 1945 roku tylko zmienila sie komendantura obozu .Oboz dzialal dalej przez wiele kolejnych lat pod zarzadem polakow. Dalej katowano i zabijano tam niewinnych ludzi.
Taro2021.01.27 18:13
Dupisz fleki, oboz dzislal pod kierownictwem sowietow,zydow w sowieckich mundurach i polskich,jak i komunistow,ktorzy nigdy nie byli Polakami.
Historyk2021.01.27 19:11
Mylisz sie kolego, polacy!!! ,polacy kaci zarzadzali wieloma obozami konzentacyjnymi po wojnie np. Auschwitz, Lamsdorf (Lambinowice)itd. Prawda was wyzwoli........
Historyk2021.01.27 19:14
https://www.youtube.com/watch?v=h5TvMcXVB-g
Anonim2021.01.27 17:35
Następny debil, podręcznikowy przykład katastrofalnego wpływu hodowli wsobnej na mózg. Ilu jeszcze czeka w kolejce? Tak mobilizacja sugeruje, że afera do przykrycia musi być dużego kalibru.