16.10.18, 10:20Fot. Kremlin.ru via Wikipedia, CC BY 4.0

Trzy stulecia duchowej okupacji Ukrainy zakończyły się!

15 października 2018 r. Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej ogłosił swoją decyzję o zaprzestaniu komunii eucharystycznej z Konstantynopolem – informuje rosyjska agencja Interfax.

„Podczas dzisiejszego spotkania Świętego Synodu postanowiono całkowicie zerwać komunię eucharystyczną z patriarchatem Konstantynopola”

– poinformował podczas konferencji prasowej metropolita wołokołamski Hilarion, który w Patriarchacie Moskiewskim kieruje Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych.

Komentarz:

Innymi słowy, Cerkiew, która w 1945 r. została stworzona przez stalinowski KGB, zerwała wszelkie kontakty ze światowym chrześcijaństwem obrządku wschodniego. Reagując na decyzję Synodu Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola, który 11 października 2018 r. uznał uzależnienie w przeszłości ukraińskiego prawosławia od Moskwy za niezgodne z prawem kanonicznym, Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej ogłosił o nowej schizmie w ramach cywilizacji prawosławnej.

Przypomnijmy, Patriarchat Konstantynopolitański zlikwidował akcję Listu Synodalnego z 1686 r., który podporządkował Metropolię Kijowską Patriarchatowi Moskiewskiemu. Tak więc, Moskwa przegrała 300-letnią wojnę za Ukrainę. Trzy stulecia duchowej okupacji Ukrainy zakończyły się!

Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawnia dokumenty KGB w sprawie utworzenia Patriarchatu Moskwy i całej Rusi, z których wynika, że wszyscy bez wyjątku delegaci tzw. Lokalnego Soboru Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w 1945 r. zostali rekrutowani przez czekistów.

dam/Jagiellonia.org