11.09.19, 10:21(fot. wikipedia/domena publiczna)

Trzaskowski będzie się tłumaczył! Komisja ochrony środowiska Bałtyku pyta Polskę o ścieki

Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) wezwała Polskę w trybie pilnym do przedstawienia informacji w sprawie zrzutu scieków do Wisły w związku z awarią systemu przesyłowego oczyszczalni Czajka. Od jutra sprawa ta będzie omawiana przez komisję na posiedzeniu w Tallinie.

Zainteresowanie Komisji Helsińskiej wzbudziły przyczyny i skala awarii systemu przesyłającego ścieki do oczyszczalni Czajka. HELCOM pyta Polskę o ilość zrzuconych ścieków, jakość wody w Wiśle i szacowane straty w środowisku. Komisja chce też wiedzieć, jakie działania zaradcze zostały podjęte by zminimalizować szkody środowiskowe.

HELCOM czuwa nad stanem Bałtyku

HELCOM powstał w latach 70-tych ubiegłego wieku w celu ochrony ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego przed wszystkimi źródłami zanieczysczeń poprzez współpracę między Danią, Estonią, Finlandią, Niemcami, Łotwą, Litwą, Polską, Rosją, Szwecją i Unią Europejską. Instytucja prowadzi stały monitoring stanu wód Bałtyku. Przygotowuje też zalecenia dla państw członkowskich do podjęcia konkretnych działań.

 

Zrzut ścieków do Wisły w Warszawie rozpoczął się prawie dwa tygodnie temu, po awarii kolektorów poprowadzonych pod dnem Wisły. Dotychczas zrzucono ponad 2,5 miliona metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków komunalnych, stanowiących mieszaninę ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi i wodami deszczowymi.

Tymczasowe rozwiązanie problemu

W związku z awarią zbudowano most pontonowy, którym poprowadzono zastępcze kolektory. Taką decyzję podjął rząd. Zastępczy rurociąg ma działać do czasu naprawy właściwego kolektora bądź znalezienia innego rozwiązania problemu przez władze stolicy.

Przyczyną awarii kolektora biegnącego pod dnem Wisły były prawdopodobnie - jak informował stołeczny Ratusz - błędy przy montażu.

źródło: IAR


Komentarze

katolik2019.09.11 14:20
KATASTROFA EKOLOGICZNA.tRZASKOWSKI DO DYMISJI.TAK NIEUDOLNIE RZĄDZI PO ,CZYLI DALI OBRAZEK JAK BYŁO JAK RZĄDZILI I JAK CHCĄ ŻEBY BYŁO DALEJ.WSTYDU NIE MAJA,JAK MOGĄ STARTOWAC DO WYBORÓW .TYLKO IDIOCI BĘDA NA NICH GŁOSOWAĆ.
anonim2019.09.11 11:11
Skoro do Trzaskowskiego nie dociera ogrom awarii,to skąd zaczerpnie mądrości na jakiekolwiek wyjaśnienia,samo przywołanie ilości wylanych ton betonu nie wystarczy,nie tym razem.Taką daną to mógł błysnąć Tusk na otwarciu.Dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki. Warszawiakom smaku w poznawaniu PO po owocach.
Spoko2019.09.11 10:42
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Chodzi o "niedopuszczalne przetwarzanie danych osobowych". Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka SLD, która złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości w związku z aferą dotyczącą szkalowania sędziów, podzieliła się na Twitterze informacją, którą otrzymała z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - To pierwszy krok w sprawie Trybunału Stanu dla ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - skomentował decyzję prokuratury dla TVN 24 Włodzimierz Czarzasty.
POKO spoko2019.09.11 11:16
Nie na temat.
ewita2019.09.12 11:18
a co ma piernik do wiatraka???? :-)
jan lesiak2019.09.11 10:40
Bałtyk jest morzem wewnętrznym / międzynarodowym stawem/ .HELCOM jakby przysnął w sprawie monstrualnej ekologicznie, awarii warszawskie, która powinna przejść do historii niechlujstwa nadzoru budowlanego. Jak ongiś ujawnił mi inspektor nadzoru budowlanego; najważniejsze to papierki.