Trójkąt Lubelski. Prezydenci Litwy, Polski i Ukrainy przyjęli wspólne oświadczenie - zdjęcie
03.12.21, 17:25fot. yt/prezydent.pl/jakub szymczuk/kprp

Trójkąt Lubelski. Prezydenci Litwy, Polski i Ukrainy przyjęli wspólne oświadczenie

22

Prezydent Andrzej Duda odbył 2 grudnia trójstronną rozmowę w formacie Trójkąta Lubelskiego z Prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz Litwy Gitanasem Nausėdą. Ze względu na panująca pandemię, rozmowa miała charakter wirtualny.

Rozmowy koncentrowały się na 30-leciu uznania niepodległości Ukrainy, kwestiach bezpieczeństwa, współpracy regionalnej, przyszłości programu Partnerstwa Wschodniego, a także aspiracjach euroatlantyckich Ukrainy.

W trakcie spotkania przywódcy solidarnie wyrazili sprzeciw wobec ataków hybrydowych ze strony białoruskiego reżimu i Moskwy, a także mówili o sposobach przeciwdziałania im.

Polska, obok Kanady, była pierwszym państwem na świecie, które uznało niepodległość  Ukrainy – miało to miejsce w dniu 2 grudnia 1991 roku, dzień po przeprowadzonym referendum, w którym Ukraińcy poparli uchwalony przez Radę Najwyższą Akt Niepodległości.

Po spotkaniu Prezydenci przyjęli WSPÓLNE OŚWIADCZENIE>>>

Uznanie 30 lat temu przez Polskę – jako pierwszego kraju na świecie – i Litwę niepodległości Ukrainy stało się „istotnym kamieniem milowym na drodze do pełnowymiarowego zjednoczenia Europy” – napisali prezydenci we wspólnym oświadczeniu.

Przypomniano, że demokratyczna tradycja wywodząca się z Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jak również ruchu Solidarność, litewskiego Sajudis, rewolucji godności na Ukrainie i walki o demokrację Białorusinów odzwierciedla „silne dążenie do wolności, praw człowieka i demokracji w Europie Środkowej i Wschodniej”.

Prezydenci zwrócili uwagę na wzmacniające się od tamtej pory partnerstwo strategiczne między państwami oraz potwierdzono oddanie idei strategicznego partnerstwa między Polską, Ukrainą i Litwą w oparciu o wspólne wartości i interesy.

Szefowie państw zapewnili o swoim zaangażowaniu na rzecz dalszego rozszerzania współpracy w wielu dziedzinach, takich jak bezpieczeństwo i obronność, gospodarka, energetyka, w tym w ramach Trójkąta Lubelskiego. Polska i Litwa potwierdziły swoje poparcie dla idei członkostwa Ukrainy w NATO i UE.

Nauseda, Duda i Zełenski wyrazili wzajemne wsparcie i solidarność w związku z kryzysem migracyjnym, sztucznie wywołanym i zarządzanym przez Mińsk na granicy z Litwą i Polską. Potwierdzili swoje oddanie połączeniu sił w celu walki z kryzysem i podkreślili, że ten atak hybrydowy stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy.

W deklaracji również wyrażono zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa i stabilności w regionie i pojawiającymi się zagrożeniami, w tym hybrydowymi, wynikającymi m.in. z rosyjskiej agresji. Zgodzono się co do potrzeby wspólnych działań na rzecz wzmocnienia odporności na te zagrożenia, by walczyć z nimi w bardziej skoordynowany i skuteczny sposób.

Prezydenci także potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz dalszego wzmacniania europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Wyrazili w tym kontekście zaniepokojenie z powodu projektu Nord Stream 2, który – jak wskazano – stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa europejskiego regionu. Zapewnili, że są gotowi, by solidarnie działać przeciwko monopolizacji rynku gazowego Europy przez Rosję, która – jak dodano – wykorzystuje energię jako narzędzie geopolityczne.

W deklaracji potwierdzono oddanie na rzecz ukraińskiej suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach, włączając w to wody terytorialne. Zaapelowano do społeczności międzynarodowej o sankcje na Rosję w związku z agresją przeciwko Ukrainie i po raz kolejny wezwano Kreml do deeskalacji sytuacji poprzez wycofanie sił z okolic ukraińskich granic oraz z tymczasowo okupowanych terytoriów.

Deklarację podpisano po czwartkowym szczycie Trójkąta Lubelskiego z udziałem prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy, poświęconym 30-leciu uznania Ukrainy przez Polskę.


mp/Prezydent.pl, PAP, WPN.pl, Jagiellonia.org

Komentarze (22):

Eustachy2021.12.4 10:49
Armia czerwona wyzwala Ukrainę ?
yeeti2021.12.4 10:39
to jest słuszna koncepcja
[email protected]2021.12.3 22:56
Polska /Korona/ Ukraina i Litwa toż to prawie I Rzeczypospolita. Trzeba jeszcze wskrzesić Wielkie Księstwo Litewskie czyli pognać knutami Łukaszenkę na wschód i mamy najpotężniejsze państwo w Europie Właściwej!
CHŁODNYM OKIEM EUROPEJCZYKA2021.12.3 20:23
Finansowy skandal w Brukseli. Francuski dziennik „Libération” ujawnia sieć powiązań i nieuczciwe praktyki, których mieli się dopuszczać sędziowie TSUE, urzędnicy KE oraz politycy EPL. (ugrupowanie Tuska w PE) – Będziemy domagać się wyjaśnień. Ta afera pokazuje, że wyroki TSUE mogą być tak formułowane, żeby spełniały polityczne oczekiwania – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Dziennik ruszył tropem powiązań skazanego przez TSUE za sprzeniewierzenie 500 tysięcy euro byłego członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Karela Pinxtena. Dziennikarze przeanalizowani jego służbowe rachunki i sieć powiązań towarzyskich. Według „Libération” Pinxten miał regularnie brać udział w rautach na koszt europejskiego podatnika z prezesem TSUE Koenem Lenaertsem, prywatnie swoich dobrym znajomym. Inny sędzia TSUE, Nils Wahl miał z Pinxtenem jeździć na polowania, a za te wyjazdy płaciła jedna z firmy lobbistycznych. Na wspólne łowy mieli ruszać także m.in. były szef KE Jean-Claude Juncker i Johannes Hahn, komisarz UE ds. budżetu i administracji, będący jednym z najbliższych współpracowników Ursuli von der Leyen. Sprawę badał OLAF, czyli Europejski Urząd ds. Przeciwdziałania Nadużyciom. Jego raport przeszedł jednak bez większego echa. Powodem tego, zdaniem „Libération”, były powiązania towarzyskie dyrektora generalnego OLAF Villego Itäläi, który wcześniej pracował w ETO z Pinxtenem. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że polityczną pieczę nad organizacją sprawuje Hahn. Większość wskazanych przez „Libération”, osób była związana z Europejską Partią Ludową. Redaktor naczelny dziennika nazwał sprawę „bardzo poważną” i stwierdził, że EPL zbudowała „państwo w państwie” w Unii Europejskiej. Sebastian Kaleta w „Trójce” zapowiedział, że resort sprawiedliwości będzie domagać się wyjaśnień od unijnych instytucji. – Polskę stawia się do kąta, a ta afera pokazuje, że wyroki TSUE mogą być tak formułowane, żeby spełniały polityczne oczekiwania – ocenił wiceminister sprawiedliwości.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.12.3 20:12
trójkąt lubelski, tych dwóch z ukrainy i litwy zerżnęło andrzeja w dudę
katolcka deratyzacja Polski2021.12.3 20:30
PO to partia faszystowska
PIS2021.12.3 20:43
PIS to partia bolszewicka
PODKARPACKI GIMB2021.12.3 19:28
SZABES DZISIAJ!!! ____________________________________________________________________________________________________ A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 ____________________________________________
Anonim2021.12.3 18:40
«Sytuacja staje się coraz to bardziej niebezpieczna» ................................... https://babylonianempire.wordpress.com/2021/12/03/sytuacja-staje-sie-coraz-to-bardziej-niebezpieczna/
Anonim2021.12.3 18:38
Trójkąt Chabab Lubawicz?
Centralna Szkoła Prawnicza im. Teodora Duracza2021.12.3 20:51
zdecydowanie tak, wszystko co robi PIS i Duda musi zostać uzgodnione z żydami, jankesami i ukraińcami a nad wszystkim czuwa właśnie Chabad Lubawicz, od 28 listopada PIS świętuje żydowskie (swoje) święto CHANUKI
Anonim2021.12.3 18:35
https://www.cda.pl/video/99571637/vfilm
Anonim2021.12.3 18:30
Że też im się tak chce, robić z siebie ...? Prawda jest, jak na dłoni? Wystarczy chwilę poświęcić na www.bitchute.com
Böno2021.12.3 18:17
My wspieramy Ukrainę, a Ukraińcy i ich oligarchowie oddają hołdy Banderze, ludobójcy Polaków. Akurat Rosja liczy się z takimi krajami jak Polska i Litwa. Ukraina potrzebuje wsparcia przede wszystkim od wielkich państw, mocarstw gospodarczych i militarnych jak Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia.....
katolicka deratyzacja Polski2021.12.3 20:32
PO to partia faszystowska
oficer LWP2021.12.3 20:47
jeszcze się nie zorientowałeś, że banderowy są umiłowani przez namiestnika żoliborskiego i cały zażydzony PIS? Duda z reklamówką w zębach z 4 mld zł biegł na Ukrainę aby te pieniądze w imieniu polskiego goja dać żydowskim oligarchom i dał
Böno2021.12.3 21:21
Masz rację i dlatego mnie to wkur...ia.
Po 11 ...2021.12.3 18:02
Jaki jest stosunek KK do trójkątów? Akceptuje i błogosławi? Bóg w końcu też żyje w trójkącie, takiej trójcy.
Anonim2021.12.3 17:44
Ciekawe w jakim języku mówił Adrian Du.pa? "Dysys......eeeeeee.....mmmmm...... dysys maj......eeeeeee......mmmmmmm.......ju noł...." Czy może gadali po rosyjsku, lingua latina kremlowskiej agentury?😁😁😁😁
trzy bękarty2021.12.3 17:43
pogadali, kasę wzięli i się śmieją jak goje sobie skaczą do gardeł
katolicka deratyzacja Polski2021.12.3 20:33
PO to partia faszystowska
PIS2021.12.3 20:42
PIS to partia bolszewicka