Tomasz Terlikowski: Zamęt u abp. Jędraszewskiego - zdjęcie
21.09.19, 18:21(fot. screen)

Tomasz Terlikowski: Zamęt u abp. Jędraszewskiego

66

Media informowały o tym, że abp Marek Jędraszewski zwolnił biuro prasowe składające się z pięciu kobiet. Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych Tomasz Terlikowski.

- Szukam, szukam, ale nie ma, nie ma. Oświadczenie Kurii krakowskiej i szukam uzasadnienie zwolnienia trzech osób (wczoraj nie kwestionowano, że zwolniono wszystkie, dzisiaj już mowa o trzech) z Biura Prasowego. I jedyne, co znajduje to rozważania na temat życia osobistego zatrudnionych pań (jedna miała prosić o zwolnienie, ale tylko jedna, a zwolniono trzy) - pisze publicysta

- „Kuria Metropolitalna w Krakowie informuje, że podjęte działania dotyczą zakończenia współpracy jedynie z koordynatorem Biura, panią Joanną Adamik, i jej dwiema najbliższymi współpracowniczkami, które są osobami niezamężnymi (…) Natomiast dwie pozostałe osoby, które w życiu prywatnym jako matki tworzą wraz ze swymi mężami katolickie rodziny, nadal pozostają pracownikami Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej”.

Czytam, czytam i widzę, że uzasadnieniem merytorycznym ma być stan cywilny. Posiadanie lub nie męża. To jedyna informacja jaka znajduje się w oświadczeniu (poza prośbą o zwolnienie, która miała zostać wysłana). I powiem tak, ktoś kto napisał to oświadczenie niewątpliwie zaszkodził Kościołowi. Ono jest bełkotliwe, buduje wrażenie dyskryminacji ze względu na stan cywilny, niczego nie wyjaśnia, a jedynie pogłębia zamęt. Polityka informacyjna na poziomie estetyki zwolnienia - czytamy

„Estetyka (nie wspominając o etyce) bywa pomocna w życiu”. Ta parafraza Herberta to najkrótszy komentarz do sytuacji z Biurem Prasowym archidiecezji krakowskiej. Czy arcybiskup miał prawo w 100 procentach zmienić jego skład? Miał. Ale ludzkie, nie mówiąc już o ewangelicznym, traktowanie pracownika wymaga, żeby powiedzieć o tym ludziom wprost, podać powody, podziękować za pracę, wyjaśnić. A nie zlecić sprawę ekonomowi, a do tego wykorzystać na maksa zapisy prawne zawarte w umowie cywilno-prawnej. Tak się nie robi, i w tej sprawie zwyczajnie nie należy być #muremzaarcybiskupem, ale #muremzanormalnością PS. I żeby nie było: nie zaskakuje mnie ta sytuacja. Wiele lat pracowałem w mediach katolickich, albo obserwowałem je z bardzo bliska i wiem, jak często traktuje się w nich pracowników. Z tym też warto walczyć, tak żeby Kościół jako pracodawca zaczął się wreszcie kojarzyć pozytywnie.

 

bz/fb

Komentarze (66):

Piotr2019.09.24 7:31
Mam wrażenie, że autor upuszcza żółć z jednego powodu : dlaczego redaktor naczelny nie został kardynałem !? Przecież on zna się lepiej na teologii, Kościele, etyce, i w ogóle wszystkim, niż sam Duch Św.. Chyba Jezus musi pójść na korepetycje do Terlikowskiego. Obrzydliwe.Brrr
marian2019.09.23 15:05
Ależ się Panu oberwało od "obrońców" kurii krakowskiej i rydzyko-katolicyzmu. Miałem Pana za tzw beton katolicki i niesłusznie bo jak widzę występują u Pana symptomy obiektywizmu bliskiego większości katolików i zdroworozsądkowość. Regularnie uczęszczam na msze niedzielne i myślę ,że może wreszcie hierarchia zainteresuje się prawdziwymi przyczynami (nie LBGT) radykalnych ubytków wiernych w kościołach. Moja wiara i żony zostaje poddana wielkiej próbie. Tymczasem na plebanii .......... .
celnik2019.09.22 15:12
Terlikowski znowu bardziej święty i mądry teologicznie od papieża. Najpierw napisała ta pani prośbę o zwolnienie, a teraz robi wściekły jazgot, że została zwolniona. Czy pracodawca ma prawo zatrudniać kogo chce , kiedy chce i na swoich warunkach, czy tylko na takich, które zyskają aprobatę redaktora Terlikowskiego i Michnika?
Maria Blaszczyk2019.09.22 18:41
Np. czy pracodawca ma prawo zatrudniać człowieka, o którym wie, że jest pedofilem, na stanowiskach związanych z pracą z dziećmi? Jak np. w przypadku ks. Kani czy Olejniczaka? A to zależy. W zasadzie nie, ale jak się jest biskupem, to wolno wszystko. Prawda? Tak samo jest ze zwalnianiem pracowników. W zasadzie nie wolno zwalniać z powodu własnego widzimisię - ale, jak widać, są wyjątki.
Ines2019.09.22 11:57
Czy to ten Terlikowski, co tak zniszczył abpa Wielgusa?
marian2019.09.23 15:08
Wielgus to nie ten hierarcha który współpracował z SB ?
antek.b2019.09.22 8:11
Terlikowski pisze ,ten co to napisał zaszkodził kościołowi,uwielbiam dobre wiadomości o niedzielnym poranku.
antek.b2019.09.22 8:06
A jak tam w waszym życiu prywatnym? to chyba w misiu było,bareja ze śmiechu się w grobie przewraca.
Polak katolik2019.09.22 7:38
Terlikowski - większego zamętu jak ty - to nikt nie jest w stanie tworzyć. Na szczescie Kosciol wreszcie zaczyna oddzielac się od antyKosciola (który i Ty tworzysz wraz z neomarksistami).
Edward2019.09.22 7:27
nie można się przyczepić to trzeba pogrzebać w szczegółach tam tkwi siła manipulacji panie terlikowski tak właśnie działa szatan dziękujemy panu za komentarze i umocnienie w niewierze.
hrabia Potocki2019.09.22 0:24
Terlikowski baranie uwazaj bo nie bedziesz mial pogrzebu koscielnego, myslalem ze jestes madrzejszy , nie znasz szczegolow a piszesz fake newsy
nik2019.09.21 23:11
A kto pisał te Oświadczenie Kurii krakowskiej? Może te trzy czy tam pięć pań? Jutro może się okazać że to może byli jednak panowie. Jak nie wiesz wszystkiego Panie Terlikowski to po chrześcijańsku było by lepiej zamilczeć zamiast wturować antypolskim antykatolickim mediom razem z pseudokościelnymi kapłanami celebrytami. Najwidoczniej kuria miała swoje powody albo to jakaś ustawka aby skompromitować Kapłana jak niegdyś Bp Wielgusa w zemście za słowa prawdy o Tęczowej Zarazie! Kupy się to nie trzyma.
AB2019.09.21 22:19
Panie Terlikowski, czas już żebyś ty, jako katolik, zaczął kojarzyć się pozytywnie albo zszedł ze sceny publicznej. Szukasz tylko kija, żeby uderzyć tam, gdzie wali GW i różne inne "pobożne" media. Niedawno w PiS. teraz w arcybiskupa Jędraszewskiego. I chwalisz się, ile sam podobno wycierpiałeś od hierarchii. Nikt cię nie trzyma, nie musisz być zawodowym katolikiem. Może będziesz lepszym autentycznym katolikiem, jeśli powstrzymasz mędrkowanie i parcie na szkło.
anonim2019.09.21 22:09
A co do Pana Tomasza, to zaczynam rozumieć obawy Pana Roberta, no cóż nie pierwszy nie ostatni.
anonim2019.09.21 21:48
Jeżeli to biuro tak funkcjonuje jak widzimy to obawiam się, że wszystkie panie do zwolnienia są!
kalikst2019.09.21 21:47
T. Terlikowski wkracza na nieznany mu grunt i głęboko się myli. Są sytuacje, że pracodawca nie może tolerować pracownika, do którego stracił zaufanie. Czy ma ogłaszać powody utraty zaufania ? Może ale nie musi a nawet z różnych względów może to być nie wskazane bo nie nie służy żadnemu dobru. Jeżeli zatrudniony na stanowisku pracy wrażliwym dla instytucji, w której pracuje pracownik nie został poinformowany o tym, co było powodem jego zwolnienia to niewątpliwie mogło to być brak kompetencji merytorycznych a jeśli nie to , to brak kompetencji moralnych. Jedna i druga przyczyna powoduje brak zaufania , że praca będzie wykonywana rzetelnie. Przykładem takiej sytuacji może być pracownik magazynu, z którego giną materiały . podejrzewa się magazyniera ale za rękę go nie złapano. Pracodawca traci zaufanie do niego i zwalnia. Kradzieże ustały. Albo pracownik kancelarii tajnej potajemnie udostępnia na zewnątrz dokumenty. Jest podejrzenie ale nie ma dowodów. Nie można wówczas w uzasadniać zwolnienia inaczej jak brak zaufania.
Jarecki2019.09.23 16:28
Aha, i dziwnym trafem stracił zaufanie tylko do tych samotnych ?
Alojzy Cedzidło2019.09.21 21:10
A to ciekawe .Doktor Terlikowski , teolog przecież, zabrał sią za ,,leczenie Kurii krakowskiej w tym i bp. Jędraszewskiego. Próbowałem doszukać się co to za ,,choroba " z powodu której interweniuje Pan Doktor .Nie znalazłem . Krotka wiadomośc o zwolnienie i dłuższy komentarz o sprawie .To takie dziś typowe . Pisze się ,,komentarzyk " a spece od ,, dziennikarstwa " amatorskiego rozwijają swoje umiejętności . To widać najlepiej tu, na Frondzie, podobno katolickiej. A tak poważnie to zamieszczenie tego materiału , wygląda jak rzucenie kości pieskom . Jednej . Bo najlepiej wówczas walczą . A jak ujadająąąąą ....
marian2019.09.23 15:14
Niestety są choroby nieuleczalne i nawet nie można się na nie zaszczepić. No tak , szczepienia są pewnie fuj ?
ZERRO2019.09.21 21:08
W Biurze Prasowym abp. Jędraszewskiego powinni pracować sami księża najlepiej ci którzy mają dzieci.
max2019.09.21 21:01
Całe to biuro to same panie. Coś tam nie tenteges. Jak mężczyzna ma utrzymywać rodzinę, skoro płace są tylko "dla pań"? Dlaczego panowie nie mogą pracować w biurze prasowym?
Cogito ergo sum2019.09.21 20:36
Terlikowski zostanie Papieżem, zreformuje Kościół i zaraz potem będzie koniec świata.
Moly2019.09.21 20:28
Polski kosciol katolicki jest obrzydliwy. Ale gdyby chociaz sie utzrymaywal z wlasnych usluch i podatkow tych wiernych ktere sa pprzygotowane placic an jego utrzymanie: to w porzadku, gotujcie we wlasnym sosie. Ale te osoby ktore zostaly zwolnione : nadal beda musialy utrzymaywac te organizacje ze swoich podatkow. Polski KK nie m wstydu i przyzwoitosci. I nie ma mandatu na poucznei innych o moralnosci. Bo sam jest niemoralny Ale czego sie mozna spodziewac po osobie ktora okresla innych ludzi jako zaraze.
www2019.09.21 20:55
Ciekawe. A na podstawie jakiej to ustawy istnieje przymus płacenia podatków na KK? I jaka jest wysokość tego podatku?
Alojzy Cedzidło2019.09.21 21:20
To ,,MOLY ' też tęczowy . czy moze ,,Wiosenny" ? . Chociaż to podobno wszystko jedno.
trzygrosze2019.09.21 20:21
Pan Tomasz:. ks. abp Wielgus..., prof. Nalaskowski..., ks. abp Jedraszewski....
Jurek2019.09.21 21:53
Pan Tomasz niestety niechlubnie sie zapisal w sprawie ks. abp Wielgusa
Abdiel2019.09.21 20:18
To ten rodzaj klerykalizmu, z którym walczy papież Franciszek.
www2019.09.21 20:50
Ależ oczywiście, Franciszek walczy z Jędraszewskim. Dlatego, żeby lepiej było Franciszkowi walczyć, sam mianował Jędraszewskiego na urząd metropolity krakowskiego. :)
Antex2019.09.21 23:16
ale nie mianował na kardynała ... widzisz różnicę ???
Beno2019.09.21 19:31
Oj Terlikowski, aleś głupi. W krajach cywilizowanych Unii zwalniają codziennie pracowników bez podawania do publicznej wiadomości powodów zwolnienia, a nawet osoby poszkodowane nie widzą, dlaczego ich zwolniono, wystarczy, że na ich miejsce znaleźli lepsze. Oby inni zachowywali się po chrześcijańsku i humanitarnie przynajmniej tak jak Kuria w Krakowie, świat byłby duszo lepszy. I nie piszcie głupot, że kobiety zwolniono, bo były niezamężne. Jeśli żyły w konkubinacie, lub spodziewają się nieślubnego dziecka, albo z LGBT, lub o niejasnych poglądach na naukę Kościoła jak np. Terlikowski, to niech sobie szukają innego zatrudnienia, a nie w Kościele, chyba że uregulują swój status lub zmienią swoje poglądy. Na razie jest to tylko gdybanie, ale bez powodów je nie zwolniono.
ZerrO2019.09.21 19:46
Podobnie było ze zwolnionym pracownikiem w Ikei tylko skąd ten szum.
Iza2019.09.21 19:53
Skoro kuria zatrudnia, to ma obowiązek przestrzegania prawa pracy. Zwolnienie kobiet z powodu stanu cywilnego jest dyskryminacją zabronioną przez Konstytucję i Kodeks Pracy. Zasady kościoła nie mają odniesienia do prawa pracy.
anonim2019.09.22 11:51
Skoro kuria zatrudnia, to może też zwolnić i nie musi się tłumaczyć.
Maria Blaszczyk2019.09.22 18:38
Niby już wiedzieliśmy, że kurii prawo nie dotyczy. Ale wciaż nas to dziwi...
Pfft2019.09.21 20:23
Niewiarygodne. Dożyłem czasów, w których anonimowy troll na Frondzie stwierdza, że były REDAKTOR NACZELNY FRONDY ma "niejasne poglądy na naukę Kościoła"...
Beno2019.09.22 17:10
Pfft. Redaktor naczelny to nie teolog, ani ekspert od kościoła, a trollem to jesteś sam. Terlikowski to taki ekspert jak ty sam.
bezlitosny internauta2019.09.21 19:30
Kodeks Pracy i Konstytucja obowiązuje także kurię biskupią. Art.32 ust.2 Konstytucji: „Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.” Art.18 par. 1 Kodeksu Pracy: „Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.” Nie wiem jak w tymkraju, ale w normalnym kraju przy takich przepisach zwolnione pracownice Kurii już teraz mogłyby zastanawiać się wysokością żądanego odszkodowania przed Sądem Pracy.
Alojzy Cedzidło2019.09.21 21:16
Pan to jest , panie Stachu . Mecenasa Giertycha Pan wykosił . On ten Mecenas zwany tez Kuniem, .nawet tych, co to do wora i do jeziora chcieli Go wrzucić .,
bezlitosny internauta2019.09.21 22:27
Chcesz pić i jechać - pij Pepsi
alex2019.09.21 21:33
w normalny kraju by wylecialy na zbity pysk jak sie tylko pracodawcy to spodoba .bo ja zatrudniam kogo ja chce a nie ktos mi bedzie nakazywal
bibi2019.09.22 5:05
A pracownika sodomickiej firmy IKEA też bronisz czy to tylko taki mały Staś-hipokrtya?
Grzegorz z Domaradza2019.09.21 19:25
Nie ujadajcie tęczowe trolusy. Za chwileczkę coś wypłynie i się dowiecie czego tak zrobił. A wasi tam też zasługi wnieśli. I to tyle na ten temat.
ZerrO2019.09.21 19:19
Obłudnik Jędraszewski wścieka się że nie został Kardynałem a mógł.
reline2019.09.21 18:47
O co chodzi z tym stanem cywilnym? Chyba niemożliwe jest by zwolniono te osoby tylko dlatego, że były niezamężne? Może chodzi o to, że być może okazało się że owe panienki żyły w konkubinacie i dlatego Kuria jako pracodawca zdecydowała się je zwolnić?
Grzegorz z Domaradza2019.09.21 19:31
I o to kolego chodzi. Arcybiskup uprzedził atak jaki szykowali na niego jakoby tolerował to u siebie. Są ku temu wyraźne przesłanki przede wszystkim ostatni komentarz byłej szefowej biura prasowego.
Iza2019.09.21 19:55
Skoro kuria zatrudnia, to ma obowiązek przestrzegania prawa pracy. Zwolnienie kobiet z powodu stanu cywilnego jest dyskryminacją zabronioną przez Konstytucję i Kodeks Pracy. Zasady kościoła nie mają odniesienia do prawa pracy. Pracodawca nie ma prawa ingerowania w życie prywatne pracownika.
BimkyGuy2019.09.21 18:43
Arcywieprza kręcą wida tylko mężatki
gość2019.09.21 18:41
zwolnił je żeby miały w życiu ciężej bo samotne i bez pracy, pieniędzy i wsparcia od męża którego nie mają!
anonim2019.09.22 11:43
W Polsce obecnie nie ma problemu z zatrudnieniem, pracy jest dużo, natomiast pracowników brakuje.
DefenestracjaPijaczynyGłódziaNaWiwat2019.09.21 18:40
Murem za arcy-pierdziochami. Leżącymi pod murem i dyndającymi na gałęziach! Jak targowiczanin Kossakowski dnia 9 maja 1794 roku w Warszawie.
2019.09.21 18:40
Jędraszewski to zwykły ludzki parch. Uważajcie na kolana frondo-kato-pisso-debile.
Ed2019.09.21 20:44
Pomyliłeś portale lewaku.
alex2019.09.21 21:25
spadaj na lonet
kalikst2019.09.21 21:51
Piootrze przez taki wpis ty sam z siebie zrobiłeś parcha . nie czujesz tego jak cuchnie ? Nie ubliżaj nikomu aby tobie nikt nie naubliżął. Trzeba nabyć trochę kindersztuby aby umieć się zachować.
hrabia Potocki2019.09.22 0:21
Durniowi lewackiemu to mozna pokazac srodkowy palec---MATOL
katolik2019.09.21 18:35
Są instytucje,np biuro prasowe Kurii, w których szefem powinien być mężczyzna, może kapłan,Arcybiskup ma prawo decydować o składzie personalnym
Moly2019.09.21 20:29
Jesli bedzie utrzymywany przez swoich wyznawcow.
ela pawlowska2019.09.22 7:05
Ale nie zyje na pustyni i polskie prawo go obowiązuje, w tym kodeks pracy. Jeżeli nie to niech spie..prza do Watykanu.
lubudubu2019.09.22 19:39
ela nic dodać, nic ująć!
Iza2019.09.21 18:33
TO nie wrażenie dyskryminacji, tylko jawna dyskryminacja ze względu na stan cywilny, sprzeczna z Konstytucją i prawem pracy. Pracodawca nie ma prawa dyskryminować osób żyjących w stanie wolnym. Gdzie kościelna obrona życia? Zwolnione zostały matki adopcyjne. To jest skandal i złamanie prawa. Jędraszewski powinien zapłacić paniom ogromne odszkodowanie. Czego spodziewać się po człowieku, który ludzi nazywa "zarazą"? Tylko tak podłego zachowania.
anonim2019.09.21 19:28
Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa – mówił metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski podczas homilii z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Gdzie tu jest odniesienie do ludzi (neomarksistowsa) czy chodzi o człowieka czy o ideologie. Czytaj ze zrozumieniem i nie powtarzaj kłamstw. Nie wiesz jakie były prawdziwe argumenty przemawiające za zwolnieniem tych pań.
Iza2019.09.21 19:58
Jędraszewski sieje jad nienawiści. Jego postępowanie nie ma nic wspólnego z Bogiem, dostrzegł to nawet papież Franciszek i kardynałem ten podły biskup nie został.
bibi2019.09.22 5:00
Jad nienawiści? Kulisy zwolnienia nie są jasne. Jednak dotychczas, obnażając tzw. LGBety, wykazał sie tylko odwagą i gotowością do obrony prawdy za co mu chwała!
katolik2019.09.22 8:13
niestety,można się zapisać a do ludzi nic nie dociera,bo takie kłamstwa to cecha PO.To pokazuje jaka część Polaków jest nierozgarnięta
kalikst2019.09.21 21:55
Nie nazywa ludzi zarazą lecz ideologią. A to że ludzie czasem lgną do zarazy to ich problem. Jak powiem, ze alkoholizm jest wstrętny to nie o człowieku mówię ale o nałogu , który też jest zarazą szkodząca ludziom. Czy dla wykształconego to jest za trudne do zrozumienia?