Tomasz Terlikowski ostro o Pruchniku: To stygmatyzacja Żydów - zdjęcie
25.04.19, 11:00

Tomasz Terlikowski ostro o Pruchniku: To stygmatyzacja Żydów

52

Wielbicielom prawdy historycznej, która rzekomo miała zostać pokazana w Pruchniku chciałem tylko przypomnieć, że „inscenizacja” była kompletnie ahistoryczna.

Gadanie, że Judasz był Żydem, więc nie ma nic złego w jego przedstawianiu jako Żyda jest słabe, bo choć to prawda, Judasz był Żydem, tak jak byli nimi wszyscy apostołowie, Matka Boża i sam Ukrzyżowany, to kłopot polega na tym, że z wizerunkiem spalonym w Pruchniku miał niewiele wspólnego.

Ani pejsów, ani kipy (zwanej obecnie w Polsce często jarmułką), ani tym bardziej czarnego stroju chasydów bez wątpienia nie nosił. To dużo późniejszy element tradycji żydowskiej.

Jeśli więc ubiera się w ten sposób rzekomego Judasza, to nie po to, by odciąć się od zdrajcy, ale po to, żeby zestygmatyzować Żydów jako pewną zbiorowość.

I na to nie może być zgody.

Tomasz Terlikowski

źródło: facebook

Komentarze (52):

Lumi2019.04.28 12:29
Dzięki Tomku za mądre słowa. Jezu, ufam Tobie! Nie przejmuj się błądzącymi. Każdy szuka i błądzi. Jezus, nie powiedział : Kochaj bliżniego swego jak siebie samego, ale jeśli on Cie nie kocha on to mozesz nienawidzieć. On powiedział "Kochaj bliżniego swego jak siebie samego" i kropka, bezwarunkowo.
Bogdan2019.04.26 13:23
Zwyczaj na Podkarpaciu to folklor, może ktoś uznać za drastyczny, ale to ludyczność. Judasz był Żydem, więc mieszkańcy regionu nadawali kukle wizerunek Żydów, którzy ich w przeszłości otaczali. Skąd mieli wiedzieć, jak wyglądał Judasz? Jeżeli być konsekwentnym, trzeba uznać, że Wielkanoc, Nowy Testament i całe chrześcijaństwo też są antysemickie.
kaszel2019.04.26 8:07
Żydowski pachołek próbuje nas wychowywać. W "Gazecie Wyborczej" on tez pisuje?
Dariusz Andrzej Kowarczyk2019.04.25 23:07
Terlikowski, kup sobie jajeczko wielkanocne albo lajno konskie i nasycaj sie aromatem.
Jan Radziszewski2019.04.25 22:46
d-c To jak ludzie uważają nie ma znaczenia dla Boga. Ludzkie sądy.. Bóg kieruje się sprawiedliwością i jest doskonały. Tak jak zakazałem Kaina zabijać, tak w ten sposób dzięki wzbudzeniu pewnej przychylności dla żydów sprawiłem, że nie wytępiono ich z powierzchni ziemi, gdyż nie chcę zguby grzesznika, ale jego nawrócenia. Tak jak dzieci Adama i Ewy są skażeni grzechem pierworodnym, tak żydzi są obciążeni grzechem bogobójstwa i żaden { napisane najprawdopodobniej w rękopisie „święty kapłan”, w drugiej kolejności może być też „żadne sądy kapłana”}, ani następca Św. Piotra, nie może ich z tego zwolnić. - Ach Panie, ale to oni gnębią nas, a nie my ich. - Są ze świata i ponieważ odrzucili Boga zostaje im szatan i świat. Szatan się z tego bardzo cieszy, że ma lud, który odrzucił Chrystusa. Naturalne jest, że będzie mu pomagał. Pomagał przeciw chrześcijanom i Twojemu narodowi szczególnie. -
Jan Radziszewski2019.04.25 22:44
Orędzia Jezusa Chrystusa Cypriana polaka + Luty 2015, 4) "Zasługa" Judasza, "zasługa" żydów, Sanhedrynu (Luty 2015, 4) - Czemu Cię zasmuca, a raczej trwoży los Judasza? Wydaje Ci się niebezpieczny dla każdego. Różnie myślałeś o Judaszu. Czasem jak winnym w taki sposób, że moje słowa : „Lepiej dla tego człowieka było nie narodzić się” jasno określają jego winę po śmierci. To przecież, że wielu ludzi myślało, że nawet miał zasługę i zostało mu wybaczone jest wbrew Ewangelii. A moje słowa jasno rozumiane po ludzku tutaj - nie są rozumiane. Nie ma usprawiedliwienia na tamtym świecie dla Judasza. Niech Cię nie zasmuca to, że pięknie mówił do starszych w Świątyni. { przekazy Valtorty}. I w tym mówieniu, jak widzisz, była jego pycha i złe ziarno. Szatan też mógłby o mnie pięknie mówić, gdyby uznał, że to potrzebne mu do zwiedzenia człowieka. Nie lękaj się i nie bądź przygnębiony jego losem. Czy mogłem mu okazać miłość nade wszystko? Nie mogę na siłę. Nie robię tego. Ja, Bóg nie robię pewnych rzeczy. Nie popełniam zła. Nie czynię niczego dla kaprysu jak szaleni władcy, lub wasi niektórzy artyści. Ja, Bóg pewnych rzeczy nie robię i nie mogłem uratować Judasza wbrew jego woli. - A zasługa Panie? O jakiej zasłudze mówisz. Że wydał swego Pana, o którym wiedział, że jest Bogiem, miłością. To działanie szatana, a nawet pod pewnym względem gorsze. Nie można mówić o zasługach, lecz o skutku jego działania. Zasługi nie mają żołnierze, którzy mnie chłostali, zasługi nie ma Sanhedryn, który mnie wydał Rzymianom na Ukrzyżowanie. Nie mają zasługi żydzi, którzy mnie ukrzyżowali, dzięki czemu dokonało się zbawienie. Tak jak nie mają zasługi żadni mordercy ni ludobójcy. - Dlaczego Panie i ludzie i nawet ksiądz mówił co by się stało gdyby żydzi nie doprowadzili do Ukrzyżowania i Odkupienia. - Zbawiciel przyszedł na świat - lecz swoi go nie przyjęli i wydali na Ukrzyżowanie. To nie zasługa, to odrzucenie. (J 19,15) Coś złego w swoim zamyśle nie jest zasługą. Skutkiem tego Bóg może pokierować tak, aby stało się zbawieniem człowieka, Ale zły czyn nie jest zasługą, a zwłaszcza zabicie Mesjasza, na którego oczekiwano od pierwszych ludzi: Adama i Ewy. W ciągu wieków Panie Jezu, w tym chyba szczególnie w naszym kraju była przychylność do żydów z powodu tego, że byli narzędziem Boga prowadzącym do Zbawienia.
Jan Radziszewski2019.04.25 22:42
+++ Wkrótce żydów NIET i NIE BUIET Pan 13 11,2016 + co chcą wrogowie Moi, by ludzi było mniej, was „nie Żydów” ( goji ) 500 milionów (najwięcej) ziści się, tylko, że miejsca nie będzie dla nich. Ani jeden nie prześliźnie się przez oko sprawiedliwości. Ani jeden z nich nie posiądzie Ziemi. Nigdzie się nie schowa. Ani na Ziemi, ani pod Ziemią, ani w oceanie, ni pod oceanem. Ni w jaskiniach, ani nawet poza Ziemią. Zostaną zniweczone wszystkie ich dobra i to w czym pokładali nadzieję. Zginą i pójdą w ogień, jak plewy na spalenie. Będą służyć za chrust i ściółkę dla złych duchów. Zobaczą wtedy czym byli: błotem nierządnym, a dufali, że są panami świata. Kto nie chce królować wraz ze mną, nie będzie nawet królował, jak myśli, w królestwie ciemności. Im bardziej służył demonowi za życia, tym większą wzgardę okaże (on - cezar J 19,15) mu w swoim królestwie. Nawołuję i napominam. Nawołuje, napomina, prosi przede wszystkim moja Matka. Obraziliście ją i obrażacie. Nic sobie nie robicie z jej napominań, z jej łez. Będziecie wołać i prosić jej wstawiennictwa, wy którzy nią wzgardziliście, ale będzie za późno. Wy, którzy to zrobicie nie ocalicie ciał. Ocalicie jednak dusze. Nieszczęścia od was nie odejdą i nie ominą waszych domów i waszych doczesnych „powłok” na tej Ziemi. Zginiecie, ale ocalicie dusze. Mała trzódka jednak ocali i ciało i dusze i zobaczy nowe Niebo i nową Ziemię. Pan 636 Plany tego Narodu, jak również plany czarnej bestii – Masonerii, będą unicestwione, a ci, co pójdą za ułudą demona, oddani będą w szpony tego, któremu tak wiernie służyli 584 Przekląłem naród z którego się wywodzę. Z tej nacji uratują się jedynie ci, co uwierzą, że JA JESTEM. + Czyściec spotka jedynie garstka oszukanych i zwiedzionych, nie świadomych do końca swojego grzechu. - Ci z Mojego narodu, co nie przyjęli Mnie, jako Mesjasza, walczyli i nadal ze Mną walczą, ci sami wybrali swój los i to bezpowrotnie 645 -+++ Izrael wbił się w potężną pychę, nad którą nie umie zapanować. Jeszcze raz dam szansę temu narodowi, tak by uznał Mojego Boskiego Syna. Ci, którzy się nawrócą, Będą ocaleni. Ci uparci będą swój wieczny los.przeklinać Dzień Sprawiedliwego Gniewu Bożego usunie ich z powierzchni ziemi. + Ci, co pozostaną pyszni, krnąbrni, butni, sami wybrali
Jan Radziszewski2019.04.25 22:35
Pouczenia Pan - 6 VI 2018 cz 1 Polska nie jest miejscem dla Żydów Środa, 6 czerwiec 18. 03 Pisz dziecko Nie lękaj się. Zapisz Żydzi coraz bardziej panoszą się w waszym narodzie. Nie jest to miejsce dla nich. Mają swój kraj. Są inne kraje gdzie mają [się] dobrze i nie są prześladowani. Polska nie jest miejscem dla Żydów. Mają tu prawo mieszkać ci, którzy od wieków mieszkali w Polsce, ich potomkowie i tylko Ci, którzy dobrze życzą Polsce i nie uznają Izraela lub jest dla nich obojętny. Ci, którzy przyszli z Rosji podczas zaborów wysługując się często zaborcy, a jeśli nawet nie to szanując i kochając Rosję bardziej niż Polskę takiego prawa do mieszkania ( w Polsce) ich potomkowie nie mają. Nie mają prawa do mieszkania w Polsce także Żydzi z Niemiec. Nie mają prawa tym bardziej ci Żydzi, którzy nie urodzili się w Polsce niezależnie od tego jaką funkcję by w waszym kraju pełnili. Nie mają żadnego prawa do mieszkania w Polsce obywatele Izraela niezależnie od tego co by się w ich kraju i z ich krajem działo. Ja tego nie chcę, ja Bóg, lecz oni przecież Mnie zabili. I zabijają wasz naród teraz podstępnie, był czas, że jawnie, znowu będzie to niemal jawne, choć pod płaszczykiem wrogich wam potęg. Polska jest krajem starożytnym. I była takim już gdy Abraham czy jeszcze Abram wędrował ze swoimi stadami. Tzn gdy kozy pasał w Kanaanie jako naród 500 lat później pod Synajem Synagoga szatana chce zniszczyć mój umiłowany kraj ja zaś na to nie mogę pozwolić. Lecz pomagają im wasze grzechy. One też blokują wasze serca przed pełną Intronizacją wedle Mojej Woli. Poddani tak wielu wrogim siłom, jeśli jej nie będzie – zginiecie. Jeśli nawrócicie się przed ostateczną zagładą, ocalejecie, lecz czy ten kraj nie stracił dość krwi, czy nie wydał na żertwę ofiarną swych najlepszych synów i najlepsze córki? Czyż nie szkoda wam krwi dzieci waszej ojczyzny? Wasze, coraz bardziej ograniczone myślenie, temu pomaga. Niewielu jest rozsądnych w waszym narodzie. Polacy muszą być silni i zjednoczeni – jak w czasach Solidarności i jeszcze bardziej a przede wszystkim we Mnie i ze Mną, Chrystusem. - Chwała Tobie Chryste. - Pokój Tobie moje [dziecko] i pokój wszystkim Polakom ( i też na obczyźnie) dobrej woli.
Fredek2019.04.25 19:54
Judasz był TW. Czemu go pan broni?
Daria2019.04.28 12:31
Jak często Ty postępujesz jak Judasz?
syn chama2019.04.25 19:22
Rebe Terlikowski wielokrotnie opowiada się po stronie żydów.Z bycia naczelnym żydzicielem w Polsce,postanowił uczynić sposób na życie.Własny interes słabo idzie.Nie to co życie z publicznej telewizji.Wie kto ma wadzę w kadrach TVP.Dlatego przy każdej okazji przypomina o sobie.No,ale kilkoro dzieci trzeba nakarmić.
mosiek2019.04.25 14:42
Terlikowski, jesteś jedynym katolikiem którego znam, co broni Judasza i dumny jest z postawy swoich braci Żydów ceniących geszeft z Judaszem.
Druh Ryszard2019.04.25 14:30
Proszę pana Terlikowskiego, prości ludzie nie są znawcami antropologii ani etnografii, to jest domena "miastowych" wykształciuchów. Więc proszę nie rżnąć głupa i udawać, że nie wie o co tu chodzi. Najmniej w tym jest "stygmatyzowania" Żydów, a najwięcej prostej ludycznej zabawy, opartej na przekazie Pisma Świętego. Myślałem, że jest pan mądrym człowiekiem, ale widzę, że nie jest pan wolny od przypisywania czegoś komuś, czego nie ma w swej istocie.
Golderg2019.04.25 14:05
bardzo podoba mi się chińskie powiedzenie: "lepiej siedzieć cicho i udawać głupka, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości". zestawienie Judasza i Jezusa, symbolu zła z ideałem dobra, to nauka dla dzieci: rozpoznawania postaw, uczenie stygmatyzowania zła. doszukiwanie się w tym podtekstów narodowościowych i próbowanie na siłę łajać społeczność Pruchnika to faszyzacja przestrzeni publicznej. przodują w nim TeVałeNy, które bronią Harrego Pottera - fikcyjnego czarodzieja i Judasza symbolizującego zło. mają to wpisane w kodeks etyczny: walka z kościołem - tak się ona nazywa.
Andrzej2019.04.25 13:44
Proponuję, żeby w przyszłym roku obkładać kijami kukłę Terlikowskiego.
Marian2019.04.25 13:42
Prosze zeby Terlikowski dostarczyl dokladny rysopis Judasza i jego fotografie wtedy uwierze ze nie podobny
Antoni2019.04.25 13:38
Zdecydowana większość odpowiedzi tu dali ci co wyssali z mlekiem matki stosunek do Żydów i nic nie jest w stanie tego u nich zmienić.
Ja2019.04.25 13:32
Z igły widły. Głupich nie sieją sami się rodzą.
ZERR02019.04.25 13:24
Należy stygmatyzować żydoskich nacjonalistów, choćby z tego powodu, że oni stygmatyzują nas, Polaków. To jest jawna wojna, jak dotąd zimna ale wkrótce będzie gorąca, gdy zwioza nam tu milion uzbrojonej w UZI szlachty jerozolimskiej. Czy ktoś sądzi, że Oni gdy będą 'przejmowac mienie' powstrzymają się od mordowania oppornych Polaków? Zrobią z wami to samo co zrobili z palestyńczykami - zagonią do "stref gazy" i otocza murem
anonim2019.04.25 13:09
moją zgodę macie ...bić Judasza
blumkwist2019.04.25 12:59
Judeochrystianizmu Terlikowskiego kolejna odsłona. Pan Terlikowski domaga się aby ludność Pruchnika odtworzyła postać Judasza w stroju i wyglądzie jakie prezentował tuż przed śmiercią samobójczą...Jeżeli natomiast uczestnicy inscenizacji nie będą dysponować wiedzą historyków kostiumologów i zaprezentują Żyda Judasza w sposób zbyt plebejski i zgodny jedynie z ich wyobrażeniem, znaczy się antysemici...na co oczywiście zgody być nie może ...no bo jak!
Antonim2019.04.25 12:33
Panie Tomaszu, rozumiem, że Judaszowi należy się obrona, choć lepiej dla niego by było aby się nigdy nie narodził. Ciekawe czy na taką obronę by zasługiwał, gdyby to co wydarzyło się między żydami (Jezus, Maryja, Judasz, Arcykapłani ...) przytrafiło by się w społeczności Pigmejów. A przecież mogłoby się wydarzyć. Faktycznie dla mnie to bez różnicy, a przecież nie można stać po jednej stronie z Jezusem i z Judaszem, gdyż wolna wola wyklucza ingerencję Boską. Dla mnie jest to potępienie zachowania Judasza jako żyda, a nie Żydów jako judasza. Ewangelia jest tu jednoznaczna, wystarczy czytać ze zrozumieniem. Z pozdrowieniami.
Gnostyk 2019.04.25 12:57
Widocznie czegoś tu nie rozumiesz. Skoro wolna wola wyklucza ingerencję boską, to istniało niezerowe prawdopodobieństwo, że nikt z ludzi nie zechciałby zabić Jezusa. Wobec tego nie byłoby odkupienia i zbawienia. Wniosek taki, że zbawienie nie było pewne..kiepsko jak na, rzekomo, wszchemocnego boga Zwyczajnie nie da się twierdzić czterech rzeczy jednocześnie: 1. Człowiek ma wolną wolę, którą bóg bezwzględnie szanuje. 2. Śmierć i zmartywstanie Jezusa było konieczne do zbwienia ludzi. 3. Judasz zrobił źle. 4. Zbawienie/odkupienie grzechów było w 100% pewne.
7772019.04.25 12:33
Skoro Jezus byl zydem to Bog tez musial byc zydem.A to sa brednie.
ewa2019.04.25 12:23
Idąc tropem myśli Pana Redaktora, należałoby przyjąć, że pierwszym stygmatyzatorem Żydów był sam Pan Jezus gdy nazwał ich plemieniem żmijowym. A o Judaszu to nawet powiedział, że byłoby lepiej, aby się nigdy nie narodził.No i pewnie stąd, to żydowskie " na krzyż z nim" .Bronili się przed antysemityzmem, a Piłat spełnił rolę typowego szabesgoja i tyle.
Marek2019.04.25 12:08
Każdy powód jest dobry aby oskarżyć Polskę i Polaków o antysemityzm i robić grunt pod nienależne Źydom 'odszkodowania'. Taki biznes.
Marek2019.04.25 12:05
Myślałem, że Terlikowski jest nieco mądrzejszy. Cóż prawda często okazuje się prostsza niż nam się wydaje.
Marcin2019.04.25 11:47
A żyd*stwo się cieszy z takich pozytecznych idi*tów jak Tomaszki... I zapamietaj Tomaszek... nie istnieje cos takiego jak judeochrz*ścijaństwo... to ci wyjaśni mistrz Michalkiewicz... któremu nawet ob*ranej d*py nie jesteś godzien wy*izać, sk*rwy*ynu!
PiS=UWbis2019.04.25 11:47
Zwyczaj ludowy to nie rekonstrukcja historyczna. Tak mnie wk..ł Terlikowski , że we wcześniejszym wpisie nie napisałem tego co chciałem.
PiS=UWbis2019.04.25 11:44
Stygmatyzacja Żydów, a co powiesz pajacu na akcję przedstawiania Polaków jako małpy z wielkimi nosami? Sanhedryn zakazał wypowiadać się wam w tym temacie? Jak chcesz Terlikowski robić za podnóżek żydowski to pakuj manele i sp..j do Izraela.
Moni2019.04.25 11:40
Problem z tą spaloną kukłą jest innego rodzaju, by nie powiedzieć, że rozgrywa się teraz w innym wymiarze. Ogromna większość ludzi zupełnie nie zna uwarunkowań, które przejrzyście zdefiniowała pani Alicja w swoich postach z godziny 11.17 i 11.19. Ogromna większość ludzi i mediów - zwłaszcza poza Polską - postrzega ten epizod wyłącznie w kategoriach antysemickich. I ten czynnik niejako napędza wszystkich i wszystko w antypolskim wrzasku. To oczywiście nie ma nic wspólnego z prawdą, ale daje zbyt dużo powodów by obrzucać Polskę i Polaków wyimaginowanymi kłamstwami. W powstałej sytuacji chyba najważniejsze jest by w reakcje na spalenie kukły nie angażował się zbytnio polski rząd. Takie reakcje jedynie podnosiłyby poziom wrzawy, która temu towarzyszy. A prawda jest taka, że odwieczne ludowe obyczaje nigdy nie powinny stanowić o uogólnionej ocenie poglądów społeczeństw. Inaczej folklor w zbyt wielu krajach musiałby podlegać penalizacji.
OLI2019.04.25 11:38
Judeochrześcijanin Terlikowski - to dobry chłop, ale gęby nie pilnuje i często, zbyt często, chlapie jak przysłowiowa kura na przysłowiowy beton. Powinien wspomnieć sobie chłopina, jak własną piersią zasłaniał Franciszka przed wszelką krytyką. Potrzebował aż 6-ciu lat, żeby pojąć, co to za osoba, i co tak naprawdę jest grane. Podobnie ma się sprawa z Judaszem - mógł Terlikowski poczekać, aż się wypowiedzą ci, co więcej z tej sprawy rozumieją. Chyba, że mu płacą od wierszówki. i to o to chodzi. https://wpolityce.pl/polityka/443977-topienie-judasza-na-liscie-unesco Pod tekstem Matki Kurki user "Alicja" również dała dobry komentarz: "Poziom wykształcenia urzędników w Polsce sięgnął dna. Widać wyraźnie, że z Polską i Polakami nic ich nie łączy. Judaszki były już znane w XVIII wieku. W Wielką Środę odprawiana jest tzw. ciemna jutrznia, czyli msza, w trakcie której wierni śpiewają psalmy, a po każdym z nich gaszona jest jedna ze świec, i tak aż do momentu nastania zupełnej ciemności. Bystroń podaje, że w nocy ze Środy na Czwartek, czasem w Wielki Czwartek przed wschodem słońca, zaczynały się judaszki , znane już w XVIII wieku, których celem było rozprawienie się z Judaszem za zdradzenie Chrystusa. Przygotowywano na tę okazję kukłę ze starych szmat lub słomy, wieszano na wieży kościelnej, by później zrzucić ją i zostawić na pastwę tłumu uzbrojonego w kije, w końcu ją spalić lub utopić w stawie. Zwyczaj ten kultywowany jest do dziś m.in. w Pruchniku i Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim, gdzie mieszkańcy przygotowują worek, następnie wypełniają go trocinami, nadając mu kształt mężczyzny, a na piersi malują napis „Judasz zdrajca”. Taką kukłę wieszają na najwyższym drzewie tak, jak powiesił się Judasz, by była widoczna dla wszystkich mieszkańców. Po południu stryczek jest odcinany, a kukła wleczona po wsi. W tym czasie „Judasz” jest okładany kijami, obrzucany kamieniami i wyzwiskami. Gdy pochód dociera poza obręb budynków mieszkalnych, kukła, bardzo już zniszczona, zostaje spalona i wrzucona do wody. Wyraz judaszki odnotowany został w Słowniku warszawskim jako obchód odbywany przez chłopców w Wielką Środę lub w Wielki Piątek, polegający na robieniu z gałganów bałwana, wyobrażającego Judasza, oprowadzaniu go, biciu, targaniu i topieniu, i w słowniku pod red. Doroszewskiego, gdzie opatrzony został kwalifikatorami dawny, regionalny. Wymienia go również Karłowicz za Kolbergiem w znaczeniu ‘obchód w Wielką Środę’ z Mazowsza i Małopolski (głównie Krakowa)
Cogito ergo sum2019.04.25 11:37
Analogicznie Żydzi powinni zaprzestać wieszania Hamana w święto Purim. Ten obyczaj także jest oznaką pogardy człowieka
Marcin2019.04.25 11:50
A juz myślałem że jestes hipokrytą... ok, zdałes egzamin , na czeladnika ;)
Nina2019.04.25 11:27
Odczepcie sie od folkrolistycznych tradycji danych regionów,zajmijcie się nagonką na księży tu w Polsce przez feministki i lewaków.Pogncie gnioty,które ta lewacka zgraja nazywa sztuką,a jest to obrażanie wszystkich chrzescijan.Kukły Judasza palą w Hiszpanii,Grecji,Wenezueli i w wielu innych państwach Ameryki.Nikt z tego nie robi afery.Chyba,ze ktoś czuje,że jest judaszem to mu wtedy przeszkadza.
Alicja2019.04.25 11:19
Panie Terlikowski z panem jest jeszcze gorzej niż myślałam. Wstydzenie się własnej tradycji, historii i kultury oraz pogarda dla ludzi kultywujących od XVIII wieku tradycję piętnowania zjawiska zdrady jest typowym objawem prymitywnego tchórzostwa i nie ma nic wspólnego z dyplomacją tylko mówiąc delikatnie z głupotą, a obiektywnie rzecz ujmując właśnie ze zdradą, którą tradycja judaszek piętnuje.
Delta2019.04.25 11:17
Zamknij się Terlikowski widać masz parcie na szkło!!
Alicja2019.04.25 11:17
Panie Terlikowski dopóki mieszają się panu pojęcia oraz fakty historyczne nie jest pan wiarygodny. 1. Wychodzi pan z błędnego założenia, że jest ciągłość między Żydami biblijnymi (Hebrajczykami) a Żydami talmudycznymi (rabinicznymi). 2. Nie uwzględnia pan faktów historycznych, czyli, że Kościół Pana Jezusa został stworzony z Żydów biblijnych i pogan. 3. Pan Jezus poniósł męczeńską śmierć na krzyżu by zbawić całą grzeszną ludzkość (wyjątek stanowi Matka Boża Maryja gdyż jest Niepokalanym Poczęciem). 4. Zatem odpowiedź na pytanie; kto za męczeństwo i śmierć Pana Jezusa odpowiada i kto jest bardziej za nią odpowiedzialny sama się nasuwa zgodnie z zasadami logiki; - historycznie, ci którzy męczyli i zamordowali Pana Jezusa, a Poncjusz Piłat dawał motłochowi jeszcze szansę na uratowanie Pana Jezusa, ale motłoch uwolnił zbrodniarza Barabasza (ciekawe, że takie "epizody" panu umykają, - teologicznie, do krzyża przybiły Pana Jezusa grzechy ludzkie, a więc i mój grzech, i pana grzech, i grzechy wszystkich innych ludzi, zatem również i Żydów talmudycznych. Wracając do Judasza - to Judasz był przede wszystkim ZŁODZIEJEM i ZDRAJCĄ. To był facet, który po prostu dla pieniędzy był gotów uczynić WSZYSTKO. I pomyśleć jak historia lubi się powtarzać, czyż nie panie Terlikowski?
Gnostyk 2019.04.25 11:46
Gdyby nie Judasz, którego tak oczerniasz, to nie byłoby ukrzyżowania więc i również śmierci i zmartwychwstania. Doktryna katolicka (błedna z resztą) jest tu absolutnie jednoznaczna i bezlistosna. Śmierć Jezusa była konieczna. Samobójstwa popełnić nie mógł, bo to byłby grzech...wobec tego ludzie, którzy spowodowali jego śmierć czynili dobrze, bo dzięki nim możliwe jest zbawienie! Dlatego wy katolicy powinniście raczej stawiać Judaszowi pomniki. Na tym przykładzie bardzo dobrze widać, że katolicyzm aż trzeszczy od sprzeczności, błędów i nielogiczności. Jest to nic dziwnego bo to religia, która powstała z inspiracji złego demiurga.
Alicja2019.04.25 17:11
Ech Gnostyku, ręce opadają nad twoim nieuctwem i brakiem logicznego myślenia. No cóż, pokłosie co najmniej kilkudziesięciu lat duraczenia przez żydokomunę zbiera duże żniwo pośród słabych (leniwych) umysłów, nieodpornych na propagandę. Religa Świętego Kościoła Katolickiego wymaga ciągłego uczenia się i pracy nad sobą. Rozum wyjaśnia prawdę wiary, ale wiara rozświetla rozum.
Gnostyk 2019.04.25 22:44
A jakieś argumenty podasz ?? Czy umiesz tylko obrażać ? Kiepsko z tobą. Mieszkasz głęboko w platońskiej jaskini niewoli. Religię katolicka oddala od prawdy o Prawdziwym Bogu. Dlatego ja musiałem katolicyzm porzucić, jak tylko zdałem sobie sprawę, że jest moralnie i logicznie martwy. Ja nie mam nic wspólnegno ani z Żydami, ani z komunistami. Jeśli ktoś ma coś wspólnego z komuną to podejrzewam, że ty.
Alicja2019.04.26 11:21
Gnostyku problem w rozmowie z tobą jest taki, że ty argumentów nie rozumiesz, podałam je w notce, pod którą napisałeś co wiedziałeś, a że niewiele wiesz, to i nic mądrego nie potrafisz napisać. A mieszkając w Polsce mamy i ja i ty więcej z żydokomuną do czynienia niż myślisz, tylko, że ja jestem odporna na tę marksistowską propagandę, a twoje wypowiedzi to kopiuj-wklej z żydokomunistycznej gazety dla Polaków czyli GW. I dobrze by ci zrobiło gdybyś zamiast tracić czas (bardzo ograniczony tu na ziemi) i bez sensu klepać w klawiaturę trochę poczytał historię KK (nie propagandę tylko historię) to zobaczyłbyś, że wszędzie zniszczenie KK zawsze kończyło się ludobójstwem, i że każda rewolucja pożera swoje własne dzieci. Zatem każdy kto zwalcza Kościół Pana Jezusa (jakby tu napisać by nie obrazić twojego delikatnego ego) zatracił instynkt samozachowawczy.
Beno2019.04.25 11:09
Następny głupek. Pewnie jakby na kukle Judasza Hakenkreuz namalowali albo flagą Iranu, Palestny - nie byłoby problemu. Następnym razem trzeba kukłę Terlikowskiego zrobić i obić kijami, może zmądrzeje.
Beno2019.04.25 11:07
Następny głupek. Pewnie jakby na kukle Judasza mu Hakenkreuz namalowali albo flagą Iranu, Palestny - nie byłoby problemu. Następnym razem trzeba kukłę Terlikowskiego zrobić i obić kijami, może zmądrzeje.
Cipak2019.04.25 11:07
No i zaraz Terlik zostanie ogłoszony zdrajcą, pejsatym parchem i sługą szatana, mimo, że sam uruchamiał tę maszynę, którą chce teraz zatrzymać.
Marek212019.04.26 10:18
Niech się cieszy,że będzie tylko zwyzywany. W przypadku innych rewolucjonistów wyprzedzonych przez ich rewolucję kończyło się na gilotynie lub z kulą w potylicy....
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 11:07
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.25 11:06
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11010zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
cris2019.04.25 11:05
stygmatyzacja zdrajcy drogi panie , pozostali apostołowie też byli żydami , wy się boicie pogromu zdrajców !!!!
Niklot2019.04.25 11:04
Czekałem, kiedy ten judeochrześcijanin zabierze glos.
Henryk2019.04.25 11:04
Czysta głupota co Pan pisze czego pan sie tak obawia Żydów , to płaszczenie sie przed Żydami jest smieszne.
kaszel2019.04.26 8:05
To pachołek żydowski, nie dziw się.