Tomasz Terlikowski: Antysemityzm niszczy wiarę - zdjęcie
28.12.19, 12:00

Tomasz Terlikowski: Antysemityzm niszczy wiarę

37

Tomasz Terlikowski w felietonie dla "Rzeczpospolitej" odniósł się do świętowania Chanuki i Bożego Narodzenia. I choć podkreśla, że są to zupełnie różne święta, jednak według niego - na pewnym poziomie  są sobie bliskie. "I jedno, i drugie jest świętem światła, i jedno, i drugie przypada w grudniu, i jedno, i drugie jest celebrowane rodzinnie." - czytamy w artykule pt: "Jak antysemityzm niszczy wiarę"


Tomasz Terlikowski poruszył kwestię składania życzeń przez prezydenta z okazji żydowskiego święta.Publicysta wyraził radość z tego powodu, że "w Polsce, gdzie przez wieki Żydzi i chrześcijanie (różnych obrządków i tradycji) świętowali obok siebie, żyli obok siebie, teraz prezydent – niezależnie od tego, z jakiej jest opcji politycznej – składa życzenia i chrześcijanom w dni ich świąt, i Żydom, gdy oni świętują swoje."

- To piękne nawiązanie do tradycji wielonarodowej, wieloetnicznej Rzeczypospolitej, którą pogrzebali najpierw naziści, a potem komuniści. Polska była do niedawna niemal monoetniczna i choć powoli się to zmienia, nadal jesteśmy w porównaniu z dawniejszymi czasy jednorodnym społeczeństwem. Dobrze więc, gdy politycy nie tylko przypominają o przeszłości, ale także pokazują, czego powinniśmy się z niej uczyć. - pisze dziennikarz

Publicysta zaznaczył jednak, że "niechęć do Żydów wśród części (mam nadzieję, że niewielkiej, choć w mediach społecznościowych bardzo aktywnej) konserwatywnych katolików czy zwolenników prawicy prowadzi już nawet nie tyle do hejtu wobec prezydenta, ale wręcz do odrzucenia podstawowych elementów wiary chrześcijańskiej."

- Część internautów przekonuje, że Jezus nie był Żydem (bo nie mówił po hebrajsku, a po aramejsku, więc pewnie był Aramejczykiem), i nawet fakt, że w starym rycie świętowaliśmy wspomnienie obrzezania Jezusa, o ofiarowaniu Go w świątyni nie wspominając (co jest tradycją żydowską), ich nie przekonuje - wymienia Terlikowski

Innym przykładem są ci, którzy budują "kuriozalną filozofię i teologię, wedle której Żydzi i chrześcijanie wierzą w różnych Bogów. Dowodzenie, że Żydzi wierzą w innego Boga, bo nie uznają Trójcy Świętej, to niezrozumienie św. Pawła, to przekreślenie Ewangelii, nauczania Kościoła, ale także zdrowego rozsądku."

- Oczywiście, Żydzi wierzą inaczej (dlatego są Żydami, a nie chrześcijanami): nie uznali Jezusa za Mesjasza i Boga, i dlatego pozostali przy Pierwszym Przymierzu. Jako chrześcijanin wierzę, że pełnia objawienia jest w Chrystusie.  - podkreśla Terlikowski

Dziennikarz zaznacza, że chrześcijaństwo i judaizm mają wspólne korzenie. "Żydzi wyznają pewną, istotną część Objawienia Bożego i wreszcie, że to my jesteśmy wszczepieni w Izrael, a nie Izrael w nas" – podsumowuje

 

 

bz/rp.pl

Komentarze (37):

raf2019.12.29 2:34
czemu prezydent nie skalda życzeń świadkom Jechowy, muzułmanom, buddystom, grekokatolikom, prawosławnym, protestantom - tylko żydom? dla Chrześcijan żydowskie rytuały to pogańskie bałwochwalstwo tych co śmieją się i szydzą z Jezusa - Terlikowski albo przyjaźnisz się z Jezusem albo z żydami co z niego drwią
Niepokorny2019.12.28 20:05
Terlikowski to filosemita i takie brednie nic a nic nie zbliżają chrześcijan i żydów a wręcz są przeszkodą w tzw. dialogu.
taro2019.12.28 20:00
a filosemityzm rozbiera koscioly do fundamentow.
Wojtek Polak2019.12.28 17:46
św chanuki poświęcenie ponownie ołtarza jest bliskie Bożemu Narodzeniu to chyba pan Terlikowski jeszcze nie wytrzeźwiał po świętach pytanie po których chanuki czy Bożego Narodzenia.''wreszcie, że to my jesteśmy wszczepieni w Izrael, a nie Izrael w nas"a tu coś dla pana Terlikowskiego ''9 I zaczął mówić do ludu tę przypowieść: «Pewien człowiek założył winnicę, oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał na dłuższy czas. 10 W odpowiedniej porze wysłał sługę do rolników, aby mu oddali jego część z plonu winnicy. Lecz rolnicy obili go i odesłali z niczym. 11 Ponownie posłał drugiego sługę. Lecz i tego obili, znieważyli i odesłali z niczym. 12 Posłał jeszcze trzeciego; tego również pobili do krwi i wyrzucili. 13 Wówczas rzekł pan winnicy: „Co mam począć? Poślę mojego syna umiłowanego, chyba go uszanują”. 14 Lecz rolnicy, zobaczywszy go, naradzali się między sobą, mówiąc: „To jest dziedzic, zabijmy go, a dziedzictwo stanie się nasze”. 15 I wyrzuciwszy go z winnicy, zabili. Co więc uczyni z nimi właściciel winnicy? 16 Przyjdzie i wytraci tych rolników, a winnicę da innym». Gdy to usłyszeli, zawołali: «Nigdy to się nie stanie!» 17 On zaś spojrzał na nich i rzekł: «Cóż więc znaczy to słowo Pisma: Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła? 18 Każdy, kto upadnie na ten kamień, rozbije się, a na kogo on spadnie, zmiażdży go». 19 W tej samej godzinie uczeni w Piśmie i arcykapłani zapragnęli dostać Go w swoje ręce, lecz bali się ludu. Zrozumieli bowiem, że przeciwko nim skierował tę przypowieść.
Wojtek Polak2019.12.28 18:16
a i jeszcze jedno z miłości do Żydów p. Terlikowski powinien dbać o ich nawrócenie a nie trwanie w błędzie.
Valić2019.12.28 17:24
Gdy red. Terlikowski prowadził portal fronda.pl, nie było tam miejsca na antysemickie wypowiedzi.
Reytan2019.12.28 17:07
Terlikowski to znany chucpiarz i Zydokomuna,dywersant i szkodnik,ktory jednak dobrze zyje z pieniedzy katololikow,jako pijawka.
14/12/192019.12.28 17:30
Ach, ty »katololiku«, kur­wa!
rebeliant2019.12.28 16:21
"Antysemityzm" jest fundamentem Kościoła Jezusa Chrystusa, gdyż "antysemityzm" jest sprzeciwem wobec żydowskiej agresji. Agresywny nie jest ten, kto żyje na swojej ziemi z dziada pradziada, ale ten kto chodzi od domu do domu i łupi gospodarzy. Dodam jeszcze, że Terlikowski jest obłudnym nierobem, który współpracuje z pasożytami żerującymi na ludziach pracy - podobnie jak jego koszerni koledzy wytwarza dokładnie zero dóbr, ale dobra nabywa. Oszust z niego, który nie ma krwi na łapach tylko dlatego bo nosi koszerne rękawiczki. Możesz mówić o Bogu kozerny oszuście, ale z Bogiem masz tylko tyle wspólnego, że Bóg takie bydle jak ty podtrzymuje przy życiu. Prosta wiejska baba dojąca krowę ma większą wartość niż cały wagon nie-gojów z terlikowskim jako maszynistą na czele.
rebeliant2019.12.28 16:10
Terlikowski nierobie zakłamany nie ma najmniejszego sensu tolerowania dla egzystencji na tej ziemi Polaków obcych nacji, które żyją nie wiadomo z czego. Zarówno Żydzi jak i Cyganie niby żyją obok nas, ale od nas izolują się w swoich gettach, które sami sobie budują. Skoro nas nienawidzą, to nie ma najmniejszego sensu, aby przebywali w naszym rezerwacie. Jesteśmy mniejszością etniczną na świecie dlatego też powinniśmy dążyć do życia bez agresywnej wobec nas jemioły.
rebeliant2019.12.28 16:23
Na pohybel minusującym
obserwator katolik2019.12.28 14:36
Panie Terlikowski - twierdzi pan cyt "Dowodzenie, że Żydzi wierzą w innego Boga, bo nie uznają Trójcy Świętej, to niezrozumienie św. Pawła, to przekreślenie Ewangelii, nauczania Kościoła, ale także zdrowego rozsądku." Dopuszcza sie pan manipulacji nauk św. Pawła. Ewangelia (nauczanie Pana Jezusa i jego uczniow) rozszerzyla koncepcje Boga, Bog w judaizmie i u chrześcijan - NIE JEST TEN SAM. A pan wmawia cos innego. Poza tym Talmud również sprawil, ze Bog dzisiejszego judaizmu jeszcze bardziej oddalil się znaczeniowo od Boga chrześcijan.
2019.12.28 14:54
#bepkologika
AnnaNS2019.12.28 14:55
Znaczeniowo to tyś się oddalił od rozumu, synku.
Jahu — Bóg Hebrajczyków2019.12.28 13:00
Antysemityzm to religia głupców.
Reytan2019.12.28 17:16
Zapomniales dupku powiedziec,ze to powiedzial Marks.
gips na nodze Wieniawy2019.12.28 17:28
Qvatch, flądro, qvatsch.
0542019.12.28 12:57
Polska powinna pozostać jednorodna narodowo, a nie wielokulturowa i wieloreligijna, panie Terlikowski. Jeśli jest pan rzeczywiście prawdziwym katolikiem to powinien pan dążyć do nawracania żydów, a nie uważać, że oni nie potrzebują nawrócenia. Oczywiście, że zydzi i chrześcijanie nie wierzą w jednego Boga, bo żydzi odrzucają Boga Trójjedynego. To nie jest żadna "kuriozalna filozofia i teologia", lecz prawda.
ed2019.12.28 22:29
Czyli mówiąc Ojcze nasz ....to obrażam Jezusa i Ducha Św. ????? Albo Trójca jest jednością albo NIE. Nie przyjmując Jezusa bardzo utrudniamy sobie życie i drogę do zbawienia, ale nie skazujemy się automatycznie na potępienie. Zmienić religię to nie takie proste. Każdy wierzy jego jest jedynie prawdziwa. Trzeba głosić ewangelie i dawać świadectwo życiem, modlić się za Żydów i innych. Nawrócenie zostawmy Duchowi Św. Kiedy Jezus umierał nie było chrześcijan tylko poganie. Za Żydów też umiera nadal. Za nas też. Nie chodzi tu o religię ale o grzech. Niestety "begresznych nie znajet priroda"
@athos2019.12.28 12:49
Żyj i daj żyć innym. https://www.youtube.com/watch?v=C34wE0opvt4
polin? 2019.12.28 12:45
Czy to przypadek, że tacy jak Terlikowski są trefnisiami mediów głównego ścieku a takiemu jak Międlar służby robią wjazd wraz z furtką do domu o 6 rano?
Moshe Cvel2019.12.28 12:30
Co mnie święta Chnuki obchodzi . Czy te święta chanuki zapobiegły ludobójstwu Narodu Palestyńskiego przez syjonistów bogobojnych inaczej. Syjoniści nie sa naszymi bliźnimi .Wyznają inne swoje rasistowskie zasady . To tchórze którzy chowali sie po szafach , strychach i piwnicach chroniąc tylko swoje majątki a odmawiając pomocy innym ale potrzebującym np. chłopom którzy icj ukrywalki w czasie IIWŚ. Im dalej od tych ludobójców tym lepiej dla Polski i Polaków. Nie chcemy w Polsce drugiej Palestyny , Nie chcemy nienawiści którą szerzą . Rozkopać jedwabne i inne miejsca kłamstwa wyciągnąć trupy policzyć kości tak jak oni robią z naszymi zmarłymi gdy budują w Polsce apartamentowce. Wstyd panie redaktorze T.Terlikowski. Po czynach ich poznacie!!
Yeshua ben Yosef2019.12.28 12:24
Polak i Żyd na jednym jadą wozie.
Reytan2019.12.28 17:11
Powiedz to idioto Zydom,to Ciebie tez ukrzyzuja.
Yeshua ben Yosef2019.12.28 17:26
I said. They did not crucify me. Should they? Why?
athos2019.12.28 12:21
Jezus Chrystus jest Bogiem, a nie tylko tym, który przyniósł "pełnię objawienia". To za mało, bo ktoś mógłby pomyśleć, że Pan Jezus jest największym z proroków, ale tylko człowiekiem. A to byłoby fundamentalną nieprawdą, całkowicie niezgodną z wiarą chrześcijańską. Co do antysemityzmu. Antysemitą jest ten, który nie pragnie i nie modli się o to, aby Żydzi uznali pana Jezusa za Mesjasza i Boga oraz przyjęli chrzest. Jeśli to kiedyś uczynią przyniosą światu wiele dobra. To jest najlepsza rzecz, jakiej można im życzyć.
Reytan2019.12.28 17:10
Brawo. Dziesiatka !
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.28 12:13
Panie Terlikowski, normalnych ludzi nie obchodzi, w co wierzą Żydzi i kim był Jezus! Wspólne korzenie mamy również z szympansem, ale nic z tego dla człowieka nie wynika!
ZERR02019.12.28 12:30
Normalnego człowieka nawet nie przypominasz. Bliżej ci do szympansa, bo przecież czerwony to taki człowiek który amputował sobie człowieczeństwo i pozostało coś na kształt bezwłosej małpy.
Polak Ateista Dumny Gej 2019.12.28 13:19
stalker ty JUHU i zboku jesteś synem swej matki po prostu skurw,,,,,,,.yn
man.of.Stagira2019.12.28 12:08
W opinii ks. prof. Waldemara Chrostowskiego „znaczna część przedchrześcijańskiej tradycji żydowskiej, czyli tradycji biblijnego Izraela, została zachowana i przetrwała w chrześcijaństwie, a nie w judaizmie rabinicznym”. https://www.fronda.pl/a/to-katolicy-a-nie-judaisci-przechowali-dziedzictwo-biblijnego-izraela,111752.html?fbclid=IwAR2bzUarZiOh2mNZsKEEjYm13ghJZQsG-VEgQwJIH9EK7DItz2ZKA2xz6Zc
LULEK2019.12.28 12:05
Niechęć Żydów do Polaków jest w porządku, panie Terlikowski? Niechęć Żydów do Chrystusa jest w porządku? ITD ITP
ed2019.12.28 22:10
Co cię obchodzą Żydzi to my mamy dawać świadectwo i kochać wrogów nie oni,
Zdegustowany2019.12.28 12:05
Chanuka -święto wyrżnięcia Greków (podobnie jak Purim święto wyrżnięcia Persów). Faktycznie bliskie Bożemu Narodzeniu:)
Moshe Cvel2019.12.28 12:35
Właśnie tak trzymaj cała historia żydostwa to jedno wyżynanie narodów i oszustwa , rasizm i nienawiść do wszystkich dookoła aby tylko ich wyjeXXXXC na kasę Niech sobie ludobójcy świętują ale bez Nas bez Polaków.
ed2019.12.28 22:09
Jak my wyżynamy to cacy, jak inni nas wyżynają to ludobójstwo.
man.of.Stagira2019.12.28 12:04
"jeżeli człowiek nie może być człowiekiem bez tego co nie-ludzkie, jest to zatem nie tylko warunek konieczny do zaistnienia człowieka, ale konstytuuje się jako jego istota. Oto jeden z powodów rozpaczliwej zależności rasistów (z LGBT lub antysemitów czy antyPolaków –przyp. MoS) od ich nienawiści do tych, których człowieczeństwu nie mogą w ostatniej instancji zaprzeczyć." Judith Butler