Tomasz Sakiewicz: Rosyjska prowokacja i postsowiecka mentalność polskich dziennikarzy - zdjęcie
03.10.20, 11:45Fot. Elekes Andor via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Tomasz Sakiewicz: Rosyjska prowokacja i postsowiecka mentalność polskich dziennikarzy

23

W czasie gdy w Polsce trwał jeszcze kryzys rządowy, a Alaksandr Łukaszenka ogłaszał zagrożenie Białorusi przez rzekomą interwencję ze strony NATO, Rosjanie wysłali na naszą granicę kolejną dywizję powietrzno-desantową. Już to wystarczy, żeby się niepokoić i być bardzo uważnym na wszelkie prowokacje. I taka prowokacja się wydarzyła.

W środę wczesnym popołudniem na moim Twitterze, czytanym stale przez około 100 tys. osób, na anglojęzycznej stronie polanddaily.com, na stronie internetowej Polaków na Białorusi znadniemna.pl pojawiła się informacja, że Polska i Litwa nakłaniają USA do wysłania wojsk na Białoruś. Atak był dużo szerszy, ale nie o wszystkim mogę jeszcze pisać. To już trzecie uderzenie na nasze media w ciągu roku. To było wyjątkowo niebezpieczne ze względu na napiętą sytuację międzynarodową. Ale nie to mnie najbardziej niepokoi. Najgorsza była reakcja wielu dziennikarzy i niektórych polityków w Polsce. O tym, że mamy do czynienia z prowokacją, należy natychmiast informować. Nie chodzi tu o elementarną solidarność z bezpośrednimi ofiarami prowokacji (bo na solidarność to ja w tym środowisku po prostu nie liczę), lecz o to, żeby tę prowokację uniemożliwić, nagłaśniając, co się stało. Większość dziennikarzy schowała głowę w piasek. Czy tego typu informacja nie jest ciekawa? Myślę, że powinna zainteresować wielu odbiorców. Co więc się stało? Wśród polskich dziennikarzy dominuje postsowiecka mentalność, która gdzieś podświadomie nie pozwala im mocno reagować na rosyjskie działania. Widzieliśmy to zresztą po Smoleńsku.

Ale zdarzyło się coś jeszcze gorszego. Bardzo wiele osób związanych z Konfederacją, niestety nie tylko, zaczęło wyśmiewać nasze informacje. W czasie, gdy zaangażowano w Polsce znaczną ekipę, która próbowała chociaż ograniczyć skutki ataku rosyjskich służb, koło przyjaciół Moskwy bez jakiegokolwiek sprawdzenia informacji próbowało znieczulić opinię publiczną na wiedzę o rosyjskiej prowokacji. Niestety, w jednej sprawie Rosjanie wygrali. Już wiadomo, że przy następnym ataku trudno będzie zatrzymać jego skutki. Mają tu solidne zaplecze, bardzo użyteczne w wojnie hybrydowej. Reakcja mediów i części polityków powinna być przedmiotem poważnej analizy służb. Zarówno pożyteczni idioci, jak i lobby rosyjskie tworzą im specyficzne informacyjne lądowisko dla cyberataku. Rosjanie za tego typu agresję pozostają bezkarni. Mam nadzieję, że społeczność międzynarodowa wypracuje sposób reakcji na to bezprawie. Możemy za to reagować na rodzimych pomocników Moskwy. W interesie naszego bezpieczeństwa należy ich piętnować. To już nie jest zabawa, tylko poważne zagrożenie dla naszego państwa.

Tomasz Sakiewicz

"Gazeta Polska" nr.40; data: 30.09.2020.

Komentarze (23):

Konrad Józef Turzyński2020.10.3 20:39
Pamiętam czasy komuny, w propagandzie władz PRL często pojawiał się epitet "prowokacja". Rozmaite zdarzenia, które propagandyści chcieli adresatom propagandy przedstawić jako coś złego, tak właśnie nazywano. Prowokowali Amerykanie w Wietnamie, zachodnioniemieccy rewizjoniści w NRF, izraelscy syjoniści na pograniczu z państwami arabskimi a żołnierze Chin Ludowych nad rzekami Amur i Ussuri. Posługiwanie się epitetem "prowokacja" jest naśladowaniem tej durnej bolszewickiej maniery sprzed np. pół wieku. Prowokacja była, jeśli ktoś do czegoś został sprowokowany, ale w przypadku powyżej opisanym tak okoliczność nie zachodzi, a to dlatego, że: 1) informacja, że zdaniem Polski i Litwy NATO powinno wysłać wojska na Białoruś, nie spowodowała ich wysłania tam; 2) ani informacja o takiej treści, ani nawet ew. wysłanie wojsk NATO-wskich na Białoruś, nie zapobiegły(by) wprowadzeniu wojsk rosyjskich na Białoruś (a jakoby takie było uzasadnienie poglądu Polski i Litwy), bo rosyjskie wojska (przynajmniej przeciwlotnicze) już od dawna (od czasu, gdy z "sowieckich" stały się "rosyjskimi") były i nadal są na Białorusi.
Jakub2020.10.3 20:31
Zdejmij pan cenzurę na sprawy merytoryczne z niezależnaPL. Puszczasz pan klakierów i wazeliniarzy, a uwalasz poglądy krytykujące błędy PiS-u. Teraz już oficjalnie chcą nam wprowadzać bojówki eko sodomistyczne. Głosowałem na PiS do 2015r włącznie ale to się skończyło, dopóki PiS nie wróci do naszego programu. W Polsce brak uczciwych sił politycznych a wy zdradziliście. Widać to po waszych czynach.
Trump umiera? O tym Fronda nie napisze.2020.10.3 18:33
However, moments after the press conference, a source familiar with the president's health gave a more cautious diagnosis to the press pool. "The president's vitals over last 24 hours were very concerning and the next 48 hours will be critical in terms of his care," the source said. "We are still not on a clear path to a full recovery." https://www.foxnews.com/politics/white-house-physician-update-trumps-condition-covid-walter-reed
Maciej Płatov2020.10.3 16:04
Upewnia Mnie ,,pan" bym nie czytał Gazety Polskiej ,i pism związanych z Panem RUSOFOBIA i ,SŁOWIANOFILA bije od ,,pana" na odległość.
jahiramać2020.10.4 12:02
onucofobia jest warunkiem przetrwania narodu polskiego . Takie fakty
Olej2020.10.3 14:50
Apel do redakcji Frondy i administratora portalu !!!! Zablokujcie skandaliczne i wulgarne wpisy, które plugawią forum dyskusyjne i zmieniają komentarze w obrzydliwy ściek. Coś musicie z tym zrobić dla dobra portalu i ochrony dobra każdego z dyskutantów jakim jest prawo do godności. Sytuacja przyzwolenia na zło jest nieznośna i szkodliwa.
Jakub2020.10.3 20:36
Godność nie jest dana za darmo. Trzeba na nią pracować swoim zachowaniem, cnotami.
Halo jestem "Olej " , ale niezupełnie .2020.10.3 14:02
Bo jestem też: ebz , Zelfa , bubu , a tak naprawdę to męska tylko z nazwy , pisda . Wycieram doopy Polskim Panom , ale mam ambicje . Ogólnie mówiąc to jestem głupia pisda zza Buga , dosłownie i w przenośni i nienawidzę Polskich Panów . Wprowadzają mnie w kompleksy . Moi rodzice do śmierci spali na piecu i gotowali jedzynie dla nas i świń w tym samym kotle . Tutaj się podpisuje różnie , bo jak wspomniałam , jestem głupia pisda zza Buga , ale lubię "politykować , "filozofować " , pokazywać jaka ja dobra jest nie tylko z polskowo jazyka , itp . , itd . , ale i innych obcych , choć doopy wycieram w Szczecinie , każdy to może sprawdzić . Zdradza mnie moja pisdowata "polszczyzna " i IP address . A co mam z sobą zrobić ? Te moje podkreślanie "słowiańsczyzny " i ten sztuczny antysemityzm na jedno wskazuje , że tylko jestem głupia , zakompleksiona , męska tylko z nazwy , pisda .
Olej2020.10.3 13:52
I jeszcze jedno słowo do tych wszystkich ,,rozsądnych'' wujków dobra rada, anonimów z Petersburga, kiedyś był, teraz wciąż Leningrad, cytuję za Józefem Mackiewiczem, bolesnym realistą co do sowietów. O ile niewola niemiecka robiła z Polaków bohaterów o tyle niewola sowiecka zmieniała ich w g.........o. I to czuć, od ponad 50 lat czuć.
Olej2020.10.3 13:46
Polski internet jest przenicowany działaniem sowieckim w zakresie dezinformacji, anarchizowania i antagonizowania społeczeństwa. Programy opracowane przez służby sowieckie działają na algorytmach automatycznie, kierunkują opinię lub po prostu zaśmiecają internet celowym bełkotem, wulgaryzmami i prymitywizmem aby tworzyć wrażenie powszechnej degrengolady i społecznego zidiocenia. Moralne rozkładanie społeczeństwa poprzez defetyzm i zamęt. Już dawno polski kontrwywiad , o ile taki jest powinien zrobić z tym porządek.
Anonim2020.10.3 13:35
Sakiewicz na początku ja też nie lubię ruskich. Niestety mam pewność , iż odbiła ci mania wielkości. Jesteś w szeregu pism na tym samym miejscu co Nie Urbana tylko po drugiej stronie okładki, ilość sprzedanych gazet indywidualnym nabywcom jest podobna , zaznaczam bez rządowej kroplówki. Zatem bracie zamiast wazeliny zacznij pisać prawdę o świecie a będziesz miał w du...pie takie ataki i może zatrudnij profesjonalnych informatyków a nie tych z partyjnego klucza.
Olej2020.10.3 13:01
Demokratywa i sejmowładztwo nas zniszczy, zniszczy Polskę. Jak wówczas kiedy straciliśmy państwo.
"Jak wówczas kiedy straciliśmy państwo."2020.10.3 13:09
Olej, ty straciłeś "państwo" jak mongolsko - sowiecki sojuz się rozpierrdolił na kawałki. A gdzie teraz jest twój idol, ten słowiansko-mongolski ze sprawdzonymi genami, rycerz Zakonu Rycerzy Putina w Doope Yebanych Łukaszenka? Bierze w doope od szefa KGB czy bawi się siusiakiem syna?
Olej2020.10.3 12:54
..... Reakcja mediów i części polityków powinna być przedmiotem poważnej analizy służb........ Już dawno !!!!!!
MaxFiend2020.10.3 12:28
Znowu brednie o rzekomych atakach na marginalne i nic nie znaczące portale? Sami to publikują a potem próbują odwracać kota ogonem :-D
Verpiss dich2020.10.3 12:35
du wasserpolnischer schweinehund!
Krycha2020.10.3 14:11
Du kanake, schnauze!
kxtolickx derxtytyzxcjx Polski2020.10.3 12:24
Wedlug Sxkiewiczx w Polsce nie dzixlx wywixd.
JanP2020.10.3 12:24
Skąd ci przyszło do głowy, że Ruskie maczały w tym palce? Ktoś chce Ruskich wmanewrować w tę prymitywną prowokację.
katolicka deratyzacja Polski2020.10.3 12:25
Ruskie nie potrxfix inxczej
AAAtomek2020.10.3 12:17
Autopodsumowanie Sakiewicza.
Anonim2020.10.3 12:09
wy tez zwolniliscie dziennikarke i co bolszewicy w czerni.
Przedruk z GaPola2020.10.3 12:05
-