Tomasz Krzyżak dla Fronda.pl: Człowiek, który nie ma nic do ukrycia, pokazuje wszystkie kwity - zdjęcie
09.01.15, 17:38Jerzy Owsiak (fot. Wikipedia/archiwum)

Tomasz Krzyżak dla Fronda.pl: Człowiek, który nie ma nic do ukrycia, pokazuje wszystkie kwity

13

Portal Fronda.pl: „8 stycznia skończył się Jerzy Owsiak” - takie komentarze pojawiają się po tym, jak lider Wielkiej Świątecznej Orkiestry Pomocy wyrzucił z konferencji prasowej Michała Rachonia z Telewizji Republika. Zgodziłby się Pan z taką oceną?

Tomasz Krzyżak, publicysta "Rzeczpospolitej": Chyba jednak nie. Mimo wszystko, rozkręcona przez Jerzego Owsiaka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, nadal trwa. Wyrzucenie Michała Rachonia przez osiłków Owsiaka z pewnością nie przynosi mu powodów do chwały. Pozostawia za to rysę, zarówno na wizerunku lidera akcji, jak i na obrazie samej WOŚP. Zachowanie Owsiaka, który nie chce odpowiedzieć na trudne pytanie, stwarza wrażenie, jakby chciał on coś ukryć. Wiemy przecież, że w Złotoryi toczy się proces z blogerem o pseudonimie Matka Kurka, podczas którego na jaw wychodzą dokumenty na temat finansów prywatnych spółek Jerzego Owsiaka, mocno powiązanych z WOŚP. Człowiek do bólu uczciwy, który nie ma nic do ukrycia, pokazuje wszystkie kwity. Tymczasem zachowanie Owsiaka - chyba powinniśmy się do tego przyzwyczaić, bo robi to od lat - jest chamskie i aroganckie. Dowodem na to jest to co stało się na konferencji. Kiedy padło niewygodne pytanie, Owsiak natychmiast uciął rodzącą się dyskusję, puścił niby-satyryczny film, a wreszcie kazał wyprowadzić niepokornego dziennikarza.

Zdziwiła Pana reakcja pozostałych dziennikarzy?

Raczej jej brak... Nikt nie stanął w obronie Michała Rachonia. Co więcej, nikt nawet nie zareagował na to, co się stało. Fotoreporterzy wstali, ale tylko po to, żeby zrobić zdjęcia. Takie zachowanie jest przyzwoleniem na to abyśmy na innych konferencjach, niekoniecznie Jerzego Owsiaka, byli tak właśnie traktowani. Jeśli zadamy nieodpowiednie pytanie, możemy zostać wyrzuceni z konferencji i nikt się tym specjalnie nie przejmie.

Nie wydaje się Panu, że zachowanie Owsiaka jest bardzo niespójne? Z jednej strony mówi o wolności słowa, a z drugiej – wyrzuca dziennikarza z konferencji prasowej...

Przypomnę, że w Polsce obowiązuje prawo prasowe (możemy oczywiście spierać się na temat tego, jak stosowanie tego prawa wygląda w praktyce). W prawie prasowym znajduje się zapis o tzw. tłumieniu krytyki prasowej. Wydaje mi się, że Jerzy Owsiak pokazał wczoraj, jak tłumi krytykę prasową. Prawo prasowe za złamanie tego artykułu przewiduje karę grzywny albo nawet ograniczenia wolności.

Jerzy Owsiak i WOŚP znajdują się ponad wszelką krytyką?

Owsiak przyjął taką strategię. Przez ponad dwadzieścia lat WOŚP zebrała miliony złotych na doposażenie polskich szpitali, więc Owsiak i WOŚP to dobro najczystszej postaci. Taki jest przekaz. W związku z tym, jakikolwiek głos krytyki pod adresem Owsiaka jest niedopuszczalny. Każdy, kto powie coś krytycznego na temat WOŚP albo jej szefa, jest natychmiast obdarzany mianem „hejtera”. Wszyscy, którzy ośmielą się mieć inne zdanie, niż Owsiak są „hejterami”, niszczącymi w oczach opinii publicznej jego wieloletnie zasługi i dokonania. Osobiście uważam, że WOŚP w istocie zrobiła wiele dobrego – dzięki sprzętowi zakupionemu za zebrane pieniądze uratowano wiele dzieci. Jeśli jednak pojawiają się nieprawidłowości, to musi być przejrzystość. Jestem za transparentnością, wyjaśnianiem wszelkich wątpliwości. Rozumiem, że prawda może boleć, ale każdą prawdę da się jakoś obronić.

Rozm. Marta Brzezińska-Waleszczyk

Komentarze (13):

anonim2015.01.9 17:54
Właśnie odwrotnie chamstwo im odpowiada
anonim2015.01.9 18:15
Szanowna Redakcjo, Drodzy Czytelnicy, Zachęcam do przyjrzenia się jakimi "siłami" dysponuje "Pan Owsiak" - gimnazjalistami! Proszę Państwa - nasze polskie dzieci otrzymują punkty (oceny) z zachowania, dzięki tym punktom za "wolontariat" mają szanse dostać się do wymarzonej szkoły średniej. Wszystko w majestacie prawa - tzn. istnieje związek owsiakowo-menowsko-kuratoryjny. Inaczej by się to nie odbyło. Ze strony jednego z gimnazjów w Poznaniu wynika, że udział w WOŚP-ie weźmie ok. 300 uczniów! Ci gimnazjaliści raczej na mszę świętą w najbliższą niedzielę nie pójdą. Czy niedziela nie jest już dla Boga? Dlaczego WOŚP nie odbywa się w sobotę? Kto zatrzyma ateizację dzieci i młodzieży?
anonim2015.01.9 18:38
https://www.facebook.com/pages/Stop-Oszustwom-Owsiaka/339587492892250
anonim2015.01.9 18:38
https://www.facebook.com/pages/Stop-Oszustwom-Owsiaka/339587492892250
anonim2015.01.9 18:47
wyrzucił bo boi się że cała Polska dowie się o machlojach rodzinki Owsików
anonim2015.01.9 19:27
https://www.facebook.com/pages/Stop-Oszustwom-Owsiaka/339587492892250?ref=bookmarks
anonim2015.01.9 20:06
Na złodzieju czapka gore. Było widać doskonale kiedy przygotowany dziennikarz zadała dla Jurasa niewygodne pytania po którym świecki bożek Juras dostał ataku szału zlecając swym dresiarzom napadnięcie na osobę mającą pełne prawo dociekać dlaczego Juras nie wykonał sądowego wyroku.
anonim2015.01.9 21:11
@warszawski,wojewódzki,mazowiecki Ty musisz byc jakimś fanem krytyki politycznej że taką żałosną politgramotę wysmażyłeś. Sąd też nienawidzi Owsiaka i założył apriorycznie że to oszust bo kazał mu przedstawić księgi jego prywatnej firmy która zasilana jest przez WOSP? No i co ten biedny, krzywdzony i praworządny poszukiwacz słoika zrobił? Ano wypiął się na sąd i słusznie tak?, bo jest ofiarą prawicowej nagonki? Nawet w tym szambie, czyli portalu GW nie dostałbyś za wiele lajków za takie brednie.
anonim2015.01.9 22:55
@KrzysiekWarszawski z kazdym postem pogrążasz sie bardziej. Powiedz mi kim jest w Polsce Owsiak żeby sądowi stawiał warunki. Może dla ciebie to lewacki świątek ale wobec prawa powinien mieć tyle samo uprawnień co przeciętny obywatel. Wyobrażasz sobie że idziesz do sądu i stawisz mu warunki? Dostałbyś ty czy ja od razu karę porządkową, jedną, druga, trzecię a po czwartej opuścilibyśmy sąd w skarpetkach. 2. Co to znaczy wybrać coś sobie z ksiąg rachunkowych? Albo są one rzetelne w każdym fragmencie, albo sa nierzetelne. O czym ty człowieku piszesz??? Rzecz w tym że WOSP finansuje przez spółki pośrednie nie tylko życie Owsiaka i jego żony (w rozsądnych granicach jest to do przyjęcia bo wiadomo że manną nie zyją) ale też Przystanek Woodstock co może darczyńcom byłoby nie w smak. Można by powiedzieć że to sprawa między darczyńcami a Owsiakiem gdyby nie to że na WOSP idą publiczne pieniądze z kasy państwowej i samorządowej (opłacanie artystów,milicji,straży,wojska, TV itp-na to wszystko są dokumenty) Są jescze zabawniejsze rzeczy związane z audytem WOSP ale nie chce mi się o tym pisać - jak ktoś zainteresowany to mopże sobie pooglądać http://telewizjarepublika.pl/Zadanie-specjalne-odc-59-20142015-nieprawidlowosci-w-spolkach-zwiazanych-z-fundacja-wosp,video,1345.html#.VLBM46PwuUk Jeżeli prowadzi się taką instytucją charytatywną to powinno się być jak żona cezara, a gdy ktoś ma pytania to trzeba wątpliwości wyjaśniać a nie mataczyć czy unosić się pychą. Piszesz o jakiejs nienawiści do Owsiaka. Ja mogę Owsiaka nie lubieć za kumanie się z komuchami czy przypochlebianie się dzisiejszej władzy, ale nienawidzieć - chyba cie pogięło. Bądź tak dobry i nie stosuj tutaj płaskich socjotechnicznych zabiegówe opartych na emocjach
anonim2015.01.10 6:43
To niech kościół z ojcem Rydzykiem na czele pokaże wszystkie kwity jak nie ma nic do ukrycia! Niech dadzą przykład jacy są uczciwi i przejrzyści! :-)
anonim2015.01.10 12:36
@KrzysiekWarszawski O czym Ty piszesz? Jestem wegetarianką od ponad 28 lat, nigdy nie czułam się nienawidzona przez Frondę, jest to od kilku lat 1. źródło moich wiadomości, gdyż inne są po prostu kiepskie. Ale ja nie zmuszam innych do niejedzenia mięsa, uznaję z polowanie i hodowla zwierząt są starą ludzką tradycją i jestem przeciwna postulatom PETA, że wszelka hodowla czy trzymanie zwierząt domowych jest "niewolnictwem" i "wynaturzeniem" oraz temu, że wszelkie zwierzęta domowe mają zostać docelowo wyeliminowane "dla ich dobra". W zwalczaniu tej ideologii zgadzam się z Fronda w 100%, jako wegetarianka, która nie je zwierząt i nie kupuje wyrobów skórzanych, bo tego nie potrzebuję do życia. Natomiast popieram te eksperymenty medyczne na zwierzętach, które są konieczne i gorąco sprzeciwiam się nadaniu zwierzętom praw osobowych, oraz zastępczym eksperymentom medycznym na embrionach ludzkich czy ludziach głęboko upośledzonych, nazywanych przez niektórych "warzywami". Proszę nie pisać, że taka postawa jest "nienawidzeniem wegetarian".
anonim2015.01.10 12:52
@KrzysiekWarszawski Przeczytałem z rozbawieniem twój kolejny tekst, a ponieważ wątek umiera skupię się tylko na zabawniejszych fragmentach: 1.Ja nie mam pretensji o wnioski Owsiaka, tylko o brak wykonania przez niego zarządzeń sądu w postaci odmowy przedstawienia ksiąg rozrachunkowych. Dlatego z rozbawieniem czytam twoje wyjaśnienie: ..."Chciałbym również przypomnieć, że masz prawo odmówić składania zeznań, jeśli są one dla ciebie niekorzystne"... Wiesz też tak myślę że on tego nie zrobił bo chciał ukryć jakieś malwersacje które mogłyby go narazić na odpowiedzialność karną. Co więcej natchmiast zlikwidował spółkę której ksiąg sie domagano i powołał w to miejsce nową. Tyle że na miejscu Owsiaka nie brałbym cię na swojego adwokata. 2...."Zadaniem państwa jest działanie na rzecz obywateli. Więc wspieranie inicjatyw obywatelskich nie tylko nie jest niczym zdrożnym - ale też powinno być normą..." Ha, ha, ha z zapartym tchem czekam aż podasz kolejne przykłady zaangażowania finansowego państwa w inicjatywy obywatelskie chociażby w połowie takie jak w przypadku WOSP.Mamy do czynienia z deal-em: partia rządząca wspiera Owsiaka publiczną kasą za co Owsiak wspiera partię rządzącą czy też wywodzącego sie z niej prezydenta. Ten kto oglądał Woodstock chyba nie ma wątpliwości kogo lansuje pan Owsiak. A o tym gdzie partia rządząca ma inicjatywy obywatelskie, świadczą losy projektów ustaw obywatelskich odwalane nawet bez pierwszego czytania. Ale dziękuję ci za chwilę szczerego śmiechu. 3. Widzę że bez zadnego zażenowania stosujesz demagogię oskarżając prawicę o dehumanizację jej przeciwników. Tak, myślę że to prawica opluwała modlących się i sikała do zniczy. Na pewno także prawica tak szczuła na PIS aż zamordowano członka tej partii a drugiego ciężko poraniono. Z pewnością także prawica sprowadziła na Marsz Niepodległości lewackich bandytów z niemieckiej Antify by pobiła niewinnych ludzi. A to zdanie .."To fronda z Terlikowskim na czele ich uporczywie dehumanizowała i odmawiała samego faktu bycia ludźmi".. bez podania konkretnych cytatów jest zwykłym łajdactwem bez pokrycia. Zarzucasz innym złe intencje a sam jesteś przeżarty nienawiścią, co właściwie jest typowe dla lewactwa wywodzącego się z czerskiej czy wiertniczej. Z Bogiem. ps. jeszcze raz podaję link dla tych którzy chcą sie dowiedzieć czegoś bliższego o czystości intencji poszukiwacza zaginionego słoika: http://telewizjarepublika.pl/Zadanie-specjalne-odc-59-20142015-nieprawidlowosci-w-spolkach-zwiazanych-z-fundacja-wosp,video,1345.html#.VLED_uZd1Mx
anonim2015.01.10 13:57
Gdyby Juras miał czyste sumienie wykonał by wyrok sądu w tej sprawie.