To USA jest hegemonem, a dolar walutą całego świata - zdjęcie
12.02.20, 11:45Donald Trump, fot. Gage Skidmore, lic. CC BY-SA 2.0 via Flickr, zdj. edyt.

To USA jest hegemonem, a dolar walutą całego świata

26

"Obecnie doświadczamy momentu amerykańskiego triumfu i europejskiej porażki. Widać to bardzo wyraźnie na rynku forex, gdzie panuje gra o sumie zerowej" - pisze na łamach "Bloomberga" John Authers.

 

Euro traci na wartości. Wspólna waluta jest najsłabsza od 4 miesięcy i bliska minimum z okresu 30 miesięcy.

Autor zwraca uwagę na trudności polityczne w Niemczech i innych krajach europejskich; zwłaszcza w Republice Federalnej widoczny jest kryzys we wiodącej partii, CDU. Do tego dochodzą złe dane z sektora przemysłowego. Rozczarowująca jest produkcja we Włoszech, Niemczech i Francji. Trzy największe gospodarki strefy euro zakończyły rok 2019 spadkami w popycie ze strony Chin. Strefa euro przestała być miejscem bezpiecznym wobec problemów chińskiej gospodarki. "Jeśli zatem inwestorzy będą szukali bezpiecznych miejsc przed chińskimi problemami, to na pewno nie będzie to strefa euro. Może to być amerykański dolar. Jak się okazuje, choć to USA rozpoczęły wojnę handlową z Chinami, to jednocześnie Ameryka straci najmniej z powodu obecnych trudności, gdyż odsetek PKB, jaki jest przeznaczony na eksport do Chin i krajów Azji w przypadku Stanów Zjednoczonych jest o wiele niższy niż w przypadku innych państw, w tym Niemiec. Ameryka zatem jawi się jako bezpieczna przystań" - czytamy w "Bloombergu".

"Dolar jest bardziej atrakcyjny dla inwestorów walutowych. Aby to dostrzec, wystarczy przyjrzeć się różnicy pomiędzy rentownościami 10-letnich obligacji amerykańskich i niemieckich. Właśnie to powinno być kluczowym czynnikiem decydującym o kursie wymiany, gdzie wyższy kurs powinien przyciągać więcej środków. Wraz ze zmniejszaniem się różnicy rentowności, można byłoby się spodziewać osłabienia waluty z wyższym kursem. Tymczasem konsekwentnie od końca 2018 roku różnica zmniejszała się na korzyść euro, ale to nie pomogło" - dodaje.

"Obecnie największe przedsiębiorstwa na świecie są amerykańskie i są one zajęte podbojem reszty świata. Dominacja cyfrowych gigantów z USA pomogła amerykańskiej giełdzie osiągać lepsze wyniki w niż w przypadku innych parkietów, szczególnie tych w Europie" - zaznacza Authers.

"Gdy kapitał płynie w kierunku korporacyjnej Ameryki, w prosty sposób wzmacnia to dolara. Amerykańska waluta w ciągu ostatniego tygodnia osiągała najwyższe wartości od prawie roku" - pisze.

bsw/Forsal.pl

Komentarze (26):

he he2020.02.14 23:09
ameryka to kolos z glinianym wackiem. Już niedługo się ekonomicznie wypierdyoli a z nią razem obsrany ussrael.
I see you when see you, dick.2020.02.14 21:35
@"Albert" The poor little man with a big chip on his shoulder. It's a heavy load of shit. Internet is like a proverbial box of chocolate, you never know what you're gonna get. In our humble place, we are always open to new and fresh ideas, for this reason alone we were created. I cannot offer you satisfaction to "rozcieram po podłodze bez wstawania z fotela", but the company that takes care of our surroundings is always looking for those with a "wealth of experience", like yours. Unfortunately, you are in some shithole in Poland with very little money and no real prospect of visiting the US, not to mention the English language handicap, in other words - you're sentenced to stay in your shithole. In the meantime, look for someone to help you understand what I and our company are all about. The link is provided. https://www.macrumors.com/2018/03/28/developer-survios-porting-vr/
weź ze schroniska zwierzaka do domu -to czyni cuda2020.02.13 20:41
@Albert -"After years of relying on manufacturing facilities in Asia, Apple announced that its new and pricey redesigned Mac Pro will be made in the USA."- 2019 -"CEO Tim Cook said in a prepared statement. “That’s why every Apple product is designed and engineered in the U.S., and made up of parts from 36 states, supporting 450,000 jobs with U.S. suppliers, and we’re going to continue growing here.” - myślę, że nawet komputerowy tłumacz da sobie z tym radę. -------------------- "... bo widać wyraźnie, że nie masz o niej zielonego pojęcia" - nie znając mnie "znasz". - "A marketingowe bajeczki zostaw sobie dla swojego kółka różańcowego." - nie ma w tym nic złego ani poniżajacego aby uczestniczyć w kółku różańcowym. Nie należę (z braku czasu) natomiast mój brat astro-fizyk należy do CERN. -"Dolar już od 90 lat nie jest złotą walutą i to widać." - Nie wiem co ma być widoczne. Masz pieniądze możesz zakupić złote i srebne dolary "na czarną godzinę". -"Ten debilny system operacyjny mnie od nich odrzuca." - tutaj zupełnie mi "mowę odebrało" i upewnia mnie, że twoje potrzeby w zupełności zaspokaja Chromebook, bez debilnego OS. Tak, mam w miarę "współczesne" komputery (l.mn.), bo ten o którym wspomniałem zakupiłem w styczniu 2020 (pachnie Texasem, a nie Chinami), a zastapił podobny z 2017. Twoje wypowiedzi i ich "ton" wskazują na arogancje, ale nie jest to arogancja "podbudowana" osiągnięciami, wiedzą, ale ich kompletnym brakiem. Jakakolwiek więc rzeczowa wymiana zdań jest niemożliwa.
Albert2020.02.14 11:06
Ze swoją skalą ignorancji i zamiłowaniem do ultrakrepidarianizmu idealnie pasujesz do PIS-u. Zostań politykiem, zrobisz karierę. Rozumiesz taką drobną różnicę między "składaniem", a "produkowaniem" (assembly/manufacture)? Pytanie retoryczne - oczywiście, że nie rozumiesz. Poza tym ten cudowny amerykański sprzęt nawet nie jest w USA składany jak widać - https://www.theverge.com/2019/6/28/19102703/apple-mac-pro-china-production-assembly " nie ma w tym nic złego ani poniżajacego aby uczestniczyć w kółku różańcowym. " Upośledzenie intelektualne nie jest powodem do dumy. "Masz pieniądze możesz zakupić złote i srebne dolary "na czarną godzinę"." Złota waluta to coś zupełnie innego, niż monety wykonane ze złota lub jego stopu. Ignorancji ciąg dalszy... "że twoje potrzeby w zupełności zaspokaja Chromebook, bez debilnego OS." Używam FreeBSD od jakichś 20 lat. Mac OS ma wiele wspólnego z tym systemem (w pewnym uproszczeniu mają wspólne korzenie). Tyle tylko, że Apple spieprzyło w nim wszystko, co się tylko dało. Ale za to ma mnóstwo ładnych bajerków. "osiągnięciami, wiedzą, ale ich kompletnym brakiem. " IT to kolejna dziedzina, w której cię rozcieram po podłodze bez wstawania z fotela. Nie próbuj nawet zaczynać, bo skończysz tak samo, jak w każdym innym przypadku.
Konfucjusz 2020.02.13 7:46
I z czego niby mam się cieszyć, że głupi trump celowo działa na osłabienie Europy
OZ2020.02.13 5:26
... jest "hegemonem", a jak mu ktoś podskoczy to skończy jak JF Kennedy i Kadafi.
oficer LWP2020.02.12 21:31
a jak ktoś nie chce amerykańskiego hegemona i dolara to go sobie zamordujemy tak jak zamordowaliśmy Husejna i Kadafiego , teraz mamy ochotę zamordować Irańczyków i gdyby nie barbarzyńska Rosja i ohydne Chiny już byśmy ich mordowali, oczywiście do tego mordowania chętnie zaprosimy najemników z Polski, którzy nie mogą doczekać się tego mordowania gdyż za to płacimy im w dolarach
Więcej darmowych lekcji nie będzie.2020.02.12 20:39
@Albert Nie mam "zielonego pojęcia", hmm ... Niech tak będzie. Ale zapytam, co się dzieje na rynku jak jest pieniądz bez pokrycia? Mój brak "zielonego pojęcia" mówi mi że będzie inflacja. A takowej w USA od czasów Cartera - nie ma (rezultat wojny w Wietnamie). Parytet złota ma taki "sens" jak ty podnosząc w ogóle tą "kwestie", z b. prostej przyczyny. Wartość pieniądza na rynku musi być równa wartości dóbr osiagalnych na rynku, czyli... Ilość złota a raczej jego wartość rynkowa musi być równa wartości dóbr osiągąlnych na rynku. "Wtedy lewa strona równania jest równa prawej". Przykładowo, już 50 (cyfra umowna) lat temu wartość dóbr materialnych w USA była nie wspomierna do ilości złota na całym rynku światowym. Parytet ma tylko wtedy sens gdy ilość dóbr materialnych jest równa wartości (założmy rynkowej) złota. To co dzisiaj USA ma u siebie, i nie tylko, posiada mówiąc językiem prostaka - nie ma na świecie tyle złota, diamentów, platyny i wszystkich metali rzadkich równe wartości dóbr posiadanych przez USA. Czy USA jest bankrutem? Dług federalny na dzisiaj to blisko 22 bilionów, US PKB (GDP) to 21.5 biliona, dług federalny w rękach Amerykanów to blisko 16 bilionów, w rękach obcych - sobie policz. Czy ty człowieku z "zielonym pojęciem" zauważasz swoją ignorację "zieloną"? Jeżeli nie, nic na to nie poradzę. Mam komputery Apple (Mac Pro) wyprodukowane w Austin, USA, polecam.
Albert2020.02.13 17:15
"Mam komputery Apple (Mac Pro) wyprodukowane w Austin, USA, polecam." Żaden Mac Pro nie został "wyprodukowany" w Austin. Co najwyżej "poskładany". Podzespoły twojego Maca w 99% przypadków pochodzą z Chin. Procesor, płyta główna, napędy SSD lub HDD, zależy co tam masz, karta graficzna, pamięci, obudowa i cała reszta. Spora część tych komputerów zresztą w Chinach była/jest produkowana. O ile wiem, głównie w Shenzhen. Tu akurat mogę się mylić, bo z Macami dawno nie miałem do czynienia. Ten debilny system operacyjny mnie od nich odrzuca. Procesor być może pochodzi z innego kraju, jak Indie, Malezja lub Tajwan. Jeśli masz jakiś w miarę współczesny ten komputer, to na górze procka masz nadruk. Możesz sobie sprawdzić. Wyprodukowany w Austin... o święta naiwności.
wicek2020.02.12 17:11
A Demokraci i europejscy "postępowcy" na czele z Tuskiem dalej uważają Trumpa za durnia. Swoją drogą to trzeba być niezłym durniem, żeby mieć Trumpa - miliardera i Prezydenta USA za głupka.
kłopoty z "klawiaturką" tego chińskiego guvna?2020.02.12 15:17
@robaczek 2.0 Pisze TAKIE "komentarze" i to po polskiemu!
Albert2020.02.12 16:33
Nie ma to jak pisać komentarze o chińskim gównie z wyprodukowanego w Chinach laptopa siedząc przy chińskim biurku przy świetle wyprodukowanej w Chinach lampy na wyprodukowanym w Chinach krześle.
można żyć i to dobrze bez chińskiego guvna2020.02.12 17:08
Nic z tych rzeczy. Jedyna "chińska" rzecz w naszym domostwie to maskotka Pandy.
Albert2020.02.12 17:53
Jakiego laptopa/komputera używasz?
robaczek 2.02020.02.12 15:11
;] LIŻEMY!!!!!! pisiurki ;] lizu lizu lizu !!! ;] tak jak lubicie!! hamerykanska dup_e ;] z blond grzywką ;] sliczny obrazek! pisiurek z twarza miedzy posladkami trumpika ;] czy to nie Adrian czasami???? hmm ;]
blondyn2020.02.12 16:46
robaczek, spotkałeś się z Bolkiem na Maiami? He he he.
jakie te Amerykany głupie, wymyśla GPS i się gubią2020.02.12 14:47
@Stasi Muszę ciebie zmartwić, Chiny mają w swoich rękach zaledwie niecałe 6% (słownie: sześć) długu federalnego USA. Olbrzymia wiekszość długu jest w rękach samych Amerykanów bo to bardzo dobrą i bezpieczną inwestycją. A teraz pomyśl Stasi - co będzie jak USA zamknie swój rynek na chińskie guvna? Pułkownik KGB Putin chcąc zerwać z "hegemonia" dolara zamienił zasoby $$$ na chińskie renminbi (te z portretem Mao), ale kiedy Chiny zdewaluowały te renminbi (te z portretem Mao) bo ich nałożone taryfy przez USA zdrowo kopneły, pułkownik - ekonomista z Wyzszej Szkoly Ekonomicznej NKWD stracił dziesiątki miliardów $$$ - starych niezawodnych $$$.
Albert2020.02.12 16:34
"Olbrzymia wiekszość długu jest w rękach samych Amerykanów bo to bardzo dobrą i bezpieczną inwestycją." Dług publiczny jest dobrą i bezpieczną inwestycją? Ciekawa teoria. "co będzie jak USA zamknie swój rynek na chińskie guvna?" Po tygodniu wybuchnie u hamburgerów wojna domowa.
jakie te Amerykany gupie2020.02.12 17:28
Dług federalny USA podobnie jak dług np. Finlandii jest oceniany bazując na wypłacalności rządu, a wypłacalność jest ścisle powiązana z gospodarką. A ta w USA jest najlepsza od 50 lat. U.S.Treasury Notes (Bonds) są oceniane na AA+, podobnie jak np. Finlandii. Im wyższa ocena tym mniejsze procenty placi rząd. Im niższa ocena (wyższe ryzyko) tym większe procenty rząd płaci by znaleźć kupca. Dług USA należy do najbardziej atrakcyjnych i bezpiecznych inwestycji, Masz kilka rubli? Idź zamień w kantorze na $$ i zainwestuj w "dług" USA
Albert2020.02.12 19:23
Na twoim miejscu nie rozwijałbym za bardzo tematyki ekonomii, bo widać wyraźnie, że nie masz o niej zielonego pojęcia. A marketingowe bajeczki zostaw sobie dla swojego kółka różańcowego. Dług publiczny w USA to 107% PKB. To oznacza, że ten kraj jest praktycznie bankrutem. Trzyma się jeszcze tylko dlatego, że dolar jest międzynarodową walutą rozliczeniową. Inaczej mówiąc, USA rzuci na rynek trochę pieniędzy bez pokrycia, inflacja znów podskoczy, kurs dolara spadnie, w efekcie za wszystko zapłaci cały świat. Dla porównania dług Polski w stosunku do PKB to ok. 44%. Tak naprawdę to Stany za mordę trzymają Rosja i Chiny. Wystarczy, że ogłoszą swoje waluty jako parytety złota, wystawią obligacje USA jakie posiadają na wolny rynek i USA leżą. Dolar już od 90 lat nie jest złotą walutą i to widać. Jedyny powód, dla którego Rosjanie i Chińczycy tego nie zrobią, to to, że wtedy rozpęta się trzecia wojna światowa.
Olej2020.02.12 12:53
I to jest sygnał dla Polski na reorientację swojej gospodarki i polityki gospodarczej w kierunku Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Polska powinna również wejść do Afryki - kierunek Etiopia, dopóki tam jeszcze można wejść. Nawiązać ścisłą współpracę a nawet pomoc gospodarczą inwestując w swoją tam stałą obecność.
Stasi2020.02.12 12:27
Chińczycy zdołali skupić na tyle dużo amerykańskiego długu, a jednocześnie dysponują tak dużą ilością dolarów w gotówce, że wystarczy tylko uwolnićjedno i drugia a USA będą leżeć i kwiczeć. Chińczycy tego nie zrobią dopóki nie mają w tym realnego interesu.
Newsroom2020.02.12 12:10
Prezydent Trump, przywraca siłę gospodarce USA i siłę militarną US Army ! USA jeszcze dłuuuugo będzie światowym hegemonem nr 1 w świecie !.Leży to również w interesie naszego regionu Europy Środkowo Wschodniej, w którą to USA, mocno się zaangażowały - chodzi o projekt Trójmorza ! Niemcy i kraje zachodnie powoli zdychają, bo zbyt mocno dbają o ideologię gender, zamiast dbać o gospodarkę !
trzeźwy2020.02.12 16:31
Jak czytam te "ideologiczne" komentarze, to przyznaję rację Einsteinowi - mówił mądre rzeczy o Wszechświecie i Głupocie (celowo wielką literą, bo dzisiaj ma takie rozmiary, że należy o Niej pisać z szacunkiem...)
PMP2020.02.12 11:52
Oby nie na długo.
anonim2020.02.12 11:52
Jest hegemonem, dopóki nie zgubi drogi na Podhalu: https://www.tvp.info/42894494/amerykanscy-zolnierze-zabladzili-na-podhalu-zwiodla-ich-nawigacja