Terlikowski: Nie zgadzasz się z księdzem Prusakiem? To zachowujesz się, jakby coś cię opętało! - zdjęcie
28.08.13, 10:41

Terlikowski: Nie zgadzasz się z księdzem Prusakiem? To zachowujesz się, jakby coś cię opętało!

26

Skąd tak mocne wnioski? Otóż biorą się one z tego, że przypomniałem jezuicie, że wbrew temu, co napisał w Nowym Testamencie egzorcyzmów dokonywano nie tylko na poganach, ale także na Żydach. I ojciec Prusak przyznał mi rację, ale... wcześniej podkreślił, że nie powinien zarzucać mu błędu rzeczowego, bo to on jest teologiem, a nie ja. Chwilę zaś później oznajmił, że rzeczywiście rację miałem, choć Żydzi to nie chrześcijanie (z czym się zgadzam, i czego nigdy nie kwestionowałem, zwracając tylko uwagę, że nie jest prawdą, że egzorcyzmy w Nowym Testamencie Żyd nie był poganinem i nadal nie może być tak traktowany).

A dalej jest tylko weselej. O. Prusak uznaje, że nie mam kwalifikacji także, by uznać freudowską psychoanalizę za brednię, bo nie jestem też psychologiem. Kłopot polega tylko na tym, że do tego nie trzeba mieć wykształcenia w tej dziedzinie, a wystarczy poczytać jak Zygmunt Freud fałszował własne badania, jak dopasowywał je do założonej z góry tezy i jak krzywdził ludzi wbijając ich w schematy, które sam wymyślił. Jego badania, i każdy kto ma minimalne pojęcie o metodologii badań naukowych o tym wie, nie wytrzymują jakiejkolwiek weryfikacji metodologicznej, i można by je uznać za literaturę (nie)piękną, gdyby nie to, że są one stosowane w leczeniu ludzi...

Wszystkie te rozważania służą zaś tylko jednemu wnioskowi, że „Tygodnik Powszechny” nie kwestionuje istnienia diabła, a jedynie demaskuje demonologiczną wizję świata, której rzekomo mam ulegać. „„Tygodnik Powszechny” nigdzie nie zakwestionował istnienia Szatana. Zakwestionował jedynie demonologiczną wizję świata, mającą niewiele wspólnego z Biblią i nauką. Mam nadzieję, że z większą cierpliwością przeczyta Pan tekst Artura Sporniaka (...) z ostatniego numeru „TP” (nr 34), bo inaczej Pana myślenie po raz kolejny zacznie grawitować napędzane jakąś dziwną siłą. Jakby coś Pana opętało...” - oznajmia. A mnie trudno nie zauważyć, że najwyraźniej ks. Prusak nie przeczytał mojego tekstu, w którym wyraźnie pisałem, że istotą problemu z „Tygodnikiem Powszechnym” jest to, że nie tyle kwestionuje on istnienie diabła, ile buduje tezę, że jest on niegroźną postacią, która nikomu i niczemu nie szkodzi (niemal jak Nergal z opinii ks. Bonieckiego), i buduje wrażenie, że nasze życie jest wycieczką turystyczną, a nie walką o życie wieczne, w której naszym wrogiem jest całkiem realna postać, jaką jest szatan. Walką, która toczy się na wszelkich frontach i codziennie.

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze (26):

anonim2013.08.28 10:50
"przypomniałem jezuicie, że wbrew temu, co napisał w Nowym Testamencie..." Panie Tomaszu, chyba jednak żaden jezuita niczego nie napisał w Nowym Testamencie. Znowu piszesz Pan prędzej niż myślisz...
anonim2013.08.28 10:54
"Komu wiele dano, od tego wiele wymagac sie bedzie". Kazdy ksiadz jest SLUGA i zawsze wystepuje w imieniu Jezusa i Kosciola. Ci co tego nie rozumieja i sieja zgorszenie swoja pycha czeka i tak spotkanie z kochajacym acz SPRAWIEDLIWYM Ojcem.
anonim2013.08.28 10:56
Panie Tomaszu, chwała wam za to że zwracacie uwagę na rzeczy i fakty nad którymi już dawno przechodzimy bez refleksji. Czytałem Was sporo, ale zauważyłem że owoce tej wiedzy wcale nie pchają mnie ku lepszemu poznaniu - powodują natomiast zwątpienie i niepokój. Dla odmiany sięgnąłem po KKK. Nie da się zauważyć że kładziecie akcenty zupełnie gdzie indziej. Dlaczego?
anonim2013.08.28 10:58
Tygodnik Powszechny głosić zaczyna dość dziwaczne poglądy , które ja jako stały ich czytelnik odczytuję między wierszami. Np. A. Sporniak głosi pogląd ( w kontekście papieża w samolocie) ,że głosząc ,że homoseksualizm jest grzeszny automatycznie okazuje się brak szacunku i delikatności osobom o takich skłonnościach czyli odpowiedni punkt w KKK jest sprzeczny sam w sonie. W ostatnim numerze twierdzi ,że metafizyka chrześcijańska musi zostać zharmonizowana z obrazem świata jaki ukazuje nowoczesna nauka. O. Oszajca w ostatnim artykule zakręcił tak ,że ja zrozumiałem iż Kościół nie jest konieczny do zbawienia czyli Kościół oddzielił od Chrystusa . I pewnie jeszcze wiele innych rzeczy by się znalazło. A sprawa z egzorcystami to tylko zasłona dymna.
anonim2013.08.28 11:03
2013; niestety już od dawna , choć to może i prawda, że nie jest katolicki bo przecież w tytule ma "powszechny"
anonim2013.08.28 11:10
Jakolwiek trzymam stronę p. red. Terlikowskiego, to po raz kolejny podkreślam i proszę o poprawną pisownię: Szatan piszemy wielką literą, zawsze, a diabeł - ok - małą. Polsczyzno!!! Ojczyzno moja!!!
anonim2013.08.28 11:18
on ma tytuł teologa a teolog z niego taki jak z koziej dupy trąbka
anonim2013.08.28 11:20
do 1939 większość ludzi też myślało że życie jest wycieczką turystyczną
anonim2013.08.28 11:26
Leunad, to co napisalem dotyczy kazdego ksiedza rowniez i papieza Franciszka. Z tego co sie orientuje to pan Terlikowski ksiedzem nie jest co jednak i jego jako chrzescijanina nie zwalnia z obowiazku SLUZENIA w milosci innym ludziom i pietnowania zla.
anonim2013.08.28 11:29
@wiesiekadam Akurat tutaj nie byłoby dużego błędu, bo "katolicki" = "powszechny" ;) Mamy to nawet w wyznaniu wiary.
anonim2013.08.28 11:39
Co jak co ale tu trzeba przyznać racje panu Terliowskiemu.To co wyprawiają niektórzy jezuici woła o pomste do nieba.Ojciec Prusak jak i jeszcze kilku z nich ostatnio chyba całą teologie próbują tłumaczyc psychologią...
anonim2013.08.28 11:49
Twierdzenie że ktoś demonizuje świat jest nieporozumieniem. Świat jest rozciągnięty między władzą Boga lub Lucyfera. Wystarczy przeczytać co Jezus o tym mówi na kartach Ewangelii, jak nas ostrzega przed szatanem. Jak można być lekkoduchem w tych sprawach jak ojciec Jacek Prusak.
anonim2013.08.28 12:37
Widać Zedzie, że ci się podoba " ta wizja Terlikowskiego" i ją z zapałem stosujesz, jesteś nikim (ani psychologiem, ani teologiem, ani katolikiem ani..., ani żadnym fachowcem) a na wszystkie te tematy wypowiadasz się tonem eksperta - jak to lewak nieoduczony. Piszesz co wiesz, ale kompletnie nie wiesz co piszesz.
anonim2013.08.28 14:05
To zadziwiające. Czyżby nowocześni teologowie zaprzeczali słowom Jezusa, który o szatanie mówił: „nadchodzi władca tego świata”.? Jeśli więc szatan jest władcą tego świata, to jak można wmawiać ludziom, że ulegają demonologicznej wizji świata? (Szatan jest niegroźny, jasełkowy, a my wszyscy już jesteśmy zbawieni, bo Bóg nas przecież kocha). Nasi postępowi księża zapomnieli, że nie jesteśmy tu w nagrodę, że jesteśmy na tym łez padole za karę. Za karę jesteśmy w świecie, którym włada szatan i dlatego musimy się go wystrzegać na każdym kroku. Każdy, kto tę czujność osłabia jest (świadomie lub nie świadomie) przyjacielem diabła a wrogiem Boga. Amen.
anonim2013.08.28 14:49
etst - redaktor Terlikowski często robi zaskakujące błędy i wypowiada się w sprawach, o których nie ma zielonego pojęcia. Tak było ostatnio gdy ukazał, iż nie zna podstawowych zapisów polskiej konstytucji i tak jest i teraz z tą psychoanalizą....Nie wiem z czego to wynika. Niektórzy ludzie już tacy są, że wszystko chcą wiedzieć najlepiej i nigdy się nie przyznają do błędów. Smutne to!
anonim2013.08.28 15:13
http://www.youtube.com/watch?v=fdP_9ZnMn-E Tyle na temat Freuda, i jego żydowskiej rewolucji seksualnej.
anonim2013.08.28 15:31
PetesWicked, MILCZ SZATANIE!
anonim2013.08.28 16:51
Jedyną osobą, która ma pojęcie o wszystkim jest zapewne niejaki @Zed. Taka trollowa mądrość wcielona. Nota bene nie trzeba być malarzem aby znać się na malarstwie, nie trzeba być kucharzem aby znać się na gotowaniu no i nie trzeba być historykiem aby znać się na historii. Poważnie. Jedno jest pewne, trzeba być "Zedem" aby popisywać się prymitywnymi wpisami na Frondzie (vide wpis o handlu katoliczkami). Bez odbioru.
anonim2013.08.28 19:28
Zed - bardzo często jest tak jest jak piszesz. Jednak przecież istnieją religianci, którzy są pokorni i mądrzy. Potrafią się przyznać do błędu i nie zabierają głosu w sprawach, o których nie mają pojęcia. Ja bym tutaj raczej stwierdził, że większą rolę odgrywają tutaj ujemne cechy charakteru redaktora.
anonim2013.08.28 19:39
A tak przydałby się Prusakolep...
anonim2013.08.28 21:21
@Zed - chłopie, jeśli chcesz prowadzić konwersację to może zacznij od nauki czytania ze zrozumieniem, oki? A tak łopatologicznie, odpowiednio do poziomu wyjaśnię, że terminy "nie znać się na..." i "nie być..." nie są, trudne słowo, tożsame! "Nie jestem historykiem" a "nie znam historii" to dwa odmienne stwierdzenia. Innymi słowy aby znać się na piłce nożnej trzeba (sine qua non)być piłkarzem, tak? Paradne! Ale to oczywiście ja piszę pierdoły ;)) ----------------- Boże mój, kogóż to przywiało na forum...
anonim2013.08.28 22:33
Szanowny Panie Terlikowski, szanuję Pana za bronienie wartości, które podzielam, jednak nie mogę milczeć, kiedy obraża Pan - i to na portalu, który szanuję za to samo - całą grupę społeczną. Mam na myśli , rzecz jasna, psychoterapeutów. Widzi Pan, cała współczesna wiedza o tym jak leczyć słowem pochodzi od Zygmunta Freuda i opiera się na odkryciach jego i jego bezpośrednich następców. (pomijam tu terapię racjonalną i behawioralną) Freud jest nota bene najczęściej cytowanym autorem w pracach naukowych w USA. Nie jest więc, rzecz jasna, tak jak napisał etst, że "od Freuda większość osób się odżegnała", chyba, że mamy na myśli laików z tzw. demoludów. Tu bowiem komuna dość skutecznie psychoanalizę tępiła.A tępiła, bo psychoanalizy nie da się pogodzić z redukcjonizmem, a ten jak wiadomo, jest postawą myślenia materialistycznego. Konkludując: wierzę, że jako uczciwy człowiek dojdzie pan do prawdy i napisze o tym.
anonim2013.08.29 0:03
Pan Tomasz Terlikowski skrzywdził poprzez swoją chorą działalność niezliczoną ilość osób. Tacy jak on powinni być karani i trzymani w psychiatryku.
anonim2013.08.29 21:08
No cóż panie Terlikowski, widzę, że szybko pan zareagował na mój wpis, artykułem jakiegoś egzaltowanego podlotka (albo Fronda poszła na krucjatę przeciw psychoanalizie). Tak czy inaczej: psychoanalizie pan nie zaszkodzi, ale ośmiesza pan ten portal. Powiem panu tylko tyle: Zły jako ojciec kłamstwa, cieszy się z każdego fałszu, to pewnie pan wie, a teraz coś, czego pan nie wie: rozsiewa pan fałsz.
anonim2013.08.29 21:46
Mój wpis sprzed 20 minut nie ukazał się. Dlatego w skrócie jeszcze raz : ta egzaltowana nastolatka, której zlecił pan, panie Terlikowski napisanie o Freudzie ośmiesza tylko wasz portal. A pan rozsiewa fałsz. Nie docenia pan ojca kłamstwa. Chwila: skasowaliście mój wpis pod artykułem tej paniusi, czyli cenzura jak ktoś się nie zgadza z waszymi poglądami. Natomiast bluzgi na Wiarę i Kościół są ok, bo figurują pod wieloma artykułami. Niech Bóg strzeże mnie przed takimi jak wy.
anonim2013.08.29 21:56
Przepraszam za poprzednią wypowiedź, nie odnalazłem swojego komentarza, choć się ukazał w końcu i zareagowałem zbyt nerwowo, tym nie mniej podtrzymuję : źle czuję się w towarzystwie ludzi, którzy boją się prawdy.