Terlikowski: Mój główny zarzut do Synodu - konstrukcjonizm - zdjęcie
28.10.19, 10:58

Terlikowski: Mój główny zarzut do Synodu - konstrukcjonizm

9

"Jaki jest mój główny zarzut do Synodu i jego planów? Konstrukcjonizm, a nie odczytywanie Prawdy. Jeśli uważnie przeczytać postulaty ojców synodalnych to postulują oni „skonstruowanie” na potrzeby chwili nowej liturgii i nowych urzędów dla kobiet" - pisze Tomasz Terlikowski na facebooku.

"Tak właśnie „skonstruowania”, bo w Amazonii nie ma żadnego specyficznie lokalnego katolickiego kultu, który mógłby zostać zaaprobowany, a jako jego przykłady pokazywano na Synodzie kult pogański, nie ma także wewnętrz Kościoła tradycji specyficznych urzędów dla kobiet. A skoro ich nie ma, to będzie się je wymyślać, wyprowadzać z trzewi teologii niemieckiej" - dodaje.

"Z myśleniem katolickim, którego źródłem jest organiczny rozwój doktryny i odczytywanie Prawdy, a nie jest wytwarzanie, nie ma to wiele wspólnego" - stwierdza.

"Smutne to, ale wygląda jakby Synod oderwał się od Tradycji Apostolskiej, wspólnej Wschodowi i Zachodowi chrześcijaństwa" - podsumowuje gorzko.

Terlikowski dodał też, że Synod Amazoński najwyraźniej chce zrobić wiernych, mówiąc kolokwialnie, "w konia". Zaproponowano bowiem wyświęcanie diakonów stałych na kapłanów. Ale takich w Amazonii nie ma. Są za to w Niemczech (i - dodajmy - w Austrii).

"Bardzo nie lubię, jak się mnie eklezjalnie robi w konia. Dokument [Synodu] mówi o wyświęcaniu diakonów stałych na prezbiterów, i ma to być lekarstwo na brak księży w Amazonii. Kłopot w tym, że diakonów stałych tam nie ma, są za to w Niemczech. I to o ich święceniu jest mowa. Ich wyświęcenie jednak w niczym nie zmieni problemów Amazonii" - napisał.

bsw/fb

Komentarze (9):

kasia2019.10.28 16:37
Terlikowski o jakims 'konstrukcjonizmie', a dzisiaj potrzebny nam jest jasny, wyrazny przekaz - taki jak księdza Glasa albo Michaela Vorisa. Michael Voris mowi wprost - heretykow, takich jak o. James Martin którzy już zaczeli negować Biblie i wszystkich, którzy go popierają trzeba wyrzucić z Kosciola Katolickiego, dotyczy to również papieża Franciszka https://www.churchmilitant.com/video/episode/vortex-oh-jimmy?mc_cid=c65e7a8669&mc_eid=ae09ffacaa
Ewa2019.10.28 16:31
Popieram Terlikowskiego jak zwykle walczy o prawdę. Jezus nie bez powodu nie ustanowił kobiet kapłanami. One są zbyt emocjonalne, rozplotkowane, zbyt dużo uwagi poświęcają kwestii wyglądu i imponowania. Już widzę je głoszące kazania tak by raczej uwodzić mężczyzn niż ich nawracać. Nie wyobrażam sobie też iść do spowiedzi u "księżnej", bo nie znam baby, która by utrzymała język za zębami.
Alexander Szlachcic2019.10.28 12:37
Kaligula uczynił swojego konia rzymskim senatorem.
Gnostyk2019.10.28 12:01
Ten tzw. konstrukcjonizm jest przeciez jedna z najstarszych koscielnych tradycji. Nie wiem czemu Terlikowski sie czepia. Tradycji stalo sie zadosc przeciez!
Michał Pasierb 2019.10.28 11:41
Nikt nie lubi jak się go robi "w konia", czy w Pachamamę.....Świat teraz jest globalną wioską, gdzie w czasie rzeczywistym każda informacja dociera do nas z przysłowiowego drugiego końca świata , a co dopiero z tak bliskiego Rzymu. Dawniej również były synody z mocno kontrowersyjnymi obradami ale pies z kulawą nogą o tym nie wiedział prócz niezbyt licznego grona.I to dla przeciętnych ludzi było, niestety. ale bardziej komfortowe...Ale to se ne vrati.....
anonim2019.10.28 11:29
Było już kilka podziałów w chrześcjaństwie . A teraz powstaną kościoły "Narodowe" , które tak skutecznie podzielą KK na cząsteczki , że w każdym kościele będzie inna zasada - "róbta co chceta - jazda bez trzymanki" - OTO CHODZIŁO SZATANOWI !!! A rozbicie KK to jego KONIEC!!!
Gnostyk2019.10.28 12:05
Tak naprawde patrzac globalnie i historycznie na chrzescijanstwo jako calosc, to nigdy nie bylo czegos takiego jak jedna doktryna chrzescijanska czy jedno chrzescijanstwo. Podzialy byly juz od samego poczatku tej religii. Byly sa i beda dopoki ta religia bedzie istniec.
athos2019.10.28 11:07
""Smutne to, ale wygląda jakby Synod oderwał się od Tradycji Apostolskiej, wspólnej Wschodowi i Zachodowi chrześcijaństwa". Tak, to prawda. To początek nowej sekty tzw. kościoła amazońskiego, który zrywa z Tradycją Kościoła katolickiego. Prawdopodobnie już niedługo ta sekta objawi swoje prawdziwe oblicze nie tyle nad Amazonką, ile w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Tak, to widać gołym okiem.
lady chapel2019.10.28 11:06
W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą pomysł władz Ugandy, żeby karać śmiercią za "gorszące akty homoseksualizmu". Eurodeputowani PiS wstrzymali się od głosu.