Terlikowski: Jak sztuka prowadzi do szatana - zdjęcie
26.11.15, 11:00

Terlikowski: Jak sztuka prowadzi do szatana

10

I z takim właśnie objawieniem satanizmu w sztuce mamy do czynienia w przypadku hiszpańskiego artysty, który ułożył napis „pederastia” z Ciała Jezusa Chrystusa (czyli konsekrowanych komunikantów). W tym celu performer 242 razy „przystępował do Eucharystii”, a przyjętą na dłoń Komunię świętą chował do kieszeni, by później wykorzystać ją do bluźnierczego performensu.

Nie wątpię, że „eksperci” i zapewne on sam także mają świetne interpretacje tego działania. Tyle, że w niczym nie mogą one zmienić podstawowego wniosku, że performance Abla Azcony ma wymiar sataniczny. Patrząc na rzecz na zimno, z punktu widzenia sztuki, nie powinno artyście robić różnicy, czy napis ułożony jest z konsekrowanych czy niekonsekrowanych komunikantów, czy ujmując rzecz wprost, czy używa w celu ekspresji Ciała Jezusa Chrystusa czy chleba. Przekaz byłby jasny, a skandal i tak byłby gwarantowany. Ale jemu zależało, by napis ułożyć z Eucharystii, by sam Jezus uczestniczył w jego „dziele”. Tak nie zachowuje się ateista czy antyklerykał, ale ktoś, kto chce poniżyć nie tylko chrześcijan, ale także samego Boga. I z tej perspektywy trzeba powiedzieć zupełnie wprost taka sztuka jest sataniczna.

Niestety nie jest to wyjątek. Pozbawiona odniesienia do prawdy, piękna i dobra sztuka żyje już tylko przekraczaniem kolejnych granic, transgresją, a że w istocie nic już, poza religią, nie ma wartości, to… przekracza kolejne tabu religijne (albo ujmując rzecz wprost bluźniąc na potęgę). To droga donikąd z perspektywy sztuki, a do piekła z perspektywy życia. I warto to, poprzez modlitwę i ewangelizację, „twórcom” uświadamiać. Część z nich zapewne tego nie zrozumie, ale są tacy, którym możemy i powinniśmy pomóc.

Tomasz P. Terlikowski

Komentarze (10):

anonim2015.11.26 11:08
Panie Terlikowski te nachalne reklamy, których nie można zamknąć nie pozwalają normalnie czytać tekstu. Ludzie odwrócą się od was, bo nikt nie będzie się męczył z tymi reklamami.
anonim2015.11.26 11:14
Tak, panie Tomaszu, zgadzam się z Panem. Na swój użytek, za Januszem Zajdlem rozróżniam między ateistą a antyteistą. Jak to napisał śp Janusz Zajdel, "antyteista to ktoś taki, kto za swój największy moralny obowiązek uważa zjedzenie schabowego w piątek". O ile nie mam nic przeciwko ateistom, to antyteizm (tutaj przechodzący w satanizm) powinno się, w miarę możliwości tępić. Zastanawiam się nad taką rzeczą. Czy performance "zniszczenie sztuki" polegający na tym, że w akcie gniewu ktoś zniszczył by tego czy innego rodzaju "sztukę" też podlega ochronie jako "wolność wypowiedzi artysty", "wolność sztuki", etc? Czy trzeba mieć dyplom ASP, żeby zrobić coś takiego? Niestety zalewa nas sztuka przez wielkie "G" i obawiam się, że będzie to problem narastający. Pozdrawiam, z Bogiem
anonim2015.11.26 11:15
bogdanusn: AdBlock pomaga
anonim2015.11.26 11:42
artyści sami zabili sztukę...zaprzedali się czarnej propagandzie i polityce, albo płytkiej komercji na szczęście nie wszyscy, ci nie futrowani przez system , ci z ubocza, z dala od modnych galerii bywają wierni pięknu i prawdzie
anonim2015.11.26 11:49
Jest artystą, więc to, czy Hostia była konsekrowana, czy nie, miało dla niego duże znaczenie. Właśnie dlatego, że chodziło mu o ekspresję artystyczną a nie o skandal, proszę się zastanowić.
anonim2015.11.26 12:05
Nastał czas rozpoznawania znaków; prezydent, który z szacunkiem podnosi Hostię, prezydent o którego codziennie modli się tysiące Polek i Polaków, modlitwa za posłów sług Boga i narodu - tych, którzy przysięgę zakończyli "Tak mi dopomóż Bóg". Powstaje pytanie o tych 12 z Nowoczesnej i 15 innych, którzy pogardzili Bogiem. Czy znajdą się ofiarni, najbardziej ofiarni, którzy będą modlić się za tych, którzy Boga odrzucili i tych z PO i PSL, którzy Boga o pomoc prosili, ale dalej są omotani pętami złego? Na pewno czynią to codziennie osoby konsekrowane, ale ile osób świeckich to czyni? Jak długo będzie trwała walka o dusze dla Boga?! I inny temat. Może dobra zmiana pozwoli Państwu zrezygnować z komercji, a pomoc napłynie z naszych środków i nie będziemy musieli cierpieć przez te nachalne reklamy.
anonim2015.11.26 14:24
Jeśli nie ma Boga, nie ma również Szatana.Nie może bluźnić ktoś kto nie odnosi się do Boga i transcendencji.
anonim2015.11.26 14:46
zastanawiam sie nad opuszczeniem frondy lub blokowaniem reklam ze wzgledu na to ze nie da sie czytac z kazdego rogu reklama
anonim2015.11.26 21:23
https://www.youtube.com/watch?v=j1C-GXQ1LdY :)
anonim2015.11.27 1:09
Rozumiem, że sztuka spoza obszaru oddziaływania KK jest satanizmem. Np. w kulturze Dalekiego Wschodu? Albo prekolumbijskich Indian? Kogoś tu chyba mocno ...