Szydło: Polską armię powinny wyposażać polskie firmy - zdjęcie
10.10.16, 16:17Fot. KPRM

Szydło: Polską armię powinny wyposażać polskie firmy

Premier Beata Szydło w Świdniku mówiła o przyszłości polskiej armii, dotykając m.in. tematu Caracali. 

Wyposażenie dla polskiej armii powinno być dostarczane przez rodzime firmy - mówiła w zakładach lotniczych w Świdniku premier Beata Szydło. Szefowa rządu tłumaczyła, dlaczego po prawie rocznych negocjacjach z francuską firmą Airbus Helicopters, zerwano rozmowy w sprawie zakupu śmigłowców Caracal, które produkuje ten koncern.

Beata Szydło powiedziała, że od początku rozmów kierowano się interesem ekonomicznym. Negocjacje prowadzono tak, żeby umowa z Airbus Helicopters była korzystna dla polskiej gospodarki i obronności. Według szefowej rządu francuski partner nie chciał przyjąć polskich propozycji, więc kontynuowanie dalszych rozmów nie miało sensu.

Premier Beata Szydło przypomniała, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wciela w życie program zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Jednym z ważniejszych filarów tego programu mają być dostawy nowoczesnego sprzętu wojskowego i uzbrojenia dla armii. Głównymi dostawcami mają być polskie firmy.

Premier Beata Szydło zaznaczyła, że PZL-Świdnik co prawda ma zagraniczny kapitał, ale prowadzi mądrą politykę wewnątrz naszego kraju. Rozwija firmę, która w Polsce płaci podatki i zatrudnia polskich pracowników.

Zdaniem premier tak powinien wyglądać patriotyzm gospodarczy i takie firmy należy wspierać. "Zapraszamy do Polski inwestorów zagranicznych, zależy nam na dobrej współpracy ale chcemy, żeby oni tutaj - w Polsce - budowali nowoczesne firmy i dawali zatrudnienie oraz godne płace polskim pracownikom" - mówiła premier Beata Szydło.

Francuskie konsorcjum Airbus Helicopters ze śmigłowcami Caracal zostało wskazane przez poprzednią ekipę rządzącą. Wybór rządu PO-PSL oprotestowały zakłady lotnicze w Mielcu i Świdniku, które również brały udział w postępowaniu przetargowym.

PiS jeszcze w kampanii wyborczej zapowiadało, że przyjrzy się postępowaniu. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wiele razy sugerował, że propozycje Airbus Helicopters nie są zadowalające i jeśli nie zostaną spełnione wymogi offsetowe, do podpisania ostatecznej umowy nie dojdzie.

za: IAR