Szwecja: narastają napięcia społeczne, chrześcijanie są bezsilni - zdjęcie
18.09.20, 14:11fot. yt/tvn24

Szwecja: narastają napięcia społeczne, chrześcijanie są bezsilni

18

Wspólnoty chrześcijańskie starają się zażegnać narastające w Szwecji napięcia między migrantami i rdzenną ludnością. Ale w rzeczywistości mogą zrobić niewiele. Ich ten konflikt nie dotyczy” – mówi w wywiadzie dla agencji SIR katolicki diakon Björn Håkonsson. Przyznaje, że kiedy idzie ulicami Malmö, odnosi wrażenie, że znajduje się gdzieś na Bliskim Wschodzie czy na Bałkanach. Rośnie liczba migrantów, coraz mniej jest rdzennych Szwedów.

Jego zdaniem problemy wywołują fanatycy, którzy chcą przeszczepić na teren Szwecji konflikty z innych krajów. Posługują się w tym młodymi. Wykorzystują ich frustrację, podżegają ich do ataków na policję, podpalania samochodów i antysemityzmu. „Ja w stroju katolickiego diakona nie obawiam się wyjść na ulicę, ale gdybym był ubrany jak ortodoksyjny Żyd, to mógłbym usłyszeć negatywne komentarze albo mogłoby mi się przytrafić coś gorszego” – przyznaje Björn Håkonsson.

Jego zdaniem problem polega na tym, że Szwecja począwszy od lat 90-tych przyjęła bardzo dużo migrantów, ale nie zdołała ich zintegrować. Dostali pieniądze, mieszkanie, ale nie znaleźli pracy. W ten sposób wyrasta już drugie pokolenie bezrobotnych. To jest bomba społeczna z opóźnionym zapłonem. „Bo bez pracy dla czego żyjesz? Dla radykalnego islamu, narkotyków, dla samego siebie?” – pyta szwedzki diakon. Przyznaje on, że państwo dużo zrobiło na rzecz integracji. Są kursy językowe, są muzułmańskie instytucje naukowe, które otrzymują pokaźną pomoc ze strony państwa. „Ale są też dziwne grupy, które spotykają się w piwnicach i nikt nie wie, co tam głoszą”.

Z drugiej strony narasta też nietolerancja wśród rodzimych Szwedów. Zdaniem Björna Håkonssona językiem skrajnej prawicy przemawiają już w tym kraju nawet „demokraci” i partie lewicowe. Wszelkie problemy zrzucane są na karb imigracji i idealizuje się to, co jest wyłącznie szwedzkie. Nastroje antymigracyjne są zbyt silne, aby politycy mogli je ignorować. Na to wszystko nakłada się problem przestępczości. „W Malmö policja nie ma już kontroli nad miastem, a przynajmniej nad niektórymi dzielnicami. Narasta lęk, niekiedy giną niewinni ludzie, w tym również dzieci” – dodaje posługujący w tym mieście diakon.

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze (18):

katolicka deratyzacja Polski2020.09.19 14:34
TYLKO pseudo-kxtolicy popierxjx protestxnckie pxnstwo szwedzkie,ktore przez kiilkxset lxt przeslxduje i morduje kxtolikow. Hxslx xntymuzulmxnskie to nx cxlym swiecie xgenturx i pienixdze Izrxelx.
greta2020.09.19 11:33
nie ma mojej zgody na ubieranie się jak mumia!....na niedobór wit. D spowodowany brakiem promieniowania słonecznego na skórę...na traktowanie mnie jak sprzedajne zwierzę rozpłodowe!
Czytacz2020.09.19 2:20
Bardzo mnie to cieszy. Jestem za tym aby syryjscy kardiochirurdzy zwyobracali wszystkie Szwedki. A kiedyś, w przyszłości, nasze władze przystąpią do negocjacji z rządem Kalifatu Sztokholmskiego, w sprawie zwrotu tego co Szwedzi ukradli w XVII wieku. Im to wisi i powiewa a dla nas jest to ważne. W ramach dobrej woli oddamy im fragmenty namiotu Kary Mustafy z Wawelu. Ale tylko frgmenty ... :)
rebeliant2020.09.18 22:36
Jak to są k....a bezsilni ?!!! Człowiek po to ma ręce, aby nimi prać, a dobroduchowie je...ani, jak chcą zbawiać świat to niech to czynią kosztem własnej nie do końca podtartej.
ORZEL2020.09.18 21:15
To nie smieszne - dostana prawa pobytu legalnego i ... zwala sie do Polski w ramach unii. I NIC NIE bedzie mozna juz zrobic. Dlatego trzeba opuscic te przekleta unie. Radosc PIS-u, ze nie przyjeli imigrantow nie potrwa dlugo.
Czytacz2020.09.19 2:21
Nie przyjadą. Już oni doskonale umieją liczyć różnicę pomiędzy szwedzkim a polskim socjalem...
Dam2020.09.19 6:40
Uchodźców ciągnie tam, gdzie jest dobrobyt. PIS skutecznie w tej kwestii działa tak, aby do nas nigdy nie chcieli przyjechać.
Dudek2020.09.18 21:12
Za lewacka glupote zawsze trzeba placic. Chcieli muzulmanow, niech nie narzekaja. Kazdy wiem co to islam i co z tego wynika. Niech sie teraz macza, ale wg mnie JUZ przegrali, to kwestia czasu.
hmm...2020.09.18 20:50
Karma... zrobili kiedyś potop, to teraz go sami mają... chociaż z całego serca nie życzę im tego, bo dzisiaj Szwedzi to porządny naród. Np. zespoły ABBA i Ace of Base bardzo lubię :P
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.18 15:16
w polsce to samo co w Szwecji , katolskie bezrobotne PiSowskie chüjki podostawały plus coś tam i plują na normalnych polaków którzy pracują i płacą podatki
bradpit2020.09.18 16:07
do katolicka kretynizacja polski--weź się do roboty leniu ty chcesz się tylko opitalać wpisując tu swoje prymitywne zdania - lubisz łatwą podlą robotę za kasę byle się nie narobić, jedź do Malmo będziesz klękał przed muslimami bo w tej Polsce katolickiej możesz sobie spokojnie żyć
hyhy2020.09.18 17:51
hyhy ...fascynuje mnie fakt, że ty ciężko i uczciwie pracujący TU na forum "Frondy" (od rana do wieczora) "musisz płacić" dla polskich rodzin 500+... hyhy
GS2020.09.18 15:06
Sr...nie w banię. "...nie zdołała ich zintegrować (...)". Kolejne utopijne twierdzenia. Nigdzie na świecie gdy inna kultura i cywilizacja (i religia) jest inkorporowana do lokalnej, słabnącej nie ma żadnej integracji, tylko zaczyna się zwalczanie umierającej cywilizacji. Kolorowy dżentelmen na 2 km widzi, zę wygląda inaczej niż autochtoni i się nigdy do nich nie upodobni (nawet Michaelowi Jacksonowi się nie udało wybielanie). Jak Szwedzi oddadzą im swoje siostry i córki (na ich warunkach), to emerytury będą mieli spokojne. A następne pokolenie będzie już rządziło się innymi prawami.
sylwe2020.09.18 15:05
ch wam w d Szwedzi , kiedyś śmialiście się z Polaków , dzisiaj jest mnie was żal
abcd2020.09.18 14:51
Straszne w tej Szwecji bezrobocie. Jak można dopuścić do tego, aby były takie rodziny, w których nikt od trzech pokoleń nie może pracy znaleźć???
Roman2020.09.18 14:48
Imigranci z krajow islamskich nie przyszli do Szwecji po to aby sie integrowac. Ich celem jest wprowadzenie Islamu w Szwecji jako religii panstwowej oraz wybicie chrzescijan. Durne Szwedy tego jeszcze nie rozumieja.
narząd skarbowy2020.09.18 14:38
Ha, ha, ha! Nie znaleźli! Ha, ha ha! A szukali z takim wielkim zaparciem. Ha ha ha ha!
Orkan 52020.09.18 14:24
Może Europa celowo sobie aplikuje taką kurację czyszczącą, żeby pozbyć się Żydów. Nawet tu jest mowa, że w stroju chrześcijańskim można się po ulicach poruszać bez obaw.