Szokujące wyniki kontroli escape roomów! - zdjęcie
17.01.19, 12:45von Freeden & Oberbeck GmbH - http://houseoftales.de via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Szokujące wyniki kontroli escape roomów!

4

Po tragicznym pożarze w koszalińskim escape roomie w ubiegłym roku, w którym zginęło pięć dziewcząt, rozpoczęła się masowa kontrola obiektów tego typu w Polsce. Dziś wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński poinformował o porażających wynikach dotychczasowych kontroli.

Do tej pory skontrolowano 510 escape roomów. Aż 70 z nich trzeba było zamknąć, z kolei na 48 nałożona została kara grzywny. Jak poinformował Zieliński:

Łączna liczba escape roomów z nieprawidłowościami wyniosła 437 na 510 skontrolowanych lokali. Stanowi to prawie 86 proc. wszystkich skontrolowanych do tej pory obiektów”.

Okazuje się, że łącznie stwierdzono 1887 nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Aż 738 wśród nich dotyczyło warunków ewakuacji.

Nieprawidłowości, jak informuje wiceminister, dotyczyły przede wszystkim tego, w jaki sposób zamykane są drzwi ewakuacyjne, co uniemożliwia ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru. Inne nieprawidłowości to między innymi niewłaściwa szerokość dróg ewakuacyjnych oraz brak ich oznakowania.

W lokalach stwierdzano też brak gaśnic czy urządzeń przeciwpożarowych, a także stosowanie prowizorycznych instalacji elektrycznych oraz grzewczych. Minister zapowiedział, że kontrole będą trwać i będą miały charakter ciągły.

Jarosław Zieliński zapowiedział też, że opracowany jest już projekt nowelizacji rozporządzenia, które będzie wzmacniało ochronę przeciwpożarową budynków, w których prowadzona jest tego typu działalność gospodarcza. 11 stycznia zostało one podpisane przez szefa MSWiA, a 14 stycznia opublikowano je w Dzienniku Ustaw.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (4):

Izydor Oracz2019.01.17 16:13
Skontrolowano 500 escape-roomów. Zamknięt kilkadziesiąt. I słusznie! Czemu nie skontrolowano także podobnych roomów gejowskich? Zagrożenie z ich strony jest większe, bo tam uprawia się praktyki grożące epidemią.
Ryś Koala2019.01.17 17:32
No właśnie. Czytałem gdzieś, że w USA, gdzie są skupiska gejów panoszą się takie choróbstwa, o jakiś świat nie słyszał. I taki Ci na przykład pizze lepi w pracy. Jak mieszkać to jak najdalej od takich środowisk.
Ryś Koala2019.01.17 13:01
Scenariusz jest zawsze ten sam. Wydarza się jakaś tragedia i wówczas służby działają jak szalone w tym temacie. Później znowu jakaś tragedia w innej branży i znowu służby działają. A może by tak działać przed tragedią, co?
Lebowsky2019.01.17 17:44
Tak działa państwo teoretyczne! ... niczemu nie jest w stanie zapobiec i nigdy nie ma winnych! ... Jedyne co potrafi to "państwo" to wyssać z obywatela ostatni grosz .... i wytransferować go za granice!