Szef niemieckiego MSZ: Nacjonalizm musi być zakazany - zdjęcie
04.02.14, 15:04Frank-Walter Steinmeier (fot. Tobias Kleinschmidt/Wikipedia)

Szef niemieckiego MSZ: Nacjonalizm musi być zakazany

12

Tak uważa niemiecki minister spraw zagranicznych, Frank-Walter Steinmeier. Polityk niepokoi się wzrostem zainteresowania eurosceptycznymi partiami, takimi jak Front Narodowy we Francji, Alternatywa dla Niemiec czy Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigela Farage.

"Eurosceptycy łączą się w partie, przyciągają coraz więcej uwagi opinii publicznej, a w chwili kryzysu to tylko utrudnia naszą pracę" - argumentował  Steinmeier. Niemiecki minister spraw zagranicznych zapewniał, że  Unia Europejska jest "jednym z powodów utrzymania pokoju" na Starym Kontynencie. Jego zdaniem kraje Europy powinny jeszcze bardziej pogłębić współpracę.

Politykowi niezbyt podoba się pomysł przeprowadzenia referendum w Wielkiej Brytanii, odnośnie do członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. 

Beb/Telegraph.co.ukNarodowcy.net

Komentarze (12):

anonim2014.02.4 17:27
Bo jak powszechnie wiadomo, wolność słowa made by europejscy socjaliści, polega na tym, że UE można tylko wielbić, kochać i ubóstwiać. Kto ma inne zdanie ten faszysta i trzeba go czem prędzej pałą do porządku przywołać. Casus Orbana aż w pas się kłania.
anonim2014.02.4 17:43
acha tylko koszerny nacjonalizm będzie dozwolony?
anonim2014.02.4 18:21
Po kongresie wiedeńskim było 100 lat pokoju i wiemy co po tych stu latach się działo. Nie cieszmy się tak. Nie rozumiem dlaczego partiom eurosceptycznym przykleja się od razu łatkę nacjonalistów. Nacjonalizm to konkretny termin i należy go właściwie używać, wykształcony człowiek nie powinien nim rzucać na prawo i lewo. Nie przystoi ministrowi takie zachowanie. Ale nie dziwi mnie, że niemiecki rząd chętnie użyłby wszelkich środków żeby takie partie sprowadzić do parteru. Wszak Unia Europejska to tak naprawdę Święta Unia Narodu Niemieckiego.
anonim2014.02.4 18:26
@Prof. CzęstochowskiPoeta - Co by nie mówić, rzadko w historii zachodniej Europy bywało tyle lat pokoju... Gender to zmieni.
anonim2014.02.4 18:29
Szef niemieckiego MSZ: Nacjonalizm musi być zakazany Inaczej mówiąc patriotyzm musi byś zakazany. Definicja nacjonalizm ma znaczenie bardzo szerokie. Do tej definicji zalicza się patriotyzm.
anonim2014.02.4 18:47
Eurokraci oficjalnie zwalczają nacjonalizm a sami stworzyli benkarta-tyrana czyli UE, która wiernie kontynuuje dzieło zjednoczenia Europy przez swoich znamienitych socjlistycznych antenatów takich jak awangardowy artysta Hitler i Stalin co usta miał słodsze od malin i nie tylko usta zresztą co doskonale wiedziała nie jedna noblistka.
anonim2014.02.4 22:09
No i jeszcze Wiosna Ludów.
anonim2014.02.4 23:28
UE albo przestanie być lewacka albo ją zniszczymy bo będziemy zmuszeni.Co do tego,że ma być strefa pokoju-jestem za.Ale ta strefa ma być wolna od ideologii i ma być zachowana zasada "Europy Ojczyzn" DeGaulle'a. Inaczej nie ma to sensu!Modernizujmy polską armię aby w razie czego móc się obronić przed interwencją z Europy.
anonim2014.02.5 0:43
CzęstochowskiPoeta - a zauważył Pan że każdy z tych konfliktów rozpoczynał się na tle nie jakiegoś tam ekspansywnego nacjonalizmu dążącego do podbicia "lebensraum", ale na skutek dążenia do zjednoczenia konkretnych narodów? Z tego jasno można wywnioskować że dzisiaj w zachodniej Europie po prostu nie ma za bardzo okazji do takiego konfliktu. Unia Europejska nie jest powodem dlaczego nie ma konfliktów w Europie - przeciwnie, Unia Europejska właśnie dlatego mogła powstać, że nie ma konfliktów w Europie. Gdyby miało dojść do jakiegokolwiek konfliktu, to z pewnością Unia nic nie byłaby w stanie zrobić aby go powstrzymać - ale na jakim tle miałby nastąpić konflikt, skoro nawet Niemcy koniec końców pogodzili się ze strata Śląska, Prus i Alzacji? Pokój jest wynikiem tego iż nikt nie widzi sensu naruszania aktualnych granic - a nie wynikiem działań Unii.
anonim2014.02.5 7:20
Zgadzam się. Niemiecki nacjonalizm ppwinien być zakazany. Ale tylko niemiecki.
anonim2014.02.5 17:03
Unia to dobry twór polityczno - gospodarczy. I na tym powinien być koniec. Regulacją wewnętrznym powinno być pozostawiona kwestia społeczno - kulturowa.
anonim2014.02.6 12:54
Niemiecki nacjonalizm rzeczywiście był zły, ale polski był i jest dobry, bo prawda jest w katolicyzmie, nie reformacji. Komuniści projektują swoje wady na innych, a potem z nimi walczą.