08.03.15, 18:11Flaga Unii Europejskiej (fot. Wikipedia)

Szef KE chce powstania armii europejskiej

W wywiadzie dla „Welt am Sonntag” przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że Unia Europejska potrzebuje własnej armii. Miałaby wykorzystywać ją do „reakcji” na zagrożenia w krajach UE oraz w krajach z nimi sąsiadującymi.

Według Junckera byłby to ponadto wyraźny sygnał dla Moskwy, który pokazałby, że Europa traktuje poważnie obronę swoich wartości.

Siły zbrojne Unii Europejskiej byłyby ponadto niezależne od Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Apel Junckera został poparty przez szefa komisji spraw zagranicznych Bundestagu, Norberta Röttgena. Stwierdził on, że „wspólna armia” jest pomysłem zdecydowanie pasującym do współczesnej sytuacji. Wskazywał dalej, że zdolności bezpieczeństwa Europy będą znaczące dopiero wówczas, gdy odejdzie się od armii narodowych. Trzeba przezwyciężyć taki „anachronizm”, co miałoby leżeć w jak najlepszym interesie „europejskiego bezpieczeństwa” , zwłaszcza w kontekście rosyjskiego zagrożenia.

Według części środowisk popierających podobne rozwiązanie, kwatera główna wojsk UE miałaby znaleźć się w Brukseli.

kad

Komentarze

anonim2015.03.8 19:39
Boże broń nas przed eurodebilami!
anonim2015.03.8 20:18
Zdarza się nagrabić.Te socjalistyczne pobudki mizernej Unii.
anonim2015.03.9 7:17
Oby wizja Państwa Europejskiego jak najszybciej się ziściła, wystarczająco długo trwa już żenująca zabawa w podtrzymywanie przy życiu państw narodowych. Europa musi znów przewodzić światu, tak jak to było przed wiekami. Idiotyzm. Dlaczego przed wiekami Europa przewodziła światu? Bo była Europą państw narodowych wyznających wartości europejskie. Obecnie Europa karleje bo jest socjalistycznym molochem wyznającym wartości unijne. I do póki będzie trwała żenująca zabawa w podtrzymywanie przy życiu tego potworka nic się nie zmieni. Podobnie z resztą jest z USA. Oglądałem wczoraj w TV przy śniadaniu archiwalne filmy jak to panowie z USA w ramach misji Apollo stawiali pierwsze kroki na księżycu, pobierali próbki ziemi itp. Niestety takie rzeczy to tylko na filmach archiwalnych. Dzisiejsza "ameryka" pod rządami komucha Obamy też wyznaje wartości "unijne" więc zamiast o podbojach innych planet usłyszeć możemy z niej co najwyżej o walce o "prawa" zboczeńców w innych krajach.
anonim2015.03.9 10:31
Europa "przewodziła" światu z powodu nieprawdopodobnie brutalnej polityki kolonialnej...I to się mści. Polska na szczęście nigdy w tym nie uczestniczyła.