Szczerski: Polska to najważniejszy sojusznik USA w tej części świata - zdjęcie
09.07.21, 06:42Fot. screenshot YouTube (Polskie Radio)

Szczerski: Polska to najważniejszy sojusznik USA w tej części świata

16

- Inicjatywa Trójmorza ma od samego początku bardzo jasne cele. Tak zbudować tutaj infrastrukturę transportową, telekomunikacyjną, energetyczną - a dzisiaj do tego dokładamy także badania, rozwój i naukę - żeby pokazać, że możemy uczynić z tego regionu centrum innowacji dla całej Europy - powiedział Krzysztof Szczerski dla kanału pierwszego Polskiego Radia.

Szczerski dyskutował na temat inicjatywy Trójmorza oraz stosunku Stanów Zjednoczonych do tego projektu.

- Polska jest dla Ameryki najważniejszym sojusznikiem w tej części świata - wskazał.

- Inicjatywa Trójmorza jest jedną z najszybciej rozwijających się dzisiaj inicjatyw politycznych w świecie międzynarodowym. To jest ledwo 6 lat od pierwszego spotkania, w 2015 roku na marginesie obrad ONZ w  Nowym Yorku, a potem pierwszy  szczyt w 2016 rok i proszę zobaczyć, wtedy to było po prostu grono państw, które spotkało się po to, żeby dyskutować na temat tego, co może zrobić razem. Dzisiaj to jest poważna inicjatywa. 12 państw członkowskich między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Strategiczny partnerstwo z USA i z Niemcami. Jest taż tutaj obecna wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, przyjadą dzisiaj do nas także przedstawiciele Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii, Bliskiego Wschodu, państw Bliskiego Wschodu co pokazuje, że to jest dzisiaj jedna z tych inicjatyw, które postrzegane są na świecie jako właśnie motor przyszłego rozwoju gospodarczego - mówił Szczerski.

Wskazał, że inicjatywa ma uczynić z regionu "motor rozwojowy dla Europy".

- Bo taki jest cel Trójmorza, żeby uczynić z tego regionu motor rozwojowy dla Europy i także atrakcyjne miejsce dla inwestycji przyciągania gospodarczej współpracy, dla państw całego świata, także tak odległych dla nas, jak z Bliskiego Wschodu, Azji, czy USA. I to się udało, bo inicjatywa Trójmorza ma od samego początku bardzo jasne cele. Tak zbudować tutaj infrastrukturę transportową, telekomunikacyjną, energetyczną - a dzisiaj do tego dokładamy także badania, rozwój i naukę - żeby pokazać, że możemy uczynić z tego regionu centrum innowacji dla całej Europy - stwierdził.

Poinformował o kulisach spotkania Andrzeja Dudy z politykami amerykańskimi.

- Pan prezydent spotkał się z delegacją kilkunastu kongresmenów, przedstawicieli Senatu i Izby Reprezentantów z obu partii politycznych tutaj będących właśnie w dużej delegacji kongresowej także na szczyt Trójmorza i tam było bardzo ważne, bardzo jasno podkreślone ze strony polityków obu partii amerykańskich, że Polska jest dla Ameryki najważniejszym sojusznikiem w tej części świata, że Polska jest bardzo ważnym partnerem amerykańskim zarówno gospodarczo jak i właśnie w zakresie bezpieczeństwa. Więc wszystko to, co dzisiaj robimy jest właśnie tutaj także w ramach współpracy polsko-amerykańskiej i jeśli chodzi o wschodnią flankę NATO i jeśli chodzi o Trójmorze, wzmacnia to co się nazywa odpornością, czyli tym żeby być odpornym na szoki zewnętrzne, różne zewnętrzne zagrożenia i także po budujemy infrastrukturę - wskazał.

jkg/polskie radio

Komentarze (16):

Wprost2021.07.10 10:47
Czym ty się Szczerski chwalisz Problem że wy tam u Dudy jesteście samymi niedorajdami od lat a tak naprawdę szkodzicie Polakom .Interes Polski to wielobiegunowa polityka i interesy zagraniczne a nie wasalizm wobec USA zwłaszcza dziś niezwykle szkodliwy.To nie żadne Trójmorze widziałem ledwo 6 przywódców ,dalej inwestować tam mają Niemcy czytaj korporacje z Niemiec i USA czytaj korporacje żydowskie.Znaczy to mniej więcej że tyle z tego będzie miała Polska co kot napłakał.Kury wam macać Szczerski a nie brać się za politykę
Polacke2021.07.9 17:25
Jeden właściciel Discovery i jego interesy są ważniejsze niż Polska. To pokazuje rzeczywistą rolę Polski jako sojusznika.
Templar2021.07.9 17:21
Nie jesteśmy żadnym sojusznikiem, co najwyżej wasalem i workiem do walenia .
Darek2021.07.9 15:17
Biorąc pod uwagę nasze relacje za PiS z największymi sojusznikami, strach się bać jak wyglądają te z największymi wrogami. Chyba trzeba zacząć co rano sprawdzać czy jeszcze Polska w ogóle istnieje na mapie.
R2021.07.9 12:15
szczerski dziecko we mgle żenada że takie durnie ośmieszają Polaków, najważniejszym sojusznikiem USA w regionie jest Rosja i Niemcy, swoich sojusznikow w Afganistanie amerykanie pożegnali w 1 noc
robaczek2021.07.9 11:51
NA KOLANA PISURECZKI .................... wujek z hameryki tupie nóźką ;] ...........;]
Klapaucjusz2021.07.9 11:31
Zaprawdę powiadam wam, pomiędzy Odrą i Bugiem Polska jest niekwestionowaną potegą gospodarczą i militarną.
Gienek2021.07.9 10:58
Jak zwykle bajdurzy.Usa nie potrzebuje nieobliczalnego ,nieprzewidywalnego,megamolańskiego sojusznika.
PiotrS2021.07.9 10:30
Tak. Jesteśmy najwierniejszym sojusznikiem USA dopóki im płacimy i od nich kupujemy. Nasz sojusz na tym polega, że jak nas ktoś napadnie, to USA wystosuje surową notę dyplomatyczną i i zwoła zespół kryzysowy, który będzie obradował.
realia PIS2021.07.9 15:23
i ustalą co i za ile można Polsce sprzedać aby mogła się bronić
Portofino2021.07.9 8:35
Nie jest to oficjalne stanowisko amerykańskiego rządu, ale na pewno balon próbny. Myślę o liście trzech ambasadorów, którzy z całą żydowską subtelnością, wysyłają nas w dyby niemieckiej niewoli.
Anonim2021.07.9 8:31
Krzysiu nie docenia własnej partii. Polska to nie sojusznik. Polska to wierny pachoł USA.
waldeberg2021.07.9 7:44
Byłoby to prawdziwe, gdyby i Amerykanie tak uważali.
Art2021.07.9 7:00
Ha ha no, co zdanie to komedia. Nawet trudno to skomentować. Ale na szczęście wystarczy przejrzeć w sieci co o tym wspaniałym projekcie naprawdę myślą inne rządy - podobno bardzo zainteresowane- żeby wybuchnąć śmiechem na słowa Szczerskiego. No i ta wisienka na torcie w postaci najważniejszego tutaj sojusznika USA. Wow. Ten pan nigdy miał dobrego kontaktu z rzeczywistością, a zdaje się, ze odjeżdża coraz bardziej.
Polak2021.07.9 6:59
Kanada, Meksyk, Kuba, Filipiny, Korea, Wietnam, Kambodża, Kuwejt, Turcja, Irak, Syria... Przykłady szkodliwości łudzenia się jakoby USA w jakimkolwiek stopniu troszczyło się o sojuszników czy choćby zamierzało w jakikolwiek sposób honorować swoje zobowiązania wobec sojuszników można długo wyliczać. Ale do dyplomatołków z pisowskiej mafii to nie dociera, więc jak tylko jakiś młodszy stójkowy przysłany zza oceanu warknie to pisowcy jak zwykle posłusznie rzucą się do lizania butów.
rebeliant2021.07.9 6:51
Jeszcze rok temu o tej porze, każde słowo „Wujka Sama” było dla PiCu święte. Dziś PiC wysyła „Wujka” do domu pakując mu do walizki cały telewizor. Ciekawe, czy kolekcje żołnierzyków też upchnie? Czemu „Wujek” miałby zostawiać akurat ją? Nasuwa się pytanie kto Wujka Sama zastąpi? Orban, Erdogan, Kim Dzong Un a może jednak treser polarnych niedźwiedzi? Może nowe pudełko ołowianych żołnierzyków podeśle dziadek Mróz. Teren jest już mu znajomy.