Izrael jest krajem, w którym najsprawniej przeprowadzana jest akcja szczepień przeciwko COVID-19. Eksperci przewidują, że do marca zaszczepionych zostanie tam 95 proc. osób z grupy ryzyka. Firma Clalit przeprowadziła badania, w których sprawdzono, jakie są rezultaty szczepienia. Okazuje się, że wśród zaszczepionych w Izraelu preparatem Pfizera osób liczba zachorowań spadła o 94 proc. we wszystkich grupach wiekowych.

W opublikowanych przez dziennika „Haarec” badaniach przeanalizowano dane 1,2 mln osób objętych opieką świadczącej usługi zdrowotne firmy Clalit. 600 tys. osób otrzymało szczepionkę Pfizera, a drugie 600 tys. to osoby niezaszczepione.

Wśród osób zaszczepionych liczba zachorowań na COVID-19 spadła o 94 proc. W badanej grupie było 430 osób w wieku 16 – 59 lat i 170 tys. osób powyżej 60. roku życia. W testach klinicznych uczestniczyło zbyt mało osób z grupy powyżej 70 roku życia, aby można było potwierdzić skuteczność szczepionki w tej grupie wiekowej. Została ona teraz potwierdzona przez badania firmy Clalit.

Wyniki nowych badań dowodzą również, że szczepienia skutecznie zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby.

Izrael jest światowym liderem w kwestii szczepień przeciwko COVID-19 nie tylko dzięki dobrze funkcjonującemu systemowi ochrony zdrowia, ale również specyficznemu i kontrowersyjnemu kontraktowi z firmą Pfizer. W zamian za dostarczenie większej liczby dawek rządzący zapewnili koncernowi dostęp do prowadzonej przez kasy chorych bazy danych.

kak/PAP