W stolicy Bawarii odbyła się 54. Konferencja monachijska. Najważniejsze na świecie forum bezpieczeństwa wnioskował między innym, że tradycyjna architektura bezpieczeństwa międzynarodowego dziś jest słabcza niż kiedykolwiek, więc świat stoi na krawędzi globalnego konfliktu.

20 prezydentów i premierów, ponad 40 ministrów obrony i spraw zagranicznych, sekretarze generalni NATO i ONZ oraz przedstawiciele licznych organizacji międzynarodowych, eksperci i przedstawiciele międzynarodowych korporacji brali udział w dyskusji – jak nie wpaść w otchłań nowych wojen i konfliktów na dużą skalę.

Polski premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji przypomniał: „Podczas tej konferencji, z tego co pamiętam 11 lat temu, prezydent Putin wygłosił swoje sławne już wystąpienie, jednocześnie zaznaczając nową erę stosunków między Rosją a Europą i rzeczywiście zrobił tak jak zapowiedział, bo rok później widzieliśmy atak na Gruzję, kilka lat później widzieliśmy atak na Ukrainę”. .

Dodał, że musimy pamiętać o tym, gdy mówimy o bezpieczeństwie w Europie, bo kwestia rosyjska „nie jest wyłącznie kwestią Europy Środkowo-Wschodniej. To już zagadnienie dla całej NATO i dla całej UE”.

Dalej zaznaczył: „Powinniśmy mieć bardziej tradycyjny rodzaj sił zbrojnych, a jednocześnie bardziej współpracujący ze sobą. Polska wspiera bardzo inicjatywę PESCO, jak i europejskich funduszy na rzecz obrony i trwałą strukturalną współpracę obronną. Musimy mieć więcej czołgów ze stali, aniżeli think-tanków”.

Podkreślił, że chodzi o to, aby więcej działać niż rozmawiać. Dodał też: „[…] biorąc pod uwagę obecny, bardziej hybrydowy styl dialogu narzucanego przez niektóre kraje jak tzw. Państwo Islamskie czy Rosja. Te siły tradycyjne powinny być uzupełnione przez działania i siły cybernetyczne”.

Warto zauważyć, że niemal wszyscy uczestnicy konferencji w Monachium mówili o poważnym zagrożeniu ze strony Rosji i wygłaszali przekonanie o niezbędności zachowania i nasilenia antyrosyjskich sankcji jako środku odstraszającego wobec agresywnej polityki i imperialnych zapędów Moskwy.

Podczas dyskusji szwedzki minister obrony powiedział, że omówi z przywódcami kraju możliwość wysłania swoich sił pokojowych do Donbasu jako przedstawicieli niezaangażowanego państwa neutralnego.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC) uważana jest za jedną z najważniejszych platform wymiany poglądów na kwestie bezpieczeństwa. Ważnym atutem konferencji jest jej nieformalny charakter, co umożliwia bezpośrednie kontakty między przedstawicielami skonfliktowanych państw.

Jagiellonia.org