Sprawdź jak ma wyglądać edukacja w czasie kwarantanny - zdjęcie
21.03.20, 14:02Fot. via. Pixabay

Sprawdź jak ma wyglądać edukacja w czasie kwarantanny

4

W związku z epidemią koronawirusa do świąt Wielkanocnych w Polsce zamknięte pozostają wszystkie placówki oświatowe. Z tego powodu szkoły mają prowadzić nauczanie zdalne. W związku z tym Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało specjalne rozporządzenia: „nowelizacja rozporządzenia z 11 marca w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID019” oraz rozporządzenie „w sprawie poszczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”.

Pierwszy z tych dokumentów przedłuża zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach na terenie całego kraju do 10 kwietnia. Wprowadza on też od 25 marca obowiązek prowadzenia przez szkoły zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Drugi dokument konkretyzuje sposób  prowadzenia takich lekcji.

Za realizację działań związanych ze zdalną edukacją jest w szkole odpowiedzialny jej dyrektor. Zostaje on zobowiązany do informowania uczniów, rodziców i nauczycieli o sposobie i trybie realizacji zajęć. Ma też koordynować realizację tych zajęć. We współpracy z nauczycielami dyrektor będzie ustalał m.in. zakres treści nauczania do realizacji w poszczególnych oddziałach klas oraz na zajęciach  prowadzonych w formach pozaszkolnych. Ma on też ustalić sposób monitorowania postępów uczniów i weryfikacji ich wiedzy oraz umiejętności, jak również informowania uczniów i rodziców o ich postępach w nauce. Od dyrektora będzie tez zależał sposób przeprowadzenia egzaminów klasyfikacyjnych, poprawkowych, semestralnych oraz sprawdzianu wiadomości i umiejętności. Dyrektor będzie wskazywał źródła i materiały niezbędne do realizacji zajęć, w tym materiały w postaci elektronicznej. Ma zapewnić uczniom i rodzicom możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia.

Jak podaje rozporządzenie, zajęcia w warunkach kwarantanny będą mogły być realizowane w szczególności z wykorzystaniem materiałów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, udostępnionej przez MEN pod adresem epodreczniki.pl. To narzędzie oferuje gotowe materiały dydaktyczne do wykorzystania przez nauczycieli. Nauczyciele mają też korzystać z materiałów dostępnych na stronach internetowych MEN i podległych mu jednostek oraz materiałów prezentowanych w mediach publicznych. Ostateczny wybór materiałów zależy jednak od nauczycieli.

Praca ucznia ma być oceniania, a nauczyciel ma kontaktować się z uczniami i rodzicami za pomocą komunikacji elektronicznej.

W ramach kształcenia zawodowego, edukacja zdalna ma objąć tak przedmioty teoretyczne, jak i praktyczne. Rozporządzenie dopuszcza jednocześnie modyfikację programu nauczania tak, aby uczeń miał możliwość odbycia zajęć praktycznych w następnych latach, jeżeli niemożliwe jest prowadzenie ich zdalnie.

Praktyki zawodowe uczniów szkół technicznych i policealnych, które były zaplanowane do realizacji w okresie, na który przypada czas ograniczenia funkcjonowania szkół, będą mogły zostać odbyte do końca bieżącego roku szkolnego.

Nauczyciele będą realizowali nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w ramach wcześniej obowiązującego ich wymiaru godzin.

Rozporządzenie wchodzi w życie 25 marca 2020 roku.

kak/ PAP

Komentarze (4):

moja oferta2020.03.21 16:54
Jesteś młody to zarobisz, jesteś stary to ci się PRL przypomnie. Darmowe obciąganie każdej lachy: czarnych, żołtych, tych z wirusem. Za lachy do 30-tki to płacę do 100PLN za 10 min. Lokalizacja dowolna. Może to być Dworzec Centralny, albo klopy pod Rondem Dmowskiego a także WC w Marriocie, Novotel. Na "numer" umawiam się tylko poprzez email: [email protected] Adresować na "Lesiu" i muzykę dodam. W kakałko nie biorę bo mam hemoroidy. Dyskrecja zapewniona.
Vip Randki kamerki pokazy skype!2020.03.21 16:29
Cześć kotku, Szukasz seks przygody online? A moze w realu? Nie czekaj tylko dolącz do nas! www.paniedzis.pl -- Miliony kobiet czekają aż wreszcie ktoś napisze do nich! Pokazy online chat skype i seks tel!
Późniejsze wybory... 2020.03.21 14:30
Nie jest to zgodne z konstytucja aby niewybrany w wyborach powszechnych ktoś był prezydentem Rz.P. Koniec kropka! Zmienić konstytucje albo do wyborów. Jeżeli wybory się nie odbęda urząd prezydenta przejmie druga osoba w państwie tj. Marszałek Sejmu. Prawo musi obowiązować, w przeciwnym razie w kraju nastaje anarchia.
Tego nie dowiesz się z Frondy2020.03.21 14:14
Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expresu" jednoznacznie wynika, że Polacy chcą, aby rząd przeprowadził wybory prezydenckie w późniejszym i bezpieczniejszym okresie. Tak twierdzi aż 70 proc. badanych.