Skandal! Prof. Budzyńska ukarana naganą. ,,Zamach na wolność akademicką’’ - zdjęcie
26.03.21, 14:33Fot. fot. CEphoto Uwe Aranas/ - wikipedia/screenshot - TVP Info

Skandal! Prof. Budzyńska ukarana naganą. ,,Zamach na wolność akademicką’’

102

Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu Śląskiego postanowiła ukarać naganą prof. Ewę Budzyńską. Orzeczenie nie było jednomyślne, zdanie odrębne złożył jeden z członków Komisji. Socjolog została pociągnięta do odpowiedzialności dyscyplinarnej po skardze studentów, którzy uczestniczyli w prowadzonych przez nią zajęciach o rodzinie. W trakcie postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego doszło do licznych uchybień proceduralnych. Komisja Dyscyplinarna i Rzecznik Dyscyplinarny jednoznacznie dążyli do ukarania prof. Budzyńskiej decydując się na przeprowadzenie ostatniej rozprawy w warunkach najwyższego poziomu zagrożenia epidemiologicznego zgodnie z wewnętrznym zarządzeniem Rektora UŚ, mimo że wszystkie inne wydarzenia na UŚ zostały odwołane. Uczelnia natomiast pracuje w formie zdalnej z wyłączeniem tylko jednostek koniecznych do zachowania ciągłości funkcjonowania.

Prof. Ewa Budzyńska prowadziła zajęcia pt. „Międzypokoleniowe więzi w rodzinach światowych”. Dotyczyły one odmienności kulturowych w rodzinach wyznawców różnych religii. Po zajęciach na temat rodziny w kontekście nauki chrześcijańskiej, grupa studentów złożyła do władz uczelni skargę na prof. Budzyńską. Nie spodobało im się m.in. nazwanie człowieka w prenatalnej fazie rozwoju dzieckiem czy pokazanie badań wskazujących na negatywny wpływ opieki żłobkowej na rozwój dzieci. Studentów oburzyło także przedstawienie definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Zaprotestowali również wobec prezentacji wyników badań pokazujących skutki pozostawania dzieci w konkubinatach jednopłciowych. Ich sprzeciw dotyczył, ponadto krytycznego stosunku prof. Budzyńskiej do eutanazji oraz jej rzekomego „antysemityzmu”, który miał się objawiać w przytoczeniu dowcipu zaczerpniętego z kultury żydowskiej.

W związku z tymi zarzutami, Rzecznik Dyscyplinarny UŚ prof. Wojciech Popiołek wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie „podejrzenia popełnienia czynów uchybiających obowiązkom i godności nauczyciela akademickiego”. Po zakończeniu czynności uznał on za niezasadny zarzut rzekomego antysemityzmu socjolog oraz prezentowania „informacji niezgodnej z aktualnym stanem naukowym”. Mimo to, skierował do Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i ukaranie prof. Budzyńskiej karą nagany.

Postępowanie dyscyplinarne zostało wszczęte, pomimo oczywistych błędów oraz braków w postępowaniu wyjaśniającym prowadzonym przez Rzecznika Dyscyplinarnego. Prof. Wojciech Popiołek przesłuchał bowiem tylko niektórych studentów spośród tych, którzy złożyli skargę. Dochodziło nawet do takich sytuacji, jak okazywanie świadkowi protokołu z zeznaniami poprzednika oraz wydawanie świadkom protokołów z ich zeznaniami, aby na tej podstawie wyprowadzić wniosek o prawdziwości ich zeznań.  Pomimo niewielkiego zakresu czynności przeprowadzonych w toku postępowania wyjaśniającego, został przekroczony sześciomiesięczny termin, w którym Rzecznik powinien je zakończyć. Prof. Popiołek formalnie nie przedstawił też zarzutów prof. Budzyńskiej.

W trakcie postępowania dyscyplinarnego doszło też do niejasnej zmiany całego składu Komisji, w tym wykluczenia członka NSZZ „Solidarność”. Komisja Dyscyplinarna oddaliła wszystkie przedstawione przez obrońców prof. Ewy Budzyńskiej wnioski dowodowe. Oznacza to, że dopuszczono wyłącznie wnioski dowodowe złożone przez oskarżyciela dyscyplinarnego, którym w dalszym ciągu jest prof. Wojciech Popiołek.  Dwóch członków Komisji Dyscyplinarnej UŚ przychyliło się do wniosku Rzecznika Dyscyplinarnego o ukaranie w związku z tym prof. Ewa Budzyńska została ukarana karą nagany. Zdanie odrębne złożył jeden z członków Komisji.

„Zarówno prof. Ewa Budzyńska, jak i jej obrońcy nie zgadzają się z orzeczeniem skazującym. W naszej ocenie stanowi ono zamach na konstytucyjną wolność akademicką. Utrzymanie tego orzeczenia może zaś prowadzić do wytworzenia się niezwykle niebezpiecznego precedensu, a w konsekwencji nawet do uwstecznienia w środowisku naukowym. Podstawowym celem, jakim nauczyciel akademicki powinien bowiem kierować się w swojej pracy naukowej jest poszukiwanie prawdy z uwzględnieniem przy prowadzeniu wszelkich badań naukowych i publikowanie ich wyników zasady rzetelności naukowej. Nie można dopuścić, aby naukowiec kierując się strachem przed zaprzepaszczeniem całej kariery naukowej okupionej ciężką pracą nad tworzeniem swojego dorobku naukowego był podatny na ideologiczne naciski mające na celu ocenzurowania jego wyników badań czy też ingerencji w ich treść” – wskazuje adw. dr Bartosz Lewandowski Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Ordo Iuris

Komentarze (102):

Maria2021.04.4 12:52
Nawet w czasach stalinowskich studenci nie robili tak niegodnych donosów.
Anna2021.03.29 10:59
A pani profesor to po lewej, po prawej a może na obu zdjęciach?
Andrzej2021.03.28 17:00
Ta Komisja Dyscyplinarna (poza jedną osobą mającą odrębne zdanie) myśli i działa jak w czasach głębokiego stalinizmu. Poza tym durnych studentów, którzy w dodatku podważają Konstytucję RP powinno się "wytrzasnąć na zbity pysk" z uczelni, bo i tak nic dobrego z nich nie będzie już. A swoją drogą radzę pani profesor złożyć odwołanie do odpowiedniej komisji przy MNiSW. Zło i głupota nie może zwyciężać!
Skrzypek na dachu2021.03.27 20:14
Brawo Pani Profesor Ewa Budzynska . Kazda baba i jej chlop sie smieje bo Pani ma do czynienia z ewidentnymi wariatami z komisji tenczopoprawnosci Uniwersytetu Slaskiego .
x2021.03.27 12:17
Już w tytule macie kłamstwo - pani Ewa Budzyńska nie jest profesorem.
Luzak2021.03.27 13:36
Krótko i w temacie - jesteś nieukiem więc masz prawo pisać głupoty, natomiast Pani profesor jako dr hab. posiada tytuł uczelniany profesora Uniwersytetu Śląskiego. Co do poglądów to uważam, że niedouczeni, zdemoralizowani i rewoltujący studenci powinni zostać ukarani za brak szacunku dla nauki jak i do osoby o niepodważalnym dorobku naukowym. Co do UŚ - lewactwo i dyktatura aborcyjno - ateistyczna ma się się tam dobrze, tym bardziej, że paru krzykaczy w tym grupa naukowców prostaczków lewackich jest w stanie zaszantażować komisje uczelniane i porządnych normalnych chrześcijańskich naukowców!!!!!!!
x2021.03.27 15:30
Pani Budzyńska posiadała tytuł profesora Uniwersytetu Śląskiego, gdy tam pracowała. Co do jej dorobku naukowego, to nie wydaje się wybitny (jej najbardziej cytowana praca ma 8 cytowań), ale nie to jest przedmiotem postępowania dyscyplinarnego. Pani doktor wygłaszała opinie całkowicie sprzeczne z nauczaniem Jezusa, więc trudno ją też nazwać chrześcijańskim naukowcem. Trudno też nazwać naukowcem, gdyż to co głosiła na swoich zajęciach jest również sprzeczne z wiedzą naukową. Wydaje się więc, że to dobrze iż już nie pracuje na uczelni.
leszczyna2021.03.27 19:48
Co sprzecznego z nauczaniem Jezusa głosiła p. Budzynska?
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.03.27 10:31
Niekumate prawactwo wciąż nie pojmuje gdzie leży problem. Otóż nie w osobistych poglądach tej świruski. a próbie narzucenia prywatnych przekonań pod płaszczykiem nauki. Na dokładkę posiłkowała się zmanipulowanymi fałszywymi "badaniami" i zignorowała ponad 300 metodologicznie zweryfikowanych opracowań naukowych dotyczących rodzin homonormatywnych.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.03.27 10:33
Na manipulacje takich zakłamanych bab mogą się nabrać tylko prawackie prostaczki z frondy, a nie trzeźwo myślący otwarci na świat studenci. Brawo żaki za pokazanie gdzie jej miejsce!
Luzak2021.03.27 13:49
Wariactwo lewactwa nie zna granic. Dla ciebie poglądy chrześcijańskie naukowców - wzorem stalinowców CZY POLSKICH KOMUNISTÓW - powinny być zakazane, natomiast głoszenie haseł deprawujących młodzież w tym zboczeń homoseksualnych, zmiany płci czy mordowania dzieci nienarodzonych powinny być nową dyktaturą religijną za której naruszenie ma grozić wyrzucenie z pracy a może kara śmierci??? Gdzie uczelniana wolność słowa, badań i przekonań - od kiedy niedouczony student rozkazuje PROFESOROM a uczelnia zakazuje swobodnych wypowiedzi swoim naukowcom. TO JUŻ JEST DYKTATURA!!!!!!!!!!!
trucker Texas2021.03.27 10:29
Jak widac na uczelniach nie studenci tylko lewackie baboons.
John2021.03.27 10:15
Co się Państwo dziwicie. Szczgólnie uniwersytety obok ośrodków kultury zostały opanowane przez totalne lewactwo i służą do budowania neomarksizmu.
Polka2021.03.27 9:27
To doczekaliśmy się wolności. Do czego my zmierzamy, chyba tylko do totalitaryzmu lewackiego.
Cool2021.03.27 6:11
Tak niszczy sie wolnomyśłicielstwo i dyskurs akademicki!
Noris2021.03.26 22:07
A to sucz.
trucker Texas2021.03.27 10:25
...edzio?
Anonim2021.04.6 21:47
Jak siadasz, to zawsze podkładaj ceratkę. Tak, żeby mebla nie zapaskudzić.
Jan2021.03.26 21:10
Czego nie rozumiecie??? Tyle razy to samo na frondzi ! Tym razem w tej sprawie i prof Grodzkiego ! KAŻDY wyrok nie po myśli fanatyków katolickich jest skandale a KAŻDY po ich myśli jest prawidłowy!!!!!
Anonim2021.03.26 21:23
I odwrotnie też.
trucker Texas2021.03.27 10:26
cicho ...edale.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.03.26 20:54
Baba zasłużyła nie na naganę, a wyrzucenie z uczelni na zbity pysk.
hyhy2021.03.26 21:18
Dwójkę ci wstawiła do indeksu i na warunkowym jedziesz? hyhy
trucker Texas2021.03.27 10:27
Zamknij paszcze niunius.
Aldona2021.03.26 20:44
To jest WOLNOŚĆ SŁOWA w/g usia bo na duże litery ta jednostka nie zasługuje. Popiołek jest dobry do kuwety dla kotka który siusia w Katowitz
ceramik2021.03.26 19:24
Jeżeli studentom przeszkadza definicja małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, to co z tego q7wa wyjdzie? Biedronie, Śmieszki i Rabieje. Jeżeli Prawica nie PO sprząta tego błota, to przegramy wybory i Polskę.
hyhy2021.03.26 21:21
Wyjdzie nawóz z nasieniem... hyhy
Cool2021.03.27 6:14
NIe studentom, tylko kilkorgu podstawionym pawianom.
kadra naukowa2021.03.26 19:00
nigdy nie poddamy się terrorowi żydokomuny i lewactwufaszystowskiemu
Anonim2021.03.26 19:02
Oo czy to kadra Wsksim Toruń przyszła?
Wania Antonim zwany cienki Cienias2021.03.26 19:09
to kadra Kolegium Civitas finansowana przez dobroczyńcę zoroza
Jan2021.03.26 21:11
Nie, to płatne trole pro pisowskie
Anonim2021.03.27 7:31
Pisowcy są na swoich stronach a płatnymi trollami to Wy jesteście słudzy lewactwa.
Jan Zamoyski2021.03.26 18:44
"Takie będą Rzeczypospolite jakie ich dzieci chowanie." Widać wychowywanie uwłacza godności Państwa Polskiego, BYDŁO "studiuje" a poziom studiów jest na poziomie mojego technikum czyli szkoły średniej z przed 40 lat. Te głąby przebieg zmienności funkcji, rachunek prawdopodobieństwa, całkę oznaczoną czy geometrię analityczną mają na drugim czy trzecim roku, gdy ja miałem to w 3 i 4 klasie technikum. Dzisiejsze studia to kuźnia DEBILI.
Pcv2021.03.26 19:00
Chodź na studia, to zobaczymy czy potrafisz
Jan Zamoyski2021.03.27 8:33
Skończyłem 32 lata temu P.W. Problemów nie miałem, ale to tylko dzięki szkole średniej. W moich czasach edukacji do technikum i później na studia były egzaminy aby się dostać. Jeszcze niedawno tłumaczyłem matematykę i fizykę swoim dzieciom, ze skutkiem, że egzaminy na koniec semestru zdały na dobry, więc nie widzę problemu nawet dzisiaj, zasady matematyki i fizyki nie zmieniły się od tysiącleci, tylko trzeba mieć je w głowie a nie w smartwonie.
ma pan zupelna racje2021.03.26 20:02
to ostatnie pokolenie,ktore stapa po swietej ziemi,zaznacze,pokolenie debili
Tome2021.03.26 18:09
Żydostwo rzadzi na polskich uczelniach tak jak i na amerykanskich
Böno2021.03.26 17:44
Jeśli mamy takich studentów, to przyszłość Polski przy takich przygłupach i dewiantach widzę "czarno". Pooblewać takich studentów, powywalać, niech idą krowy paść, bo większego pożytku z nich nie będzie.
Gliwiczanin2021.03.26 17:21
Mówiło sie u nas - czerwony UŚ ! kto by tam szedł na studia...
Jozek2021.03.26 17:06
Rozwydrzone bachory...
Mietek2021.03.26 18:46
I tępe jak obuch od siekiery.
steve2021.03.26 16:51
Czy to są wyższe uczelnie? Kogo tam się wychowuje? Hańba dla takich uczelni! Niech rząd się zastanowi komu i za co płaci - za wychowywanie ludzi kulturalnych z odpowiednią wiedzą, czy za naukę rozwiązłości i chamstwa?
Moly2021.03.27 2:27
Chamstow. To chyba widac po przykaldzie tej " profesorki"
nil2021.03.26 16:42
A czemu to nikt nie wpadł na pomysł ukarania Jasia Hartmanna za szerzenie wszelkiej maści zboczeń, w tym kazirodztwa? Czyżby władzę na polskich uczelniach dzierżyli wyłącznie zboczeńcy i ich promotorzy? Gdzie podziali się prawdziwi naukowcy? Gdzie zniknęli nauczyciele akademiccy o nieposzlakowanej opinii?
Anonim2021.03.26 16:46
To jest ostatni dzwonek aby wypędzić lewactwo ze szkół wyższych i zastąpić prawdziwą kadrą naukową.
Anonim2021.03.26 16:42
I tak wygląda wolność słowa na uniwersytecie . Czy ktoś wie w które setce rankingu jest ta uczelnia ?
BieS2021.03.26 22:06
Te światowe rankingi też już robi lewactwo.
Anonim2021.03.26 16:42
Wszystko to co mówiła Pani Profesor jest zgodne z naszą konstytucją i władze uniwersyteckie nie mają prawa kogokolwiek karać.
Anonim2021.03.26 16:44
Tak , ale znajdzie się lewak , który powie tak: dajcie mi człowieka , a paragrafy znajdziemy.
Anonim2021.03.26 16:39
Przecież obostrzenia obowiązują dopiero od soboty.
Ala2021.03.26 16:29
Nauka w zakresie biologi podkreśla niezbicie, że życie zaczyna się od poczęcia, to jest nie do podważenia, wszystkie dowody naukowe to potwierdzają. Wszelkie inne twierdzenia są teoriami wysnutymi z palca, a tzw. aborcja jest MORDERSTWEM i jest zatrważającą zbrodnią przede wszystkim dlatego, że dokonaną przez matkę
Grizzly2021.03.26 16:18
Tzw. uniwersytety zeszły na psy, wstyd pobierać tam jakieś nauki! Sodomia, ciemnota i lewactwo!
Grizzly2021.03.27 12:53
Ty i tak jesteś za głupi
YORK2021.03.26 16:16
MINISTRZE CZARNEK, ROZGONIC TA LEWACKA BANDE.
Jenny2021.03.26 16:33
Czarnek sobie moze wiesz co....jest ignorowany przez naukowcow.
Anonim2021.03.26 16:48
Przez kogo ? Gdzie ty masz tych "naukowców" ha, ha,ha
Płaskoziemiec2021.03.26 16:13
Też uważam, że to skandal. Każdy profesor, w ramach wolności akademickiej, powinien mieć prawo twierdzić, że Ziemia płaska jest. A w razie czego, to ordo iuris potwierdzi...
Topek2021.03.26 16:12
Związek kobiety i mężczyzny to nie tylko małżeństwo a embrion to nie człowiek koniec tematu bo taka jest prawda. Nie potrzeba nawet waszych skrajnych psdzielskich głupich komentarzy
Czopek Topek2021.03.26 17:23
czego nie potrzeba to twojej osoby tutaj!
Skandalem były…2021.03.26 16:08
wypowiedzi tej profesorki.
#info2021.03.26 16:01
https://www.onet.pl/informacje/onetslask/socjolozka-z-us-ukarana-nagana-za-nietolerancje-i-homofobie-bronilo-jej-ordo-iuris/22k014d,79cfc278
Zibi2021.03.26 15:55
Jeżeli to prawda - to studenci, którzy złożyli skargę są zwykłymi debilami i należałoby ich wyrzucić z uczelni bo są zakałą tej uczelni. Ci debilni studenci nie maja podstawowej wiedzy naukowej, tylko opierają się na lewackiej ideologii - co już ich dyskwalifikuje do kontynuowania studiów. Lewak-debil NIGDY nie będzie naukowcem tylko ideologiem
infor2021.03.26 15:58
Trzeba też dodać, że ten cały prof. popiołek to tez jakiś lewacki prymitywny padalec. To pokazuje tylko czym jest uniwersytet śląski (świadomie z małej litery) bo to kolejna zakała polskich uczelni, która wypuści kolejnych debili
Tylko Rus…2021.03.26 16:09
pisze »z małej litery«. Polak pisze mała literą.
matis892021.03.26 15:52
Pod rządami szatanistycznego, lewackiego PISu likwidowana jest wolność słowa dla konserwatystów, katolików, patriotów. Przypominam, szatanistyczny PIS oficjalnie wspiera i reklamuje państwo bezgotówkowe Antychrysta do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi.
Grizzly2021.03.26 16:13
Podobno fajnie obciągasz
Grizzly2021.03.26 16:16
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won parchu!
Ktoś2021.03.26 15:51
No cóż, widać że zbliżamy się do czasów, w których spełnią sowa Pisma: "Oto nadejdą dni - wyrocznia Pana Boga - gdy ześlę głód na ziemię, nie głód chleba ani pragnienie wody, lecz głód słuchania słów Pańskich. Wtedy błąkać się będą od morza do morza, z północy na wschód będą krążyli, by znaleźć słowo Pańskie, lecz go nie znajdą." Za parę lat studenci nie spotkają już na uczelni ludzi pokroju pani profesor, którzy będą im przedstawiać świat przez pryzmat wartości chrześcijańskich. Choćby bardzo chcieli. Pytanie też, czy znajdziemy kapłanów, którzy do końca będą nam nadal głosić prawdziwą ewangelię, czy też ze strachu pouciekają...
hehehe2021.03.26 15:44
To pewnie akcja jakichś lgbt-zboków bo nie wierzę w aż takie zedzbanienie studentów :-)
­2021.03.26 15:38
­
KołtunPodMoheremNajlepiejSchowaćWTrumnie2021.03.26 15:32
Stara dewota niech zajmie się strojeniem kościelnych pustostanów, a nie prukwieniem na uczelni. Młodzi Polacy przychodzą tam zaczerpnąć z krynicy świeżej mądrości, wiedzy i nauki, a nie odurzać się smrodem z kato-kołtuna ciemnoty.
ta2021.03.26 17:34
padlina padlina padlina rozkladajaca za chwile twoj koniec , dlatego tak bluzgasz
­2021.03.26 15:28
Uliczkę znam w Barcelonie. W uliczkę wyskoczy Boniek.
komunistyczne łuniwersytey do zaorania jak sądy2021.03.26 15:21
ale bezjajowy pis tego nie zrobi!
rabbi stinkfurtz2021.03.26 15:20
... POPIS knesetu polin ...
Prawda w oczy2021.03.26 15:16
PEDERASTIA to obrzydliwe ZBOCZENIE. Podobnie jak inne "orientacje seksualne LGBT+" - pedofilia, zoofilia, koprofilia
Ta2021.03.26 15:11
z tym pióropuszem to prof. Budzyńska?
Henryk noblista2021.03.26 15:07
Jak Kalemu ukraść krowy to "warunki najwyższego poziomu zagrożenia epidemiologicznego". Jak Kali kraść krowy w tłoku w kościele to Wolność! Wolność! Ręce precz!
Asior2021.03.26 15:01
Uniwersytet Śląski - buhahahaah Śląska to jest tylko kiełbasa
po prostu ranking 500+2021.03.26 15:21
twoje "buhahahaah" podzielam i rozszerzam na wszystkie "wyższe" uczelnie w Polsce.
Olin2021.03.26 14:59
obecni studenci - banda lewackich idiotów z tik-takiem zamiast mózgu
Jenny2021.03.26 15:28
Adrian od dawna ma Tik Toka z glupawymi filmikami.
Augustyn2021.03.26 14:57
Terror tęczowej zarazy.
Art2021.03.26 15:03
Ha ha ha no rzeczywiście terror. Ideologiczne bzdury wygadywane przez wykładowcę na wyższej uczelni. Miała dostać pochwalę czy jak? Tylko się cieszyć, ze uczelnia ma myślących studentów, którzy zareagowali.
BieS2021.03.26 22:22
To tylko namiastka tego jaki może być prawdziwy terror gdyby dorwali się do władzy, Czerwoni w dawnym stylu, przy tej różowej zarazie, to aniołki.
Nie ma to jak cenzura u "tolerancyjnych"!2021.03.26 14:45
Popatrz na takiego utytułowanego przez PRL "profesora" Hertrich-Woleński, właściciela legitymacji PZPR-u, kaznodziei tolerancji, wściekłej suki antypolskiej, antykatolickiej i zapytaj go: - - - 𝐃𝐥𝐚𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐮 𝐬𝐢𝐞𝐛𝐢𝐞 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐄𝐍𝐙𝐔𝐑𝐄 𝐡𝐢𝐩𝐨𝐤𝐫𝐲𝐭𝐨 ?! - - - - Może "profesor" Hertrich-Woleński będzie miał odwagę i DA ODPOWIEDŹ? Może jego parch redakcyjny, tyż profesor, Jan Hartman DA ODPOWIEDŹ? Ale nie licz na to. - - - - 𝐃𝐥𝐚𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐮 𝐬𝐢𝐞𝐛𝐢𝐞 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐄𝐍𝐙𝐔𝐑𝐄 𝐩𝐚𝐫𝐜𝐡𝐮 ?!
Grobowa cisza u Tusk & GW Co.2021.03.26 14:42
Wczoraj Biden podczas konferencji prasowej ANI słowem, ANI oczkiem nie mrugnął na "tragiczna" sytuacje LGBT w Polsce i "bezprawia" PIS-u. Mało tego, okazuje się, że Joe wcale nie jest tak "na lewo".
Adrian2021.03.26 16:15
Ale zadzwonił w końcu, czy nie zadzwonił? Musi w końcu zadzwonić, bo duduś, od ciągłego czekania przy telefonie, dostanie odleżyn...
bogdanus2021.03.26 14:40
Profesorowie dostają granty, to tylko ideologia LGBT w ich mniemaniu ma rację. Inaczej mówiąc zaprzedają się za pieniądze. Zgodnie z konstytucją to pani prof. ma rację, gdzie min. oświaty.
AAAtomek2021.03.26 14:40
,,Wolność akademicka’’ w przekonaniu prawicy to pozwolenie na gadanie bzdur. Wszelakich. W sprzeczności do faktów naukowych.
Sylwester2021.03.26 14:59
Z pewnością wolność akademicka nie polega na prawie do głoszenie jednej i jedynie słusznej prawdy ustalonej odgórnie, jak zdajesz się sugerować.
Piszesz2021.03.26 15:09
o nauce Kościoła, niezmiennej i jedynej słusznej?
Maria Błaszczyk2021.03.26 15:15
No ale czy istnieje wiele prawd nawzajem się wykluczających? Tzn. przykładowo, czy może być jednocześnie prawdą to, że "dziecko" w języku polskim oznacza «człowieka od urodzenia do wieku młodzieńczego» , i w tym samym czasie oznacza "człowieka w prenatalnej fazie rozwoju"? https://sjp.pwn.pl/sjp/dziecko;2455634.html
leszczyna2021.03.26 20:28
Przecież nie przedstawiłaś dwóch twierdzen nawzajem się wykluczających. Nie prawdy, ale twierdzenia są ze sobą zgodne lub sprzeczne, a ich odniesienie do prawdy to co innego. Powołujesz się na Słownik Języka Polskiego, i słusznie, ale on nie wyczerpuje rzeczywistości języka polskiego. Pisało tu już wiele osób, że w ustawie o RPD "dziecko" to osoba od poczęcia do pełnoletności, a i w dokumentach ONZ używa się terminu "dziecko" w odniesieniu do płodu ludzkiego. Prawdą są różne użycia danego słowa, nie tylko to, co jest w słowniku. Mój słownik ang-pol ma ok. 90 000 haseł, a i tak brakuje tam wyrazów, których szukam. Czy to znaczy, że one nie istnieją w j. angielskim? Ależ istnieją, tylko w słowniku ktoś ich nie zapisał.
Maria Błaszczyk2021.03.26 21:31
Aha. Czyli definicja encyklopedyczna mówi, że dziecko jest PO urodzeniu, a to się nie wyklucza z twierdzeniem, że jest nim PRZED. Jedenasta jest PRZED południem, a Tobie nie kłóci się to z twierdzeniem, że jest PO południu. Bo przecież w słowniku nie ma wszystkich znaczeń. No więc nie - manipulacja Niedorzecznika Praw Dziecka czy też pani profesor jest własnie manipulacją. Mającą budzić emocje, a nie służącą prawdzie. Ale inne twierdzenia pani profesor o antenkach w głowach i żłobkach jak obozy koncentracyjne to już zapewne prawda i niepotrzebnie się czepiam...
leszczyna2021.03.26 22:03
Ależ jest jedenasta przed południem i jedenasta po południu, po angielsku to się określa jako godziny a.m. oraz p.m. I w słowniku nie ma wszystkich znaczen, nie tylko w tym, na który się powołujesz. Nie ma żadnej manipulacji jakiegoś "Niedorzecznika" - przecież ten czy tamten rzecznik nie uchwalał ustawy o sobie i nie narzucił prawniczych terminów. Przeciwnie, gdyby Lewica wystawiła swojego kandydata i zostałby on wybrany na RPD, to na podstawie już obowiązującej ustawy o RPD. Jak na razie, nie słychać, by Lewica zgłaszała nowelizację ustawy w celu usunięcia z niej prawnej definicji dziecka, widocznie nieznośne dla Ciebie "dziecko" Lewicy sejmowej nie przeszkadza.
Maria Błaszczyk2021.03.26 22:11
Ale po polsku dla ścisłości mówi się o 23, lub o jedenastej wieczorem. Nie ma po polsku "jedenastej po południu". Serio. Do tego mylisz różne rzeczy. Definicję w ustawie, o charakterze projektującym, dlatego w niej wyjasnioną. I definicję sprawozdawczą, podawaną w encyklopedii. Teoretycznie pani profesor może sobie nazwać płód "tygrysem", jeśli tak się umówi ze studentami. Ustawa to też rodzaj umowy. Tylko że najwyraźniej studenci się na nic takiego nie zgadzali. A niedorzeczność tego konstytucyjnego pana polega nie na tym, że ustawa jakośtam jest napisana. Tylko w tym, że się nie zajmuje prawami dzieci, tylko różnymi przedziwnymi rzeczami, w tym manipulowaniem językiem. Są to niezależne od siebie kwestie.
Anonim2021.03.26 20:53
W moim podręczniku biologii, dziecko to osoba od trzeciego roku życia do rozpoczęcia okresu pokwitania.
leszczyna2021.03.26 22:08
Czy Twój podręcznik jest do szkoły podstawowej czy średniej? Jaki ma numer dopuszczenia MEN? Kościelna definicja dziecka zgadza się z częściowo z Twoją - dzieckiem jest osoba do okresu pokwitania, dlatego pedofil to typ nagabujący dziecko, a typ biorący się za nastolatka to pederasta, choć oba te wyrazy zawierają rdzen paed- (dziecko).
za dużo faktów w TVN2021.03.26 15:01
ty musiałeś skończyć tylko akademik, bo wszelaka wolność słowa w sprzeczności "do faktów" to co najwyżej twoje kuriozum naukowe objawia
AAAtomek2021.03.27 8:52
Zawsze możesz głosić w ramach "prawicowej wolności akademickiej", że Słońce obiega Ziemię?