Para niepełnosprawnych z Biskupca nie będzie mogła wziąć ślubu. Jak poinformował Onet, wnioski w tej sprawie zostały oddalone przez Sąd Rejonowy.

Sąd uznał między innymi, że osoby te chciały zawrzeć związek małżeński, gdyż są upośledzone umysłowo. Para, Pani Jolanta i Piotr, od dłuższego już czasu mieszka razem.

Mężczyzna choruje na zaburzenia rozwoju intelektualnego oraz porfirię, zaś kobieta ma mózgowe porażenie dziecięce, porusza się na wózku inwalidzkim.

Onet podał, że najpierw to urzędnicy uznali, że para ze względu na wady intelektualne oraz niesamodzielność nie morze zawrzeć związku małżeńskiego. Podobne zdanie mieli biegli sądowi.

Według prawa rodzinnego, zabronione jest zawieranie małżeństw osobom z niedorozwojem umysłowym. Sąd może jednak zgody udzielić, o ile „stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa”.

Sąd Rejonowy w Biskupcu oddalił jednak wnioski narzeczonych. Tłumaczył, że decyzja podyktowana była między innymi faktem, że mężczyzna wcześniej był karany.

Postanowienie nie jest prawomocne, para może się odwołać.

tag/Onet.pl,rp.pl