Saakaszwili pisze do Zełenskiego: jestem osobistym więźniem Putina - zdjęcie
06.10.21, 09:23Screenshot Youtube - Telewizja Republika / Fot. kremlin.ru, CC 4.0

Saakaszwili pisze do Zełenskiego: jestem osobistym więźniem Putina

4

Micheil Saakaszwili wrócił parę dni temu do Gruzji i natychmiast został aresztowany, co zapowiadała gruzińska prezydent Salome Zurabiszwili. W nieznany jednak sposób Saakaszwilemu udaje się sprawować kontrolę nad swoim kontem na Facebooku, na którym zamieścił właśnie list do ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Saakaszwili ma także obywatelstwo ukraińskie. Gruzję opuścił w 2013 roku. Przez kilka lat przebywał na Ukrainie, gdzie organizował protesty wymierzone w ówczesnego prezydenta Petra Poroszenkę.

Głośna była sytuacja, kiedy Saakaszwili wbiegł na dach kamienicy, uciekając przed próbującymi aresztować go ukraińskimi policjantami. Ostatecznie do aresztowania jednak doszło, Saakaszwilego odbili jednak z rąk funkcjonariuszy jego zwolennicy.

Zełenski z kolei zaapelował już wcześniej, że będzie pracował nad sprowadzeniem Saakaszwilego na Ukrainę.

Teraz, zapewne wykorzystując nieskrywaną niechęć Zełenskiego do Poroszenki, Saakaszwili wystosował list do ukraińskiego prezydenta.

"Jestem głęboko poruszony twoimi słowami i reakcją prawdziwego wysokiej klasy męża stanu na moje nielegalne aresztowanie i uwięzienie w Gruzji na podstawie sfałszowanych zarzutów, których nikt na świecie poza Rosją nie uznaje…" - czytamy w liście.

"Kocham moją Gruzję nad życie, ale bardzo kocham także Ukrainę, moją drugą ojczyznę, w której spędziłem wiele lat swojego życia i w której mam rodzinę, przyjaciół i obywatelstwo, które bardzo cenię. Przez całe życie będę dumny z tego, że miałem możliwość wnieść swój skromny wkład w przeprowadzone przez pana historyczne zmiany i reformy. Jestem faktycznym więźniem Putina. Wysoko oceniam pana wyjątkową pozycję w obronie Ukrainy, całego regionu i wszystkich wrogów imperium" - pisze były gruziński prezydent.

Wcześniej Saakaszwili pisał na Facebooku, że udał się do Gruzji po to, aby przywrócić w tym kraju wolność i demokrację. Jest jednak podejrzanym w wielu sprawach karnych, ponadto został zaocznie skazany na 6 lat więzienia za "zorganizowanie ataku" na na byłego gruzińskiego deputowanego Walerego Gelaszwilego.

jkg/facebook

Komentarze (4):

Konrad Józef Turzyński2021.10.6 12:45
Zełenśkiego, a nie Zełenskiego. Prezydent Ukrainy nie jest, co prawda, Ukraińcem (jest Żydem), ale nazwisko ma ukraińskie, a nie rosyjskie, nie białoruskie, nie polskie, ani tez nie macedońskie. Dlatego w końcówce powinno być "ś", a nie "s".
katolik2021.10.6 11:34
To jest ten sam Saakaszwili, kumpel Kaczyńskiego, który sprowadził wojnę do Gruzji?
oficer LWP2021.10.6 12:44
tak to ten BANDYTA, przyjaciel Kalkenstina
bękart wojny2021.10.6 10:28
to jest ten Saakaszwili, który był ścigany na wniosek Gruzji europejskim nakazem zatrzymania będąc podejrzanym zlecenia zabójstwa, nakazu żadne państwo Unii (najbardziej zażydzona Polska PIS) nie chciały respektować jak się okazało, że to agent CIA, nie bójcie się o niego, jak nie będzie żarł to tylko trochę schudnie, USA nie dopuści do tego aby ich agentowi stało się coś złego tak jak było w przypadku Nawalnego, który też nie żarł do momentu spotkania z przedstawicielem USA (CIA), od tego momentu zaczął żreć, ciekawi mnie kiedy zacznie wyć Morawiecki i Duda, że nie wolno więzić osoby podejrzanej o zlecenie zabójstwa bo dla PIS im większy bandyta tym bardziej jest przyjacielem PIS