Rzepliński w ,,GW’’: Jak tego nie nazwać, aborcja jest zabójstwem   - zdjęcie
25.10.20, 19:43Fot. screenshot - TVN24

Rzepliński w ,,GW’’: Jak tego nie nazwać, aborcja jest zabójstwem

63

W Polsce trwają protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją zabijanie dzieci ze względu na podejrzenie choroby. Środowiska lewicowe mówią o „piekle kobiet” i podważają decyzję TK, przekonując, że to instytucja partii rządzącej? A co o aborcji mówił prof. Andrzej Rzepliński, szanowany przez opozycję były prezes TK? Mówił wprost, że aborcja jest zabójstwem. Portal wPolityce.pl przypomniał wywiad, jakiego w 2016 roku prawnik udzielił „Gazecie Wyborczej”.

W 2016 roku w wywiadzie dla Gazety Wyborczej prof. Andrzej Rzepliński był pytany o to, co zrobiłby, gdyby przyszło mu orzekać ws. aborcji.

- „Są pewne kamienie milowe czy też punkty graniczne, których nigdy bym nie przekroczył. Na przykład nigdy bym nie zagłosował za w pełni liberalną aborcją. Nigdy!” – mówił wówczas prawnik.

Pytany, dlaczego, odpowiadał:

- „Bo nieważne, jak byśmy próbowali to elegancko nazwać, aborcja jest zabójstwem - tak uważam. Co nie znaczy, że nie akceptuję, i to w pełni, orzeczeń wyroku sądu konstytucyjnego z 1994 roku, który w moim przekonaniu dobrze wyważył wszystkie racje”.

- „Sędzia konstytucyjny nie może oczekiwać od ludzi bohaterstwa. Także od kobiet. Obowiązujące prawo ma wychodzić naprzeciw życiu. Ale nie naprzeciw nieodpowiedzialności. Że można zrobić aborcję w 24. tygodniu, bo takie jest zapotrzebowanie. Bo się odkochałam. Bo mężczyzna - głównie to mężczyźni korzystają na aborcji - będzie ją wymuszał na kobiecie.” – dodał.

kak/wPolityce.pl, Gazeta Wyborcza

Komentarze (63):

NN2020.10.26 21:54
Właśnie przez takich dewotów Polska jest krajem katolickich talibów i pośmiewiskiem, a katolicy tak się panoszą, że aż obrzydliwość bierze. I to jest XXI wiek w środku Europy. O postępie to my możemy zapomnieć. Nic ten gość się nie nauczył z historii. Wydawałoby się, że uczony prawnik a tak naprawdę przykruchtowa kukiełka. Polska przedwojenna, przedrozbiorowa były krajami tylko dla katolików a reszta to byli podludzie. Jak się to skończyło, to wiadomo. Dzisiaj jest to samo. Państwo, które gnoi własnych obywateli, gdzie prawo piszą biskupi i religijne oszołomy nie ma racji bytu i dni takiego kraju są policzone.
gość2020.10.26 18:25
Jeśli to prawda to wreszcie powiedział coś sensownego.
Paweł2020.10.26 17:47
Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.
Mathias2020.10.26 17:08
Znam wielu bardzo porządnych ludzi, przeciwników aborcji, którzy nigdy by nie zagłosowali na obecnie rządzących. Może to z nich "wyjdzie iskra"?
Paweł2020.10.26 10:18
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate.
marc2020.10.26 16:33
Bredzisz chłopcze z lewctwa !
jula2020.10.26 9:39
Zabić można do dwunastego tygodnia ale po tym czasie są granice nie do przekroczenia. Jak na sędziego i prawnika to trochę to pokrętne.
Precz z 🌈 zarazą!2020.10.26 8:01
Co to ostatnich wydarzeń. "Zdziczenie" to bardzo delikatnie powiedziane. Z kolei "zezwierzęcenie" byłoby obraźliwe dla zwierząt. Krótko mówiąc: tym bandytom i wulgarnym histeryczkom bardzo się spieszy do piekła (którego – wg „katolickiej kretynizacji” – „oczywiście” nie ma). Ale kiedy już tam, na własne życzenie, trafią, to bardzo się zdziwią. Wtedy zapewne złożą stosowną reklamację, powołując się na ową „katolicka kretynizację”, ale skutkiem będzie jedynie obleśny rechot szatana i jego kompanów…
wicek2020.10.26 7:08
Panie Rzpliński, to rozumiem.
Mathias2020.10.26 17:06
Jakoś nie słyszałem niczego podobnego z ust premiera ani pewnego polityka na K.
Bianka2020.10.26 5:59
No i szacun dla Pana Rzeplińskiego za słowa prawdy, oczywistej prawdy! Z kryzysu może wyjść coś dobrego, pod warunkiem, że ludzie użyją swojego wewnętrznego poczucia prawdy, sumienia, które każdy z nas posiada, bez wzgl na wyznawanie jakiegoś systemu wartości, czy jego brak!
j23zyje2020.10.26 3:25
PiS po raz kolejny coś rozpętuje, nie mając żadnego pomysłu na zakończenie rozróby z pozytywnym skutkiem. Znowu będzie się wycofywał okrakiem , ukazując swoją słabość, która zachęca do następnych jeszcze mocniejszych wystąpień. Czyżby chcieli zdestabilizować kraj...?
Alojzy Cedzidło2020.10.26 3:12
H mmmm . Tak myślał i mówił pan sędzia prof Rzepliński w 2016 roku . Po tym wywiadzie " demonstrował z panią prof , Gelsdorf , tez sędzią , na ulicy Warszawy . Cytowany wyżej wywiad byłby powodem dla mnie do wielkiego szacunku dla pana Profesora , pod jednym jednak warunkiem . Co też dziś by powiedział na ten temat.
Sandra2020.10.26 0:36
Dobre i to, panie Rzepliński. Cale sedno jest umiejscowione w państwie Polska. Państwo winno być gwarantem dzieci które się narodzą a nie umywać ręce! Co to znaczy? A ruszcie intelekt!
rebeliant2020.10.25 23:01
Tej całej rozjuszonej lewycy radzę najpierw przyjąć na próbę rozwiązania antyaborcyjne, a następnie porównać ze stanem poprzednim - takie postępowanie jest nagminnie stosowane w nauce. Weźmy te rozwiązania na próbę i tak za dwa trzy lata oceńcie to "barbarzyństwo" - tak robią cywilizacje wyższe.
Dam2020.10.26 5:48
Rozumiem, że potem przyjmiemy "na próbę" całkowitą liberalizację aborcji?
MK2020.10.26 13:52
w paru stanach w US można zabić dziecko do ostatniej chwili przed porodem. Byleby nie opuściło łona matki w całośc (tak żeby zachować formę że to jeszcze zabieg "aboracja" a nie zabójstwo człowieka - bo gdyby to zrobili za 10 minut później uśmierciajac juz noworodka (co zreszta byłoby bezpieczniejsze dla matki i mniej kłopotliwe) to by sie. kwalifikowało na zabójstwo - To tylko omijanie prawa zakazujacego zabijania człowieka, przez ludzi z wykrzywionym sumieniem. ............ i jednocześnie ratuje się wcześniaki 6 miesięczne. Ha, to w końcu ludzie czy zlepki tkanek?
Dam2020.10.27 9:55
Zależy od twojej definicji. Tak jak żołądź nie jest dębem, tak samo płód na wczesnym etapie rozwoju nie jest jeszcze człowiekiem (ciężko mówić o człowieku na etapie, kiedy nie istnieje nawet zalążek układu nerwowego). Więc wg mnie należy ratować wcześniaki, nie należy wykonywać aborcji w 4-9 miesiącu, chyba że takie dziecko żyłoby w cierpieniu (z tego samego powodu dopuszczam eutanazję).
Marco Breslaviano2020.10.25 22:45
Ameryki nie odkrył, niemniej przyznać trzeba, że to ważny głos, choć jeszcze z trzeciej strony ten stary łajdak, co zalegalizował kradzież pieniędzy Polaków z OFE, nawiasem mówiąc, na jego wyrok powołał się pisowski rząd, gdy rozkradł owe pieniądze do reszty, nie zrobił nic, by ten oczywisty fakt usankcjonować prawnie.
ada2020.10.25 22:26
A aborcja ciazy pozamacicznej -jest czy nie jest zabojstwem?
Waarnemer2020.10.25 22:33
Nie ma czegoś takiego. Aborcja ma na celu zabicie dziecka, czasem także zdrowego. W przypadku ciąży pozamacicznej celem nie jest zabójstwo.
Japa2020.10.26 3:25
A co to jest ta " pozamaciczna "? W moim życiu byłem na pogrzebie kobiety ,która takiej ciąży nie przeżyła. Ta Pani nigdy by dziś nie wyszła na ulicę i napadała na kościoły.
Dam2020.10.26 5:49
Bo bardzo łatwo ją wykryć na bardzo wczesnym stadium i każda z nich jest przerywana, ponieważ stanowi 100% wyrok śmierci. Nie znasz się, to się nie wypowiadaj.
Japa2020.10.26 12:09
Tak Panie Doktorze , Specjalisto od wszystkiego A w czym moja wypowiedz nadwyrężyła Pana Doktora kompetencje . No w czym . Bo mogła wyjść z grobu , ta moja znajoma , i z tymi szumowinami protestować . A poza tym jako analfabeta medyczny mam wątpliwości , czy tego typu operacja to tez skrobanka tylko operacja .
Dam2020.10.26 12:32
Masz dostęp do niemal nieskończonej bazy wiedzy, a używasz jej do udowadniania, że niewiele wiesz. Spożytkuj swój czas lepiej.
Japa2020.10.26 21:28
Hmmm To już zabrzmiało jak komplement .Zabrzmiało, ale dobre i to .... Pozdrawiam
ks. krakowski2020.10.25 22:07
Dobrze, że choć to trafnie powiedział. Panu profesorowi jednak przypomnę, że Piłat też ładnie powiedział o Panu Jezusie: "nie jestem winny krwi sprawiedliwego", ale zły wyrok wydał. Judasz tez ładnie raz powiedział: "Zgrzeszył wydawszy krew niewinnego", ale kolejne kroki był bardzo złe. Panie profesorze nie wystarczy jeden krok....
POdejrzliwy2020.10.25 22:05
Czy zabójcy dzieci nie POwinni przebywać w więzieniu ?
MaxFiend2020.10.25 21:49
Nie manipulujcie: "nigdy bym nie zagłosował za w pełni liberalną aborcją" - to znaczy, że akceptuje aborcję w szczególnych przypadkach i nazywanie tego zabójstwem w tym świetle jest bez sensu.
Japa2020.10.26 3:32
A może by tak od początku . Co jest ZABÓJSTWO. .Jaka jest etymologia tego słowa . Panie " Maxiu " , przemyśl Pan moją może głupią uwagę
MaxFiend2020.10.26 9:46
Wychodząc z tego założenia: żołnierze to mordercy :-D
Japa2020.10.26 12:15
Hmmmmm .., można i tak . Uczeni matenatycy potrafią udowodnić ,że 2 +2 = 5,6 ....
MaxFiend2020.10.28 10:32
Coś pomerdałeś. Tego nie da się udowodnić w dziedzinie całkowitości. Sprawdź w podręczniku do algebry :-D
UWAGA!2020.10.25 21:35
Apel organizatorów Różańca do Granic. Podajcie dalej https://www.youtube.com/watch?v=bs1nGAbMKR0
JM2020.10.25 20:46
Ja myślę, że te wszystkie idiotki, które dziś urządzają te spędy, przeszkadzają w prowadzeniu nabożeństw kiedyś zmądrzeją. To nie przystoi godności człowieka. To jest bezmyślne kierowanie swojego zboczenia w stosunku do osób, które z decyzją Trybunału Konstytucyjnego nie miały nic wspólnego! Więc można postawić pytanie: o co tym bandom chodzi?
Moly2020.10.25 21:15
Proste. O skonczenie- na zawsze-z katolicka tyrania. I tak bedzie!
Japa2020.10.26 3:36
TU niema pustki . Na miejsce jednego wleje się inne . A islam panie " Molu " Panu odpowiada . ?
Co ma LGBT wspólnego z aborcją?2020.10.25 20:21
W düpie się w ciążę nie zachodzi, düpą NIKT nie jeszcze nie urodził!
Figo Fago2020.10.26 3:43
No nie . Ale pan Biedroń na to liczy . Na ciążę u Śmiszka .A tak poważnie . Nie tylko tu brak logiki . Takich tylko islam może uzdrowić. Pierwsi będą prać czołem o beton.
Beno2020.10.25 20:20
Panie Rzepliński - za taki pogląd szacun. Myślę, żeś pan tego twierdzenia nie zmienił.
Tak tylko napiszę2020.10.25 20:18
" Jeżeli chodzi o sprawy związane z aborcją, to uważam, że osiągnięty 15 czy 14 lat temu kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam - nie wolno naruszać! " - śp. Lech Kaczyński (2007) "Uważam, że zdarzają się w życiu niezwykle trudne sytuacje, w których należy ratować życie matek czy też nie żądać, by zgwałcona przez zwyrodnialca lub, co gorsza, bandę zwyrodnialców dziewczyna musiała rodzić." - śp. Maria Kaczyńska "Wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży to rozwiązanie iluzoryczne, skazujące wiele kobiet na aborcyjne podziemie, a także nierzadko sprowadzające bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ich zdrowia i życia." - Marta Kaczyńska
leszczyna2020.10.25 20:52
Śp. Państwo Kaczyńscy to nowi święci opozycji antypisowskiej?
Anonim2020.10.26 6:40
Zakaz aborcji to nie jest kompromis.
Co ma TK wspólnego z KK?2020.10.25 20:17
Może inaczej, czy katolik może zasiadać w TK? Katolik? W żadnym wypadku bo cyrograf z Watykanem podpisał! - - - Ateista? Absolutnie nie, bo niby kogo reprezentuje? - - - Mniejszość religija jakaś, żyd, jehowy? Fanatycy, mowy nie ma. - - - Może jakiegoś Murzyna albo Eskimosa? Dość głupia propozycja. - - - Robola fizycznego? Ależ nie, bo to katolik! - - - Lekarza? Zajęci kopertami. - - - Profesora? Mają swoją 𝐃𝐈𝐍𝐓𝐎𝐉𝐑𝐄 w "Polityce", wystarczy. - - - Kogoś z Konfederacji? TK opinie muszą być w jęz. polskim, a nie cyrylicą. - - - - A z PSL-u? Katolik, odpada. - - - - A może Margot, Biedronia, Śmiszka, Lampert? Kolejni fanatycy. - - - - Kogo więc "posadzić" w TK? - - - - NIKOGO! ULICA NIECH RZĄDZI! Robić referenda, np. kto jest za "czy się stoi czy się leży"?
XYZ2020.10.25 20:12
Nie za darmo - oj nie za darmo dostał od Watykanu odznaczenie. Profesor prawa - ale dureń. Jaki przepis konstytucji i kodeksu karnego określa aborcję jako zabójstwo??? Taka wypowiedź - czyni go prawniczym zerem.
Jahu🐟2020.10.25 20:05
Dlatego to jakaś paranoja, że mordercy domagają się prawa do mordowania. Jakby dać tym wyjcom na ulicy do zabicia królika, toby wszystkie płakały nad biednym królikiem, ale własne dziecko to na strzępy są gotowe rozerwać.
Po 11 ...2020.10.25 20:46
To już wiemy od dawna, że bardziej złożony problem moralny cię przerasta. To niestety powszechne wśród katolików, widzą świat w dwóch kolorach, czarnym i białym i za nic nie chcą zobaczyć kolorów.
Po 12 ...2020.10.26 10:02
Jeśli jesteś takim zwolennikiem aborcji, to się wyabortuj. Natomiast od nie swoich dzieci rączki z daleka, odkurzacze, sekatory i noże również.
elpapiotr2020.10.25 20:02
Na naszych oczach postępuje upadek Kościoła katolickiego. Niech mu ziemia lekką będzie. Tylko do czego to doszło - żeby policja broniła kościołów przed katolikami, to się w głowie (do tej pory) nie mieści. Biszkopty wojowali, to teraz zbierają żniwo. Nareszcie!
Artur2020.10.25 20:01
Tak właśnie komuniści próbują po raz kolejny ukraść Polskę. Polska to kraj który wyrósł z chrześcijaństwa i na chrześcijaństwie opiera swoje istnienie. Istniejemy tylko dlatego że Pan Bóg zlitował się nad nami na prośbę naszej Królowej Maryi. A teraz przychodzi garstka marksistów i próbuje nam i Najświętszej Maryi Pannie tę Polskę ukraść tak jak próbowali to zrobić w 1920 roku.
Po 11 ...2020.10.25 19:59
To nic. Chuck Norris też nie akceptuje aborcji. "Martial artist and actor Chuck Norris reportedly wrote a weekly political-inspired column on his conversation views including his stance against abortion." https://popcrush.com/celebrities-who-are-pro-life-anti-abortion/
what's your point?2020.10.25 20:18
You don't speak word of English!
Po 11 ...2020.10.25 20:49
Pozwól, że poprawię twój szkolny błąd: "a word of English", oczywiście. Reszta bez błędu napisana, ale z drugiej strony to tylko kilka słów. Ucz się dalej :)))
Po 11 ...2020.10.25 20:55
A o co mi biegało? To proste. Fronda w panice poszukuje i wyciąga stare wypowiedzi autorytetów z doopy, czyli z 2016 roku. Można zapytać co się stało, że Rzepliński stał się nagle prawicowym autorytetem i kiedy to się stało, bo przegapiłem? Mój komentarz bazował na podobnym absurdzie.
remember kike "TYPO"2020.10.25 20:58
fuck NO, NO NOT me!
Brawo Chuck!2020.10.25 20:40
Kciuk w górę dla Chucka Norrisa! (nie dla ciebie bo większość twoich komentów jest obleśna. No może taki malutki, że o tym piszesz) Pozdro!
Po 11 ...2020.10.25 21:11
Pamiętaj, że mam kilku "pomocników" piszących pod moim nickiem. Bardzo ich lubię, ale chłopaki tępe, "proste katoliki", uwielbiają kwiecisty język i takie nieudolne przypisywanie mi debilnych opinii. Co zrobić ... popularność :))
"Jebałem Jezusa w dupę a Maryję w mordę!"2020.10.25 21:14
Jak te?
Japa2020.10.26 21:38
Jak przyjdzie islam , to tacy jak ty , pierwsi będę bić na kolanach głową w beton . I to kilka razy dziennie . Przy pełnych gaciach , bohaterze z pod końskiego ogona .
zwyczajny_suweren2020.10.25 19:56
Jarek będzie musiał ogłosić stan wojenny i historia zadrwi z niego po raz ostatni.
Anonim2020.10.25 19:54
Racja. Przecież nikt nie zabrania urodzenia uszkodzonego płodu. Decyzję zostawmy kobietom ,po co je zmuszać. Dlaczego Kościół nie ufa katoliczkom i ich sumieniu.Czy katoliczki muszą mieć moralność wypisaną w Kodeksie Karnym?
Zimny lech.2020.10.25 19:51
Gdyby ministrancji zachodzili w ciążę aborcja byłaby sakramentem.
Tylko w Polsce ULICA CHCE RZĄDIĆ!2020.10.25 19:48
Jak coś niemiecki Bundesgerichtshof zadecyduje jest święte! . . . Jak we Francji Cour de Cassation zadecyduje, jest święte! . . . . Jak w USA the US Supreme Court zadecyduje, jest święte! . . . Wszędzie tam jest dyskutowane, ale pozostaje ŚWIĘTE. Tylko w Polsce ULICA CHCE RZĄDIĆ!