Rzecznik rządu: Jest nieduża nadzieja na porozumienie w sprawie budżetu - zdjęcie
09.12.20, 09:38fot. yt/telewizja republika

Rzecznik rządu: Jest nieduża nadzieja na porozumienie w sprawie budżetu

6

- Jest nieduża, ale mimo wszystko nadzieja, że jeżeli te warunki, które zostaną przedstawione przez Polskę i Węgry, zostaną zaakceptowane, na tym szczycie Rady Europejskim mogłoby do porozumienia dojść – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Dodał też:

- Jeśli jedna z wypracowanych we wtorek propozycji ws. budżetu zostałaby zaakceptowana, jest szansa na to, żeby na najbliższym szczycie unijnym zakończyć ten temat

W czwartek i piątek w tym tygodniu odbywa się szczyt Rady Europejskiej, podczas którego będzie miała miejsce kolejna tura negocjacji budżetowych. Liderzy UE mają podjąć próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027. Zapowiedź weta Polski i Węgier wynika z chęci powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności, co zostało już przez Unię Europejską potwierdzone rozporządzeniem, na które wiele krajów – w tym Polska i Węgry – nie chcą się zgodzić.

Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki, mechanizm ten jest arbitralny i może być wykorzystywany z motywacji politycznych i „niechybnie by doprowadził do rozczłonkowania Unii Europejskiej, a może nawet do rozpadu Unii”.

Rzecznik rządu podkreślił:

- Chcemy, żeby cały pakiet budżetowy, który jest przyjmowany, był jasny, to znaczy żeby do tego pakietu budżetowego w sposób klarowny były dopisywane - jeżeli w ogóle dopisywane - innego rodzaju warunki

Dodał też, że strategia na „najbliższe kilka dni” omawiana była na wtorkowym spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

 

mp/pap/wpolityce.pl

Komentarze (6):

Walter2020.12.9 11:31
Andrzej Duda złamał następujące artykuły: art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 183, 187, 190, 194 i chce dokonywać następnych deliktów. Jarosław Kaczynski, Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro nie chcą, żeby Unia Europejska przeszkadzała im w łamaniu praworządności. Dla łamania praworządności gotowi są zawetować budżet unijny, co będzie się wiązało z utratą miliardów euro dla naszego kraju. "Suwerenność" dla polityków związanych z PiS-em polega na łamaniu konstytucji i prawa europejskiego. Jarosław Kaczynski to jest nieszczęście dla Polski!!!
PiS PO lewica jedno zło2020.12.9 9:59
https://www.youtube.com/watch?v=kwErXHLD1c4
Jerzy2020.12.9 9:58
won szczylu, wracaj taj skąd twoi przodkowie przybyli, na twój tępy ryj już patrzeć nie sposób....
Hania2020.12.16 7:19
dlatego, że jest synem znanego działacza pomorskiej podziemnej ,,S" Edwarda Mullera? Co zrobił tan młody człowiek, że pozwalasz sobie tak mu ubliżać? Proszę o więcej szacunku
No tak2020.12.9 9:42
nie powiemy, że podkuliśmy ogony, ale napiszemy, że walczymy jak lwy i jak zwykle giniemy jak muchy. Tak panie Piotrze o wybitnie polskim nazwisku.
Hania2020.12.16 7:20
a wybitnie pod polskimi nazwiskami kto się ukrywa? Nazwisko jeszcze nic nie mówi