Rzecznik KUL-u dla Fronda.pl: Określenie Papieża w ten sposób jest niedopuszczalne i absolutnie bulwersujące - zdjęcie
25.03.13, 18:57Fot. Krzysiek dbk/Wikipedia

Rzecznik KUL-u dla Fronda.pl: Określenie Papieża w ten sposób jest niedopuszczalne i absolutnie bulwersujące

43

Czy dotarła do Pani wiadomość, że dr hab. Zofia Kolbuszewska jest jednym z sygnatariuszy listu w obronie Ewy Wójciak, która nazwała papieża Franciszka ch…?

Tak, przeczytałam o tym zdarzeniu w doniesieniach prasowych.

Czy władze uczelni wiedzą, w jakim doborowym towarzystwie znalazł się ich pracownik wśród tych sygnatariuszy?

Władze uczelni dowiedziały się dzisiaj o tym, że pod listem znajduje się podpis dr hab. Zofii Kolbuszewskiej.  

Czy kontaktowała się Pani z JM ks. Rektorem, ewentualnie czy on w tej sprawie się z Panią kontaktował?

Ksiądz Rektor jest w podróży, więc kontakt jest utrudniony, ale przekazałam informację na ten temat. Ksiądz Rektor zapozna się ze sprawą niezwłocznie po swoim powrocie.

Jakie jest stanowisko władz KUL na ten temat?

Pani Profesor zostanie poproszona o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Chciałabym podkreślić, że stanowisko zajęte w sprawie przez Panią Profesor jest jej prywatną opinią. Pani Profesor wypowiedziała się w swoim imieniu. Uczelnia odcina się od tego zdarzenia.

Jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte przez władze uczelni  wobec dr hab. Zofii Kolbuszewskiej?

Musimy poczekać do momentu, gdy Pani Profesor będzie mogła wyjaśnić swoje stanowisko. Trudno mi przewidywać co się może wydarzyć.

Tylko w tej sytuacji mamy dość jasną sytuację. Pracownik uczelni, która w nazwie ma słowo „katolicki”, popiera osobę, która nazwała papieża Franciszka ch… Tu nie ma żadnych niedomówień i żadnych niejasności.

Jesteśmy zaskoczeni i oburzeni tą sytuacją. Chcę jeszcze raz zaznaczyć, że jest to prywatny pogląd Pani Profesor dotyczący wolności wypowiedzi.

Czy osoba, która jest prodziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, może mieć taki prywatny pogląd? Można przecież krytykować papieża – w ramach dozwolonej krytyki – ale nie bronić osoby, która określiła Ojca świętego słowem wulgarnym.

Nie jestem upoważniona do wyjaśniania poczynań Pani Profesor. Myślę, że jest to pytanie przede wszystkim do niej i to ona na to pytanie powinna odpowiedzieć. Mogę przypuszczać, że ta kwestia także będzie przedmiotem wyjaśnień, o które Pani Profesor zostanie poproszona.

Czy wcześniej były przypadki związane z dr hab. Zofią Kolbuszewską, że nie reprezentowała stanowiska zgodnego z nauką Kościoła lub kulturą słowa?

Nie mam wiedzy na ten temat.

Czy inni pracownicy KUL uważają, że papieża można nazywać ch…, czy jest to tylko odosobniony przypadek Kolbuszewskiej?

Określenie Papieża w ten sposób jest niedopuszczalne i absolutnie bulwersujące – pozostaje to poza wszelką wątpliwością.

Dziękuję za rozmowę!

Rozmawiał Kajetan Rajski

 

Do godz. 16:30 nie udało się nam skontaktować z dr hab. Zofią Kolbuszewską.

 

Komentarze (43):

anonim2013.03.25 19:03
wywalić Kolbuszewską z KUL-u na zbity pysk, niech szuka pracy u palikota, jedno drugiego warte
anonim2013.03.25 19:30
Na kulu mogą pracować również osoby niewierzące . zasadą jest o którą się prosi , aby nie głosić na uczelni poglądów antykatolickich . poza uczelnią pracownik istudent może mieć swoje poglądy . domyślam się że może tu chodzić o coś innego niż traktowanie papieża słowem wulgarnym . ja również mogę być przeciwnikiem tej czy innej osoby ze względu na jego jej działalność ale nie muszę używać słów wulgarnych . być może pani profesor podpisuję się pod listem nie podpisała się pod użyciem wulgaryzmów , ale zaprotestowała przeciwko protestom i nagonce jaką stworzyli politycy. Przypomnę że opinia dyrektor teatru była jej prywatną opinia na jej prywatną facebook. I taka prywatną opinie może sobie mieć każdy. I to sprawa indywidualną. Haniebny mi jest wyciąganie takich rzeczy i czynienie z tego sprawy ogólnopolskiej. To zaglądanie komuś w prywatne sprawy. I wobec takich działań ja również protestował bym i podpisał taki list . nie chodzi o wulgaryzmy . chodzi o to aby każdy mógł swobodnie swoim gronie wypowiadać swoje opinie . politycy zaś którzy lubią ukryć się za immunitetem próbują rozliczać panią dyrektor jej działalności . kobiety która jest spiritus movens tego teatru . może drodzy czytelnicy i redaktorze spojrzeć na to w taki sposób .
anonim2013.03.25 19:43
Jeśli to prywatna opinia to powinna podpisać tylko imieniem i nazwiskiem.
anonim2013.03.25 19:46
@Piogal, zgadzam się że nikogo nie wolno obrzucać obelgami, ale poszczególnym ludziom przysługuje mniejsza lub większa godność. Więc zwymyślanie jakiegoś wikarego czy ministranta to nie to samo co Ojca Św. Hierarchia to hierarchia no nie?
anonim2013.03.25 19:56
akcja na fejsie! http://www.facebook.com/events/532290523489190/
anonim2013.03.25 19:56
@bond - opinie pani dyrektor była jej prywatną opinią na jej prywatnym profilu . nic nikomu do tego o czym ja rozmawiam w domu . to tylko w czasie głębokiej komuny ludzie bali się cokolwiek powiedzieć . wobec takiego szpiegowania prywatnych rozmów trzeba protestować .
anonim2013.03.25 20:06
Coś dziwnego i złego dzieje się na niektórych uczelniach katolickich. Potrzebna jest reforma oświaty katolickiej. Osoby które nie akceptują nauczania Kościoła Katolickiego nie powinny w tych placówkach pracować. KUL musi coś zrobić by odzyskać moje zaufanie które zostało poważnie nadszarpnięte. Wypowiedź rzecznika prasowego KUL jest niesatysfakcjonująca. Szczególnie w tym fragmencie: "Nie jestem upoważniona do wyjaśniania poczynań Pani Profesor. Myślę, że jest to pytanie przede wszystkim do niej i to ona na to pytanie powinna odpowiedzieć."
anonim2013.03.25 20:10
Ponieważ zawsze myślę pozytywnie o ludziach, mam nadzieję, iż pani profesor nie przeczytała dokładnie Listu, który asygnowała swoim podpisem.
anonim2013.03.25 20:12
ogolić głowę Kolbuszewskiej!
anonim2013.03.25 20:17
@mustafa Prywatnie można by potraktować panią Wójcik jak Kmicic potraktował Kuklinowskiego.
anonim2013.03.25 20:18
@tom444aga - może pójdziesz jeszcze za wzorem innych i będziesz postulował wykrywanie paznokci i strzał w tył głowy?
anonim2013.03.25 20:22
@ bond - skąd w ludziach odwołujących się do Jezusa takie pokłady do agresji i przemocy? Całe szczęście średniowiecze się skończyło a chore żądze są nielegalne...
anonim2013.03.25 20:49
@mustafa Komuna czyli ateiści wymordowali setki milionów ludzi. Co ci się kojarzy z średniowieczem?
anonim2013.03.25 20:51
Wystarczy zwolnić panią Wójciak z pracy. To będzie wystarczająca nauczka i dobra lekcja na przyszłość.
anonim2013.03.25 21:01
@ bond - komuna to była wiara. W partie i przywódcę. We wspólną własność. Średniowiecze? Niesienie mieczem i ogniem "wiary". Zmuszanie. Na szczęście potem ludzie zmądrzeli i rozpoczął się rozwój nauki. Tylko nie pisz mi głodnych kawałków o uniwersytetach w średniowieczu. Zajrzyj i zobacz co pogańska starożytność osiągnęła. Znacznie więcej...
anonim2013.03.25 21:02
@Ems - za komuny zwalniani kogoś jak chodził do kościoła. Lubisz takie podłe metody za czyjeś poglądy?
anonim2013.03.25 21:03
@mustafa "…Ten wpis możemy jeszcze uznać za brawurową, lecz prywatną wypowiedź. Parę godzin później pojawiła się jednak osobiście w studio WTK, lokalnej poznańskiej telewizji, gdzie - podpisana na ekranie "Dyr. Teatru Ósmego Dnia" - potwierdziła swój pogląd, jak i przywiązanie do formy wypowiedzi ("Bergoglia za chuja nie przeproszę" - jak to ładnie streścił jeden z komentatorów). I tu, w telewizji, sprawa przestała być prywatnym poglądem z Facebooka, stała się publiczną wypowiedzią dyrektora miejskiej instytucji…" napisał Lech Raczak o swojej dobrej znajomej.
anonim2013.03.25 21:03
@ Bond nie masz racji. Osoba która przyjęła tytuł profesora przestała być osobą prywatną. ZAWSZE reprezentuje uczelnię ( prof. uczelni) czy państwo ( prof.) To są podstawy KULTURY. Bynajmniej europejskiej, innych nie znam.
anonim2013.03.25 21:05
Szanowna pani rektor, ma pani niewiele czasu, Czekam na zdecydowaną reakcję. Na razie składka = 0. Nie omieszkam uświadomić innych w tym temacie.
anonim2013.03.25 21:13
A może pani Wójcik chciała się podlizać Palikotowi? Trafi teraz na listę do europarlamentu i tak jedno słowo a będzie ustawiona do końca życia.
anonim2013.03.25 21:17
@Mustafa, mogę tak powiedzieć o Twoim proroku - Mahomecie? Tylko że bym długo nie pożył, a jeszcze mam ochotę! Poza tym, co masz do średniowiecza? Przyjedź do Torunia i zobacz co ono potrafiło! Wystarczy zobaczyć katedrę Św. Janów! Budowano to bez betoniarek, bez dźwigów! Co zostanie po "jaśnie oświeconym" dzisiejszym - zlewaczonym, spedalonym świecie? Tylko rozluźnione kloaki następnych pokoleń!
anonim2013.03.25 21:18
@park - jak ktoś pytałby się mnie potem czy faktycznie powiedziałem co powiedziałem czy napisałem prywatnie to miałbym kłamać że nie? To chyba logiczne że potwierdziła.
anonim2013.03.25 21:23
@lesnyludek - ja nie mam proroków. Wolę myśleć i być odpowiedzialny za siebie nie czekając aż mi ktoś powie co mam robić. Co do średniowiecza i Torunia. Znam Toruń. Pomnij jednak co i jak budowano w starożytności pogańskiej. Średniowiecza zaś bazowało na matematyce wymyślonej przez pogan. Po prostu przez ludzi zajmujących się nauka a nie wiara. Dzięki takiej matematyce można było budować.
anonim2013.03.25 21:25
Jesteś Mustafa po prostu - idiotą ze zlewaczonym, spedalonym mózgiem! Admin też, tolerując tutaj takich ćwierciaków! Poczytaj sobie, jeśli potrafisz "Jesień sredniowiecza" Johana Huizingi. To na początek. Jeśli nie dotrze, w co wątpię, nie ma juz dla ciebie nadziei! Urodziłeś sie ćwierciakiem i chociaż piszesz o postępie, wiesz o nim tyle co wie świnia przy korycie! Jak ona lubieżnie mlaszcze żrąc genetycznie zmodyfikowaną, "nowoczesną" soję!
anonim2013.03.25 21:26
@mustafa Chcesz mi wciskać kit,że komuna to wiara?Może napisz ,że religja jakaś. No to która religja wymordowała więcej ludzi. A może wiesz za co Gilowska ceni św.Tomasza z Akwinu?
anonim2013.03.25 21:27
@lesnyludek - dzięki lewicy masz 8 godzinny dzień pracy i prawa wyborcze dla kobiet. Ja to widzę jako postęp. Pozostałe kwestie to są wolne wybory ludzi. I nie zapominaj że lewica jako jedyną sprzeciwiła się Hitlerowi w Niemczech.
anonim2013.03.25 21:30
Nie dam ani grosza na KUL.
anonim2013.03.25 21:32
"Dzięki" lewicy mam aż ośmiogodzinny dzień pracy. Postęp technologiczny sprawiedliwie rozdzielony powinien dać dzień dwugodzinny. Całkowicie realne jeśli odrzucimy produkcję pseudoluksusów i reklam zachęcających do ich kupowania .
anonim2013.03.25 21:32
@lesnyludek - można było przewidzieć że jak zabraknie ci argumentów to jedyne co będziesz w stanie toczyć to obelgi :-) Mniemam że może to właśnie wyglądać jak u świni przy korycie :-) I nie musisz mnie uczyc o średniowieczu. Studiowałem to więcej niż przez jedną książkę ;-)
anonim2013.03.25 21:41
@ bond - religia i komunizm mają wiele wspólnego: kult jednostki, wspólnotę, brak krytycznego myślenia wobec odgórnych przykazœw. A raczej może brak możliwości ich kwestionowania i podnoszenia. Do tego karę za zbrodnie nie tylko czynu ale i myśli. / Poglądy i pisma Tomasza znam ale pani Zyta mnie nie interesuje. Są bardziej interesujący mówcy na tym świecie i też nie znam wszystkich poglądów na wszystko.
anonim2013.03.25 21:47
@ Miriaam - byłoby miło. Gdyby ludzie swój wysiłek i pieniądze przeznaczyli na rozwój nauki, medycyny, badanie kosmosu, zamiast na rozrywkę pustą czy budowanie niepotrzebnych złotych świątyń (wystarczy przecież dom do modlitwy bez złota i przepychu) czy spędzanie czasu na modlitwy ktore wnoszą mniej niż realna pomoc - już dawno wyleczylibyśmy raka i pobili inne planety...
anonim2013.03.25 21:50
@mustafa Co mają wspólnego katolicyzm z komunizmem,chodzi mi o ludobójstwo?
anonim2013.03.25 21:55
Facebook to nie prywatny pamiętnik!!! Człowiek nie powinien mieć dwóch twarzy: to co piszę na facebooku to moja wolność, a to jaki jestem na co dzień, to już inna sprawa. Człowiek dojrzały, odpowiedzialny, tak nie postępuje!!!! To nie jest prywatna sprawa p. Wójcik, to było działanie w pełni prowokacyjne, wstyd, że to osoba zajmująca się kulturą, dla mnie najniższego rzędu!!!!!!
anonim2013.03.25 22:07
@bond - przecież katolicyzm wyrżnął Indian czy tak jak Stalin, niszczył inne kultury. Siłą. Jakakolwiek religia czy ideologia która posługuje się przemocą, siłą i mordowaniem - zasługuje na potępienie. Czy są to działania islamu, czy katolickich instytucji czy komunistycznych władz lub innych despotów. I nieważne kto zgładził więcej a kto mniej. Jeśli choć jedno życie przez formalne działania zniknęło - to jest to zbrodnicze działanie. Żadna dla mnie różnica czy na śmierć skazuje Kościół czy Partia. Wtedy są sobie równe w najgorszych perwersjach. Zwierzę zabija dla pokarmu. Człowieka w imię partii czy Boga - nie jest godny jakiekolwiek wartości.
anonim2013.03.25 22:17
@mustafa Katolicyzm wyrżnął indian jak Stalin. Zrobiłem tak niewiele abyś to wykrzyczał.Bravo.
anonim2013.03.25 22:28
Bzdurne tłumaczenie. Jeśli list podpisują profesorowie uczelni publicznie to do jakiej cholery ktoś mówi, że ta profesor wyrażała swoje prywatne stanowisko! Co za debilizm i obłuda. Ktoś kto publicznie podpisuje się pod taką petycją w kwestii publicznej bo ta sprawa nie jest już czymś prywatnym , a żyje swoim życiem publicznym już, jeśli ta pani podpisując się podaje swoje tytuły naukowe to kurcze wybaczcie, ale nie ma tu nic z prywatności! Głupkowate zachowanie uczelni. U mnie ta pani od razu poleciałaby na zbity pysk. Już nie za obrazę Papieża, ale za kształtowanie chamstwa w młodzieży, demoralizowanie i dawanie złego przykładu. Sieje zgorszenie jako kobieta, sieje zgorszenie jako profesor (!!!!!), sieje zgorszenie jako humanista (!!!!) . Szok. Jak KUL się odetnie od tego o skuli ogon i rozmyje problem, to nie dziwmy się że w kraju jest tak jak jest...To ja już wymiękam. A to dopiero jest mały pikuś przed tym co nastąpi jeśli się tego chamstwa nie powstrzyma.
anonim2013.03.25 22:29
@bond - jak katolicyzm niszczył inne kultury tak czynił to i. Stalin. Krzyczeć o tym nie trzeba. Ktoś krzyczy? Krzyk rozlegał się kiedyś...
anonim2013.03.25 22:31
http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=1024
anonim2013.03.25 22:36
Tak prawdę mówiąc jest już po KUL. +Życiński -były abp zrobił swoje - rozwalił nominacjami i angażami to co było ważne dla KUL: "Deo et Patriae". Jak patrzę na to co tam się dzieje, to serce się kraje! To od dawna nie jest katolicka uczelnia - jak widać to bardzo jasno. Pani Rzecznik stylem swojej wypowiedzi tylko to potwierdziła. Prosze prześledzić wypowiedzi obecnego rektora - nic dodać nic ująć - DNO! To środowisko straciło swoją identyfikację i kręgosłup. Nowy kanclerz abp Budzik - niestety idzie po linii zmarłego poprzednika. Rozmywa się wszystko, co katolickie i polskie. To ludzie pozbawieni zmysłu Kościoła i narodu. Jak w takiej sytuacji można na każde święta Paschy i Narodzenia zbierać od wiernych pieniądze na BYŁĄ katolicką uczelnię? A w samym Lublinie po kilka razy w roku???!!! SKANDAL!!! Proszę Was - grosza nie dajcie, bo to jedyna droga wyrażenia sprzeciwu. Jak im kasy braknie, To i Budzik i uczelnia zaczną inaczej śpiewać!!! W środowisku kościelnym tylko argument finansowy może zadziałać.
anonim2013.03.25 22:37
Kasia74 ------------ Masz rację, mało tego jeśli ktoś chce, aby jego profil był prywatny to ustawia go tylko dla znajomych,a nie na "publiczny". Tyle w temacie. Poza tym, ktoś kto piastuje urzędnicze stanowisko jak np. politycy czy taka pani dyrektor teatru z automatu stają się osobami publicznymi. Koniec kropka. Tłumaczenie się teraz tak pokrętnie , że to była prywatna wypowiedź uważam za perwersję i pójście maksymalnie na żywca, jak to mawiają młodzi pojechała pani dyrektor ostro po bandzie, bo doskonale i z czystą premedytacją zrobiła co chciała, a teraz śmiejąc się w twarz wmawia wszystkim wkoło, że ona to prywatnie mówiła. Chorowitość tego kraju polega na tym, że każda świnia może robić co chce i się z tego wykręci śmiejąc innym w twarz, zero konsekwencji, podczas kiedy kowalski zrobi coś niechcący i nieświadomie zostanie oskalpowany przez całe środowisko i zlinczowany i wyklęty... :) Ot taki nasz polski burdel.
anonim2013.03.26 7:23
Odpowiedź na ostatnie pytanie nie jest jednoznaczna
anonim2013.03.26 7:45
@ Rafael72 - przymuszana modlitwa Panu Bogu jest nie miła ! - Ścieki - szumowiny spływają do szamba a szambo to nie woń kwiatów w ogrodzie !
anonim2013.03.26 8:34
Jeżeli ta pani nie zgadza się z nauczaniem Kościoła Katolickiego to nie powinna pracować na KUL. Tolerowanie takich osób osłabia ducha katolickiego i ma demoralizujący wpływ na studentów.