Rząd odpowiada na wyrok TK i rozszerza program ,,Za życiem’’ - zdjęcie
02.02.21, 21:00Fot. screenshot - YouTube

Rząd odpowiada na wyrok TK i rozszerza program ,,Za życiem’’

6

Już w przyszłym tygodniu rząd ma zaprezentować założenia zmian w programie „Za życiem”, będących odpowiedzią na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej.

W ub. środę w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub. roku ws. tzw. aborcji eugenicznej. Sędziowie orzekli, że przepisy dopuszczające aborcję w przypadku podejrzenia choroby dziecka są niezgodne z polskim prawem. W uzasadnieniu wyroku sędziowie podkreślili rolę państwa we wsparciu rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

Choć od orzeczenia minęły już trzy miesiące, do tej pory rządzący nie zaprezentowali nowych propozycji mających wesprzeć takie rodziny. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia jednak, że takie propozycje się pojawią.

- „Propozycje są konkretne i gotowe. Natomiast musimy powiedzieć, że cały czas działa ustawa Za życiem – ustawa, która wspiera kobiety w ciąży” – mówiła minister.

Założenia zmian, nad którymi od połowy listopada pracuje międzyresortowy zespół, rząd ma zaprezentować w przyszłym tygodniu.

Swój projekt przygotowała tymczasem Solidarna Polska.

- „Pomoc będzie od początku do końca psychologiczna i lekarska, ale później także – to jest bardzo ważne wsparcie dla osób niepełnosprawnych – centra dla osób niepełnosprawnych, szczególna pomoc państwa” – wskazał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Dr n. med. Aleksandra Kicińska z InVivo Medical Clinic w Gdańsku wskazuje, że wśród proponowanych przez rządzących zmian powinny pojawić się narzędzia umożliwiające łatwiejszy dostęp do specjalistów dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Posłowie należący do Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny proponują również zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego z 215 zł do 2 tys. zł. Kolejny pomysł to przyznanie większego świadczenia rodzinom, w których rodzi się chore dziecko. Obecnie świadczenie takie to 4 tys. zł, Parlamentarny Zespół na Rzecz Życia i Rodziny proponuje podniesienie go do 20 tys. zł. Proponuje również, aby wychowujący chore dziecko rodzice mieli naliczane składki emerytalne.

kak/radiomaryja.pl

Komentarze (6):

Wielka Norka2021.02.3 12:13
A życie norek nikogo nie interesuje,tylko ojca dyrektora.
Anonim2021.02.2 21:40
ZA ŻYCIEM! w cierpieniu... aż do śmierci...
Na przód śmieci!2021.02.2 21:21
I co gówna na patyku? Jak usłyszeliście że ktoś chce oszpecić lub zabić ładne to was szlag trafia? Ale jak od was odchodzą robić laskę kolejnemu frajerowi to was nie boli? hę? Więc skoro uważacie że kobieta jest równa mężczyźnie - więc muszą zostać same brzydkie - Będziecie kochać za charakter i nie będzie nikt zazdrosny.
?2021.02.2 22:15
Ktoś dyma Ci matkę..
Dziennikarz TVN2021.02.2 21:11
Padł SK i padnie WOŚP. Nasza tvn jest już nieskuteczna. łeeeeeeee
NaziBarbi2021.02.2 21:09
Polska władza miała paść jak wyrok TK zostanie zatwierdzony i co? Chińska podróba kobiet nic nie zrobiłą i nie zrobi ---- NB